پیام خراسان

آخرين مطالب

دفاع از میهن و هموطن این بار در لباس سپید پزشکی و پرستاری مقالات

دفاع از میهن و هموطن این بار در لباس سپید پزشکی و پرستاری
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - گناباد- بیماری کرونا این روزها عرصه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و آموزشی را در سطح کشور ما تحت تاثیر قرار داده و موجب تعطیلی مدارس، دانشگاهها و اجتماعات و کاهش ساعتهای کاری در برخی استانها شده است اما در این میان این پزشکان و پرستاران سپید پوش هستند که به عنوان مدافعان سلامت جامعه در صف مقدم مقابله با بیماری کرونا قرار گرفته‌اند و با به خطر انداختن سلامتی‌شان، دِین خود را به میهن و هموطنانشان ادا می‌کنند.

اگر در دوران هشت سال دفاع مقدس رزمندگان و ایثارگران در دفاع از کشور برابر دشمن متجاوز تلاش و مجاهدتهای بسیاری انجام دادند این روزها پزشکان و پرستاران و مدافعان سلامت در صف مقدم مقابله با ویروس کرونا فداکاریهای زیادی انجام می دهند که باید قدردان زحمات این سفید پوشان بی ادعا باشیم.
این بار لباس سربازان وطن به رنگ سفید است که برای حفظ جان مردم در مقابله با ویروس کرونا تلاش می کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی پیش از این گفته بود: این استان به دلیل رفت و آمد زائران خارجی و همسایگی با برخی کشورهای همسایه مستعد انتقال ویروس کروناست.
حسن جعفری با اشاره به تمهیدات لازم برای پیشگیری از ویروس کرونا در این استان افزود: برخی کشورهای همسایه ما به دلیل نداشتن امکانات نمی توانند ویروس کرونا را تشخیص دهند به همین دلیل آماری در این زمینه ندارند.
وی ادامه داد: برخی کشورهای همسایه نیز به دلایل مسایل سیاسی از اطلاع رسانی در این زمینه خودداری می کنند اما ایران در این زمینه به شکل شفاف اطلاع رسانی کرده است.
در این میان شهرستانهای گناباد و بجستان واقع در جنوب استان خراسان رضوی با توجه به موقعیت خاص خود و به خصوص بالا بودن جمعیت سالمند از حساسیت خاصی در مبارزه با بیماری کرونا برخوردار هستند که باید با توجه به رعایت موازین پیشگیرانه از شیوع آن جلوگیری کرد.
کثرت جمعیت سالمندان در گناباد این روزها به دغدغه مهم مسوولان تبدیل شده است به طوری که به گفته علی آراسته رییس اداره بهزیستی گناباد 12.30 درصد جمعیت بیش از 90 هزار نفری گناباد را سالمندان تشکیل می‌دهند و این شهرستان دومین شهرستان سالمند کشور به شمار می‌رود.
افزایش پیری جمعیت گناباد علاوه بر تاثیر منفی در روند توسعه موجب افزایش هزینه‌ها و خدمات تامین اجتماعی و درمانی هم می‌شود چون سرانه خدمات در جمعیت سالخورده به مراتب بیشتر از جمعیت جوان است.
با وجود حساسیتهای خاص گناباد و بجستان طبق نظر رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد تاکنون مورد مثبت بیماری کرونا در شهرستانهای گناباد و بجستان گزارش نشده است و افرادی که در رابطه با بیماری حاد تنفسی در بیمارستان بهلول گناباد بستری شده اند با علائم تنفسی و شبه کرونا بوده اند که با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و لزوم مراقبت بیشتر این بیماران با حساسیت بیشتری مورد بررسی و درمان قرار گرفتند.
دکتر جواد باذلی بدون توضیح آماری بیشتر افزود: بسیاری از این بیماران از بیمارستان ترخیص شده و تاکنون مورد مثبت کرونا در جمعیت تحت پوشش خدمات این دانشگاه گزارش نشده است.
آمادگی کامل بیمارستان علامه بهلول گنابادی برای درمان بیماران احتمالی مبتلا به کرونا
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی گناباد گفت: دو بخش با ظرفیت 60 تخت و 6 تخت مراقبتهای ویژه (آی. سی. یو) در بیمارستان علامه بهلول گنابادی بدین منظور پیش بینی شده است و تجهیزات بهداشتی لازم شامل ماسک و ژل ضدعفونی هم برای پیشگیری به میزان لازم خریداری و ذخیره شده است تا در مواقع لزوم توزیع شوند.
دکتر باذلی افزود: برای ارائه خدمات بهداشتی - درمانی بهتر به مردم، مرخصی کادر پزشکی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی در شهرستانهای گناباد و بجستان لغو شده است.
تامین سلامت مردم مهمترین دغدغه کادر درمان است
مسوول بخش ایزوله بیماران تنفسی بیمارستان علامه بهلول گنابادی  گفت: ما بیشتر از سلامتی خود برای سلامتی مردم نگران هستیم و با توجه به افزایش جمعیت سالمند گناباد و آسیب پذیری این رده سنی، نگرانی ما افزایش یافته است و باید با رعایت دقیق تر مسائل پیشگیرانه در جلوگیری از ابتلا و شیوع این بیماری تلاش کرد.
دکتر فرنوش شریفی افزود: پرستاران و کادر درمانی با پذیرش این ریسک درمانی از جان و دل برای سلامتی مردم در مقابله با بیماری کرونا مایه می گذارند و پزشکان و پرستاران بیمارستان به صورت فشرده برای خدمت به مردم تلاش می کنند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه هم اکنون زمان پیک بیماری آنفلوآنزاست و برخی علائم این بیماری مشابه بیماری کروناست نمونه های مشکوک علائم بیماری کرونا برای تشخیص بیشتر به تهران ارسال می شود و تاکنون نمونه مثبتی از ابتلای به کرونا در این بیمارستان گزارش نشده است.
این متخصص بیماریهای عفونی گفت: این بیماران در صورت نداشتن علائم بیماری کرونا بعد از بستری و درمان در بیمارستان برای مدتی در منزل به صورت جدا از سایر افراد خانواده مراحل درمانی خود را طی می کنند.
شریفی افزود: دوره پیک بیماری کرونا 10 روز آینده است و طبق نظر سازمان بهداشت جهانی آسیب پذیری آن تا اوایل اردیبهشت ماه سال آینده ادامه دارد.
وی ادامه داد: بر اساس آمارهای بین المللی میزان کشندگی ویروس کرونا بین دو تا سه درصد است و بیشترین میزان خطر هم در گروههای پر خطر است.
مسوول بخش ایزوله بیماران تنفسی بیمارستان علامه بهلول گنابادی گفت: افراد پر خطر عبارتند از افراد مسن و دارای بیماریهای زمینهای قلبی و ریوی، اشخاصی که از داروی کُرتُن به دلیل بیماری دیگری استفاده می کنند، افرادی که مبتلا به سرطان و تحت شیمی درمانی اند و بیمارانی که نقص سیستم ایمنی دارند.
دکتر شریفی افزود: با توجه به موقعیت استان خراسان رضوی و گناباد از نظر تردد زائران و مسافران و از طرفی آسیب پذیری بالای جامعه از نظر ابتلا به بیماری کرونا مردم باید موارد پیشگیری مانند خودداری از دست دادن، روبوسی و فاصله گرفتن از افراد مبتلا به سرما خوردگی و استفاده از ماسک و دستکش، شست و شوی مرتب و اصولی دستان، پرهیز از حضور در اجتماعات و سفرهای غیر ضروری را رعایت کنند.
زندگیمان را وقف سلامتی مردم کرده‌ایم
رییس بیمارستان علامه بهلول گنابادی هم  گفت: از ویروس کرونا هیچ ترسی نداریم و من و خانواده ام با این بیماری مبارزه می کنیم و همسرم نیز به عنوان متخصص بیماریهای داخلی به طور کامل وقت خود را به این بخش اختصاص داده و پزشکان و پرستاران این بیمارستان مانند سایر کادر بهداشت و درمان شهرستانهای گناباد و بجستان خود را وقف سلامتی مردم کرده اند و مردم هیچ دغدغه ای برای ارایه خدمات لازم درمانی نداشته باشند.
دکتر سعید محرابی افزود: بیمارستان بهلول گناباد برای ارایه خدمات به بیماران احتمالی مبتلا به کرونا آمادگی کامل دارد و همه عملهای جراحی غیر اورژانس کنسل شده است و ظرفیت اتاقهای عمل در آمادگی کامل برای سرعت بخشی در خدمات لازم به این بیماران قرار دارند.
وی ادامه داد: هیچ گونه کمبودی در تجهیزات و امکانات برای ارایه خدمات به بیماران مبتلا و یا مشکوک به کرونا در این بیمارستان وجود ندارد و تجهیزات فعلی و ظرفیت 60 تخت پیش بینی شده جوابگوی نیاز است و در صورت نیاز به تجهیزات در اسرع وقت تعداد تختها افزایش یافته و به کار گرفته می شود.
ترس نابجا از کرونا موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود
رییس بیمارستان علامه بهلول گنابادی گفت: ترس نابجا از بیماری کرونا به عنوان یک آسیب مهم موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود و این خود آسیب پذیری بدن را در برابر بیماریها افزایش می دهد و اگر مردم موارد پیشگیرانه را رعایت کنند و از حضور در اجتماعات بپرهیزند دیگر نباید هراسی از این بیماری داشته باشند.
دکتر محرابی گفت: مصرف نادرست از ماسک منجر به افزایش عفونت و بیماری در افراد می شود و فردی که به بیماری مبتلا نیست نیاز به استفاده از ماسک ندارد و تنها افراد بیمار و مبتلا به سرما خوردگی و یا بیماریهای تنفسی باید از آن استفاده کنند.
ماسک و ژل ضد عفونی کننده دست در گناباد و بجستان نایاب شد
افزایش دغدغه نسبت به بیماری کرونا موجب بالا رفتن تقاضا برای خرید ماسک، دستکش، ژل بهداشتی، الکل و مواد ضد عفونی کننده دست در شهرستانهای گناباد و بجستان شده است به حدی که این کالاها در هیچ یک از داروخانه های این مناطق وجود ندارد و یا عرضه نمی شود و این مساله موجب سردرگمی مردم برای تهیه این اقلام شده است.
بسیاری از متصدیان داروخانه ها و مراکز عرضه وسایل پزشکی و درمانی عنوان می کنند که با توجه به تاکید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی گناباد عرضه این اقلام ممنوع شده و بعد از اعلام مسوولان ذیربط از طریق مراکز بهداشتی و تعیین شده توزیع می شوند.
دکتر باذلی رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد هم در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: هیچ ممنوعیت و محدودیتی برای عرضه ماسک و مواد ضد عفونی کننده در داروخانه ها و مراکز عرضه با قیمت مجاز وجود ندارد ولی این کالاها نباید بیشتر از قیمتهای تعیین شده به فروش برسند.
یادآور می شود: بر اساس اعلام اتاق اصناف گناباد برگزاری مجالس عروسی و جشن در تالارها و باغ تالارهای این شهرستان از دهم اسفندماه جاری تا اطلاع ثانوی تعطیل شد.
دانشگاه علوم پزشکی گناباد با دو بیمارستان علامه بهلول گنابادی و آیت‌الله مدنی، 17 مرکز سلامت، 46 خانه بهداشت و 15 پایگاه اورژانس مشغول ارائه خدمت به مردم در شهرستانهای گناباد و بجستان واقع در جنوب استان خراسان رضوی است. 140 هزار نفر جمعیت شهرستانهای گناباد و بجستان زیر پوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی گناباد قرار دارند.
شهرستان 90 هزار نفری گناباد در فاصله 287 کیلومتری جنوب مشهد واقع است.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دلایل پایین بودن نرخ بیکاری در خراسان جنوبی چیست؟

318 دستگاه خودرو در خراسان شمالی اعمال قانون شد

کرونا جلو تخریب منابع طبیعی خراسان شمالی را گرفت

جلوگیری کرونا از تخریب و تصرف منابع طبیعی خراسان شمالی

تشکیل 105 پرونده تخلف در طرح نظارتی ویژه نوروز 99 در خراسان جنوبی

از آغاز 40 پروژه بهداشت و درمان تا افزایش تخت‌های بیمارستانی در خراسان جنوبی

7 هزار اشتغال در بخش مسکن روستایی خراسان جنوبی ایجاد شد

اجرای 462 پروژه آبیاری نوین در خراسان جنوبی

28 تن عسل در باخرز تولید شد

بوم‌گردی‌های خراسان جنوبی به 100 واحد افزایش یافت

اختصاص 120میلیارد تومان برای تامین زیرساخت های معادن خراسان جنوبی

شهروندان حق آگاهی از عوامل تهدیدکننده سلامتی را دارند

105 پرونده تخلف صنفی در خراسان جنوبی تشکیل شد

مرغداران خراسان شمالی در آستانه ورشکستگی

سرمایه‌گذاری 1000 میلیارد تومانی در راه‌های خراسان جنوبی

مقابله با مشکلات اقتصادی ناشی از کروناویروس در اسلواکی

اعمال قانون 1011 دستگاه خودرو در مشهد در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

16 هزار و 800 خانوار خراسان شمالی بسته حمایت کرونایی گرفتند

هزار و 232 فرصت شغلی در بخش تعاون خراسان جنوبی ایجاد شد

تشکیل 105 پرونده تخلف در طرح نظارتی ویژه نوروز 99 در خراسان‌جنوبی

بخش خدمات؛ در صدر میزان اشتغالزایی در خراسان جنوبی

با انسجام ملی و هم‌افزایی دستگاه‌ها از شرایط سخت کشور عبور می‌کنیم

100 هزار عدد ماسک در تایباد تولید شد

ورود به بوستان‌های مشهد ممنوع است

خراسان جنوبی رتبه اول کاهش نرخ بیکاری را در کشور کسب کرد

توزیع 1500 پرس غذای متبرک در چهار شهرستان خراسان رضوی

300 روستای خراسان‌جنوبی در سال جاری گاز رسانی می‌شود

شریعتمداری اعلام کرد: 90 درصد افزایش سود آوری در هلدینگ دارویی تامین/ شاهد جوانگرایی نخبگان هستیم

تشکیل شورای مدیریت بازگشت کیشوندان در ستاد مدیریت بحران سازمان منطقه آزاد کیش

کرونا ویروس، عامل سندرم حاد تنفسی خاورمیانه

الکترونیکی شدن تمام شهرداری‌های مناطق مشهد تا پایان سال

برپایی ایستگاه‌های سیار شستن دست در رومانی

چراغی برای رفتگان در روزهای خانه نشینی کرونایی

سیلاب 65 میلیارد ریال خسارت در بردسکن به بارآورد

عوامل پنهان شهرنشینی، عاملی مؤثر در افزایش سیل

شهریه مدارس غیردولتی برای برنامه‌های غیرآموزشی باید بازگردانده شود

محدویت‌های ورودی به خراسان‌رضوی پابرجاست

48 هزار پرس غذای متبرک در بیمارستان‌های خراسان رضوی توزیع شد

رونمایی از دستاوردهای تازه گروه دارویی تامین (تیپیکو) با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی +فیلم

دانشجویان در کلاس‌های مجازی تمرکز بیشتری دارند

چهار میلیون دلار کالا از بازارچه مرزی باجگیران صادر شد

رییس جمهوری بر درمان رایگان اتباع افغانستان تاکید کرد

بخش خدمات بیشترین سهم اشتغال را در خراسان‌جنوبی به خود اختصاص داد

2 میلیارد تومان صنایع دستی خراسان جنوبی به فروش رفت

2 هزار و 400 کیلو گرم گوشت مرغ بین نیازمندان سبزوار توزیع شد

اعتبارات حوزه بیابان در خراسان جنوبی 15 برابر افزایش یافت

اصناف غیرضروری سبزوار تا 23 فروردین تعطیل هستند

کاهش شدید دما و بارش برف و باران در خراسان رضوی

افزایش غیرقانونی قیمت شن و ماسه در خراسان شمالی

تولد نوزاد از مادر کرونایی در سبزوار