پیام خراسان

آخرين مطالب

اولویت‌های قرنطینه شده مقابله با کرونا در خراسان رضوی گفتگو

اولویت‌های قرنطینه شده مقابله با کرونا در خراسان رضوی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- مسافر پذیر بودن مشهد و خراسان رضوی مهمترین چالش این استان در زمینه مقابله باشیوع ویروس کروناست لذا همین موضوع می‌تواند مهم‌ترین اولویت دست اندرکاران در زمینه مهار شیوع این بیماری باشد.

بیش از 500 نفر از 30 بهمن امسال تاکنون براثر بیماریهای حاد تنفسی در بیمارستانهای خراسان رضوی بستری شده‌اند که از این تعداد تاکنون نتیجه آزمایش ابتلای 19 نفر به سندروم حاد تنفسی مثبت شده که یک نفر از آنها فوت کرده است.
از مجموع این 19 نفر، هفت نفر در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و شبکه های بهداشت زیر مجموعه آن، 9 نفر در نیشابور و سه نفر در سبزوار هستند.
از ابتدای اسفند ماه انتشار اخباری مبنی بر شیوع کرونا در کشور تعطیلی مدارس و دانشگاهها را در پی داشت و اخیرا نیز استانداری خراسان رضوی شیفت بندی ادارات را مجاز دانسته است اما به نظر می رسد مجموعه بهداشت و درمان استان و استانداری خراسان رضوی اقدام عملی و متمرکزی در حوزه کنترل و محدود کردن حمل و نقل مسافران برون استانی به عنوان مهمترین عامل شیوع کرونا در خراسان رضوی انجام نداده اند.
تردد جاده‌ای به شهرهای پرخطر همچنان ادامه دارد
رییس اداره حمل و نقل مسافر اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای خراسان رضوی در گفت و گویی گفت: بر اساس آماری که از اول تا ششم اسفند ماه در مقایسه با مدت مشابه بهمن ماه استخراج شده است نشان می دهد میزان تردد ناوگان سواری کرایه در خراسان رضوی تغییری نکرده است.
ابوالفضل گنجی افزود: متاسفانه تردد با ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای به شهرهای پرخطر از نظر ابتلای به کرونا همچنان ادامه دارد اما با توجه به عدم کاهش تعداد سفرهای با اتوبوس تعداد مسافران در این مسیرها کاهش داشته است.
وی ادامه داد: طی 6 روزه نخست بهمن ماه چهار هزار و 570 دستگاه اتوبوس با 109 هزار مسافر از پایانه مسافربری مشهد خارج شده اند که در مدت مشابه اسفند ماه این تعداد به 2 هزار و 980 دستگاه با 57 هزار مسافر کاهش یافته است که حکایت از کاهش حدود 50 درصدی سفرها دارد.
رییس اداره حمل و نقل مسافر اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای خراسان رضوی گفت: در بازه زمانی یاد شده در بهمن ماه دو هزار و 940 دستگاه اتوبوس وارد استان شده است که در اسفند ماه این رقم به دو هزار و 890 دستگاه کاهش یافته است که نشان دهنده کاهش محسوس سفر به مشهد با ناوگان اتوبوس بوده است.
گنجی پیش از این گفته بود: مسافران ورودی به مشهد از طریق پایانه امام رضا (ع) از شهرهای پرخطری مانند قم و دیگر شهرها پایش سلامت نمی شوند.
وی افزود: از مرکز بهداشت استان خراسان رضوی و نهادهای متولی درخواست داریم واحدی را در پایانه امام رضا(ع) برای بررسی سلامت مسافران از جهت ابتلای به ویروس کرونا مستقر کنند.
رییس اداره حمل و نقل مسافر اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای خراسان رضوی گفت: در حال حاضر روزانه بین 15 تا 19 سفر با ناوگان اتوبوسی در مسیر قم و مشهد انجام می‌شود که 50 درصد مسافران آنها اتباع پاکستانی هستند و سفرها بیشتر به شکل اتوبوس دربستی صورت می‌گیرد.
گنجی افزود: از شرکتهای حمل و نقل مسافر خواسته ایم اتوبوسها را ضد عفونی کرده و به مسافرانی که از نظر ظاهری ‌مشکوک به بیماری هستند ماسک بدهند و رانندگان نیز از ماسک و دستکش استفاده کنند اما متاسفانه شرکتها اعلام کرده اند امکان تهیه ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کننده را ندارند و این اقلام در بازار موجود نیست.
وی اضافه کرد: روزانه حدود 40 هزار مسافر در پایانه امام رضا (ع) مشهد تردد می کنند که این میزان به اندازه جمعیت یک شهر است لذا از مسوولان بهداشتی می خواهیم مواد ضد عفونی کننده مورد نیاز را در اختیار مسوولان پایانه مسافربری مشهد قرار دهند تا نسبت به ضد عفونی این پایانه اقدام شود.
آمارهای غیردقیق از میزان تردد جاده ای در خراسان رضوی
الگوی سفرهای جاده ای بین خودروی شخصی و ناوگان حمل ونقل عمومی جاده‌ای مانند اتوبوس متفاوت است اما نتیجه قابل استنادی در این زمینه به دست نیامده است.
بر اساس اعلام اداره کل راهداری و حمل و نقل جادهای خراسان رضوی، دستگاههای تردد شمار در دو محور مشهد - چناران و آزادراه مشهد - باغچه در بهمن ماه دچار نقص و خرابی بوده است لذا آمار مقایسه‌ای تردد خودروهای شخصی در 9 روز نخست اسفند و بهمن ماه امسال هم چندان قابل استناد نیست و راهداری نیز حاضر به تایید آمار ترددها در این خصوص نشد.
با این حال فرمانده پلیس راه خراسان رضوی اعلام کرد تردد جاده ای در راه‌های خراسان رضوی طی 10 روز گذشته تغییری با سایر زمانهای مشابه نداشته است.
سرهنگ هادی امیدوار افزود: البته طی سه روز نخست تعطیلات اعلام شده، خروجی خودروها از مشهد شاید به واسطه تعطیلی مدارس افزایش نشان داد اما در ادامه روند سفرها از سوی مردم متوقف شد.
وی به همکاری پلیس راه با دانشگاه علوم پزشکی مشهد اشاره و بیان کرد: با درخواست دانشگاه علوم پزشکی مشهد هر زمان به پلیس راه اعلام گردید که ناوگان مسافربری از مبدا قم یا سایر شهرها به مشهد متوقف شود پلیس راه، اتوبوس مورد نظر را متوقف کرده است.
امیدوار همچنین اظهار داشت: کنترل زائران پیاده در مسیر مشهد با همکاری پلیس راه و توسط عوامل بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی انجام می‌شود.
ضدعفوفی کردن قطارها با وجود پذیرش مسافران پُر خطر
مدیرکل راه آهن خراسان نیز در تشریح اقدامات صورت گرفته در مقابله با کرونا در مبادی ورودی ریلی استان گفت: بعد از هر سفر، سالن قطار، داخل کوپه ها و به ویژه دستگیره ها و مکان‌هایی که در معرض تماس دست مسافران قرار دارند با مواد ضد عفونی کننده گندزدایی می شود.
مصطفی نصیری ورگ به تداوم استفاده از روبالشی یک بار مصرف و ملحفه های شسته شده در قطارها اشاره کرد و افزود: علاوه بر اینکه مسافران در ایستگاه های بین راهی و مبدا و مقصد از نظر سلامت و ابتلای به علائم بیماری مورد پایش قرار می‌گیرند، در داخل قطارها نیز مسافرانی که علائم خاصی داشته باشند توسط مهمانداران در یک کوپه خالی میزبانی شده و به محض رسیدن به ایستگاه بین راهی یا مقصد، عوامل اورژانس و پزشکی محلی در جریان قرار می‌گیرند.
وی ادامه داد: در خصوص مقابله با کرونا و پیشگیری از انتشار این ویروس دوره‌های آموزشی برای مهمانداران و مسوولان قطارها از 15 بهمن ماه برگزار شده است.
مدیرکل راه آهن خراسان با بیان اینکه در حال حاضر عوامل اورژانس و پزشکی در ایستگاه راه آهن مشهد مستقر هستند گفت: تا این لحظه دستورالعمل خاصی برای پایش سلامت یا بررسی مسافران قطار شهرهایی نظیر قم و گیلان به صورت تک به تک و بررسی دستگاه تب سنج انجام نمی‌شود اما بر اساس کاهش تقاضا برخی از این قطارها کاهش است.
نصیری افزود: دراین راستا پیش از این شمار مسافران وروردی و خروجی در مسیر مشهد 38 هزار نفر بود که با کاهش برخی سفرها این رقم به حدود 30 هزار مسافر رسیده است به عنوان مثال روزانه سه قطار مسافربری از قم با مجموع هزار و 200 مسافر وارد مشهد می شود که هفته گذشته این تعداد، چهار قطار بوده است.
وی با بیان اینکه مسافران قطارها در بدو ورود به ایستگاه راه آهن مشهد از نظر علائم کرونا توسط کارشناس بهداشت و نیروهای مستقر در ایستگاه مورد پایش قرار نمی گیرند گفت: البته منطقی است پایش سلامت مسافران از ایستگاه مبدا انجام شود البته اعلام می‌کنم که اطلاعی در خصوص پایش مسافران در ایستگاه قم و سایر ایستگاه ها ندارم.
در حال حاضر شمار ایستگاه‌های اداره کل راه آهن خراسان 23 ایستگاه است و روزانه حدود 30 هزار مسافر از این استان در مسیر 31 شهر و مرکز استان جا به جا می شوند.
اقدامات پیشگیرانه در دست اقدام است
همچنین روز گذشته استانداری خراسان رضوی در گزارشی اعلام کرد: شورای معاونان استانداری از وزارت بهداشت خواسته است در راستای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا از ورود روزانه سه رام قطار از قم به مشهد و همچنین لغو روادید از مبدا کشورهای پاکستان ، عراق و افغانستان اقدام کند.
علیرضا رزم حسینی افزود: مقرر گردید در قالب مکاتبه‌ای با وزیر بهداشت به عنوان رییس ستاد ملی پیشگیری و مبارزه با کرونا در کشور درخواست شود که از ورود روزانه سه رام قطار از مبدا قم به مشهد جلوگیری شود و روادید مسافران از مبدا کشورهای پاکستان ، عراق و افغانستان به مشهد تا اطلاع ثانوی لغو شود.
به گزارش ایرنا با توجه به درخواستهای ذکر شده تاکنون خبری از لغو قطارهای قم - مشهد دریافت نشده است.
هرچند سیاست تعطیلی مدارس و دانشگاهها و کاهش و یا تغییر ساعات کاری ادارات بر انتقال و شیوع ویروس کرونا اثرگذار بوده است اما به نظر می‌رسد در تصمیمهای اتخاذ شده قشر کارگر بهره کمتری برده است به ویژه برخی کارگران که به واسطه تماس با مردم و ارباب رجوع در معرض انتقال بیشتر ویروس به خود و یا انتقال به ارباب رجوع قرار دارند.
اقدامات پیشگیرانه کمرنگ در اصناف پُر خطر
رییس کانون انجمنهای صنفی کارگری خراسان رضوی نیز با ابراز نگرانی از اقدامات پیشگیرانه برای شیوع کرونا در محیط های کاری گفت: کارگران در برخی اصناف از جمله نانوایی ها، کارگران حوزه حمل و نقل و مراکز درمانی مانند داروخانه ها در معرض خطر بیشتری از نظر ابتلا و یا انتقال احتمالی ویروس قرار دارند.
هادی ابوی افزود: متاسفانه کارفرمایان برای این قشر ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده تهیه نمی کنند و البته دولت و دانشگاه علوم پزشکی نیز اقدامی در این خصوص صورت نداده است.
وی ادامه داد: هم اکنون کارگران این اصناف از جمله نانوایی ها در معرض تماس و ارتباط مستقیم با مردم هستند و بر اساس اطلاعاتی که از واحدهای صنفی مشهد دریافت شده است نظارتی بر عملکرد کارفرمایان و کارگران برای رعایت موارد بهداشتی انجام نمی شود.
فرمانداری نظارت بر خبازیها را پیگیری می‌کند
فرماندار شهرستان مشهد نیز بر اهمیت نظارت بر نانوایی ها برای جلوگیری از شیوع عوامل بیماری‌زا تاکید کرد و گفت: در جلساتی که در این خصوص برگزار شده است موضوع را به اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان گوشزد کرده ایم.
محمد رضا هاشمی نظارت بر صنوف را بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت دانست و افزود: در کلانشهر مشهد حدود دو هزار و 100 نانوایی در قالب آزادپز و دریافت کننده آرد یارانه‌ای و غیر یارانه‌ای فعالیت می کنند و هم اکنون پیگیری نظارت بیشتر بر این تعداد واحد صنفی در مشهد هستیم.
برچسب‌ها
مشهد پاکستان افغانستان قم تردد جاده ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد عراق گیلان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ویروس کرونا استانداری خراسان رضوی نیشابور علی‌رضا رزم‌حسینی چناران اداره کل راه آهن خراسان
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پروازهای فرودگاه سبزوار تعلیق شد

خوابگاه‌های دانشگاه فردوسی مشهد تا اطلاع بعدی تعطیل است

210 واحد صنفی سبزوار مهر و موم شد

بانوی 98 ساله مشهدی کرونا را شکست داد

59 تن فرآورده دامی غیربهداشتی در خراسان رضوی کشف شد

برگزاری کلاس‌های مجازی دانشگاه فردوسی مشهد از 16 فروردین

اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بحران کرونا؛ گزارش به مردم / محمد شریعتمداری؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

اختصاص خطوط صنایع دانش‌بنیان به تولید محصولات چرخه درمان

گندزدایی 50 غذاخوری و آشپزخانه در خراسان شمالی

مه و کاهش دید در محور بجنورد - اسفراین

اتراق در بوستان‌های بجنورد ممنوع شد

970 دستگاه خودرو در جاده‌های خراسان‌ رضوی اعمال قانون شد

"کرونا به‌در" حیاتی‌تر از سیزده‌ به‌در است

تاکید بسیج رسانه خراسان رضوی بر تمهید بسته حمایتی

مجموعه تشریفات فرودگاه بین‌المللی مشهد تعطیل شد

انس با قرآن در روزهای کرونایی

دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص برگزاری کلاس‌های مجازی اطلاعیه داد

بررسی اجمالی مشارکت زنان در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

کارت هوشمند 8 راننده اتوبوس در خراسان شمالی غیرفعال شد

"کرونا به‌در" حیاتی‌تر از سیزده‌ به‌در تفننی است

12 فروردین روز تثبیت نظام جمهوری اسلامی

هزار خودرو در 13 ایستگاه خراسان جنوبی برگشت داده شد

برخی علائم کرونا در کودکان

تاکید رییس جمهور بر حمایت و همکاری مردم در مبارزه با ویروس کرونا

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن 12 فروردین روز جمهوری اسلامی

روزانه 57 محله مشهد ضدعفونی می‌شود

کرونا راه منطقه گردشگری گلیل شیروان را بست

پلیس راه خراسان جنوبی یک هزار خودرو را برگشت داد

12 فروردین روز تجلی حضور مردم در تعیین سرنوشت است

44 نفر از خطر سیلاب در خراسان جنوبی نجات یافتند

نوزاد نارس مبتلا به کرونا در مشهد متولد شد

ابتکار یک هنرمند خراسان شمالی در ارتباط با ویروس کرونا

بیش از 600 هزار نفر از مردم خراسان شمالی در سامانه غربالگری وزرات بهداشت شرکت کرده اند

چگونگی روند درمان بیماران خاص خراسان جنوبی در روزهای شیوع کرونا

12 فروردین؛ روز پیروزی نظریه جمهوری اسلامی بر نظریه‌های مختلف بود

از اعمال محدودیت‌های پلیس تا پلمب 19 واحد صنفی متخلف در 3 روز

کتابهایی برای راهنمایی والدین دانش‌آموز اوتیسم تدوین شد

12 فروردین روز تجلی حضور مردم ایران است

انهدام باند توزیع مواد مخدر در مشهد

توزیع بسته‌های بهداشتی بین مددجویان خراسان جنوبی

اجرای طرح محدودیت تردد در قاین

سیل بیش از سه میلیارد ریال به کشاورزی گرمه خسارت زد

کارخانه‌های خراسان شمالی در انتظار دریافت 50 هزار لیتر الکل

پنج کتاب راهنمای والدین دارای دانش‌آموز اوتیستیک آماده رونمایی شد

دفترکهای آموزشی مقابله با کرونا در مشهد توزیع شد

673 خودرو در ورودی‌های نهبندان هدایت شدند

تولید«تورهای مجازی ناطق» از ظرفیت‌های گردشگری مشهد

بارش‌ها در خراسان رضوی ادامه دارد

انتخاب ما از کرونا تهاجمی وسیع است یا فرصتی عظیم؟

کاهش 70 درصدی تردد در جاده‌های خراسان جنوبی طی هفته اخیر