پیام خراسان

آخرين مطالب

در قالب یک پژوهش بررسی شد؛

تأثیر سلول‌های بنیادی بر روند تنظیم عملکرد سیستم ایمنی بدن علمي

تأثیر سلول‌های بنیادی بر روند تنظیم عملکرد سیستم ایمنی بدن
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی هر ساله میلیون‌ها شکستگی بافت استخوانی در سراسر دنیا اتفاق می‌افتد، تعداد بسیاری از این شکستگی‌ها در صورت عدم درمان سبب شکستگی‌های جوش نخورده یا بد جوش خورده می‌شوند که نیازمند مداخلات درمانی پزشکی خواهند بود.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که سیستم ایمنی و التهاب اولیه، نقش بسیار مهمی در فرآیند ترمیم بلافاصله پس از رخداد شکستگی بر عهده دارد. با این حال نشان داده شده است که روند طولانی مدت التهاب می‌تواند به عنوان یک عامل بازدارنده در روند ترمیم استخوان ایفای نقش کند. تاکنون روند دقیق و سازوکار اصلی سیستم ایمنی براساس سایتوکاین‌های ترشح شده از سلول‌های التهابی در فرآیند ترمیم استخوانی ناشناخته مانده است. بعضی از این واسطه‌های التهابی در تشکیل بافت جدید استخوانی به عنوان محرک عمل می‌کنند، حال آنکه بعضی دیگر به عنوان عامل مهارکننده فعالیت می‌کنند. محققان در پژوهشی با عنوان «تأثیر سلول‌های بنیادی مزانشیمی بر روند تنظیم عملکرد سلول‌های سیستم ایمنی بدن و کاربرد این سلول‌ها در ترمیم شکستگی استخوان» این موضوع را مورد بررسی قرار داده‌اند.
در این پژوهش که توسط مصطفی شاه‌رضایی، دانشیار دانشکده علوم پزشکی آجا، احمد عریان استاد دانشگاه شیراز، سید امیر کمالی، رزیدنت پاتولوژی دانشگاه شیراز و بابک شکارچی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی آجا انجام شده، آمده است:« پژوهش حاضر یک مطالعه مروری است که در سال 1396 انجام شده و در آن به بررسی کلیه گزارشات و مقالات منتشر شده مرتبط با موضوع از طریق جستجو در پایگاه‌های اطلاعاتی شامل پابمد، گوگل اسکالر و اسکوپوس از ژانویه 2000 تا پایان دسامبر سال 2017 پرداخته شده است».
عملکرد سلول‌های بنیادی مزانشیمی بر تنظیم پاسخ‌های ایمنی در فرآیند ترمیم بافت استخوان
در این پژوهش آمده است:« سلول‌های بنیادی مزانشیمی اثرات تنظیم کننده قابل توجهی بر سیستم ایمنی داشته که این اثرات بر هر دو سیستم ایمنی ذاتی و اکتسابی موثر هستند. در رابطه با سیستم ایمنی ذاتی، مطالعات اخیر نشان داده‌اند که سلول‌های بنیادی مزانشیمی آلوژنیک، تمایز مونوسیت‌ها را به ماکروفاژهای نوع دوم افزایش داده و در نتیجه منجر به بهبود پذیرش گرافت‌های استخوانی خواهند شد. این تمایز فنوتیپی که به وسیله سلول‌های بنیادین مزانشیمی آلوژنتیک رخ می‌دهد از طریق مسیر NF-KB و STAT3 اتفاق می‌افتد».
محققان می‌گویند:« نشان داده شده است که سلول‌های بنیادی مزانشیمی به صورت مستقیم نیز فرآیند سیستم ایمنی را تنظیم کرده که خود از تکثیر سلول‌های لنفوسیت جلوگیری کرده و سبب تکثیر سلول‌های لنفوسیت تنظیم کننده خواهند شد. سلول‌های بنیادی مزانشیمی می‌توانند به وسیله تحریک رسپتورهای TLR4 به سلول پیش التهابی پلاریزه شده یا اینکه به وسیله تحریک رسپتورهای TLR3 به فنوتیپ ساپرس کننده سیستم ایمنی تمایز یابند که این سلول‌ها به ترتیب به سلول‌های بنیادی مزانشیمی تیپ 1 و سلول‌های بنیادی مزانشیمی تیپ2 نام‌گذاری می‌شوند».
بر اساس این پژوهش: «سلول‌های بنیادی مزانشیمی تیپ2 میزان واسطه‌های التهابی در سه روز اول پس از شکستگی به میزان قابل توجهی کاهش داده‌اند. این رویه منجر به افزایش بازسازی از طریق مهار آسیب بافتی و توسعه فیبروز خواهد شد. مطالعات نشان داده است که سلول‌های بنیادی نه تنها روند تولید واسطه‌های التهابی به وسیله ماکروفاژها را از طریق واسطه پروستوگلاندین 2 به طور قابل توجهی مهار می‌کند، بلکه تولید سیتوکین‌های ضدالتهابی نظیر اینترلوکین 10 و 12 نیز به طور قابل توجهی از همین طریق افزایش می‌دهد».
محققان دریافته اند: «سلول‌های بنیادی مزانشیمی عملکرد ضد آپوپتوزی دارند که خود می‌تواند فرآیند ترمیم بافت استخوانی را تسریع کند. همچنین پیشنهاد شده است که این تأثیر در ارتباط با روند کاهشی فاکتور التهابی TNF-a است. بنابراین به نظر می‌رسد که سلول‌های بنیادی مزانشیمی عملکرده تنظیم کننده سیستم ایمنی خود را از طریق مسیرهای نامبرده انجام داده و به بهبود شرایط استئوژنتیک و ترمیم استخوان کمک می‌کند».
براساس این پژوهش: «سلول‌های ایمنی و محصولات آن‌ها نقش بسیار مهمی در ترمیم بافت استخوانی بر عهده دارند. همچنین از میان فاکتورهای مختلف رشد، واسطه‌های التهابی نقش موثری را در هدایت فراخوانی و تمایز سلول‌های مزانشیمی بازی می‌کنند. اگرچه که پاسخ‌های التهابی تأثیر قابل توجهی بر فرآیند ترمیم بافت استخوان و نقایص استخوانی ایفا می‌کند با این حال به طور اختصاصی در فاز اولیه و فاز بازسازی ترمیم، حضور طولانی مدت لنفوسیت‌ها و سیگنال‌های التهابی منشأ گرفته از آنان سبب کاهش ترمیم و تأثیر منفی بر روند بازسازی بافت اسخوانی دارد».
در این پژوهش آمده است: «سلول‌های بنیادی بر روند ترمیم بافت استخوانی به طور مستقیم و غیر مستقیم موثر بوده و تاکنون مطالعات بسیاری به آن‌ها اشاره داشته‌اند. علاوه بر تأثیری که سلول‌های بنیادی بر تنظیم سیستم ایمنی بدن فرد خواهند داشت، این سلول‌ها به طور مستقیم توانایی تکثیر و تمایز به رده پیش‌ساز استخوانی را داشته و می‌توانند پس از تمایز، ماتریکس استخوانی تولید نمایند. با این حال مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که سازوکار عملکردی اصلی سلول‌های بنیادی مزانشیمی بر فرآیند ترمیم بافت استخوانی از طریق ترشح فاکتورهای رشد و سایتوکاین‌هایی که پیش از این به بعضی از آن‌ها اشاره شد، تاثیر دارد».
براساس اطلاعات آورده شده در این مطالعه پیشنهاد می‌شود که برای مطالعات آینده در زمینه‌هایی که عنوان می‌شود، بررسی بیشتری صورت پذیرد. توسعه روش‌های نوین برای اندازه‌گیری تأثیرات دقیق سلول‌های سیستم ایمنی بر روند ترمیم نقیصه‌های استخوانی و بررسی اثرات موضعی و سیستمی که عوامل سرکوب کننده سیستم ایمنی نظیر استروئیدها بر روند ترمیم استخوان ایفا می‌کنند. پیگیری جنبه‌های دقیق سازوکاری برای مهار سلول‌های ایمنی خاص و تأثیراتی که می‌تواند بر روند ترمیم استخوانی داشته باشد و در نهایت بررسی تأثیر سلول بنیادی مزانشیمی بر سیستم ایمنی ذاتی، اکتسابی و زیرگونه‌های آن‌ها و مطالعات درون‌تنی و برون‌تنی مختلف به منظور شناخت دقیق مسیرهای سیگنالینگ و همکاری‌های مولکولی در روند ترمیم بافت استخوان است.
این پژوهش در فصلنامه علمی پژوهشی ابن‌سینا در سال 1397 منتشر شده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان خبر داد : بیش از 700 مورد بازرسی واحد تولیدی در یک ماه گذشته توسط بازرسین کار استان گیلان

اختصاص تسهیلات سرمایه‌درگردش جهت افزایش سه برابری تولید لوازم بهداشتی در اردبیل

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: مشارکت و نقش آفرینی جامعه هدف وزارت کار در مبارزه با کرونا ستودنی است

استفاده از ظرفیت مشاغل خانگی در ایلام برای مقابله با بیماری کرونا

بیش از 10 هزار بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و محیط های کاری و کارگری خراسان‌شمالی

هشدار هواشناسی درباره سرما و یخبندان در خراسان جنوبی

ستاد کرونا خراسان جنوبی: مردم از تردد غیرضروری پرهیز کنند

آیین رونمایی از 30 محصول جدید دارویی تولید شده برای نخستین بار در کشور و معرفی بیش از 100 محصول جدید دارویی تی پی کو با حضور شریعتمداری+عکس

افزایش مبتلایان به کرونا به زودی در پایتخت

توزیع 24 جعبه تخم نوغان در خراسان شمالی از هفته آینده

جهان با کمبود 6 میلیون پرستار روبروست

از جمع‌آوری رایگان زباله‌های بیمارستانی بیرجند تا اختصاص بودجه برای ملزومات کرونایی

افزون بر 115 میلیون دلار کالا از خراسان شمالی صادر شد

برف و باران و سرما خراسان رضوی را فرا می‌گیرد

رانندگان 140 خودروی متخلف در خراسان‌ رضوی جریمه شدند

قرارگاه حمایت از آسیب‌دیدگان کرونا در گناباد تشکیل شد

پرونده ثبت ملی 17 اثر تاریخی چناران به جریان افتاد

تشکیل 6 پرونده قضایی برای قطع تاغزارهای روستای نامن

منع برگزاری ایام چراغ برات در قوچان

سال 99 یکی از سخت‌ترین سال‌های کشور به لحاظ اقتصادی است

آمار مرگ‌ومیر مبتلایان به کروناویروس در چین صفر شد

هلال احمر خراسان جنوبی آماده دریافت کمک‌های مردم در روز برات

برف و باران همراه با افت دما خراسان رضوی را فرا می‌گیرد

رانندگان 140 خودروی متخلف در جاده‌های خراسان‌رضوی جریمه شدند

اقدام خیرین سلامت خراسان جنوبی برای جذب کمک‌های مردم

هشدار هواشناسی درباره وقوع یخبندان در خراسان جنوبی

مرکز آموزش الکترونیک جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی راه‌اندازی شد

103 واحد صنفی در خراسان جنوبی پلمب شد

مرحوم «محمود اکبرزاده» الگوی در اخلاص و اخلاق بود

موج افزایش بیماران کرونا در خراسان جنوبی / مردم خطر را جدی بگیرند

هلال‌احمر خراسان‌جنوبی آماده دریافت کمک‌های مردم در روز برات

منابع بانکی در سال جاری حتما باید با محوریت «جهش تولید» اختصاص پیدا کند/ بسته حمایت از تولید برای آغاز فعالیت کسب‌وکار‌های اقتصادی در حال تدوین است

275 تشکل کارگری و کارفرمایی در استان کرمانشاه فعالیت دارند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: رعایت استانداردهای لازم در محیط کاری لازم و ضروری است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: تدابیر و تمهیدات لازم برای مصونیت واحدهای تولیدی درمقابل کرونا اتخاذ شد

1.8 میلیارد ریال کمک هزینه اقلام بهداشتی مراکز بهزیستی ایلام پرداخت شد

تحقق 110 درصدی پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در همدان

بیش از 23 میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند

چرا آلودگی هوا در اسفند سال گذشته بدتر شد؟

درخواست کمک شهرداری از محل اعتبارات ستاد ملی مقابله با کرونا به دولت رسید

شهردار تهران: ایران در حال مبارزه همزمان با کرونا و تحریم هاست / شهردار آنکارا: ورود و خروج به 30 کلان شهر ترکیه ممنوع است

برگزاری مراسم تقدیر و معارفه انتصابات جدید در کیش

ارسال هشت هزار لیتر محلول ضدعفونی‌کننده از کیش به سرزمین اصلی

آغاز ثبت اطلاعات تکمیلی در سامانه شورای سلامت برای متقاضیان بازگشت به جزیره کیش

فراخوان رویداد «نیازسنجی تقاضای محصولات فناورانه منطقه آزاد کیش برای شرکت‌ های دانش بنیان»

اطلاعیه نظارت همگانی بر مصوبات شورای سلامت کیش

انتصاب رئیس اداره ارتباطات مردمی و امور ایثارگران سازمان منطقه آزاد کیش

جلوه‌نمایی لاله‌های واژگون در دشت‌های خراسان شمالی

شهروندان بجنوردی از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده نکنند

قطع جمع‌آوری صدقات در خراسان شمالی هم‌زمان با شیوع کرونا/ پرداخت صدقات به‌صورت غیرحضوری