پیام خراسان

آخرين مطالب

کروناویروس جدید نمونه‌ای از بیماری‌های عفونی همه‌گیر آینده است علمي

کروناویروس جدید نمونه‌ای از بیماری‌های عفونی همه‌گیر آینده است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی بیماری‌های ناشی از کروناویروس‌ها که در حال حاضر، مشهورترین آنها کووید-19 نام دارد، یادآور تهدید جهانی قریب‌الوقوع ظهور بیماری‌های عفونی آینده هستند.اگرچه، همه‌گیری بیماری‌های مختلف طی تاریخ همراه بشر بودند اما اوضاع کنونی افزایش این همه‌گیرهای جهانی را به‌وضوح نشان می‌دهد. فقط در طول 20 سال تنها کروناویروس‌ها موجب شیوع سه همه‌گیری بزرگ در جهان شدند و دوره کوتاه بین این همه‌گیری‌ها بسیار نگران‌کننده است.

به گزارش نیوز، محقق این تحقیق، ویروس‌شناس و مدیر آزمایشگاه تشخیصی حیوانات در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا ایالات‌متحده، اظهار کرد: بسیاری از بیماری‌های همه‌گیر حداقل یک وجه اشتراک دارند و این مورد مشترک منشاء این بیماری‌هاست که از آسیا یا آفریقا آغاز می‌شوند.
علت این منشاء مشترک چیست؟

پیام خراسان


انفجار جمعیت و تغییر مناظر شهری
تغییر بی‌سابقه در جمعیت انسانی، یکی از دلایلی است که موجب شکل‌گیری بیماری‌ها در آسیا و آفریقا شده است. شهرنشینی سریع در سراسر آسیا و مناطق اقیانوس آرام اتفاق افتاده است و در حال حاضر، 60 درصد از جمعیت جهان در این مناطق زندگی می‌کنند. بر اساس اعلام بانک جهانی، تقریبا در طول دهه اول قرن بیست و یکم 200 میلیون نفر به مناطق شهری شرق آسیا نقل‌مکان کردند و این 200 میلیون نفر می‌توانند هشتمین کشور پرجمعیت جهان را تشکیل دهند.
مهاجرت در این مقیاس به معنای نابودی جنگل‌ها برای ایجاد مناطق مسکونی است. حیوانات وحشی، مجبور به نزدیک شدن به شهرها می‌شوند، ناگزیر با حیوانات اهلی و جمعیت انسانی روبرو می‌شوند. این حیوانات وحشی دارای ویروس هستند. به‌عنوان‌مثال خفاش‌ها می‌توانند صدها ویروس را حمل کنند و ویروس‌ها، با جهش گونه به گونه درنهایت انسان‌ها را آلوده ‌کنند.
سرانجام، رشد شدید شهرنشینی به یک چرخه نادرست تبدیل می‌شود و جنگل‌زدایی بیشتری به همراه می‌آورد و گسترش انسان و از بین رفتن زیستگاه درنهایت موجب نابودی شکارچیانی می‌شود که از جوندگان تغذیه می‌کنند. با کاهش تعداد شکارچیان جمعیت جوندگان افزایش شدید می‌یابد و همان‌طور که نتایج تحقیقات در آفریقا نشان می‌دهد، خطر ابتلا به بیماری‌های قابل‌انتقال بین انسان و حیوانات افزایش می‌یابند.
احتمالا اوضاع بدتر هم خواهد شد. بخش عمده‌ای از جمعیت آسیای شرقی هنوز در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و انتظار می‌رود شهرنشینی در این مناطق ده‌ها سال ادامه داشته باشد.

پیام خراسان


کشاورزی و بازار حیوانات
مناطق گرمسیری، غنی از تنوع زیستی میزبان برای عوامل بیماری‌زا هستند و مکانی مطلوب برای رشد این عوامل بیماری‌زا و بروز عوامل بیماری‌زای جدید ایجاد کردند.
در هر دو قاره، بسیاری از خانواده‌ها به کشاورزی و دامداری برای رفع مایحتاج خود نیاز دارند. کنترل بیماری، خوراک و مسکن این حیوانات در این مناطق بسیار محدود است. گاو، مرغ و خوک می‌توانند بیماری بومی داشته باشند و اغلب در تماس نزدیک با یکدیگر، انواع حیوانات غیربومی و انسان را نیز آلوده کنند.
نه‌فقط در مزارع بلکه در بازارهای حیوانات زنده که در سراسر آسیا و آفریقا معمول است، شرایط شلوغ و کنار هم قرار گرفتن گونه‌های مختلف با انسان نقش مهمی در نحوه ظهور و گسترش عوامل بیماری‌زای کشنده بین گونه‌های مختلف دارد.
خطر دیگر نیز گوشت شکار و قصابی‌هاست که به‌ویژه در کشورهای جنوب صحرای آفریقا رواج دارند. این فعالیت‌ها، به دلیل اینکه گونه‌های جانوری را تهدید می‌کنند و اکوسیستم‌های غیرقابل‌برگشت را تغییر می‌دهند، برای افراد و حیوانات وحشی نیز مشکلات زیادی ایجاد کرده و اصلی‌ترین مورد برای انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است.
در طب سنتی چینی نیز داروهای مختلفی برای درمان بیماری‌ها تهیه می‌شود. اگرچه هیچ مدرک علمی برای پشتیبانی این ادعاها وجود ندارد، اما آسیا مصرف‌کننده عظیمی از محصولات طب سنتی چینی است. ببرها، خرس‌ها، کرگدن‌ها، مورچه‌خوارها و سایر گونه‌های حیوانی برخلاف مقررات شکار می‌شوند و برخی قسمت‌های بدن آنها در این داروهای مشکوک ترکیب می‌شوند. این مورد نیز نقش مهمی در افزایش تعامل بین حیوان و انسان دارد. از این گذشته، به‌احتمال‌زیاد تقاضای این داروهای چینی رو به افزایش خواهد بود، زیرا بازاریابی آنلاین و رشد اقتصادی آسیا از این طریق در حال افزایش است.

پیام خراسان


زمان
ویروس‌ها، همچنان در حال تکامل هستند و زمانی دیگر، شیوع بزرگ دیگری را در این منطقه از جهان رقم خواهد زد. تمام کروناویروس‌ها که باعث همه‌گیری‌های اخیر شدند، ازجمله کووید- 19 قبل از آلوده شدن به انسان از خفاش‌ها به حیوان دیگری انتقال یافتند. پیش‌بینی دقیق چه زنجیره‌ای از وقایع که باعث بروز همه‌گیر می‌شود، قدری دشوار است، اما یک‌چیز مسلم است که با تدوین راهبردهای مؤثر می‌توان این خطرات را کاهش داد تا تأثیرات انسانی به حداقل برسد.
همان‌طور که شیوع فعلی نشان داده است، یک بیماری عفونی که در یک قسمت از جهان آغاز می‌شود می‌تواند در هرزمانی در سطح جهانی گسترش یابد.
برای جلوگیری از جنگل‌زدایی و کاهش تعامل حیوان و انسان نیاز فوری به راهبردهای حفاظتی و یک سیستم جامع نظارت جهانی برای نظارت بر ظهور این بیماری‌ها داریم تا ابزاری ضروری برای کمک به انسان‌ها در مبارزه با این بیماری‌های همه‌گیر و وحشتناک باشد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سپاه خراسان شمالی 600 هزار ماسک تولید و توزیع کرد

خیران سلامت شیروان 2 دستگاه کمک‌تنفسی اهدا کردند

28 درصد مردم خراسان شمالی در زمینه کرونا غربالگری شدند

غربالگری 73 درصد از خانوارهای شهرستان‌های گناباد و بجستان

انجام 129 بازدید از مراکز خدمات سلامت در اولین سطح غربالگری کرونا

پویش نذر سلامت، روشنایی چراغ امید در دل تاریکی کرونا

سیزده به در بروید خودرویتان توقیف می‌شود

طرح بخشش اجاره‌ بهاء املاک شهرداری بیرجند هفته آینده بررسی می‌شود

راه‌های خراسان جنوبی باز است

برخی جاده‌های خراسان رضوی لغزنده است

98 درصد واحدهای صنفی بیرجند تعطیل شدند

694 تن میوه نوروزی در خراسان شمالی توزیع شد

افزایش مراقبت از کودکان سهم خانواده‌ها در مبارزه با کرونا

نیروهای خدمات شهری شهرداری مشهد به حالت آماده باش درآمدند

لایحه‌ای برای حمایت از شهروندان نیازمند مشهدی تهیه می‌شود

18 واحد صنفی متخلف در خراسان جنوبی پلمب شد

غربالگری 77درصد جمعیت خانوارهای خراسان جنوبی/282نفر کرونا گرفتند

سهم مدیران دولتی در مهار کرونا خدمت‌رسانی به مردم است

رسوم نوروزی گناباد و بهار کرونایی

970 شکارچی متخلف پارسال در خراسان رضوی بازداشت شدند

نشر چهار هزار عنوان کتاب در خراسان رضوی

اتباع خارجی و شهروندان خراسان رضوی از خدمات درمانی یکسانی برخوردارند

مصرف بنزین در تربت‌حیدریه 51 درصد کاهش یافت

ورود به تفرجگاه‌های خراسان جنوبی ممنوع است

حمله پلنگ به 2 روستایی بجنورد

سالیکورنیا معجزه سبز بیابان‌های ایران

فراهم شدن بیش از 20 هزار تخت نقاهتگاهی در مشهد

از کتابخوانی و آشپزی تا دورکاری

وضعیت ابتلا به کرونا ویروس در خراسان جنوبی

استاندار خراسان رضوی روز جانباز را تبریک گفت

شناسایی نوزاد سه روزه مبتلابه ویروس کرونا در تربت جام

تولید روزانه 30 دستگاه تنفس مصنوعی برای مراقبتهای ویژه کرونا در خراسان رضوی

دو هزار تخت بیمارستانی خالی ویژه کرونا در خراسان رضوی آماده است

٣٠ هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده در حاشیه مشهد توزیع می‌شود

ورود به پارک‌ها و تفرجگاه‌های خراسان جنوبی ممنوع است

قبض مشترکان آب خراسان شمالی علی‌الحساب صادر می‌شود

کمک بیش از 3 میلیارد ریالی پتروشیمی خراسان برای مبارزه با کرونا

106 نفر با غربالگری به مراکز درمانی خراسان جنوبی ارجاع شدند

هزینه خدمات برای فوتی‌های کرونایی افزایشی نداشته است

پیام تبریک استاندار خراسان‌رضوی به مناسبت روز جانباز

از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام شد؛ ابطال پرونده سهمیه انسولین بیماران دیابتی صحت ندارد

تامین وسایل حفاظت فردی مورد نیاز کارگران در معرض آسیب کرونا / پرداخت 50 درصد غرامت مزد برای کارگران دارای استراحت پزشکی قبل از بررسی کمیسیون پزشکی توسط سازمان تامین اجتماعی

جزیره کیش پیشگام، قرنطینه‌سازی و مبارزه با ویروس کرونا در کشور

انجام مبارزه با علف‌های هرز در 12 هزار هکتار غلات خراسان شمالی

31 واحد صنفی متخلف در خراسان شمالی پلمب شد

هواپیمایی ماهان پرواز بجنورد را لغو کرد

3 تن مواد غذایی فاسد در جغتای معدوم شد

بسیج پزشکی خراسان رضوی بسته‌های بهداشتی در شهرهای استان توزیع کرد

اقدامات مثبتی در حوزه سلامت و پیشگیری در خراسان‌رضوی انجام شده است

ارزیابی آخرین اقدامات صورت گرفته برای مقابله با کرونا