پیام خراسان

آخرين مطالب

سهم من از مبارزه با کرونا

"در خانه ماندن" عمل به مسوولیت اجتماعی در مبارزه با کرونا است مقالات

"در خانه ماندن" عمل به مسوولیت اجتماعی در مبارزه با کرونا است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- "در خانه ماندن" برای قطع زنجیره انتقال و شیوع ویروس کووید 19 عامل بیماری کرونا، وقتی که واکسن یا دارویی برای درمان این بیماری نوپدید همه‌گیر وجود ندارد، تنها راه حفظ سلامت خود، خانواده و جامعه در چارچوب "پویش اجتماعی سهم من از مبارزه با کرونا" و تمرینی مهم برای ایفای مسوولیت اجتماعی توسط تک‌تک افراد عضو جامعه ایرانی است.

مقابله با بحران نیازمند عزم همگانی است. بدون یک اراده جمعی معطوف به مواجهه مؤثر با بیماری، امکان رهایی از زنجیره انتقال آن وجود ندارد. بر همین اساس به ابتکار سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی پویشی اجتماعی برای فراخوان عمومی و عمل به مسؤولیت‌پذیری جمعی در برابر شیوع ویروی عامل بیماری کرونا به راه افتاده است.
در شرایطی که شمار مبتلایان به بیماری کرونا از مرز 12 هزار نفر و شمار فوت‌شدگان بر اثر این بیماری از 600 نفر در کشور گذر کرده است هنوز هم شیوع و ابتلای جمعیت بیشتر در پیش است و هنوز هم بهترین توصیه و تنها راهکار موجود و پیشنهادی، "در خانه ماندن" برای حفظ سلامت خود و دیگران است.
در چنین شرایطی است که بروز بلایا و بیماری‌های همه‌گیر اگرچه همراه با برهم خوردن آرامش روانی و البته سلامت افراد است اما در حوزه اجتماعی تمرینی برای سنجش میزان و سطح فرهنگ افراد جامعه و نیز درصد مسوولیت پذیری اجتماعی‌ آنها نسبت به همنوعانشان است.
ایفای مسولیت اجتماعی در هر جامعه موجب می‌شود تا شرایط بسیار مناسبی برای آن جامعه ایجاد شود، مشکلات بهتر و راحت‌تر برطرف شده و جامعه به سمت توسعه حرکت کند. تعهد اجتماعی در واقع عامل مهم ایجاد حس مسوولیت پذیری در جوامع مختلف است.
از این رو تقویت پیشگیری برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری و کمک به بخش درمان از این جهت که تعداد مبتلایان کاهش یابد از اهمیت زیادی برخوردار است و این امر فقط و فقط با نقش‌آفرینی و مسوولیت پذیری تک تک افراد جامعه محقق می‌شود آن هم از طریق قطع زنجیره گردش ویروس از فردی به فرد دیگر با در خانه ماندن.
کرونا مساله‌ای اجتماعی
عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه کرونا قبل از این که یک مساله پزشکی باشد یک مساله اجتماعی است گفت: این بدان معناست که جنبه اجتماعی ابتلا به بیماری کرونا بسیار مهم‌تر است.
مجید فولادیان افزود: بحران موجود در خصوص بیماری کرونا، انتقال و شیوع این بیماری است که به دلیل نبود واکسن و داروی مشخص راهکارهای جایگزین مقابله با آن هدف گذاری شده و پیگیری می شود.
وی ادامه داد: به این ترتیب تنها راه حل و مکانیسم پیشنهادی همه پزشکان و متخصصان برای مقابله با این بیماری در تمام جهان، یک امر اجتماعی و فرهنگی است نه پزشکی و آن هم قطع زنجیره انتقال است یعنی به عنوان تنها راهکار و راه درمان، باید روابط را به گونه‌ای سامان دهیم که فرایند، دامنه و گسترش بیماری کاهش یابد و قطع شود.
مسوولیت سنگین اجتماعی دانشجویان
عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان این که مدیریت کشور در کنترل و مدیریت این بیماری خیلی با اقتدار عمل نکرد گفت: در این زمینه از ابتدا سیاست روشنی اعلام و اجرا نشد و همین امر موجب شد تا مردم پیامهای متناقضی را در این زمینه دریافت کنند.
فولادیان افزود: در چنین شرایطی تنها کسی که می‌تواند به داد مردم برسد خودشان هستند و این را باید به عنوان یک مساله اجتماعی مهم در نظر گرفت.
وی ادامه داد: باید همگان به این باور برسند که بیماری کرونا یک مساله حاد احتماعی است که خودمان و خانواده و در نهایت جامعه را درگیر می‌کند.
این استاد جامعه شناسی گفت: برای حفظ سلامت و مقابله با بیماری باید همه در خانه بمانند و قرنطینه خانگی را رعایت کنند و در این میان گروه‌هایی در جامعه هستند که نقش‌شان در چنین شرایطی بسیار مهم است به طوری که مسوولیت اجتماعی سنگین‌تری دارند.
فولادیان از دانشگاهیان و دانشجویان به عنوان گروه‌های مرجع و دارای مسوولیت اجتماعی سنگین نام برد و افزود: هم اکنون چهار میلیون نفر دانشجو در کشور داریم که این شمار می‌توانند به عنوان سفیران آگاهی در کشور در برابر بیماری کرونا مسوولیت اجتماعی خود را ایفا کنند.
وی ادامه داد: این جمعیت دانشجویی باید بر اساس علم و دانش با جامعه و گروه‌های اطرافشان صحبت و بر اساس آگاهی و واقعیات موجود به مردم اطلاع رسانی کنند تا مردم از خرافات در این رابطه دور شوند و به انجام رفتار درست برای مقابله با بیماری اقدام کنند و باید به جامعه و مردم این آگاهی را داد که این بیماری چه قدر می‌تواند خطرناک باشد و تا چه میزان میتواند به جامعه ضربه بزند.
عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: مسولیت اجتماعی امروز دانشگاه‌های کشور در حقیقت همین آگاهی بخشی به بخش‌های مختلف جامعه و ضرورت رعایت مسائل پیشگیری توسط خود و خانواده‌شان است.
فولادیان افزود: اگر دانشجویان بسیح شوند و حرکت جمعی جهاد اجتماعی در خانه ماندن را در جامعه نشر دهند و تسهیل کنند بهترین نقش و مسوولیت اجتماعی خود را رقم زده‌اند و مردم هم باید بدانند هر فردی که در خانه بماند در حقیقت یک جهاد اجتماعی کرده است.
شکست کرونا نیازمند عزم اجتماعی است نه عزم پزشکی
استاد جامعه شناسی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه در این میان رسانه‌هایی مانند صدا و سیما نیز باید همراه و همراستای توصیه‌های لازم برای قطع زنجیره کرونا پیش بروند افزود: رسانه‌ها باید پیام روشن به مردم بدهند زیرا اگر پیام روشن به مردم ارائه نشود افراد در کنش‌های خود دچار ابهام و اشتباه می‌شوند.
فولادیان گفت: در سطوحی مانند برگزاری جلسات هیات دولت در زمینه مقابله با کرونا و پخش آن از رسانه ملی مشاهده می‌شود که اندک افرادی از اعضای هیات دولت اقدام به استفاده از اقلام بهداشتی از جمله ماسک و دستکش کرده اند که این رفتار نشان می‌دهد که خود مسوولان هم کرونا را جدی نگرفته‌اند در حالی که مدام تاکید داریم مردم این موارد و توصیه‌های پیشگیری را رعایت کنند.
وی اضافه کرد: ظرفیت بیمارستانهای پذیرای بیماران مبتلا به کرونا در حال تکمیل است و تیم پزشکی و متخصصان نیز بعد از سه هفته دچار فرسودگی و خستگی شده‌اند ضمن اینکه امکانات پزشکی هم جوابگو نیست لذا مدیریت بیماری کرونا و حل شدن این وضعیت در کشور نیازمند یک عزم اجتماعی است نه پزشکی.
برچسب‌ها
ویروس کرونا صدا و سیما مشهد مجید فولادیان دولت دانشگاه فردوسی مشهد مسوولیت اجتماعی
پروندهٔ خبری
پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ممانعت از تجمع شهروندان در بوستان ها

پروازهای فرودگاه سبزوار تعلیق شد

خوابگاه‌های دانشگاه فردوسی مشهد تا اطلاع بعدی تعطیل است

210 واحد صنفی سبزوار مهر و موم شد

بانوی 98 ساله مشهدی کرونا را شکست داد

59 تن فرآورده دامی غیربهداشتی در خراسان رضوی کشف شد

برگزاری کلاس‌های مجازی دانشگاه فردوسی مشهد از 16 فروردین

اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بحران کرونا؛ گزارش به مردم / محمد شریعتمداری؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

اختصاص خطوط صنایع دانش‌بنیان به تولید محصولات چرخه درمان

گندزدایی 50 غذاخوری و آشپزخانه در خراسان شمالی

مه و کاهش دید در محور بجنورد - اسفراین

اتراق در بوستان‌های بجنورد ممنوع شد

970 دستگاه خودرو در جاده‌های خراسان‌ رضوی اعمال قانون شد

"کرونا به‌در" حیاتی‌تر از سیزده‌ به‌در است

تاکید بسیج رسانه خراسان رضوی بر تمهید بسته حمایتی

مجموعه تشریفات فرودگاه بین‌المللی مشهد تعطیل شد

انس با قرآن در روزهای کرونایی

دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص برگزاری کلاس‌های مجازی اطلاعیه داد

بررسی اجمالی مشارکت زنان در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

کارت هوشمند 8 راننده اتوبوس در خراسان شمالی غیرفعال شد

"کرونا به‌در" حیاتی‌تر از سیزده‌ به‌در تفننی است

12 فروردین روز تثبیت نظام جمهوری اسلامی

هزار خودرو در 13 ایستگاه خراسان جنوبی برگشت داده شد

برخی علائم کرونا در کودکان

تاکید رییس جمهور بر حمایت و همکاری مردم در مبارزه با ویروس کرونا

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن 12 فروردین روز جمهوری اسلامی

روزانه 57 محله مشهد ضدعفونی می‌شود

کرونا راه منطقه گردشگری گلیل شیروان را بست

پلیس راه خراسان جنوبی یک هزار خودرو را برگشت داد

12 فروردین روز تجلی حضور مردم در تعیین سرنوشت است

44 نفر از خطر سیلاب در خراسان جنوبی نجات یافتند

نوزاد نارس مبتلا به کرونا در مشهد متولد شد

ابتکار یک هنرمند خراسان شمالی در ارتباط با ویروس کرونا

بیش از 600 هزار نفر از مردم خراسان شمالی در سامانه غربالگری وزرات بهداشت شرکت کرده اند

چگونگی روند درمان بیماران خاص خراسان جنوبی در روزهای شیوع کرونا

12 فروردین؛ روز پیروزی نظریه جمهوری اسلامی بر نظریه‌های مختلف بود

از اعمال محدودیت‌های پلیس تا پلمب 19 واحد صنفی متخلف در 3 روز

کتابهایی برای راهنمایی والدین دانش‌آموز اوتیسم تدوین شد

12 فروردین روز تجلی حضور مردم ایران است

انهدام باند توزیع مواد مخدر در مشهد

توزیع بسته‌های بهداشتی بین مددجویان خراسان جنوبی

اجرای طرح محدودیت تردد در قاین

سیل بیش از سه میلیارد ریال به کشاورزی گرمه خسارت زد

کارخانه‌های خراسان شمالی در انتظار دریافت 50 هزار لیتر الکل

پنج کتاب راهنمای والدین دارای دانش‌آموز اوتیستیک آماده رونمایی شد

دفترکهای آموزشی مقابله با کرونا در مشهد توزیع شد

673 خودرو در ورودی‌های نهبندان هدایت شدند

تولید«تورهای مجازی ناطق» از ظرفیت‌های گردشگری مشهد

بارش‌ها در خراسان رضوی ادامه دارد

انتخاب ما از کرونا تهاجمی وسیع است یا فرصتی عظیم؟