پیام خراسان

آخرين مطالب

سرگردانی ره‌آورد سفر نوروزی به خراسان رضوی اجتماعي

سرگردانی ره‌آورد سفر نوروزی به خراسان رضوی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- به رغم درخواست مکرر مسوولان از مردم برای ماندن در خانه و پرهیز از سفر به خاطر قطع زنجیره شیوع کرونا، برخی عازم خراسان رضوی شدند که این سفر برای آنان سختی و سرگردانی به همراه داشته است.

اغلب مسافران خراسان رضوی قصد خود از سفر به مشهد را زیارت بارگاه منور رضوی اعلام کرده‌اند در حالی که آستان قدس رضوی ورود به صحن و بارگاه حضرت امام رضا (ع) را به منظور مقابله با شیوع کرونا ممنوع کرده است.
درهای حرم مطهر رضوی بسته است
فرماندار مشهد نیز بسته شدن درهای حرم مطهر رضوی را تصمیم سخت برای مسوولان اعلام کرد و گفت: هیچگونه رفت و آمد خودرویی در مشهد به سوی حرم مطهر رضوی صورت نمی‌گیرد زیرا در همه مسیرهای منتهی به آن مکان مقدس در چهار سوی بارگاه منور محدودیت‌هایی ایجاد شده است.
محمد رضا هاشمی افزود: همچنین محدودیت‌های ترافیکی از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی و فرماندهی انتظامی شهرستان مشهد در مسیر خیابانهای منتهی به حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) (چهارراه شهدا، چهارراه دانش، چهارراه طبرسی، چهارراه نواب صفوی) برای خودروها اعمال شده است.
وی ادامه داد: همچنین در چارچوب تداوم اقدامات پیشگیرانه از انتقال ویروس و شیوع بیماری کرونا در مشهد نیروهای جمعیت هلال‌احمر، ماموران انتظامی و پلیس راه در مبادی ورودی شهر مستقر شده‌اند. علاوه بر اینها، سلحشوران قرارگاه شمال شرق ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز هم‌اینک بطور مستمر دست‌اندرکار ضدعفونی خودروها در همین مبادی هستند.
وی گفت: در این راستا سرنشینان خودروها از نظر سلامت عمومی پایش و تب‌سنجی می‌شوند تا اگر افرادی مشکوک به بیماری باشند توسط درمانگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد به درمانگاه انتقال یابند.
مسافران از ورودی شهرها بازگردانده می‌شوند
این محدودیتها برای دیگر شهرستان‌های خراسان رضویی نیز اعمال شد بطوریکه شهرستان 75 هزار نفری درگز در شمال استان با دارا بودن تفرجگاه های طبیعی و زیبا از جمله پارک ملی تندوره اجازه ورود به گردشگران را نداده است.
فرماندار درگز در این خصوص گفت: پست ایست و بازرسی و پایش سلامت در سه محور ورودی به شهرستان و محل پلیس راه شهر درگز پیش از آغاز تعیطلات نوروزی برپا شده و فقط در یک روز 65 دستگاه خودرو متعلق به گردشگران و مسافران غیربومی از ورودی گردنه تیوان مجبور به ترک شهرستان و بازگشت به مبداء خود شدند.
علی فراهی افزود: همه اماکن تفریحی، اقامتی و بازار مرزی این شهرستان هم مرز با جمهوری ترکمنستان به خاطر جلوگیری از شیوع کرونا بسته است لذا مسافران در صورت ورود به درگز سرگردان شده و برای اقامت خود با مشکل مواجه می‌شوند.
وی ادامه داد: در مبادی ورودی علاوه بر اینکه نیروهای مرزبانی و هلال احمر سلامت مسافران را پایش می کنند، عوامل پلیس راه نیز خودروها را از نظر خلافی و صحت مدارک انتظامی بررسی می کنند و متخلفین اعمال قانون می‌شوند.
محمد رضا رجبی مقدم، فرماندار شهرستان سرخس نیز از برپایی سه ایستگاه تب سنجی در مبادی ورودی این شهرستان و پلیس راه شهر سرخس خبر داد و گفت: روزانه از ورود 50 خودرو غیربومی به سرخس جلوگیری می شود و این افراد با گفت و گو قانع می‌شوند که به مبداء سفر خود بازگردند.
عباسعلی صفایی، فرماندار فریمان نیز گفت: به خاطر قطع زنجیره شیوع کرونا از ورود مسافران غیربومی به این شهر جلوگیری شده و علاوه بر پایش سلامت و تب سنجی، از محور کمربندی بازگردانده می‌شوند.
ورود 45 هزار مسافر به مشهد در یک روز
هر چند آمار دقیق از تعداد مسافران ورودی به مشهد و خراسان رضوی منتشر نمی شود با این حال به صورت کلی از سوی مسوولان محلی اعلام شده است تعداد مسافران به مشهد 90 درصد کاهش یافته است.
همچنین معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی با ارائه آمار مسافران در روز سوم فروردین ماه گفت: در مجموع شمار مسافران ناوگان حمل و نقل ریلی و هوایی به مشهد حدود 2 هزار نفر بوده است که این در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیش از 90 درصد کاهش یافته است.
محمد صادق براتی افزود: در این روز 16 هزار و 958 دستگاه خودرو سواری با 42 هزار و 395 مسافر به استان وارد شده که این میزان ورود خودرو و مسافر با پلاک غیربومی در مقایسه با مدت مشابه پارسال 76 درصد کاهش داشته است.
همین آمار روزانه نشان می دهد با وجود کاهش ورود مسافر باز هم هزاران نفر به جاده های منتهی به خراسان رضوی سرازیر شده اند. این تعداد مسافر خطر بازگردانده شدن و ایست و بازرسی های متعدد را نیز تحمل می کنند.
هیچ مهمانپذیری در مشهد مجاز به ارائه خدمت نیست
پیش از آغاز تعطیلات نوروزی همه اقامتگاه ها، تفریحگاه ها و موزه ها در کشورر تعطیل شده بود تا تجمع انسانی در این مکانها موجب شیوع بیشتر کرونا نشود و مشهد نیز از این قاعده مستثنی نبود.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در این خصوص گفت: بر اساس تصمیم‌ ستاد مقابله باکرونا در این استان از روز 24 اسفند ماه با هدف حفاظت از مردم در برابر شیوع بیماری کرونا، اقامت در واحدهای اقامتی رسمی شامل هتل، هتل‌آپارتمان و مهمانپذیرهای این استان تا پایان ایام نوروز ممنوع گردید.
ابوالفضل مکرمی‌فر افزود: هم اکنون یک هزار و 100 واحد اقامت رسمی در این استان فعالیت دارد که بیش از 95 درصد آن‌ها در کلانشهر مشهد واقع است.
وی ادامه داد: 44 واحد اقامتی نیز در پی نظارت‌های مشترک بازرسان این اداره کل و اداره نظارت بر اماکن عمومی پلیس مشهد به علت پذیرش مسافر در شرایطی که واحدهای اقامتی رسمی و غیر رسمی استان تعطیل و از پذیرش مسافر منع شده‌اند، پلمب شدند.
اقامت در سوئیت‌های غیرمجاز
پیگیری خبرنگار ایرنا از واحدهای اقامتی رسمی و غیررسمی در مشهد نشان می دهد آن دسته از مسافرانی که بدون توجه به توصیه ها به مشهد آمده و مکان اقامت ندارند با مشکلات جدی روبرو شده‌اند.
مالک یکی از اقامتگاه های دارای مجوز در محدوده خیابان طبرسی و نزدیک حرم مطهر رضوی به خبرنگار ایرنا گفت: امسال علاوه بر اینکه مسافر بسیار کم شده است، سوئیت داران مجاز و حتی غیر مجاز از ترس ابتلا به کرونا فعالیت خود را تعطیل کرده و مسافری پذیرش نمی کنند.
رضا عصار افزود: البته اداره اماکن نیز به شدت با واحدهای اقامتی که مسافر پذیرش کنند برخورد می کند لذا گاهی مشاهده شده است برخی زوارکشها مسافران را از این سوئیت به آن سوئیت می برند تا یک واحد اقامتی را متقاعد به پذیرش مسافر نمایند.
دیگر سوئیت دار در حوالی خیابان نواب صفوی در مجاورت حرم مطهر رضوی نیز گفت: با وجود کمبود مسافر پذیرش مسافر به صرفه نیست، شاید روزانه برخی برای اقامت به واحد اقامتی من که دارای مجوز است مراجعه کنند اما از پذیرش آنها خودداری می‌کنم.
وی افزود: اغلب این مسافران با قدری معطلی ناچار هستند در سوئیت‌های فاقد مجوز اسکان یابند که شبی حدود 500 هزار ریال باید برای آن پرداخت کنند.
بر اساس آخرین آمار رسمی، شمار مبتلایان قطعی به ویروس کووید 19 عامل بیماری کرونا که نوع بسیار حاد عفونت تنفسی و یک بیماری نوپدید همه‌گیر است در استان خراسان رضوی هزار و 114 نفر گزارش شده است.
تعداد جانباختگان در خراسان رضوی بر اثر بیماری کرونا نیز که آزمایش آنها بطور قطعی مثبت شده 113 نفر است.
برچسب‌ها
ویروس کرونا فریمان استانداری خراسان رضوی پارک ملی تندوره دانشگاه علوم پزشکی مشهد
پروندهٔ خبری
کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تصمیمات مهم ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره زمان و شکل فعالیت کسب و کارها و ادارات

اعمال قانون 206خودرو درخراسان‌شمالی طی اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی/ پلمب193واحدمتخلف در استان

پسماندهای عفونی چگونه مدیریت می‌شوند؟

جریمه 88 میلیون ریالی حامل اقلام بهداشتی در فردوس

120 سازه غیرمجاز در خراسان شمالی تخریب شد

واکنش دانشگاه پزشکی سبزوار به انتشار یک کلیپ

نگاهی به تجلی رونق تولید در خراسان رضوی

آتش‌نشانی مشهد در آماده باش است

طرح صدقه سلامتی امام زمان(عج) ویژه برات اجرا می‌شود

مشارکت در طرح ملی غربالگری کرونا در خراسان شمالی به 90 درصد رسید

برخی از مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا در خراسان رضوی

پلمب 500 واحد صنفی در مشهد به دلیل رعایت نکردن مصوبه تعطیلی

آغاز توزیع بسته بهداشتی بین روستاییان اسفراین

کشف بیش از 12 هزار عدد ماسک غیربهداشتی در شیروان

شهرداری بجنورد برای مقابله با سیل به حالت آماده‌باش درآمد

اقدامات لازم برای پیشگیری از کرونا در زندان‌های خراسان جنوبی انجام شد

اهدای بیش از 140 هزار واحد خون در خراسان رضوی

توزیع 6000 بسته معیشتی و بهداشتی میان اتباع خارجی آسیب‌پذیر خراسان‌رضوی

کاهش 5 درصدی مراجعه به پایگاه‌های اهداء خون در خراسان رضوی

فرمول محلول ضدعفونی در خراسان رضوی بهینه شد

سه هزار خودرو در خراسان رضوی اعمال قانون شدند

پویش "برای مبارزه با کرونا چه کردیم" در خواف

100 هزار ماسک مصرف روزانه مراکز درمانی خراسان رضوی

140 هزار واحد خون در خراسان رضوی تولید شد

چگونه در کلاس‌های آنلاین آموزشی امنیت داشته باشیم؟

شورای محرومیت‌زدایی در خراسان جنوبی تشکیل می‌شود

3462 مددجوی کمیته امداد خراسان شمالی صاحب شغل شدند

چالش آب در مقابل کرونا / مصرف آب مدیریت شود

جریمه 88 میلیونی حمل‌کننده غیر مجاز اقلام بهداشتی در فردوس

ابراز تالم مسئولان فرهنگی نسبت به درگذشت مرحوم اکبرزاده،مدیحه‌سرای اهل بیت(ع)

تولید ماسک‌های راحت برای کادر پزشکی

زلزله 3 ریشتری درح سربیشه را لرزاند

باشگاه‌های ورزشی قوچان تا 31 فروردین تعطیل است

شهرداری تهران به جمع آوری معتادان متجاهر کمک می کند

زمان صید ماهی از سد شیرین دره به بعد از پایان تخم ریزی موکول شد

«چراغی برافروز» موجب تقویت حس نوع‌دوستی میان مردم می‌شود

تقدیر معاون استاندار خراسان رضوی از راه‌اندازی پویش‌ها برای مقابله با کرونا

نقش زنان در مقابله با کروناویروس

اطلاع‌رسانی به سه هزار خانوار مانه و سملقان در خصوص وقوع سیل

بارندگی بهاره موجب جبران عقب‌ماندگی رشد غلات شیروان شد

ورود مسافر نوروزی به مشهد کاهش چشمگیر داشت

طرح صدقه سلامتی امام زمان(عج) ویژه روز برات اجرا می‌شود

پروژه ناتمام 13 کیلومتری با عمر بیش از یک دهه در سبزوار

تامین نیازهای دارویی و محافظتی تایباد با همکاری ستاد مردمی

حجم آب‌گیری سازه های خراسان‌جنوبی به 45 میلیون متر مکعب رسید

لزوم تطبیق کاری ومالی شهرداری با بحران کرونا

سامانه استعلام اصالت پروانه اشتغال مهندسی راه‌انداری شد

مردم از حضور در آرامستان‌ها در روز برات بپرهیزند

مه تردد خودروها را در گردنه‌های خراسان شمالی کند کرد

مدرسه مجازی، فرصت شناسایی کمبودها و تمرکز بر نقاط قوت