پیام خراسان

آخرين مطالب

رونق تولید با ساخت مسکن در خراسان جنوبی اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - طرح ساخت 10 هزار مسکن محرومان در خراسان جنوبی اوایل سال 98 آغاز شد و اکنون با پیشرفت 50 درصدی این پروژه، جمعیت قابل توجهی در روستاهای استان از خانه مقاوم بهره‌مند شدند و سایر بخش‌های تولیدی هم رونق گرفت.

سازمان برنامه و بودجه سال 97 طرح ساخت مسکن محرومان را در2 استان کرمان و سیستان و بلوچستان آغاز کرد و رایزنی‌های استاندار خراسان جنوبی برای سهم خواهی استان از این طرح نتیجه داد که در نهایت ساخت 10 هزار واحد مسکن روستایی برای محرومان در استان آغاز شد.
طرح مسکن محرومان از جمله برنامه‌های توسعه‌ای و زیربنایی است که با هدف محرومیت‌زدایی و رونق تولید در خراسان جنوبی رقم خورد.
با اجرای طرح مسکن محرومان که به صورت ضربتی با کمک بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره) در کمتر از یک سال 2 هزار واحد آن به بهره‌برداری رسید و جمعیت قابل توجهی از روستاییان صاحب مسکن مقاوم شدند.
ساخت مسکن محرومان با سفری که رییس سازمان برنامه و بودجه و معاون رییس جمهوری در 20 اسفند 97 به خراسان جنوبی داشت شروع شد و کلنگ این پروژه در روستای «هُج و نُج» از توابع شهرستان بیرجند به زمین خورد.
جمعیت روستایی خراسان جنوبی 310 هزار نفر است که 41 درصد کل جمعیت استان را تشکیل می‌دهد.
از 88 هزار و 835 واحد مسکونی روستایی استان 49 هزار و 335 واحد غیرمقاوم هستند و شهرستان‌های قاینات و بیرجند هر کدام 20 درصد از واحدهای نامقاوم را دارا هستند.
درمیان با 14 درصد، سربیشه 12 درصد، خوسف هشت درصد، نهبندان 6 درصد، طبس و فردوس پنج درصد، بشرویه و سرایان چهار درصد و زیرکوه با یک درصد واحدهای غیرمقاوم در رده‌های بعدی هستند.
برنامه ریزی‌ها برای اجرای طرح مسکن محرومان که با تلاش‌های فراوان از سوی استاندار خراسان جنوبی سهمیه آن از 5 هزار واحد به 10 هزار واحد رسید، طوری انجام گرفت که پراکندگی این واحدها در بیش از 600 روستا پیش‌بینی شد.
گرچه در ابتدای شروع طرح برخی از منتقدان به برنامه‌های دولت معتقد بودند که این طرح به مثابه سنگ بزرگی است که علامت آن نزدن است اما چیزی نگذشت که اثرات شروع چنین طرح بزرگی در استان نمایان شد.
رونق بازار مصالح ساختمانی، نیروی کار و صنایع مرتبط شاید ملموس‌ترین اثری بود که بعد از شروع ساخت این واحدهای مسکونی نمود پیدا کرد.
این موضوع تا جایی پیش رفت که حتی در برهه‌ای از زمان پیمانکاران پروژه‌ها از کمبود شدید نیروی انسانی در استان سخن گفتند.
سید کمال الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی نیز آبان ماه سال گذشته در نشستی با خبرنگاران بر این موضوع صحه گذاشت و گفت: برای اغلب پروژه‌ها به‌خصوص در شهرستان‌های بشرویه و طبس بنیاد مسکن و کمیته امداد با مشکل تامین کارگر مواجه شده‌اند.
با این وجود روند ساخت مسکن‌های مقاوم برای متقاضیان روستایی متوقف نشد و همچنان با تدبیری که دستگاه‌های متولی به کار گرفتند پروژه پیش رفت تا جایی که در کمتر از 10 ماه با سفری که مجدد رییس سازمان برنامه و بودجه و معاون رییس جمهوری به خراسان جنوبی داشت 2 هزار واحد از این پروژه بزرگ به نمایندگی در همان روستای «هج و نج» به بهره‌برداری رسید.
محمد باقر نوبخت در این سفر یک روزه خود به خراسان جنوبی از اینکه دولت نماینده‌ای در این استان دارد و دلسوزانه کارها را دنبال می‌کند ابراز خوشحالی کرد و گفت: برای جهش توسعه‌ای در استان به نیروی پای کار نیاز بود.
مسکن محرومان ابرپروژه‌ای با اعتبارات چشمگیر
ساخت 10 هزار واحد مسکونی در استان چنان اهمیتی داشت که استاندار خراسان جنوبی نیز نام یک ابرپروژه بر آن نهاد و به طور جدی دنبال روند اجرای آن است.
از نظر محمدصادق معتمدیان با تزریق اعتبارات چشمگیر و کم‌سابقه به پروژه احداث مسکن محرومان، دولت رقم قابل توجهی یارانه تخصیص داد به طوری که در کوتاه‌مدت نتایج و تاثیرات آن در حوزه افزایش میزان اشتغال و تولید مصالح ساختمانی و کاهش پنج درصدی نرخ بیکاری در استان، مشهود و ملموس است.
همچنین به گفته مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی در قالب طرح مسکن محرومان 850 تا 900 میلیون تومان اعتبار در بخش صنعت ساختمان روستاهای استان هزینه می‌شود که در اشتغال، اقتصاد و گردش مالی اثرگذار است.
اکنون پروژه مهم ساخت مسکن محرومان با کمک و حمایت 2 نهاد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره) به نیمه راه رسیده و بیش از 50 درصد آن تکمیل شد.
اردیبهشت ماه امسال، پایان طرح مسکن محرومان
در این خصوص مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی تعداد واحدهای مسکن محرومان با قابلیت بهره‌برداری را 2 هزار و 689 واحد اعلام کرد و گفت: از این تعداد یک هزار و 500 واحد امسال با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه در استان تحویل متقاضیان شد و یک هزار و 189 واحد بعد از آن زمان آماده افتتاح شده است.
علی اصغر آسمانی مقدم در آخرین مصاحبه خبری خود که 21 اسفند ماه سال گذشته با خبرنگار ایرنا داشت افزود: پیش‌بینی ما این بوده که تا پایان سال 98 واحدهای تکمیل شده به مرز سه هزار برسد و با توجه به اینکه بیشتر واحدها توسط مردم ساخته می‌شود برای تحقق پیش بینی‌ها نیازمند همکاری، همراهی و تلاش مردم هستیم.
وی گفت: برای هر واحد مسکونی 40 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه با بازپرداخت 15 ساله و 25 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت می‌شود که با احتساب پنج هزار واحد سهم بنیاد مسکن و پنج هزار واحد سهم کمیته امداد حدود 900 میلیارد تومان امسال برای مسکن محرومان در استان خراسان جنوبی هزینه می‌شود.
وی بیان کرد: مشکل زمین برای ساخت واحد مسکن محرومان در روستاها نیست مگر موارد محدودی که به دلیل کوهستانی یا گسترده بودن مزارع قابلیت الحاق و توسعه نیست لذا در این موارد هم توصیه شده است که در روستاهای همجوار زمین واگذار شود.
مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی ادامه داد: قرار بود دهه فجر سال 98 با حضور دکتر نوبخت واحدهای آماده شده در استان به بهره‌برداری برسد اما برای اسفند برنامه‌ریزی شده بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا این سفر منتفی شد.
وی گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان اردیبهشت ماه سال 99 پرونده پنج هزار واحد مسکن محرومان سهمیه بنیاد مسکن را ببندیم.
آسمانی مقدم افزود: از پنج هزار واحد سهمیه این بنیاد در طرح مسکن محرومان تاکنون 6 هزار و 564 متقاضی از بیش از 640 روستا در شعب بنیاد مسکن تشکیل پرونده داده‌اند که از این تعداد پنج هزار متقاضی به بانک معرفی و انعقاد قرارداد انجام شده و همه واحدها شروع به کار کرده‌اند.
وی با بیان اینکه چهار هزار و 771 واحد تاکنون اجرای فونداسیون داشته‌اند گفت: دیوارچینی و نصب اسکلت نیز برای چهار هزار و 394 واحد انجام شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی با اشاره به اجرای سقف برای سه هزار و 844 واحد ادامه داد: سه هزار و 392 واحد به مرحله سفت کاری رسیده است.
همچنین از سهمیه کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی برای ساخت مسکن محرومان تاکنون 500 خانوار تحت حمایت خراسان جنوبی خانه‌دار شدند و بر اساس آمار بهمن ماه سال گذشته 800 واحد دیگر نیز آماده بهره برداری شده است.
50 درصد هزینه ساخت واحدهای مسکونی ویژه محرومان در استان به عهده دولت است و 50 درصد باقیمانده نیز از طریق پرداخت تسهیلات و کمک‌های بلاعوض 2 دستگاه اجرایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد تامین شده است.
برای واحدهایی که در حوزه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساخته می‌شود، به متقاضیان 40 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با بازپرداخت 15 ساله و 25 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود و در خصوص تسهیلات کمیته امداد برای ساخت پنج هزار واحد مسکن محرومان، مددجویان تحت حمایت این نهاد از 35 میلیون تومان کمک بلاعوض و 15 میلیون تومان تسهیلات با کارمزد 3 درصد بهره‌مند می‌شوند.
امید می‌رود که تکمیل واحدهای نیمه تمام در قالب طرح مسکن محرومان برای سال 99 علاوه بر رونقی که سال گذشته در بخش تولید به وجود آمد امسال منجر به جهش تولید و تحقق شعار سال شود.
برچسب‌ها
سازمان برنامه و بودجه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی مسکن کمیته امداد امام خمینی (ره)
پروندهٔ خبری
مهمترین رویدادهای استانها در سالی که گذشت بازار مسکن


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دلایل پایین بودن نرخ بیکاری در خراسان جنوبی چیست؟

318 دستگاه خودرو در خراسان شمالی اعمال قانون شد

کرونا جلو تخریب منابع طبیعی خراسان شمالی را گرفت

جلوگیری کرونا از تخریب و تصرف منابع طبیعی خراسان شمالی

تشکیل 105 پرونده تخلف در طرح نظارتی ویژه نوروز 99 در خراسان جنوبی

از آغاز 40 پروژه بهداشت و درمان تا افزایش تخت‌های بیمارستانی در خراسان جنوبی

7 هزار اشتغال در بخش مسکن روستایی خراسان جنوبی ایجاد شد

اجرای 462 پروژه آبیاری نوین در خراسان جنوبی

28 تن عسل در باخرز تولید شد

بوم‌گردی‌های خراسان جنوبی به 100 واحد افزایش یافت

اختصاص 120میلیارد تومان برای تامین زیرساخت های معادن خراسان جنوبی

شهروندان حق آگاهی از عوامل تهدیدکننده سلامتی را دارند

105 پرونده تخلف صنفی در خراسان جنوبی تشکیل شد

مرغداران خراسان شمالی در آستانه ورشکستگی

سرمایه‌گذاری 1000 میلیارد تومانی در راه‌های خراسان جنوبی

مقابله با مشکلات اقتصادی ناشی از کروناویروس در اسلواکی

اعمال قانون 1011 دستگاه خودرو در مشهد در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

16 هزار و 800 خانوار خراسان شمالی بسته حمایت کرونایی گرفتند

هزار و 232 فرصت شغلی در بخش تعاون خراسان جنوبی ایجاد شد

تشکیل 105 پرونده تخلف در طرح نظارتی ویژه نوروز 99 در خراسان‌جنوبی

بخش خدمات؛ در صدر میزان اشتغالزایی در خراسان جنوبی

با انسجام ملی و هم‌افزایی دستگاه‌ها از شرایط سخت کشور عبور می‌کنیم

100 هزار عدد ماسک در تایباد تولید شد

ورود به بوستان‌های مشهد ممنوع است

خراسان جنوبی رتبه اول کاهش نرخ بیکاری را در کشور کسب کرد

توزیع 1500 پرس غذای متبرک در چهار شهرستان خراسان رضوی

300 روستای خراسان‌جنوبی در سال جاری گاز رسانی می‌شود

شریعتمداری اعلام کرد: 90 درصد افزایش سود آوری در هلدینگ دارویی تامین/ شاهد جوانگرایی نخبگان هستیم

تشکیل شورای مدیریت بازگشت کیشوندان در ستاد مدیریت بحران سازمان منطقه آزاد کیش

کرونا ویروس، عامل سندرم حاد تنفسی خاورمیانه

الکترونیکی شدن تمام شهرداری‌های مناطق مشهد تا پایان سال

برپایی ایستگاه‌های سیار شستن دست در رومانی

چراغی برای رفتگان در روزهای خانه نشینی کرونایی

سیلاب 65 میلیارد ریال خسارت در بردسکن به بارآورد

عوامل پنهان شهرنشینی، عاملی مؤثر در افزایش سیل

شهریه مدارس غیردولتی برای برنامه‌های غیرآموزشی باید بازگردانده شود

محدویت‌های ورودی به خراسان‌رضوی پابرجاست

48 هزار پرس غذای متبرک در بیمارستان‌های خراسان رضوی توزیع شد

رونمایی از دستاوردهای تازه گروه دارویی تامین (تیپیکو) با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی +فیلم

دانشجویان در کلاس‌های مجازی تمرکز بیشتری دارند

چهار میلیون دلار کالا از بازارچه مرزی باجگیران صادر شد

رییس جمهوری بر درمان رایگان اتباع افغانستان تاکید کرد

بخش خدمات بیشترین سهم اشتغال را در خراسان‌جنوبی به خود اختصاص داد

2 میلیارد تومان صنایع دستی خراسان جنوبی به فروش رفت

2 هزار و 400 کیلو گرم گوشت مرغ بین نیازمندان سبزوار توزیع شد

اعتبارات حوزه بیابان در خراسان جنوبی 15 برابر افزایش یافت

اصناف غیرضروری سبزوار تا 23 فروردین تعطیل هستند

کاهش شدید دما و بارش برف و باران در خراسان رضوی

افزایش غیرقانونی قیمت شن و ماسه در خراسان شمالی

تولد نوزاد از مادر کرونایی در سبزوار