پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیرکل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی استان خبر داد؛

توزیع 6000 بسته معیشتی و بهداشتی میان اتباع خارجی آسیب‌پذیر خراسان‌رضوی اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی مدیرکل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی استان خراسان رضوی گفت: در زمان کرونا اتباع دارای مشکلات معیشتی و آسیب‌پذیر، تحت حمایت‌های ما قرار گرفتند و ما تا الان توانستیم 6000 بسته معیشتی و بهداشتی را در اختیار این خانواده‌ها قرار دهیم.

محمدتقی هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص وضعیت خروج نیروی کار خارجی با شیوع ویروس کرونا از استان، اظهار کرد: افرادی برای کار و کسب درآمد به ایران مراجعه می‌کنند که یکی از فصول سال برای ترک ایران توسط آنها، سال جدید است.
وی افزود: امسال نیز که این ایام با کرونا مقارن شد، دولت برای قطع انتقال بیماری دو ماه کارخانه‌ها و مراکز کارگری را تعطیل کرد، به همین دلیل حجم بزرگی از اتباع بیگانه و افغانستانی که در ایران بودند یعنی حدود 90 هزار نفر را در اسفند ماه از مرز عبور دادیم و به کشورشان بازگرداندیم. اتباع خودمعرفی که در سراسر کشور به اردوگاه‌های مراقبتی اداره کل اتباع مراجعه کردند، ساماندهی شدند و ما آنها را از مرز دوغارون خارج کردیم.
خروج 90 هزار نفر از اتباع کشور از مرز دوغارون در اسفندماه
هاشمی بیان کرد: در ایران 3 میلیون و 200 هزار نفر تبعه خارجی و افغانستانی زندگی می‌کنند و در استان نیز 320 هزار نفر از 51 ملیت مقیم بوده که جمع بزرگی از آنها افغانستانی هستند، این افراد خارج نشدند. ما اتباعی داریم که در طول سال برای کار به ایران می‌آیند و رفت و آمد می‌کنند که در اسفند ماه 90 هزار نفر از آنها از کشور خارج شدند و بخشی نیز در استان خراسان شاغل بودند. این اتباع سراسر کشور بودند که مرز خروجی خود را دوغارون انتخاب کردند. حدود 40 هزار نفر نیز در اسفندماه از میلک افغانستان خارج شدند.
مدیرکل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی استان خراسان رضوی با بیان اینکه از ابتدای این بحران تمام ساختارهای پزشکی و درمانی ما همان‌گونه که با ایرانیان رفتار می‌کردند، با اتباع خارجی مقیم نیز رفتار کردند، عنوان کرد: از ابتدای بروز این مشکل تمام اتباع خارجی مقیم استان اعم از عراقی‌ها، بحرینی‌ها، افغانستانی‌ها و پاکستانی‌ها، برای کرونا رایگان درمان می‌شدند و مطابق آنچه با ایرانی‌ها رفتار می‌شد، با آنها نیز رفتار شد.
وی در خصوص تعداد اتباع مبتلا شده به کرونا، گفت: آمار دقیقی از ابتلای اتباع در دسترس نیست، وضعیت در دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان‌ها برای ایرانیان و اتباع خارجی اینگونه بوده و به تناسب شدت بیماری است، یعنی بسیاری از زمان‌ها توصیه می‌شود که در خانه بستری باشند، بنابراین امروز هیچ عدد صحیح و دقیقی به صورت نسبی در مورد تعداد اتباعی که مراجعه کردند، نداریم.
هاشمی با اشاره به اینکه غربالگری‌ها برای اتباع در دو نوع انجام می‌شود، تصریح کرد: اولا تمام افرادی که در اسفند ماه به اردوگاه‌های ما مراجعه کردند، در طول حضورشان در اردوگاه‌های ما مورد غربالگری قرار گرفتند. ما با همکاری با دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تمام افرادی که تردد می‌کردند را مورد غربالگری قرار دادیم، کمااینکه کل محیط‌هایی که رفت و آمد می‌کردند، ابتدای صبح و انتهای شب و ماشین‌ها نیز قبل از سوار شدن و بعد از پیاده شدن، ضد عفونی می‌شد، غذاهای استاندارد، ضد عفونی شده، سالم و کاملا بهداشتی در اختیار آنها قرار می‌گرفت و تذکرها و توصیه‌های لازم برای توجیه در خصوص نحوه برخورد با بیماری به آنها داده می‌شد.
مدیرکل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی استان خراسان رضوی ادامه داد: اتباعی هم در سطح استان شاغل بوده و برخی نیز مستقیما در مهمان‌شهر ساکن هستند که ما مهمان‌شهر را قرنطینه اعلام کرده و رفت و آمد را مسدود کردیم. در مهمان‌شهر 4 هزار نفر در قابل هزار خانواده زندگی می‌کنند و اتباعی از اقشار آسیب‌پذیر هستند که به دلیل نداشتن خانه و امکانات و مشکلات زیادی که داشتند، در مهمان‌شهر خانه رایگان در اختیارشان قرار دادیم و محیط کار فراهم کردیم.
وی اضافه کرد: تاکنون به دلیل محدودیت‎‌هایی که اعمال کردیم، هیچ مورد مثبتی در مهمان‌شهر وجود نداشته، زیرا هر کس که قصد داخل شدن به آنجا را داشت، ضد عفونی می‌شد و هر کس که می‌خواست ساکن شود را قرنطینه کرده و بعد وارد محیط مهمان‌شهر می‌کردند. گندزدایی محیط، ضد عفونی کردن خیابان‌ها و مراکز عمومی و تعطیل کردن اجتماعات از جمله کارهایی بوده که در خصوص اتباع مقیم در مهمان‌شهر انجام دادیم.
هاشمی خاطرنشان کرد: در خصوص اتباع مقیم در سطح شهر مشهد نیز غربالگری‌ها به تناسب مراجعاتی که به شماره تلفن‌ها می‌شد، انجام پذیرفت، ضمن اینکه محل‌های زندگی به دلیل مشترک بودن با اتباع ایرانی و قرار داشتن در منطقه جنوب شهر، روزانه ضد عفونی می شد، افراد نیز توجیه و با این موضوع آشنا می شدند.
مدیرکل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی استان خراسان رضوی بیان کرد: زمانی که افراد خودمعرف به اردوگاه‌های ما مراجعه می‌کنند، سریعا سازمان‌دهی شده و به شرط اینکه مرز باز باشد به سمت مرز هدایت می‌شوند تا از کشور خارج شوند، اگر مرزها بسته باشد، معمولا یک شب پذیرش و اقامت شب‌خواب می دهیم و روز بعد آنها را سامان‌دهی کرده و از مرز خارج می‌کنیم، در حال حاضر فردی در اردوگاه‌های ما وجود ندارد و تنها افرادی در مهمان‌شهر زندگی می‌کنند.
وی با بیان اینکه اتباع دارای مشکلات معیشتی و آسیب‌پذیر، تحت حمایت‌های ما قرار گرفتند، عنوان کرد: ما تا الان توانستیم 6 هزار بسته معیشتی و بهداشتی را در اختیار این خانواده‌ها قرار دهیم، با همکاری با کمیته امداد، آستان قدس و شرکای خارجی و داخلی خود بسته‌هایی را به تناسب نیاز این افراد بر اساس شناسایی و لیست‌بندی‌ها بین آنها توزیع کردیم و در حال توزیع هستیم.
هاشمی گفت: ما تلاش کردیم تا در این روزها تمام کارها را به صورت دورکاری انجام دهیم، دو ماه نیز فرصت دادیم، بنابراین دیگر نیازی نیست که نگران تمدید اقامت، پروانه کار و موضوعات دیگر باشند و برای این کارها به اداره اتباع مراجعه کنند، اما اگر به موضوعات مهمی برخورد کنیم که اتباع تقاضای مراجعه به اداره اتباع را داشته باشند، یک‌سوم نیروهای ما روزانه در سر کار حضور دارند و پاسخگوی نیازهای اتباع هستند.
مدیرکل اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی استان خراسان رضوی تصریح کرد: در حال حاضر موضوع بیمه سلامت نیز مطرح است که ما موفق شدیم تعداد افراد تحت پوشش استان را در سال جاری نسبت به سال گذشته 100درصد افزایش دهیم. تعداد افراد تحت پوشش بیمه سلامت در سال گذشته 9 هزار و 200 نفر بوده که امسال با پیگیری اداره کل این تعداد را به 18 هزار نفر ارتقا دادیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازگشایی 24 ساعته صحن‌های حرم مطهر رضوی

یزدانا گیاه بومی محلی از تیره میخکیان

طرح‌های بزرگ خراسان رضوی از محل صندوق توسعه ملی تامین مالی می‌شوند

راه‌اندازی بخش جراحی قلب اطفال در بیمارستان فوق تخصصی رضوی

غربالگری بیش از 50 هزار خانوار مشهدی در بسیج ملی مبارزه با کرونا

روح جمعی مشهد هنوز نفس می‌کشد

طرحهای بزرگ خراسان رضوی از محل صندوق توسعه ملی تامین مالی می‌شوند

آزمایش موفق واکسن کرونا بر روی میمون در روسیه

با حکم استاندار: سرپرست روابط عمومی استانداری خراسان شمالی منصوب شد

وضعیت رودخانه اترک در خراسان شمالی خوب نیست

کاهش 26 درصدی بارندگی طی سال زراعی جاری در خراسان شمالی

40 میلیارد ریال برای بخش دُرح سربیشه تخصیص یافت

نظارت بر شرکت‌های بازاریابی در خراسان جنوبی افزایش می‌یابد

12 هزار و 296 بسته معیشتی در شهرستان قاینات توزیع شد

افزایش پرونده مدعیان قصور پزشکی در خراسان شمالی

مرمت آسباد‌های خیرآباد و منزل تاریخی در شهرستان درمیان

کشف 9 موتورسیکلت سرقتی در شهرستان درمیان

سفر معاون علمی و فناوری رئیس جمهور فردا به خراسان جنوبی

شناسایی عامل شکار بی رحمانه در شهرستان طبس

مورد جدیدی از کرونا در خراسان جنوبی شناسایی نشد

تالارهای عروسی در استان خراسان جنوبی بازگشایی شد

محورهای خراسان‌جنوبی قتلگاه شتر

برخورد قطار با عابر پیاده در جوین حادثه آفرید

برخورد 3 دستگاه خودرو در محور بجنورد ـ آشخانه یک کشته برجای گذاشت

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به خراسان جنوبی سفر می‌کند

شکارچی بی رحم طبسی؛ در تله قانون

نحوه برگزاری آیین بزرگداشت ارتحال امام (ره)در بجنورد بررسی شد

تجهیزات یگان حفاظت منابع طبیعی خراسان شمالی کافی نیست

معاون استاندار خراسان شمالی: وضعیت رودخانه اترک اسفبار است

هزار و 712 خانوار عشایری خراسان شمالی محروم از بیمه

تصرفات غیرقانونی مخزن سد شیروان باید برطرف شود

افزایش صادرات خراسان شمالی در دوران کرونا

کاهش 97 درصدی جا به جایی هوایی مسافر در بجنورد

ایجاد موزه نسخ خطی قرآنی در تایباد ضرورت دارد

48 هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری خراسان رضوی ثبت‌نام کردند

85 درصد از شهروندان مشهدی کمتر از الگوی مصرف، آب مصرف می‌کنند

پیشگیری از کرونا باید به فرهنگی عمومی تبدیل شود

انتخاب فرماندار سبزوار به عنوان یکی از فرمانداران برتر سال 98 در حوزه اقتصاد

وجود 451 طرح نیمه تمام در صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی

مرکز رشد مشترک پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه صنعتی قوچان افتتاح شد

کلنگ ساخت جایگاه سوخت سلسله‌الذهب در نیشابور بر زمین زده شد

نیشابور از لحاظ شیوع کرونا دوباره در وضعیت قرمز قرار گرفت

شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی رتبه نخست کشور را کسب کرد

مراسم سالگرد ارتحال امام با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود

مشکل کمی و کیفی آب روستای ینگه قلعه بجنورد حل شد

رتبه نخست خراسان شمالی در ضریب پوشش بیمه روستائیان در سال 98

چهار هزار و 820 بسته معیشتی بین نیازمندان خراسان‌جنوبی توزیع شد

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست