پیام خراسان

آخرين مطالب

چراغی برای رفتگان در روزهای خانه نشینی کرونایی اجتماعي

چراغی برای رفتگان در روزهای خانه نشینی کرونایی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان جنوبی مراسم سنتی برات که برای آمرزش روز رفتگان هرساله در ماه شعبان برگزار می‌شود، امسال به دلیل شیوع کرونا رنگ دیگری به خود گرفته، اما ماهیت آن تغییر پیدا نکرده است.

برات نیز یکی از این آیین‌ها است، آیینی کهن که از گذشته‌های دور در بین مردم خراسان جنوبی رواج داشته است. مبنای این رسم و آیین، در حقیقت، یادآوری روزی بزرگ است که تمام انسان‌ها، دیر یا زود با آن مواجه می‌شوند.
علت نام گذاری این روز با نام برات نیز این است که مردم خراسان‌جنوبی در این روز، برای مردگان و عزیزان ازدست رفته خویش، خیرات و دعا حواله می‌کنند و تقارن آن را با جشن نیمه شعبان، موجب پاک شدن رفتگان خویش می دانند.
به گزارش ایسنا، امسال مراسم برات نیز همچون دیگر مراسم و آیین‌ها رنگ دیگری به خود گرفته، کرونا باعث شده تا برات متفاوتی را تجربه کنیم.
اما این تفاوت آن چنان زیاد نیست، اگر سال‌های قبل با حضور در آرامستان‌ها به فکر توزیع مواد غذایی بین نیازمندان در آرامستان بودیم، امسال می‌توانیم در خانه بنشینیم و مبلغ این مواد غذایی را به حساب ارگان‌هایی چون بهزیستی، کمیته امداد و یا موسسات خیریه واریز کنیم.
امسال نیز موضوع چندان تفاوت نکرده، تنها ما همان کمک‌ها را به صورت غیرحضوری به دست نیازمندان می‌رسانیم تا ضمن برخورداری از ثواب آن، موجبات آرامش رفتگان را نیز فراهم کنیم.
رضا مهدوی، یک شهروند بیرجندی به ایسنا گفت: به دلیل شیوع کرونا از اوایل اسفندماه خانه نشین شده‌ایم و تنها برای موارد صروری از خانه خارج می‌شویم.
وی افزود: توصیه‌های متخصصان و کارشناسان تنها برای سلامتی خود افراد است که متاسفانه عده‌ای از روی لجبازی یا بی خیالی رعایت نمی‌کنند.
مهدوی ادامه داد: امسال به رسم هرسال مراسم برات را برگزار نمی‌کنیم چراکه خطرات ان بسیار بیشتر از آمرزش امواتمان است، امسال در خانه با خواندن آیه‌های قرآن و اذکار برای روح رفتگان خود آرامش می‌فرستیم.
زهرا دادگر، یک شهروند دیگر نیز به ایسنا اظهار کرد: بردن مواد غذایی مختلف به محیط آرامستان‌ها در روز برات موجب انتقال بیماری شده و فایده چندانی نیز ندارد.
وی افزود: می‌توان در خانه ماند و با خواندن دعا و ارسال کمک‌های خود را به نیازمندان واقعی و یا پرداخت‌های غیرحصوری به موسسات خیریه در برطرف کردن نیاز نیازمندان و هدیه دادن آرامش به رفتگان تلاش کرد.
جمع‌آوری غیرحضوری کمک‌های مردمی
رضا سلم‌آبادی، مدیرکل کمیته امداد خراسان‌جنوبی نیز به ایسنا گفت: کمیته امداد ندورات مردمی در روز برات را جمع‌آوری و به دست نیازمندان واقعی می‌رساند.
وی بهره‌گیری از روش‌های غیرحضوری را بسیار موثر، آسان و سریع دانست و افزود: مردم می‌توانند نذورات و کمک‌های خود را به شماره کارت 8890-9995-9918-6037 و کد #3*056*8877* ارسال کنند.
طرح ممنوعیت تردد در سطح آرامستان‌های خراسان جنوبی در روز برات اجرا می‌شود
سرهنگ حسن شجاعی نسب، معاون عملیات فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی از اجرای طرح ممنوعیت تردد در آرامستان‌های سطح استان در روز برات خبر داد.
وی اظهار کرد: طرح فاصله گذاری اجتماعی همچنان ادامه دارد که در همین راستا برابر مصوبات ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا،طرح ممنوعیت تردد در آرامستان‌های سطح استان در روز برات توسط پلیس با قاطعیت اجرا خواهد شد.
وی افزود: طبق یک سنت دیرین مردم خراسان‌جنوبی هر ساله در روز قبل از نیمه شعبان و در روز موسوم به برات بر مزار عزیزان درگذشته حاضر شده و با توزیع نذورات و خیرات یاد آنان را گرامی می‌دارند، اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا توصیه می‌شود که مردم از حضور در آرامستان‌ها و توزیع هر نوع نذری خودداری کنند.
شجاعی نسب بیان کرد: برابر مصوبات ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا و ستاد ملی مقابله با این ویروس منحوس، برگزاری هر گونه مراسم و یا تجمعات در روزهای پیش رو و در روز برات ممنوع خواهد بود و به شهروندان توصیه می‌کنیم با توجه به بسته بودن مسیرها و محدودیت تردد در آرامستان‌های سطح استان، همچون گذشته با پلیس همکاری لازم داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: شهروندانی که نسبت به طرح فاصله گذاری اجتماعی کم توجهی کنند و با ترددهای غیرضروری در روز برات موجب ازدحام جمعیت شوند برابر قانون با آنان رفتار خواهد شد و مبلغ 500 هزار تومان جریمه و خودروی آنان نیز به مدت یک ماه توقیف می‌شود.
شجاعی نسب با بیان اینکه برپایی هر گونه ایستگاه صلواتی و یا پخش نذورات ممنوع خواهد بود، یادآور شد: توصیه متولیان امر به همه مردم خراسان‌جنوبی، عدم حضور در آرامستان‌ها و توزیع نذورات خود از طریق روش‌های غیرحضوری و الکترونیکی است.
مردم در روز برات از حضور در آرامستان خودداری کنند
محسن کدخدا، سرپرست سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری بیرجند نیز گفت: با شیوع ویروس کرونا اولویت حفظ سلامتی مردم است و باید از حضور در آرامستان در روز برات خودداری شود.
وی با تشکر از عدم حضور شهروندان در آرامستان در روزهای پایانی سال و همچنین در آغاز سال نو، اظهار کرد: از شهروندان تقاضا داریم در روز برات نیز با رعایت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی اصول و عدم حضور در آرامستان گامی مثبت در راستای ریشه کن کردن کرونا بردارند.
سرپرست سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری بیرجند با بیان اینکه در آستانه نیمه شعبان و روز برات هستیم، ادامه داد: با عنایت به اینکه تمامی مسیرهای منتهی به آرامستان در روز برات مسدود است، از مردم خواهش می‌کنیم در آرامستان‌ها حضور نیابند و از راه دور نیت و نذر خود را ادا کنند.
کدخدا اظهار کرد: امسال از درون خانه‌هایمان با ذکر فاتحه و اهدای تلاوت قرآن به روح شهدا و اهل قبور و اهدای کمک‌ها و نذورات به خیریه‌های معتبر و نهادهای حمایتی و نیز پرهیز از حضور در بهشت متقین به قطع زنجیره انتقال کرونا کمک کنیم تا نذورات نیز هدفمند به نیازمندان واقعی برسد.
وی از همه شهروندان در خواست کرد برای حفظ سلامت عمومی، امسال از عزیمت به آرامستان‌ها خودداری کنند.
محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان‌جنوبی نیز اظهار کرد: باتوجه به اینکه همچنان در مرحله اول مدیریت بیماری کرونا هستیم، توصیه اکید کارشناسان، متخصصان و ستاد ملی مدیریت کرونا این است که مردم در تجمعات حضور نداشته باشند.
وی افزود: در شهرها و روستاهای مختلف استان، رسم روز برات برای تجمع در آرامستان‌ها در روز 14 شعبان مرسوم است.
استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: از سوی دیگر توزیع مواد غذایی و نذورات در این روز موجب وارد آمدن آسیب‌های جدی به مردم خواهد شد.
معتمدیان با بیان اینکه هرگونه تجمع خطرات جدی برای سلامت و امکان شیوع ویروس کرونا را در پی دارد، یادآور شد: از مردم بافرهنگ خراسان جنوبی درخواست داریم همانطور که از ابتدای شیوع این بیماری همکاری و همراهی بسیار خوبی داشتند، در روز برات نیز در منازل خود بمانند.
تمام این نکات و موارد تنها برای این است تا جانی در خطر نیفتد و زخمی بر زخم‌های کادر درمان اضافه نشود، حقیقت این است که برگزاری این رسم قدیمی امسال متوقف نمی‌شود، بلکه شکل آن تغییر می‌یابد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تامین اعتبار 2500 میلیارد تومانی برای پروژه‌های خراسان رضوی

امام خمینی(ره) به طور عملی با تحجر مبارزه می‌کرد

کوچ تاخیری عشایر خراسان رضوی آغاز شد

تعداد متقاضیان بیمه بیکاری خراسان رضوی به 48 هزار نفر رسید

کرونا سبب افزایش کار پست در کاشمر شد

برداشت 20 هزار تن محصول گندم از کشتزارهای رشتخوار در خراسان رضوی

جذب 255 حامی جدید ایتام و نیازمندان در سبزوار

روند صعودی مصرف آب در مشهد نگران‌کننده است

عالم اهل سنت خراسان شمالی: امام (ره) وحدت را از خیال به واقعیت بدل کرد

دعوای قدیمی، با قتل جوان 33 ساله تمام شد

رسانه‌ها بر شیوه زندگی در کنار کرونا متمرکز شوند

حضرت امام (ره) برای تشکیل نظام جمهوری اسلامی خون دل خورد

همکاری دانشگاه و سازمان محیط زیست در حوزه محیط زیست طبیعی

قاتل پسرخاله قصاص شد

300 میلیارد تومان صرف سرمایه گذاری تجهیزات مخابراتی خراسان جنوبی شد

شرکت غله مشکل دو سیلوی گندم خراسان شمالی را بر طرف کند

انفجار گاز در مشهد سه نفر را روانه بیمارستان کرد

خراسان رضوی به 100 هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد

عادی دیدن شرایط کرونا پیامدهای غیر قابل جبرانی دارد

مدیرکل تامین اجتماعی خراسان رضوی: کرونا موجب گسترش خدمات غیرحضوری شد

امام جمعه بیرجند: امام خمینی(ره) باور ایستادگی را در مردم ایجاد کرد

«جهش تولید» به سرمایه‌گذار بخش خصوصی نیاز دارد

بیکاری در فیروزه از میانگین خراسان رضوی بیشتر است

یک میلیارد دلار سرمایه از صندوق توسعه ملی در خراسان رضوی جذب شد

امام جمعه مشهد: باید شرایط زندگی طلاب را راحت‌تر کرد

امام خمینی(ره) باور ایستادگی را در مردم ایجاد کرد

استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی در تامین مالی پروژه‌های اقتصادی خراسان رضوی/ توزیع منابع صندوق توسعه ملی مستقیما در اختیار استان‌ها قرار گیرد

برگزاری آزمون‌های عملی دانشگاه‌های خراسان شمالی به صورت حضوری

بروز4 فقره آتش‌سوزی در مراتع استان طی هفته جاری/انداختن سیگار علت آتش‌سوزی امروز

نرخ بیکاری شهرستان فیروزه 3 درصد از بقیه خراسان رضوی بیشتر است

گونه‌هایی جدید از سنگواره‌های ایرانی کشف شدند

صندوق توسعه ملی هیچ منعی در پرداخت منابع مالی ندارد

تردد موتورسیکلت‌های سنگین در مشهد مشروط به داشتن مجوز است

امام راحل همه امور را منتسب به خدا می‌دانست

قدردانی از مبلغان مجازی مجتمع آموزشی جامعه المصطفی(ص) خراسان

وزیر جهاد کشاورزی: سیستم یکپارچه اطلاعات بخش کشاورزی راه‌اندازی می‌شود

965 تن مرغ منجمد از مرغداران خراسان جنوبی خریداری شد

29 درصد عرصه‌های طبیعی خراسان شمالی در محدوده پرخطر آتش‌سوزی

برگزاری محدود مراسم ارتحال امام خمینی(ره) به صورت فیزیکی در مشهد

امام خمینی (ره) بنیان محکم نهضت جهانی مستضعفین را بنا نهاد

برنامه‎های مراسم 14 و 15 خرداد در حرم مطهر رضوی اعلام شد

صندوق توسعه ملی سیاست توسعه را تغییر دهد

صیانت منابع طبیعی از هشت میلیون هکتار اراضی ملی در خراسان رضوی

نخستین یادمان شهدای سپاه ناحیه قوچان رونمایی شد

​پرداخت مرحله اول بیمه بیکاری برای بیمه شدگان آسیب دیده از کرونا + فیلم

حقایقی از یک بیماری نادر با عوارض عجیب!

استاندار خراسان رضوی: منابع مالی کشور باید عادلانه بین استانها توزیع شود

کرونا بیش از 35 میلیارد تومان به صنعت مرغداری خراسان جنوبی خسارت زد

ممنوعیت شنا در سد‌های خراسان جنوبی

شناسایی 7 مورد جدید مبتلا به ویروس کرونا در خراسان جنوبی