پیام خراسان

آخرين مطالب

بوم‌گردی‌های خراسان جنوبی به 100 واحد افزایش یافت سياسي

بوم‌گردی‌های خراسان جنوبی به 100 واحد افزایش یافت
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: تا پایان سال 97 فقط 25 اقامتگاه بوم‌گردی در استان وجود داشت که اکنون به 100 واحد رسیده و 80 اقامتگاه فعال است.

حسن رمضانی روز سه‌شنبه در نشست بررسی و تحلیل شاخص نرخ بیکاری استان در سال 98 که با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی و شماری از مدیران استان برگزار شد افزود: در حوزه این اداره کل میزان اعتبارات ملی و استانی در سال گذشته 25 درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه رقم افزایش اعتبار در برابر اقدامات انجام شده ناچیز است گفت: اقبال بخش خصوصی به ایجاد تأسیسات گردشگری و فعالیت‌های صنایع دستی موجب افزایش اشتغال و رونق این بخش شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی با اشاره به مقایسه آمار و عملکرد حوزه صنایع دستی استان در سال 97 و 6 ماه دوم سال 98 اظهار داشت: سال 97 تعداد پروانه‌های صادر شده تولید انفرادی صنایع دستی 158 مورد بود که سال گذشته این تعداد 155 پروانه بوده است.
وی با اشاره به پرداخت تسهیلات پشتیبان مشاغل خانگی به 60 متقاضی در سال 97 گفت: در این حوزه در 6 ماه دوم سال گذشته به 25 پشتیبان تسهیلات پرداخت شده است.
رمضانی تعداد بازارچه‌های ثابت و موقت صنایع دستی استان در سال 97 را 45 مورد اعلام کرد که در نیمه دوم سال قبل به 85 بازارچه رسیده است.
وی افزود: میزان فروش صنایع دستی استان از 3.5 میلیارد تومان در سال 97 به بیش از 2 میلیارد تومان در 6 ماه دوم سال گذشته رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی از پرداخت 12 میلیارد ریال تسهیلات طی 6 ماه دوم سال 98 در حوزه صنایع دستی خبر داد و گفت: این رقم در تمامی سال 97 مبلغ 15 میلیارد ریال بوده است.
وی تاکید کرد: یکی از بخش‌هایی هستیم که به دلیل شیوع کرونا بیشترین آسیب را داشته است و اگر این مصیبت پیش نمی‌آمد امسال رونق زیادی در نوروز داشتیم و می‌توانست زمینه ساز اشتغال برای سال جاری باشد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم در این نشست گفت" پارسال 430 میلیارد تومان تسهیلات تبصره 18، منابع داخلی بانک‌ها و رونق تولید و مشاغل خانگی در استان پرداخت شد که این رقم در سال 97، 295 میلیارد تومان بوده است.
داود شهرکی افزود: سال قبل 800 میلیارد تومان طرح سرمایه‌گذاری در استان محقق شد.
وی بیان کرد: این اعتبار در طرح‌های خوبی مانند کارخانه یو پی وی سی، کارخانه کک، کنسانتره زغال سنگ و فرآوری سیلیس هزینه شده است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: سال 98 در حوزه معدن 35 میلیون تن ذخایر معدنی کشف شد که در مجموع ذخایر استان به سه میلیارد و 700 میلیون تن افزایش یافت.
وی با اشاره به رشد 2 درصدی اشتغال در حوزه صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: میزان اشتغال ایجاد شده توسط این سازمان سه هزار فرصت بوده است البته اشتغال ثبت نشده در حوزه معادن، اصناف و اکتشاف نیز وجود دارد دارد که در گزارش اشتغال ثبت نمی‌شود.
شهرکی با بیان اینکه سهم سازمان در ایجاد اشتغال از 29 درصد به 32 درصد رسید گفت: هدف گذاری ما در سال 98، سه هزار شغل بود که تقریبا به این هدف نزدیک شدیم.
وی تاکید کرد: سال گذشته با برگزاری جلسات متعدد با وزرا و معاونان وزارتخانه، نقشه راه برای استان ترسیم شد که در این خصوص 70 پروژه با سرمایه‌گذاری سه هزار میلیارد تومان تعریف شده است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ادامه داد: این پروژه‌ها باید تا پایان دولت یعنی سال 1400 در استان اجرایی شود که بخشی از این تفاهم نامه‌ها مانند پروژه‌های مربوط به طلا وارد فاز اجرایی شده است.
وی گفت: پروژه کنسانتره آهن در طبس با ظرفیت 100 هزار تن کنسانتره وارد فاز اجرا شده است همچنین کارخانه چدن خوسف، فولاد قاینات و فراوری منیزیت نهبندان نیز در دست اجرا است.
شهرکی از صدور 75 پروانه اکتشاف معدنی در استان خبر داد و افزود: 45 گواهی کشف منجر به 35 میلیون تن ذخایر جدید شد و 52 پروانه بهره‌برداری معدن با اشتغال 400 نفر در این حوزه شکل گرفت.
وی اظهار داشت: در حوزه معدن همیشه اشتغال ما بیشتر بوده است همچنین بسیاری از شاغلان معدن در گذشته بیمه تامین اجتماعی داشته‌اند که اگر به بیمه معدن افزوده شوند، تعداد اشتغال بیشتر می‌شود.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی عنوان کرد: در بخش زیرساختی شرکت ایمیدور 90 میلیارد تومان تعهد کرد تا براساس توافق با وزارت نیرو بتوانیم زیرساخت‌های معادن را در جنوب استان عملیاتی کنیم.
وی با اشاره به توافق این سازمان با وزارت نیرو گفت: براساس این توافق وزارت نیرو باید سالانه زیرساخت‌های برق معادن و صنایع معدنی را فراهم کند.
شهرکی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه تجارت استان گفت: سال گذشته شاهد افزایش قیمت گوشت قرمز، سفید و کالاهای اساسی بودیم که خوشبختانه از نیمه دوم سال قبل قیمت‌ها تقریب ثابت شد حتی اکنون بابت پایین آمدن قیمت مرغ نگرانیم.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی هم گفت: اعتبارات شرکت برق در پنج حوزه‌ منابع داخلی از محل فروش انشعابات، منابع استانی، قانون بودجه کشور و سایر منابعی که متقاضیان سرمایه‌گذاری می‌کنند و اعتبارات جاری تامین می‌شود که به ازای آن اشتغال مستقیم و مداوم ایجاد می‌شود.
مهدی دادگر افزود: در مجموع سال 98، اعتبارات هزینه شده به نسبت سال قبل از آن 25 درصد افزایش داشته است و 114 میلیارد اعتباراتی که در این پنج فصل ذکر شده بود، در سال 98 هزینه شده است که این رقم در سال 97، حدود 91 میلیارد تومان است.
وی بیان کرد: سال 97 برای منابع داخلی یعنی فروش انشعابات 11 میلیارد تومان اعتبار هزینه شد که سال قبل به 22 میلیارد و 100 میلیون تومان معادل 13.5 درصد رسید.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: در منابع استانی سال 97 اعتبارات خاص در قالب اعتبارات شاخص‌های اقتصادی داشتیم که در اعتبارات سال گذشته نبود، بنابراین در بحث تملک، اعتبارات کاهش یافت و از 11 میلیارد تومان در سال 97 به هفت میلیارد و 950 میلیون معادل 27 درصد کاهش یافت.
وی به احداث 10 هزار واحد مسکونی در استان اشاره کرد و افزود: این واحدها همزمان با تحویل به متقاضیان برقدار می‌شوند لذا حجم سنگینی از اعتبارات را می‌طلبید که زمستان سال 98 این مهم محقق شد.
وی گفت: در این خصوص 10 میلیارد تومان اعتبار نیاز بود که از محل اعتبارات ملی دریافت شد چراکه برنامه ریزی خاصی برای این واحدها نداشتیم.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی تصریح کرد: در سایر منابع سرمایه‌ای از 6 میلیارد و 400 میلیون تومان در سال 97، به هفت میلیارد و 260 میلیون تومان یعنی 13 درصد در سال 98 رسیدیم.
وی گفت: همچنین در زمینه تعمیرات و نگهداشت شبکه 19 هزار کیلومتر شبکه برق در دست اجرا و 9 هزار پست برق نیز در حال بهره برداری است که تعمیرات دوره‌ای این تعداد شبکه و پست اشتغالی زیادی را به همراه دارد.
دادگر افزود: برای این سرفصل میزان اعتبار از 44 میلیارد تومان در سال 97 به 64 میلیارد تومان در سال 98 رسید که 45 درصد رشد اعتباری را نشان می‌دهد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی بیان کرد: مجموع اعتبار استان از 91 میلیارد در سال 97 به 114 میلیارد تومان در سال گذشته رسید (معادل 25.2 درصد) که در ازای آن ایجاد اشتغال و اقتصاد در این صنعت نیز 44 درصد افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه متقاضیان نیروگاه‌های خورشیدی سهم اشتغال خوبی در استان ایجاد کرده‌اند تصریح کرد: سال گذشته 76 مشترک با 919 کیلووات ظرفیت نیروگاه در این زمینه اجرا شد و این نیروگاه‌ها به شبکه برق متصل شدند.
دادگر گفت: از این محل چهار میلیارد و 300 میلیون تومان درآمد به متقاضیان این حوزه پرداخت شد.
وی بیان کرد: نیروگاه هفت هزار کیلوواتی سربیشه که اوایل سال 98 عملیات اجرایی آن آغاز شد نیز حجم نیروی کار زیادی را به خود اختصاص داده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی هم گفت: اعتبارات حوزه بیابان در استات سال 97 پنج میلیارد تومان بود که این رقم در سال 98 با 15 برابر افزایش به بیش از 77 میلیارد تومان رسید.
علیرضا نصرآبادی افزود: سال گذشته در حوزه جنگل با 800 میلیون تومان اعتبار یک هزار و 500 نفر روز شغل موقت ایجاد کردیم که این مشاغل حین اجرای عملیات به وجود آمد.
وی بیان‌کرد: در حوزه بیابان نیز 25 میلیارد تومان اعتبار در مرحله اول داشتیم که با این اعتبار 54 هزار نفر تثبیت شغل و 2 هزار نفر روز شغل موقت حین اجرای عملیات ایجاد کردیم که بسیار ارزشمند است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی گفت: در حوزه آبخیزداری نیز در سال گذشته با 25 میلیارد تومان اعتبار تخصیصی توانستیم 63 هزار نفر تثبیت شغل و هزار نفر روز شغل موقت ایجاد کنیم.
براساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری زمستان 98 در خراسان جنوبی به 5.9 درصد رسید و این استان رتبه اول را از نظر پایین ترین نرخ بیکاری در کشور کسب کرد.
برچسب‌ها
وزارت صنعت معدن و تجارت انرژی برق خراسان جنوبی اشتغال زایی اقامتگاه بوم گردی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قاتل درگیری خونین در سبزوار دستگیر شد

500 سایت قمار در سال 98 مسدود شد

کارگزاران نظام اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره)

معمار انقلاب، ابرمرد ایمان و اراده

ابعاد شخصیتی امام خمینی (ره) باید برای نسل جوان تبیین شود

تامین اعتبار 2500 میلیارد تومانی برای پروژه‌های خراسان رضوی

امام خمینی(ره) به طور عملی با تحجر مبارزه می‌کرد

کوچ تاخیری عشایر خراسان رضوی آغاز شد

تعداد متقاضیان بیمه بیکاری خراسان رضوی به 48 هزار نفر رسید

کرونا سبب افزایش کار پست در کاشمر شد

برداشت 20 هزار تن محصول گندم از کشتزارهای رشتخوار در خراسان رضوی

جذب 255 حامی جدید ایتام و نیازمندان در سبزوار

روند صعودی مصرف آب در مشهد نگران‌کننده است

عالم اهل سنت خراسان شمالی: امام (ره) وحدت را از خیال به واقعیت بدل کرد

دعوای قدیمی، با قتل جوان 33 ساله تمام شد

رسانه‌ها بر شیوه زندگی در کنار کرونا متمرکز شوند

حضرت امام (ره) برای تشکیل نظام جمهوری اسلامی خون دل خورد

همکاری دانشگاه و سازمان محیط زیست در حوزه محیط زیست طبیعی

قاتل پسرخاله قصاص شد

300 میلیارد تومان صرف سرمایه گذاری تجهیزات مخابراتی خراسان جنوبی شد

شرکت غله مشکل دو سیلوی گندم خراسان شمالی را بر طرف کند

انفجار گاز در مشهد سه نفر را روانه بیمارستان کرد

خراسان رضوی به 100 هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد

عادی دیدن شرایط کرونا پیامدهای غیر قابل جبرانی دارد

مدیرکل تامین اجتماعی خراسان رضوی: کرونا موجب گسترش خدمات غیرحضوری شد

امام جمعه بیرجند: امام خمینی(ره) باور ایستادگی را در مردم ایجاد کرد

«جهش تولید» به سرمایه‌گذار بخش خصوصی نیاز دارد

بیکاری در فیروزه از میانگین خراسان رضوی بیشتر است

یک میلیارد دلار سرمایه از صندوق توسعه ملی در خراسان رضوی جذب شد

امام جمعه مشهد: باید شرایط زندگی طلاب را راحت‌تر کرد

امام خمینی(ره) باور ایستادگی را در مردم ایجاد کرد

استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی در تامین مالی پروژه‌های اقتصادی خراسان رضوی/ توزیع منابع صندوق توسعه ملی مستقیما در اختیار استان‌ها قرار گیرد

برگزاری آزمون‌های عملی دانشگاه‌های خراسان شمالی به صورت حضوری

بروز4 فقره آتش‌سوزی در مراتع استان طی هفته جاری/انداختن سیگار علت آتش‌سوزی امروز

نرخ بیکاری شهرستان فیروزه 3 درصد از بقیه خراسان رضوی بیشتر است

گونه‌هایی جدید از سنگواره‌های ایرانی کشف شدند

صندوق توسعه ملی هیچ منعی در پرداخت منابع مالی ندارد

تردد موتورسیکلت‌های سنگین در مشهد مشروط به داشتن مجوز است

امام راحل همه امور را منتسب به خدا می‌دانست

قدردانی از مبلغان مجازی مجتمع آموزشی جامعه المصطفی(ص) خراسان

وزیر جهاد کشاورزی: سیستم یکپارچه اطلاعات بخش کشاورزی راه‌اندازی می‌شود

965 تن مرغ منجمد از مرغداران خراسان جنوبی خریداری شد

29 درصد عرصه‌های طبیعی خراسان شمالی در محدوده پرخطر آتش‌سوزی

برگزاری محدود مراسم ارتحال امام خمینی(ره) به صورت فیزیکی در مشهد

امام خمینی (ره) بنیان محکم نهضت جهانی مستضعفین را بنا نهاد

برنامه‎های مراسم 14 و 15 خرداد در حرم مطهر رضوی اعلام شد

صندوق توسعه ملی سیاست توسعه را تغییر دهد

صیانت منابع طبیعی از هشت میلیون هکتار اراضی ملی در خراسان رضوی

نخستین یادمان شهدای سپاه ناحیه قوچان رونمایی شد

​پرداخت مرحله اول بیمه بیکاری برای بیمه شدگان آسیب دیده از کرونا + فیلم