پیام خراسان

آخرين مطالب

کروم‌کاران خراسان رضوی خواستار کاهش عوارض صادراتی و حقوق دولتی شدند سياسي

کروم‌کاران خراسان رضوی خواستار کاهش عوارض صادراتی و حقوق دولتی شدند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- متولیان معادن کرومیت و فعالان بخش خصوصی حوزه معدن خراسان رضوی روز جمعه در نشست اعضای کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی مشهد خواستار کاهش حقوق دولتی و عوارض صادراتی شدند.

مدیرعامل شرکت معدنی "کروم کاران شرق سبزوار" در این نشست گفت: نزدیک 2 ماه است که به دلیل شیوع کرونا کار خود را تعطیل کرده‌ایم و فکر نمی‌کنم بیشتر از 10 درصد معادن کرومیت استان با وجود مشکلات کنونی و بخشنامه‌هایی که صادر شده است، بتوانند فعال بمانند.
مصطفی مالداری افزود: تصمیمات و بخشنامه‌هایی که دولت درباره حقوق دولتی، صادرات، عوارض صادراتی و مواردی از این دست صادر کرده، دست و پای معدنکاران را بسته است.
وی ادامه داد: در سال 97 نرخ ارز افزایش بسیار داشت و کارشناسان بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت، حقوق دولتی معدن‌های کرومیت را براساس نرخ دلار آن سال ابلاغ کردند و آن نرخ تا امروز همچنان پابرجاست در حالی که نرخ دلار نوسان بسیار داشته است.
مدیرعامل شرکت معدنی "کروم کاران شرق سبزوار" گفت: پارسال متوسط قیمت کرومیت در کشور 11 تا 12 میلیون ریال بود در حالی که حقوق دولتی درخواست شده از معدنکاران با این رقم سنخیتی نداشت و بیشتر بود.
وی با اشاره به مشکلات صادراتی بخش کرومیت افزود: بوروکراسی اداری برای صادرات مواد معدنی در سال 1398 ایجاد شد که هزینه‌های بسیار برای معدن‌داران به دنبال داشت، ما معدنکاریم و صادرکننده نیستیم با این حال مشخص نیست چرا بر لزوم صادرات مواد معدنی توسط معدن‌داران تاکید می‌شود.
مالداری ادامه داد: سالانه 350 هزار تن کرومیت از ایران صادر می‌شود که سال گذشته عوارض 25 درصدی برای آن اعمال شد، این امر به این معناست که یک چهارم قیمت کرومیتی که قرار است صادر شود، باید به عنوان عوارض پرداخت شود، این هزینه از جیب معدنکار انجام می‌گیرد و با این شرایط توجیهی برای ادامه کار وجود ندارد.
بهره‌بردار معدن کرومیت نورآباد نیز در این نشست گفت: کرومیت با دیگر مواد معدنی متفاوت است، استخراج آن بسیار سخت و هزینه بر است، مواد معدنی کرومیت پیش از این در سطح بود ولی اکنون در عمق قرار گرفته و کار استخراج را سخت کرده است، از سوی دیگر هزینه‌ها به شدت افزایش یافته است.
علیرضا سبقتی افزود: هزینه‌ها به قیمت دلار برای معدنکاران کرومیت محاسبه می‌شود اما در فروش کرومیت این قیمت اعمال نمی‌گردد.
وی ادامه داد: مقوله مس و آهن با کرومیت متفاوت است اما اینکه عوارض صادراتی یکسان با آنها برای کرومیت در نظر گرفته شود، برای این بخش مناسب نیست و ضرر بسیار به کرومیت کاران تحمیل کرده است.
سبقتی با اشاره به حقوق دولتی سالانه معادن گفت: مبالغ هنگفتی به عنوان حقوق دولتی ابلاغ می‌شود که ما در دو سه سال اخیر نتوانستیم بپردازیم و با این شرایط باید کار را تعطیل کنیم و کارگرانمان بیکار شوند.
رییس هیات مدیره شرکت پارت گوال نیز در این نشست گفت: 50 درصد تولیدات کرومیت ایران باید صادر شود اما جایگاه کشور ما در صادرات کرومیت در جهان ضعیف است.
مهدی شریفی افزود: تعدادی از معادن کرومیت بیش از ظرفیت پروانه بهره‌برداری خود تولید می‌­کنند و گروهی نیز کمتر از این میزان تولید دارند، در واقع 50 درصد کروم کشور توسط یک شرکت معدنی تولید می‌شود.
رییس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز گفت: قیمت کرومیت در سال 97 از سوی وزارتخانه ابلاغ و مقرر شد هفت درصد از این مبلغ به عنوان حقوق دولتی محاسبه شود.
محمد توکلی افزود: حقوق دولتی معادن در سال 1398 براساس حقوق دولتی سال 1397 در نظر گرفته شد اما هفت درصد قیمت فروش در این حقوق دولتی متفاوت است.
وی ادامه داد: معادن کرومیت خراسان رضوی با معادن مشابه در استان‌های دیگر متفاوت است زیرا مواد مضر بیشتری دارد، اعتراض معدنکاران کرومیت استان در خصوص حقوق دولتی و عدم تناسب آن با سختی کار را می‌پذیریم.
رییس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: مشکلات مربوط به صادرات و عوارض صادراتی معادن کرومیت باید از طریق تشکل‌های بخش خصوصی پیگیری شود و در این زمینه از دولت مطالبه کنند.
وی افزود: اگر مستنداتی ارائه شود که قیمت کرومیت در استان خراسان رضوی با توجه به آنالیزهای موجود، چه میزان است، شاید بتوان در اصلاح هفت درصد قیمت فروش در حقوق دولتی اقداماتی در استان انجام داد.
توکلی ادامه داد: واردات ماشین آلات دست دوم تا 10 سال ساخت بدون تعرفه توسط معادن که از سوی وزارتخانه ابلاغ شده است، می‌تواند در کاهش هزینه‌های معادن کرومیت اثرگذار باشد.
رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: معدنکاران کرومیت بخش رنج دیده و پُرتلاشی هستند و کرومیت هم ماده‌ای استراتژیک محسوب می‌شود و از این نظر، باید راهکاریی پیش‌بینی شود که تسهیل‌گری حداکثری در این بخش محقق گردد.
حسین احمدی سلیمانی افزود: مشکل اصلی کرومیت کاران خراسان رضوی در این حوزه این است که توان کاهش قیمت تمام شده محصولات خود را ندارند و این امر در قدرت رقابت آنان اثرگذار است، همچنین پرداخت هفت یا 10 درصدی عوارض صادراتی برای این حوزه دشوار است.
وی ادامه داد: شرکت‌های خصولتی در بخش سنگان خواف طی سال گذشته هفت میلیارد تا 30 میلیارد ریال سود داشتند، به نظر می‌رسد باید از شرکت‌های معدنی سنگان حقوق دولتی بیشتری گرفته شود و در مقابل با گرفتن حقوق دولتی کمتر از معادن کرومیت به کاهش هزینه‌های آنها کمک شود.
سلیمانی افزود: ایجاد عدالت در دریافت حقوق دولتی از معادن خراسان رضوی می‌تواند منجر به توانمندسازی همه معادن استان شود.
ذخایر کرومیت خراسان رضوی جزو ذخایر معدنی مهم کشور است که بسیاری از آنها فرآوری شده و در تولید فولاد در این استان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیش از 40 معدن کرومیت این استان در شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، نیشابور، تربت‌حیدریه، کاشمر و فریمان قرار دارد.
برچسب‌ها
وزارت صنعت معدن و تجارت


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نخستین جلسه ستاد اربعین خراسان رضوی در سال 99 برگزار شد

آغاز حفاری تونل خط چهار قطار شهری مشهد از بهمن ماه 99

ادعای بازداشت و شکنجه اتباع غیرقانونی افغان در مرزهای شرقی مردود است

جمع‌آوری 600 میلیون تومان فطریه در خراسان شمالی

تعداد مبتلایان به کرونا در خراسان شمالی به 2049 رسید

رئیس مجلس حق استفاده ابزاری از جایگاهش را ندارد

رحمانی فضلی: باید بتوانیم با کرونا همزیستی مسالمت آمیز داشته باشیم/ در صورت تصویب ستاد ملی همه مساجد کشور صرفاً برای برگزاری نماز جماعت بازگشایی می‌شود / پیشنهاد افزایش ساعت فعالیت پاساژها به ستاد ملی ارائه شد

مدیرکل بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس خراسان رضوی: نفتکشهای ایرانی تحریم آمریکا را شکستند

کلاهبرداران میلیاردی در خراسان شمالی دستگیر شدند

تحویل پنج قلاده شغال سرگردان به محیط زیست خراسان شمالی

طرح ارتقای بیمارستان مانه‌وسملقان عملیاتی شد

فعالیت 24 موسسه کاریابی در مشهد

فراخوان پذیرش بدون آزمون دکتری در دانشگاه فردوسی مشهد منتشر شد

دانشجویان محدودی می‌توانند در خوابگاه‌های دانشگاه فردوسی مشهد حضور یابند

مسدود شدن خیابان خرمشهر مشهد به دلیل فرونشست زمین

بخشی از زمین در خیابان خرمشهر مشهد فرو نشست

بیش از 34 هزار بسته معیشتی در خراسان جنوبی توزیع می‌شود

استاندار خراسان شمالی: رفع مسائل اجتماعی در گرو حل مشکلات اقتصادی است

نخستین پرواز کابل - مشهد پس از شیوع کرونا انجام شد

نماز جمعه این هفته هم در 13 پایگاه خراسان رضوی برگزار می‌شود

دستگاه ضد عفونی کننده دست و لباس در دانشگاه فردوسی مشهد ساخته شد

فرماندار خوشاب: زیرساخت‌های این شهرستان مهیای جذب سرمایه‌گذاران است

43 کارفرمای متخلف استان سمنان به دستگاه قضا معرفی شدند

شناسایی گونه ای کمیاب از ژله ماهی دکمه آبی برای نخستین بار در شمال غربی جزیره کیش

فراخوان طرح پژوهشی تنظیم سند ارتقای وضعیت زنان منطقه آزاد کیش

الزام رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراکز ورزشی کیش

شهرداری بجنورد مشکلات محله‌ها را در یک هفته برطرف می‌کند

ادعای شکنجه اتباع افغانستانی در مرزهای خراسان رضوی مردود است

تخصیص 41 درصد اعتبارات اجرای راه‌های روستایی خراسان شمالی

شهرداری بجنورد مشکلات زیرساختی هر محله را در یک هفته برطرف می‌کند

دومین روز بدون کرونا در خراسان جنوبی

وزارت کشور ادعای دخالت این وزارتخانه در انتخاب هیئت رئیسه مجلس را مردود اعلام کرد

اجرای 2500 طرح با اشتغال‌زایی بیش از 4 هزار نفر توسط بنیاد برکت

ادعای شکنجه و بازداشت اتباع غیر قانونی در مرزهای استان خراسان رضوی مردود است/ وجود تردیدهای اساسی در صحت این صحنه‌سازی و ارتباط آن با زمان و مکان‌های ادعا شده/ مسلماً این واقعه هیچ ارتباطی با مرزبانی جمهوری اسلامی ندارد/ شایعات و فضاسازیها خللی در روابط دوستانه ایران و افغانستان ایجاد نخواهد کرد

کشف 16 تن چوب قاچاق در تاکستان

ادعای حمله ملخ‌ها به تهران قابل قبول نیست

صدور و ابلاغ 32 اخطاریه محیط زیستی برای واحدهای متخلف در تهران/ 81 مورد نمونه برداری پساب واحدهای صنعتی و خدماتی

80 درصد دریاچه تالاب میقان اراک آبگیری شد

افزایش تعداد مبتلایان به کووید 19 در خراسان شمالی

تولید درآمد موجب کاهش آسیب های اجتماعی می شود

یک میلیارد و 280 میلیون ریال کتاب در خراسان جنوبی فروخته شد

دستگیری 2 حفار غیرمجاز در یک منطقه تاریخی اسفراین

تخصیص حدود 230 میلیارد ریال اعتبار به‌ راه‌ روستایی خراسان شمالی

تردد با مترو در مشهد بیش از ٨٠ درصد کاهش یافته است

ظرفیت تولید کارخانه بازیافت کاغذ مشهد افزایش می یابد

همه رشته‌های ورزشی در خراسان جنوبی فعال شدند

پلیس 10 خودرو احتکاری را در بیرجند کشف کرد

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان بیرجند منصوب شد

10 دستگاه خودروی احتکار شده در بیرجند کشف شد

مورد مثبتی از ابتلاء به کرونا در خراسان جنوبی شناسایی نشد