پیام خراسان

آخرين مطالب

معاون استاندار خراسان رضوی:

تامین نهاده‌های دامی خراسان رضوی به واردکنندگان استانی واگذار شود سياسي

تامین نهاده‌های دامی خراسان رضوی به واردکنندگان استانی واگذار شود
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با تاکید بر واگذاری مسوولیت واردات نهاده‌های دامی به واردکنندگان استانی گفت: برای رفع مشکلات مرتبط با حوزه نهاده‌های دامی لازم است مسوولیت واردات آن از طریق کشورهای آسیای میانه به واردکنندگان استانی واگذار شود که این موضوع از طریق معاونت اول رییس جمهوری پیگیری می‌شود.

علی رسولیان روز شنبه در نشستی با واردکنندگان نهاده‌های دامی خراسان رضوی افزود: میزان مصرف و واردات نهاده‌های دامی و شرکتهای استانی و فعال واردکننده آن با جزئیات کامل احصا و تقدیم معاون اول محترم رییس جمهور خواهد شد تا ظرفیت بالای خراسان رضوی برای تامین نهاده‌های دامی برای وی محرز شود. 
وی ادامه داد: شرکتهای زیادی در استان خراسان رضوی فعال هستند که ظرفیت تامین کالاهای مورد نیاز وارداتی را دارند و لازم است که اولویت در واردات کالاهای اساسی و مصرفی با واردکنندگان استانی باشد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: این که واردکنندگان استانی از هر مسیر مرزی کالای مورد نیاز خراسان رضوی را تامین کنند مطلوب است اما اولویت باید با مرزهای مشترک خراسان رضوی با کشورهای آسیای میانه باشد.
رسولیان افزود: باید فرایند واردات کالا از مرزهای خراسان رضوی به طور کامل ترسیم شود تا مشکلات تجار و بازرگانان در واردات احصا و برای آن چاره‌اندیشی شود، حتی در این موضوع می‌توان از ظرفیتهایی مانند ستاد تدبیر و دستگاه‌های نظارتی برای رفع مشکلات در مرز بهره گرفت. 
وی ادامه داد: با تمرکز بیشتر بر اختیارات استانی می‌توان مسیرهای جدیدی برای واردات کالاهای مصرفی خراسان رضوی با بهره‌گیری از واردکنندگان استانی پیدا کرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: تاکنون دولت ارز 4200 تومانی برای واردات گوشت و برخی اقلام را حذف کرده ایم که نتیجه آن شفافیت و تثبیت بهتر قیمتها بوده است.
رسولیان افزود: تاثیر بود یا نبود ارز بر کیفیت نهاده‌های دامی وارداتی در کشور و استان باید در قالب یک فعالیت کارشناسانه جمع بندی و با ذکر همه مستندات و مصادیق تحویل مسوولان کشوری داده شود تا بتوان از این طریق برخی مشکلات را حل کرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در مورد تقویت مرزهای آسیای میانه برای واردات کالا گفت: باید از ظرفیت ریلی مرز سرخس برای واردات کالا بهره بیشتری گرفت و فرآیند واردات را تسهیل کرد.
کشورهای آسیای میانه بهترین گزینه برای تامین نهاده دامی
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: میزان سالانه تولیدات دامی در استان حدود یک میلیون و 450 هزار تن است و خراسان رضوی در تولید همه این محصولات رتبه‌های اول تا پنجم را به خود اختصاص داده است.
محمدرضا اورانی افزود: 35 درصد از ارزش تولیدات اقتصادی خراسان رضوی به میزان 100 هزار میلیارد ریال مربوط به حوزه تولیدات دامی است. 
وی ادامه داد: پارسال یک میلیون و 309 هزار و 429 تن نهاده دامی وارد استان خراسان رضوی شد که از این میزان 419 هزار و 377 تن ذرت ، 449 هزار و 256 تن جو و 440 هزار و 796 تن کنجاله سویا بود و ارزش ارزی این نهاده‌ها، 415 میلیون و 695 هزار و 730 دلار بود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اهمیت تامین به موقع و به اندازه نیاز نهاده های دامی استان گفت: عمده نهاده‌های دامی مورد نیاز استان از بنادر جنوبی و پس از گذشتن از 1700 کیلومتر راه وارد خراسان رضوی می‎‌شود.
اورانی افزود: چون استان خراسان رضوی به دلیل فاصله تا بنادر جنوبی از آخرین استانها در دریافت نهاده دامی است دامدار استانی در هر کیلو نهاده هزینه بالاتری پرداخت می‌کند.
وی اظهار داشت: این در حالی است که واردکنندگان خراسان رضوی به راحتی می‌توانند با صرف کمترین هزینه و طی کمترین مسیر، نهاده دامی مورد نیاز استان را از کشورهای قزاقستان، اوکراین و روسیه وارد خراسان رضوی کنند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: نهاده های دامی که از قزاقستان، اوکراین و روسیه وارد می‌شوند آفت و بیماری ندارند، از نظر مواد مغذی کامل هستند و هزینه‌های سربار حمل و نقل کمتری دارند و به موقع به دست دامدار می‌رسند.
اورانی افزود: پارسال 237 شرکت بخش خصوصی نهاده‌های دامی را وارد کشور می‌کردند که از این تعداد 133 شرکت مسوولیت واردات نهاده های دامی مورد نیاز استان خراسان رضوی را برعهده داشتند.
وی ادامه داد: میزان واردات شرکتهای استانی بخش خصوصی، هشت درصد از کل نهاده‌های دامی وارداتی به خراسان رضوی است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: واردکنندگان خراسان رضوی نسبت به تامین نهاده‌های دامی استانهای خراسان شمالی، سمنان، خراسان جنوبی و استانهای شرق کشور اعلام آمادگی کردند.
اورانی افزود: کنجاله کلزا به لحاظ برخورداری از مواد مغذی بهتر از کنجاله سویا است اما دولت ارز 4200 تومانی را به کنجاله سویا داده که این مساله نیازمند بررسی در سطح کلان کشوری است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی همچنین پیشنهاد داد کنجاله سویا حاصل از تسویه دانه‌های سویا در کارخانه‌های استان در سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی ثبت شود.
پیگیری تامین ارز از طریق وزارت صمت
معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: دفتر خدمات بازرگانی وزارتخانه قول مساعدت داده است که ارز مورد نیاز واردکنندگان نهاده‌های دامی که کالای آنها آماده ورود به کشور است را تامین کند.
علی غفوری مقدم افزود: ثبت سفارش کالاهایی که ارز دولتی به آنها اختصاص می‌یابد، به صورت متمرکز در تهران انجام می‌گیرد و اختیار آن به استانها تفویض نمی‎شود.
وی بیان کرد: با توجه به رتبه بالای خراسان رضوی در تولیدات دامی، خواسته اصلی استان از دولت باید واگذاری تامین نهاده‌های دامی متناسب با جمعیت دامی و مصرف تولیدات دامی در استان به واردکنندگان استانی باشد.
مشکلات واردکنندگان استانی نهاده‌های دامی
نماینده یکی از شرکتهای واردکننده نهاده‌های دامی در خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: محموله‌های زیادی از نهاده‌های دامی با کیفیت عالی این شرکت به دلیل عدم تخصیص به موقع ارز قادر به واردات به استان نیست.
داوودی افزود: دولت هر ارزی به این محموله اختصاص دهد، محموله‌های مزبور در کمترین زمان ممکن از روسیه به خراسان رضوی وارد خواهد شد.
پیوندی زاده، مدیرعامل یکی دیگر از شرکتهای وارداتی نهاده‌های دامی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: اگر ارز آزاد به نهاده‌های دامی بدهند، وضعیت بهتر می‌شود.
کمالی، مدیرعامل شرکت ره پویان پاسارگاد نیز در این نشست گفت: شرکتهای واردکننده در مرکز کشور با شرکتهای واردکننده استانی قرارداد منعقد می‌کنند تا این شرکتها نهاده دامی را وارد کنند، بعد از انجام ثبت سفارش و تامین ارز، شرکتهای مرکز محصول وارداتی را از شرکت استانی می‌خرند و به نام خود در استانها توزیع می‌کند، در حالی که شرکتهای استانی می‌توانند به صورت مستقیم نیاز استان خود را به نهاده وارد کنند.
مدیرعامل یکی دیگر از شرکتهای واردکننده نهاده‌های دامی خراسان رضوی گفت: انواع و اقسام دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی به جز سویا را می‌توان از کشورهای آسیای میانه تامین و از مرز سرخس وارد خراسان رضوی کرد.
سلحشور افزود: همه کشورهای دنیا حاضر به فروش نهاده دامی به ایران هستند و در صورت تامین ارز هیچ مشکلی در تامین نهاده وجود ندارد.
وی ادامه داد: یارانه‌ ای که دولت به بخش تولید اختصاص داده 100 درصد نصیب تولیدکننده نمی‌شود زیرا تاجر هزینه‌هایی دارد که باید آن را پرداخت کند و بهترین راه‌حل این است که به جای پرداخت یارانه، وام‌های کم بهره یا بدون بهره بانکی به تولیدکنندگان اختصاص یابد.
برچسب‌ها
وزارت جهاد کشاورزی روسیه وزارت صنعت معدن و تجارت استانداری خراسان رضوی قزاقستان واردات آسیای میانه


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تعطیلی 1833 واحد صنفی توزیع مواد غذایی متخلف در مشهد

درخواست نماینده مردم مشهد از شهرداری برای عدم افزایش قیمت بلیت اتوبوس و مترو

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

ادعای پزشکان ایتالیایی درباره کرونا/ ویروس یا باکتری، مسئله این است!

میکسر جان کارگر جوان را گرفت

کاهش 7 درصدی بودجه کمیته امداد خراسان شمالی در سال 99

مراسم ارتحال امام در مصلی بجنورد برگزار می‌شود

ظرفیت حج تمتع خراسان شمالی تکمیل شد/اعزام‌ها از تیرماه

افزایش ساخت و ساز غیرمجاز در روستاهای گناباد به یک معضل تبدیل شده است

وزش باد در خراسان رضوی ادامه دارد

کیفیت هوای در 5 منطقه مشهد پاک است

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

باید از بازار بورس برای واحدهای تولیدی و اقتصادی خراسان رضوی استفاده کنیم

برنامه‌های سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در خراسان رضوی مجازی برگزار می‌شود

مراسم بزرگداشت 14 و 15 خرداد در مساجد خراسان جنوبی برگزار می‌شود

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

آموزش مجازی، چالشی با تاثیرات مثبت

عامل گرانی گوشت، خروج دام از خراسان رضوی است

راه‌اندازی بخش جراحی قلب اطفال بیمارستان فوق تخصصی رضوی

زایشگاه یوز ایران محیط‌بان کم دارد

35 هزار خانوار روستایی خراسان شمالی هیچ نوع بیمه‌ای ندارند

معامله سکه در بازار مشهد رونق گرفت

فعالیت سامانه تلفنی 141 راهداری خراسان رضوی استانی شد

ششمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانش آموزی «مدرسه» برگزار می شود

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

تشدید نظارت بر شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای در خراسان جنوبی

4820 بسته معیشتی ماه رمضان بین نیازمندان خراسان جنوبی توزیع شد

قصه ناشاد دانش‌آموزان کاشمری در استفاده از نرم افزار "شاد"

کیفیت هوای مشهد در وضعیت سالم قرار دارد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

تب بالا، مهم ترین علامت بیماری کاوازاکی

پلمب 117 مرکز در خراسان شمالی به علت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی

صندوق پژوهش و فناوری خراسان جنوبی افتتاح می‌شود

انبار کارخانه تولید مواد خوراکی در مشهد آتش گرفت

بناهای غیرمجاز در زمینهای کشاورزی مشهد تخریب شدند

عناوین روزنامه‌های دوازدهم خرداد خراسان رضوی

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

استعمال قلیان در کلانشهر مشهد همچنان پر طرفدار است

خراسان رضوی 13 هزار خودروی فرسوده حمل کالا و مسافر دارد

بازگشایی 24 ساعته صحن‌های حرم مطهر رضوی

یزدانا گیاه بومی محلی از تیره میخکیان

طرح‌های بزرگ خراسان رضوی از محل صندوق توسعه ملی تامین مالی می‌شوند

راه‌اندازی بخش جراحی قلب اطفال در بیمارستان فوق تخصصی رضوی

غربالگری بیش از 50 هزار خانوار مشهدی در بسیج ملی مبارزه با کرونا

روح جمعی مشهد هنوز نفس می‌کشد

طرحهای بزرگ خراسان رضوی از محل صندوق توسعه ملی تامین مالی می‌شوند

آزمایش موفق واکسن کرونا بر روی میمون در روسیه

با حکم استاندار: سرپرست روابط عمومی استانداری خراسان شمالی منصوب شد

وضعیت رودخانه اترک در خراسان شمالی خوب نیست

کاهش 26 درصدی بارندگی طی سال زراعی جاری در خراسان شمالی