پیام خراسان

آخرين مطالب

مهر گزارش می‌دهد؛

جاده‌ها قاتل خاموش حیوانات/ محورهای خراسان‌جنوبی قتلگاه شتر مقالات

جاده‌ها قاتل خاموش حیوانات/ محورهای خراسان‌جنوبی قتلگاه شتر
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- گونه های مختلف جانوری همچنان در جاده‌ها بر اثر تصادف با اتومبیل جان خود را از دست می‌دهند و این مشکل در جاده‌های بیابانی خراسان‌جنوبی بیشتر در برخورد با شتر رخ می‌دهد.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها: بارها سخن از کشته شدن حیوانات در جاده‌های پر پیچ و خم به میان آمده است و تأسف بار اینکه برخی از این گونه‌های حیوانی کشته شده از گونه‌های کمیاب و در معرض انقراض محسوب می‌شوند.
بارها در اخبار کشته شدن حتی یوزپلنگ نایاب ایرانی را در جاده‌ها بر اثر تصادف با اتومبیل شنیده‌ایم که این موارد ضرورت یافتن راهکارهایی برای حل این مشکل را جدی‌تر می‌کند.
برخورد با شتر در جاده‌های بیابانی خراسان‌جنوبی
در خراسان‌جنوبی نیز این مشکل وجود دارد و علاوه بر آسیب رسیدن به گونه‌های نایاب جانوری در موارد متعددی رانندگان در جاده‌های بیابانی استان با شتر برخورده کرده‌اند که هم باعث آسیب به سرنشینان اتومبیل و هم حیوانات شده است.
از طرف دیگر در برخی از موارد لاشه این حیوانات در جاده‌ها باقی مانده و کسی نسبت به جمع‌آوری آن احساس مسئولیت نمی‌کند.
مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: سالانه تعداد زیادی از گونه‌های جانوری به‌واسطه تصادف در جاده‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

پیام خراسان


حسن اکبری با اشاره به اینکه تصادفات جاده‌ای جانوران نشان دهنده تقابل میان نیازهای انسانی و حیوانات است، بیان‌کرد: انسان‌ها در جامعه مدرن و امروزی نیازمند آن هستند تا با سرعت و ایمنی به مقصد خود برسند و از سوی دیگر جانداران برای ادامه حیات وحش و تولید مثل به مناظر و طبیعت پیوسته محتاج‌اند.
اکبری ادامه‌داد: حیوانات به منظور دستیابی به غذا ، جفت و پناهگاه از جاده‌های ساخت بشر عبور می‌کنند و در حین عبور از این مسیرها توسط اتومبیل‌ها به قتل می‌رسند.
وی تخریب زیستگاه، نبود غذا ، خشکسالی و عدم منابع آب کافی برای استفاده و… را باعث مهاجرت اجباری گونه‌های جانوری از ارتفاعات بالادست به سمت مناطق پایین دست، دشت‌ها، باغ‌ها و مزارع دانست و افزود: می‌توان از این موارد به عنوان مهمترین عوامل بروز حادثه جاده‌ای برای گونه‌های جانوری اشاره کرد.
کشتار جاده‌ای حیات وحش قابل پیشگیری است
مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی با اشاره به این موضوع که این تصادفات لطمات جبران ناپذیری که به گونه‌های جانوری می‌زند، اظهار کرد: این موضوع همچنین ایمنی انسان‌ها و مسافران را نیز به خطر می‌اندازد و آسیب‌های روانی بر انسان باقی می‌گذارند.
اکبری گفت: در تصادفات جاده‌ای گونه‌های جانوری باید به این نکته توجه داشت که کشتار جاده‌ای بر اثر بدشانسی نیست بلکه هزینه‌ای قابل اجتناب و قابل پیشگیری است به شرط آنکه ما مدل غالب حمل و نقل را مورد بازبینی قرار دهیم.
وی افزود: باید در نظر بگیریم که حرکت و حمل و نقل نیاز مشترک بین انسان‌ها و جانوران است و می‌توان جاده‌ها را طوری طراحی کرد که امکان عبور و مرور برای همه فراهم شود.

پیام خراسان


نبود هیچ آمار رسمی از تلفات جاده‌ای حیوانات
مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه بیشترین تلفات جاده‌ای در جاده‌های مناطق حفاظت شده اتفاق می‌افتد اظهار کرد: متأسفانه هیچ آمار رسمی درباره تعداد حیوانات کشته شده در جاده‌های ایران در دست نیست و عمدتاً حیوانات خاص در معرض انقراض مورد توجه هستند.
اکبری ادامه‌داد: استان‌هایی که جاده‌های متعدد و طولانی در پهنه خود داشته و در مسیر این جاده‌ها مزارع کوچک، روستاها و یا زیستگاه‌های بکر وجود داشته باشد، پتانسیل بالایی برای مرگ و میر حیات وحش دارند.
وی گفت: در استان خراسان جنوبی تاکنون گونه‌های متنوعی از خزندگان و پرندگان کوچک گرفته تا پستانداران بزرگی نظیر کفتار در جاده‌های استان تلف شده‌اند و با یکطرفه شدن جاده‌های استان و بالا رفتن سرعت خودروها، میزان تلفات جاده‌ای حیوانات بیشتر هم خواهد شد.
دو راهکار برای پیشگیری از مرگ حیوانات در جاده‌ها
مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی از وجود دو راهکار برای پیشگیری از مرگ حیوانات در جاده‌ها نام برد و افزود: یکی از این راهکارها تغییر رفتار رانندگان است.
اکبری گفت: روش‌های گوناگونی برای تغییر رفتار رانندگان وجود دارد که از آن جمله می‌توان به اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی درباره پیامدهای منفی مرگ حیوانات در جاده‌ها، نصب تابلوهای هشدار، خط‌کشی، افزایش روشنایی جاده‌ها و کاهش سرعت رفت و آمد اشاره کرد.
وی با بیان اینکه یک راهکار دیگر تغییر رفتار جانوران است، اظهار کرد: با کاهش جمعیت حیوانات پیرامون جاده‌ها از طریق تغییر مکان منابع آب و غذا یا تغییر فضای جاده‌ها به گونه‌ای که برای حیوانات ناامن به نظر برسند، بازداشتن حیوانات از عبور از جاده‌ها ( حداقل هنگام عبور خودروها) از طریق ایجاد امواج فراصوت، نصب بازتاب‌گر و حصاربندی، ایجاد روگذر و زیرگذر برای حیوانات می‌توان به کاهش این تلفات کمک کرد.

پیام خراسان


مراقبت ویژه از عبور حیوانات در زمستان
مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه نمکی که روی جاده‌ها ریخته می‌شود نیز حیوانات را جذب و احتمال تصادف را افزایش می‌دهد، یادآور شد: از این جهت باید در پاشیدن نمک در زمستان دقت کافی در این زمینه اعمال شود.
اکبری با تأکید بر اینکه جمع‌آوری لاشه حیوانات مرده از جاده‌ها برای تأمین امنیت جاده‌ها ضروری است، گفت: گاهی حیوانات دیگر به سمت لاشه‌ها می‌آیند و خود خودروها هم برای اینکه لاشه را دور بزنند ممکن است با خودروهای دیگر یا گارد ریل برخورد کنند.
پیشگیری از کشته شدن حیوانات در هنگام عبور از جاده از دو منظر ضرورت دارد. از یک جنبه رعایت حقوق حیوانات به عنوان یکی از مخلوقات الهی ما را به سمت یافتن راهکارهایی برای رفع این مشکل هدایت می‌کند و از طرف دیگر حیات وحش یک سرمایه گرانبها است که باید از آن به عنوان میراثی ارزشمند مراقبت کرد.
فراموش نکنیم حیوانات به عنوان یکی از شگفتی‌های آفرینش چون ما انسان‌ها حق حیات و زندگی دارند و هیچ چیز نباید این حق را از آنان سلب کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

27 هزار کارگر ساختمانی در اردبیل ساماندهی شدند

الگوی آموزشی سیما مهارت در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز تدوین شد

عملیات اجرایی تعاونی تولید خوراک آبزیان در خوزستان آغاز شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: بیش از 6 هزار میلیارد ریال سهم استان مرکزی از تسهیلات جبران خسارت کرونا است

عامل اصلی حادثه انفجار نطنز مشخص شد؟

کیفیت هوای 6 منطقه مشهد هشداردهنده است

ابلاغ 375 میلیارد ریال به واحد اصلاح نژاد دام خراسان شمالی

اتمام حجت رییس دانشکده علوم پزشکی با شهروندان نیشابوری

رییس دانشکده علوم پزشکی نیشابور: پرسنل و تخت نداریم

عناوین روزنامه‌های بیست و یکم تیرماه خراسان رضوی

جمعیت دام سبک عشایر سبزوار سه برابر شد

کمبود واکسن تب برفکی در قوچان وجود ندارد

17 هزار تن گندم در غرب خراسان رضوی خریداری شد

مهمترین رویدادهای ورزشی خراسان رضوی در هفته‌ گذشته

برپاکنندگان مراسم جمعی در تربت‌جام مجازات می‌شوند

نخستین بازار اینترنتی در سبزوار راه‌اندازی شد

گنجینه رضوی ثروت و میراث گران‌بها برای شناخت اهل بیت (ع)

نصف استقلال مقابل تراکتور/رقابت پنج بعلاوه یک تیم برای سهمه آسیا

تامین 60 درصد آلفا آلومینای کشور در شرکت دانش‌بنیان خراسان شمالی

فصل نو بهره‌برداری از معادن خراسان جنوبی

معادن خراسان جنوبی بر ریل توسعه و بهره‌برداری

تحلیل یک کارشناس اقتصادی از وضعیت بازار

کرونا در هوا معلق می‌ماند؟

ممنوعیت فعالیت مراکز تجمعی در نیشابور، فیروزه و زبرخان

چراغ‌قرمز کرونا در خراسان شمالی عروسی و عزا را تعطیل کرد

عرضه مرغ با نرخ مصوب در خراسان شمالی منوط به کاهش قیمت مرغ زنده است

عرضه مصوب گوشت مرغ در خراسان شمالی منوط به کاهش قیمت زنده آن است

پرونده‌های دریافت تسهیلات مراکز ورزشی در حال تکمیل است

فوتی‌های کرونا در خراسان جنوبی به 70 نفر رسید

حمیداوی: کوزین فقط تا بعد از بازی با سایپا سرمربی است

دکور "عصر جدید" از مساحت تا چگونگی ساخت + عکس

آماده‌باش نیروهای امدادی خراسان جنوبی در برابر وزش باد شدید

مراسم عزا و عروسی در خراسان شمالی تعطیل شد

کشف 30 هزار نخ سیگار قاچاق از اتوبوس

یافتن فرد مفقود شده در سربیشه

2 کشته و مصدوم در واژگونی سواری ام وی ام در طبس

فوتی‌های کرونا به 70 نفر رسید

سرمربی موقت شهرخودرو: سایپا تیم خطرناکی است

بستری 201 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان های خراسان جنوبی

صادقی: بعد از استقلال و سپاهان، این سومین بازی سخت ماست

آیت‌الله علم‌الهدی: بی حجابی دهن کجی به پیامبر اسلام (ص) است

داروی رمدسیویر موجود در بازار سیاه غیر مجاز است/ بیماران کرونایی پول نجومی به دارو ندهند

عفت در خانواده‌های امروز رو به ضعف است

فرمانده انتظامی خواف: پلیس با برگزار کنندگان مجالس جمعی برخورد می‌کند

رقابت 3 هزار و 902 دانش‌آموز خراسان جنوبی برای مدارس نمونه

برگزاری ترم تابستانی دانشگاه فردوسی به صورت مجازی

کشف 262 کیلوگرم تریاک از اتوبوس مسافربری در مشهد

پلمب 12 تالار عروسی در مشهد

کلاس‌های آموزش هنر در خراسان رضوی تعطیل شدند

دستگیری 15 خرده‌فروش مواد مخدر در بیرجند