پیام خراسان

آخرين مطالب

گونه‌هایی جدید از سنگواره‌های ایرانی کشف شدند سياسي

گونه‌هایی جدید از سنگواره‌های ایرانی کشف شدند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- یک "جنس" و شش "گونه" جدید فسیلی از سنگواره‌های ایرانی در قالب پژوهشی مشترک بین پژوهشگران دانشگاه فردوسی مشهد و موزه تاریخ طبیعی برلین آلمان کشف و معرفی شدند.

"جنس" در طبقه‌بندی موجودات به جمع بزرگی از گونه‌های مشابه گفته می‌شود. "گونه" نیز کوچکترین واحد طبقه‌بندی موجودات، به گروهی نزدیک از آنها اطلاق می‌شود که با یکدیگر رابطه ژنتیکی و ساختمانی داشته و پس از تولید مثل قادرند صفات خود را به نسلهای بعد منتقل کنند.
دانشگاه فردوسی مشهد روز سه‌شنبه اعلام کرد: در پروژه تحقیقاتی به سرپرستی دکتر عباس قادری عضو هیات علمی دانشکده علوم این دانشگاه و دکتر دیتر کورن از موزه تاریخ طبیعی برلین آلمان بر روی آمونوئیدهای پرمین پسین در منطقه شمال غربی ایران یک جنس و سه گونه جدید از ماکروفسیلها (فسیلهایی که اندازه‌اشان به حدی است که مطالعه آنها نیازی به میکروسکوپ ندارد) با عمر تقریبی 253 میلیون سال شناسایی، نامگذاری و معرفی شدند. 
این فسیلها از توالی‌ رسوبی "سازند منطقه علی‌باشی" واقع در حاشیه رود ارس و شرق شهر جلفا به دست آمده‌اند. نامگذاری آنها نیز از نام لاتین رود ارس یعنی عبارت "Araxoceltites" برگرفته شده است. این رده فسیلی شامل سه گونه با نامهای "Araxoceltites laterocostatus، Araxoceltites sanestapanus و Araxoceltites cristatus" است. 
"فسیل یا سنگواره" به معنای بقایای سنگ مانند و آثاری سخت شده از گیاهان و جانورانی است که جسد آنها در هوای آزاد نپوسیده بلکه بواسطه سالهای بسیار طولانی قرار گرفتن در خاک یا عوامل طبیعی دیگر تحت فشار نسبی محفوظ مانده و در میان رسوبات مختلف زمین باقی مانده و دیده می‌شود. "فسیل‌شناسی" نیز علم مطالعه و پژوهش بر روی فسیلهای بجای مانده از گیاهان و جانورانی است که سابقا در سطح زمین زیست داشته‌اند. 
همچنین "فسیل‌شناسی" اساس و پایه علم چینه‌شناسی و این دو رشته رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. "چینه" به معنای لایه یا طبقه و چینه‌شناسی یا "Stratigraphy" علم مطالعه طبقات سنگهای رسوبی بر اساس شناخت توالی طبقات رسوبی در زمانهای مختلف زمین‌شناسی به منظور پی بردن به تاریخ حوادث زمین و تکامل موجودات است تا به واسطه آن تغییرات ریخت کره زمین و وضع جغرافیایی آن در طول حیات کره خاکی مشخص شود. علم چینه‌شناسی نقش مهمی در زمین‌شناسی دارد زیرا از یافته‌های آن در حفاریهای مربوط به ذخایر نفت و آب، کانسارهای رسوبی و رگه‌های معدنی استفاده می‌شود. 
بر اساس گزارش دانشگاه فردوسی مشهد همچنین یکی از این گونه‌ها به اسم سانستاپانوس (sanestapanus) برگرفته از نام کلیسای باستانی "سن ‌استپانوس" واقع در منطقه جلفا در حاشیه رود ارس نامگذاری شده است.
سه گونه فسیلی جدید نیز در پژوهشی دیگر توسط همین محققان از آمونوئیدهای پرمین پسین با عمر 259 میلیون تا 254 میلیون سال پیش با انتخاب نامهای "Araxoceras truncatum، Araxoceras insolens و Vedioceras fusiforme" از توالیهای رسوبی سازند علی‌باشی واقع حاشیه رود ارس و غرب شهر جلفا به دست آمده است.
سازند یا "Formation" اصلاحی برای تقسیمات سنگ‌شناسی و واحد اصلی علم چینه‌شناسی به معنای مجموعه لایه‌هایی از زمین با صفات مشخص سنگ‌شناسی همچون سن، نوع فسیل، جنس، پیوستگی، ضخامت و رنگ مشترک است. 
گروه دیرینه‌شناسی متشکل از استادان گروه زمین‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد و واحد اصفهان دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری پژوهشگران "موزه تاریخ طبیعی برلین" آلمان و "دانشگاه آدام میتزکویچ" لهستان هم در پژوهشی دیگر گونه جدیدی از گنیاتیتهای اسپورادوسراتید را شناسایی، نامگذاری و معرفی کردند.
این گونه جدید نیز که با اسم "Meanoceras tabasense" برگرفته از اسم شهر طبس محل یافت آن نامیده شده، از توالی سازند منطقه "شیشتو" واقع در سلسله جبال شتری کشف شده است.
همچنین در چارچوب این پژوهش جنس ایرانوسراس (Iranoceras) که افزون بر نیم قرن پیش توسط دیرینه‌شناسی به نام "اتو والیسر" در سال 1966 معرفی شده بود مورد بازنگری قرار گرفت و توصیف جدیدی برای دو گونه آن شامل "Iranoceras pachydiscus و Iranoceras pingue" ارائه شد. 
گروه زمین‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد با افزون بر نیم قرن سابقه فعالیتهای آکادمیک علمی، آموزشی و پزوهشی سال 1346 تاسیس شده و بسیاری از استادان کنونی رشته زمین‌شناسی دانشگاههای ایران دانش‌آموخته این گروه دانشگاه فردوسی مشهد هستند. 
تربیت متخصص از میان دانشجویان ایرانی و خارجی در مقطع کارشناسی ارشد "گرایش چینه‌شناسی و فسیل‌شناسی" از سوی گروه زمین‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد سال 1371 و پذیرش دانشجوی مقطع دکترای گرایش زمین‌شناسی نیز از سال 1385 در این مرکز آموزش عالی آغاز شده است.
هم‌اینک علاوه بر مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد گرایشهای "زمین‌شناسی اقتصادی، زمین‌شناسیمهندسی، رسوب‌شناسی و سنگ رسوب، چینه‌شناسی و فسیل‌شناسی، تکتونیک، زمین‌شناسی زیست محیطی، پترولوژی و آب‌شناسی" پنج گرایش "زمین‌شناسی اقتصادی، رسوب‌شناسی و سنگ رسوبی، زمین‌شناسی مهندسی، تکتونیک و چینه‌شناسی - فسیل‌شناسی" نیز در مقطع دکترای تخصصی گروه زمین‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد مشغول تربیت متخصصان در این حوزه است. 
همچنین آزمایشگاههای "زمین‌شاسی، ژئوشیمی، XRF و AAS، سیالات درگیر، سنگ رسوب و رسوب‌شناسی" و همچنین مرکز گوهرشناسی، موزه زمین‌شناسی و نیز کارگاه مقطع‌گیری در گروه زمین‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد دایر هستند. این گروه علاوه بر 17 عضو ثابت و شش همکار پیشکسوت از همکاری شمار زیادی از استادان دانشگاههای دیگر ایران و دیگر کشورهای جهان در زمینه هدایت و راهنمایی پایانامه‌های مقاطع فوق‌لیسانس و دکترا برخوردار است. 
"موزه تاریخ طبیعی برلین" در پایتخت آلمان واقع در شمال شرقی آن کشور است که با در اختیار داشتن بزرگترین و مدرن‌ترین مجموعه جانورشناسی جهان امکان مطالعات تنوع زیستی و تکامل موجودات را برای پژوهشگران فراهم کرده است. این موزه از سال 1810 میلادی تاکنون دایر بوده و به عنوان بزرگترین موزه تاریخی در آلمان و پنجمین موزه برتر در دنیا شناخته می‌شود. 
30 میلیون سند و شواهد پیرامون منظومه شمسی، علوم زمین‌شناسی، تاریخ تحولات طبیعی کره خاکی، تکامل موجودات از دایناسورها تا انواع جانوران، سنگها و فسیلها در این موزه وجود دارد. موزه تاریخ طبیعی برلین محل نگهداری و نمایش 270 هزار ظرف از یک میلیون گونه جانوری است که در محفظه‌های شیشه‌ای در معرض دید محققان و بازدیدکنندگان قرار دارند.
بزرگترین اسکلت گونه‌ای از دایناسور به نام براکیوسوروس (Brachiosaurus) به ارتفاع 13 متر در این موزه قرار دارد. گونه‌های جانوری این موزه عظیم شامل انواع ماهیان، قورباغه، کوسه، خزندگان و بی‌مهرگان در 81 هزار لیتر الکل نگهداری شده‌اند.
برچسب‌ها
مشهد موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی دانشگاه فردوسی مشهد


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سقوط زن 20 ساله از مجتمع مسکونی

بدهی دولت به بانک مرکزی هر روز پول ما را بی‌ارزش‌تر می‌کند

افزایش 30 درصدی قیمت موبایل بعد از اعلام خبر ممنوعیت واردات

معنای ذهنی دانشجو از دانشگاه چیست؟

نگران شیوع کرونا در حاشیه مشهد هستیم

بیماران کرونایی خراسان جنوبی، 17 نفر بیشتر از دیروز

بیرجند تخت کافی برای بیماران حاد کرونا ندارد

63 درصد خراسانی‌ها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند

خارج کردن توده مویی از بدن نوجوان بجنوردی

کشاورزان خراسان شمالی تمایلی برای توقف کشت برنج ندارند

کرونا سرقت را در خراسان شمالی افزایش داد

خراسان جنوبی بیشترین میزان رشد در تعداد تعاونی‌ها را کسب کرد

نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خراسان شمالی شدیدتر شد

17 شهرستان خراسان رضوی در وضعیت قرمز کرونایی

تولید دارویی برپایه مواد گیاهی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

بیماری کبد چرب می‌تواند به بروز بیماری‌های عصبی منجر شود

استاندار خراسان شمالی: استان باید برای جذب سرمایه‌گذار حرص بزند

استاندار خراسان شمالی: استان باید حریص به جذب سرمایه‌گذار باشد

آژیر قرمز کرونا در شهرستان فیروزه به صدا در آمد

رشد سه برابری مبتلایان بستری کرونا در مشهد

جشنواره تجربیات برتر آموزشی دبیران عربی کشور در مشهد خاتمه یافت

ضدعفونی نقاط حساس شهری مشهد به صورت مستمر انجام می‌شود

شهرستان تایباد هم از لحاظ ابتلا به کرونا در وضعیت قرمز قرار گرفت

عجله هندی‌ها در آماده‌سازی واکسن "کووید-19"

آتش کوه بهار خراسان شمالی برای دومین بار مهار شد

شهرداری‌های خراسان شمالی آب فضای سبز را از شرب جدا کنند

استقبال شرکت‌های بزرگ از سرمایه‌گذاری در خراسان جنوبی

شرایط حادتر شود محدودیت‌ها را بیشتر می‌کنیم

بیش از 42 هزار بسته پروتئینی در خراسان جنوبی توزیع شد

قرار گرفتن 17 شهرستان خراسان رضوی در وضعیت قرمز کرونایی

شورای مهارت در شهرستان‌های خراسان رضوی تشکیل می‌شود

ابتلای روزانه 20 نفر به کرونا/ سی‌تی‌اسکن دوم در راه است

لزوم تشکیل کمیته های تخصصی برای رفع موانع ساخت موزه دفاع مقدس

خرید توافقی 74 تن زعفران بیرجند/ مشکلات همچنان حل نشده است

​درنشست بررسی مشکلات هفت تپه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شد ؛ تاکید برضرورت پایبندی کارفرما به تعهدات قانونی

با امضای یک تفاهم نامه؛ امکان استفاده بازنشستگان کشوری از 270 مرکز ورزشی فراهم شد

ضرورت بازگویی دستاوردهای دفاع مقدس برای نسل‌های آینده

اعتبارات مصوبات سفر رئیس جمهور به اسفراین محقق شد

پیکر جانباز غلام‌حیدر کاووسی در مشهد تشییع شد

بستری 218 بیمار حاد تنفسی در خراسان جنوبی/ حال 5 نفر وخیم است

تشدید طرح برخورد با خودروهای فاقد معاینه فنی در خراسان شمالی

به اعتبارنامه تاج‌گردون رای نمی‌دهم

پویش «من ماسک می زنم» در بین دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی راه‌اندازی شد

قیمت مرغ خراسان شمالی تعیین شد

وقتی استاندار خراسان شمالی مدیرانش را نابود می‌کند! / فیلم

ساختمان‌های ناایمن مشهد به مردم معرفی می‌شوند

رشد 2 برابری فوتی‌های کرونا در مشهد / آمارها از عدم رعایت پروتکل‌ها می‌گویند

نیاز فوری به گروه خونی O منفی در خراسان رضوی

ایجاد 11 هکتار فضای تفریحی در قلب شهر بیرجند/نهضت آسفالت معابر

برگزاری آنلاین برنامه آشنایی با ادبیات کودکان و نوجوانان