پیام خراسان

آخرين مطالب

تحلیل اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) در گفت‌وگو با یک استاد دانشگاه؛

امام(ره) با علم و دموکراسی مخالف نبود سياسي

امام(ره) با علم و دموکراسی مخالف نبود
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی یک استاد علوم سیاسی گفت: امام خمینی(ره) برای حرف مردم اهمیت زیادی قائل بود و مرتبا تاکید داشت که مجلس در راس امور است.

دکتر روح‌الله اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص مبانی اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) اظهار کرد: برای اندیشه امام می‌توان سه مبنای سنتی پیدا کرد، مبنای نخست، فقه است. ایشان یک فقیه شیعه دوازده امامی و جزو اصولیون است. یعنی به اجتهاد و عقل اعتقاد دارند و احکام را با توجه به شرایط زمانی و مکانی استخراج می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه فقه اصولی دو جریان پیدا کرده بود، افزود: یک جریان آن را در حوزه مردمی شکل می‌داد مانند نهاد یا حزبی که ناظر بر قدرت است و آن را نقد می‌کند و دیگر جریانی که معتقد بود قسمت‌هایی از حکومت مانند قوه قضاییه یا برخی نهادهای سیاست‌گذار باید دست فقیهان باشد. امام در دسته دوم جای میگیرد. مبنای دیگر اندیشه امام، عرفان بود. اندیشه‌های عرفانی خاص‌گرا و نخبه‌گرا در نوشته‌های امام موجود است. در مبنای فلسفی نیز، نوعی نگاه از حکمت ملاصدرا در اندیشه وی وجود دارد، در کل به لحاظ سنتی اندیشه‌های امام تحت تاثیر ملاصدرا است.
وی ادامه داد: در وجه مدرن، امام کم‌کم اندیشه‌های مدرن را نیز فرا میگیرد و در سخنرانی‌های خود از آنها استفاده می‌کند. اندیشه امام با مفاهیمی مانند جمهوریت، انتخابات و رای مردم سازگاری می‌یابد و یک فضای گفتمانی باز در اندیشه امام وجود دارد که یک سر آن سنت و سر دیگر آن مدرنیته است. درواقع امام با دانشگاه، علم و دموکراسی مخالف نبود و از آنها برای نهادسازی نیز استفاده نمود.
عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی درباره روندی که باعث ظهور و بروز رهبری انقلاب توسط امام خمینی(ره) شد، بیان کرد: تا دهه 1300 نگاه‌های مشروطه‌خواه به ویژه درمیان نخبگان قجری و افراد لایه‌های بالای نظام‌های سنتی وجود داشت که خواهان توسعه تدریجی کشور بودند، سپس شاهد جنبش‌های ملی‌گرا توسعه خواه هستیم که در پی توسعه سریع کشورند و تحولات زیادی را رقم زدند.
اسلامی افزود: پس از آغاز دهه 1320 دو نگاه کلی شکل می‌گیرد. یکی جریان چپ و حزب توده است و دیگری روشنفکران ملی‌گرا به رهبری مصدق و امینی که سیاست‌های ملی‌سازی و عدم تعهد را انجام دادند. از سال 1332 شاه قدرت می‌یابد و نخبگان سنتی، جریانات ملی و چپ ها را سرکوب می‌کند و تقریبا از آغار دهه 40 دیگر جریان رقیب بزرگی در برابر شاه وجود ندارد. از این جا ما شاهد بروز جریانات اسلامگرا هستیم که پیش از این به شکل سنتی تحت رهبری آیت‌الله بروجردی عمل می‌کردند و خیلی وارد فضای سیاسی نمی‌شوند و هر از گاهی فقط نقدهایی را وارد می‌کردند. اما پس از رحلت آیت‌الله بروجردی و به حاشیه رفتن جریانات رقیب شاه، جریان‌های اسلامی پررنگ و متعدد می‌شوند و رهبری آنها توسط امام صورت می‌گیرد و دیگر جریان‌ها نیز حول محور امام جمع می‌شوند.
امام(ره) حامی حرکت‌های مردمی بود
اسلامی افزود: پس از پیروزی انقلاب، این جریانات سیاسی باهم درگیر می‌شوند. با توجه به پایگاه مساجد، جایگاه روحانیون و زیرساخت‌های مذهبی جامعه، جریان اسلامگرا پیروز می‌شود و سایر جریانات از صحنه سیاسی ایران حذف می‌شوند. جریان اسلامی نیز به دو دسته عمده تقسیم می‌شود که یک طرف نگاه مدرن‌تر و طرف دیگر نگاه سنتی‌تری به اسلام سیاسی دارد و تحت عنوان راست‌ها و چپ‌ها اسلامی فعالیت می‌کنند و هر دو گروه هم به امام(ره) ارجاع می‌دهند.
وی در خصوص رفتار جریان اسلامی با جریان‌های چپ و ملی پس از پیروزی انقلاب اظهار کرد: اسلام سیاسی به نوعی دشمن جریان سکولار است. جریان مارکسیسم نیز نگاهی ماتریالیستی دارد و اسلام سیاسی اساسا از آن حمایتی نمی‌کند. البته با توجه به اینکه این جریانات بر غرب و مدرنیته نقد میزدند در اوایل به آنها فضا داده شد، اما پس از مدتی چه رویکردهای معتدل مانند حزب توده و چه رویکردهای رادیکال مانند فداییان و مجاهدین، حذف می‌شوند. ملی‌گرایان نیز دو گروه هستند. آنهایی که در نظام پهلوی مناصبی داشتند یا فرار کردند، یا محکوم شدند و یا به حاشیه رانده شدند. جریان مصدقی‌ها نیز که هرچند وجه اسلامی داشتند مانند نهضت آزای، کنار رفتند.
این استاد دانشگاه درباره شیوه حکومت‌داری امام(ره) تصریح کرد: امام هم نگاه سنتی دارد که در آن قدرت مراجع را حفظ می‌کند و هم نگاه مدرن که به خواست مردم توجه کند، امام مخالف رای مردم نبود و مرتبا تاکید میکرد که مجلس در راس امور است و حتی در اوج جنگ نیز بر برگزاری انتخابات تاکید داشت. به طور کلی امام حامی حرکت‌های مردمی بود و در دعواها و اختلافات نهادها و مسئولان، طرف مردم را میگرفت.
اسلامی افزود: البته امام خط مشی خاصی داشت و همان ابتدا وارد منازعات نمی‌شد و دخالت نمی‌کرد. بسیاری از اختیارات خود را نیز به رییس جمهور و معتمدین خود سپرده بود و جایی که حس میکرد اختلافات ممکن است زیاد شود ، ورود می‌کرد.
قوه مجریه نمی‌تواند چند تکه باشد
عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی در خصوص عملکرد نهادهایی که به فرمان امام(ره) تشکیل شده‌اند، گفت: جمهوری اسلامی فلسفه‌ای طراحی شده دارد. همچنین با دکترین خود نهادهایی را ایجاد کرده که در طول زمان اصلاحاتی بر آن وضع شده است. کشور یک حکومت می‌خواهد که نهادهای سیاسی آن تقریبا در یک راستا باشند . انتظار بر این بود که این نهادها نیز دچار اصلاحاتی شوند اما همانطور که قوه مجریه ما مشکل دارد این نهادها نیز به ویژه در اجراییات مشکل دارند و نتوانسته اند به‌روز شوند.
اسلامی خاطرنشان کرد: اسلامگرایان در زمینه نقد پهلوی بسیار موفق عمل کردند و با حمایت مردم ، انقلاب و نهادسازی را انجام دادند اما در ادامه باید به نحوه کشورداری نیز فکر می‌کردند. الان که قوه مجریه در دسترس و پاسخگو هست و چهار سال یکبار نیز تغییر می‌کند پر از نابه‌سامانی است. اما نهادهای دیگر در دسترس و پاسخگو نیستند و نحوه استخدام، بودجه و برنامه آنها برای همه مشخص نیست.
وی افزود: این نهادها داخل خود نظارت و برنامه‌ریزی دارند اما این کافی نیست. مجلس باید کاملا بر آنها نظارت کند. قوه مجریه نمی‌تواند چندتکه باشد. جمهوری اسلامی پس از 40 سال باید به فکر اجراییات باشد، نقدها صورت گرفته، انقلاب انجام شده، نهادسازی و سیاست‌گذاری شکل گرفته است و الان باید به فکر بهبود باشد تا اصطکاک‌ها کاهش یابد اما الان این اتفاق رخ نداده، برنامه، عملکردها و پاسخگویی‌ها متفاوت است. حکومت نیاز به سلسله مراتب، هم‌راستایی و حاکمیت قانون دارد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

طرح خواهرخواندگی میان گناباد و هرات کلید خورد / مرقع خواجه اختیار ثبت جهانی می‌شود

جزئیات شوهرکشی هولناک زن 22 ساله

عملکرد نمایندگان مجلس در راستای انتظار مردم باشد

پنج نفر در رشتخوار خراسان رضوی بخاطر نقض موازین بهداشتی بازداشت شدند

کرونا بار دیگر تعداد پایگاه‌های نماز جمعه خراسان رضوی را کاهش داد

خراسان جنوبی دومین استان کشور از نظر بستری بیماران تنفسی حاد

کیفیت پایین گل ‌محمدی با فرآوری سنتی/ خرید تضمینی نیاز است

دستوری در خصوص تعطیلی بوستان ها صادر نشده است

بارشهای رگباری در خراسان رضوی شدت می‌گیرد

نماینده مردم گرگان در مجلس: رسالت اصلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رفع محرومیت هاست

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای صیانت و حفظ اقشار مولد جامعه نقش خطیری دارد

پرداخت تسهیلات حمایتی به 400 کسب و کار آسیب دیده از کرونا در استان اردبیل

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: اجرای صحیح قوانین سبب کاهش حوادث کار می شود

پرداخت بیش از 40 میلیارد ریال تسهیلات به کسب و کارهای متضرر از کرونا در خراسان رضوی

7 هزار زوج جوان خراسان شمالی در نوبت وام ازدواج

ارائه خدمات غیر حضوری بازار سرمایه توسط تله کیش

افزایش ابر همراه با بارش‌های پراکنده در خراسان رضوی

پیام روحانی به امانوئل مکرون

کرونا جان یکی از پزشکان تربت‌جامی را گرفت

بهره‌برداری از 2 رام قطار جدید با حضور شهردار تهران

بهره‌برداری از 2 رام* قطار جدید

نحوه برگزاری کلاس‌های ترم آینده تابع تصمیم دانشگاه جامع و ستاد کرونا است

استاندار خراسان جنوبی: مدیران از کارهای سخت واهمه نداشته باشند

پروازهای آسمان به مقصد بجنورد تا پایان مهر لغو شد

توسعه چند جانبه آموزش عالی خراسان رضوی در دولت تدبیر و امید

بخشش قاتل پای چوبه دار در بیرجند

تسهیلات اعطایی به صنایع اولویت‌بندی می‌شود

ستاد کرونا مصوب کند طرح ترافیک را لغو می کنیم

پنج تن گندم کشاورزان اسفراینی در آتش سوخت

هاشمی: مهمترین مساله در مدیریت بحران تهران تامین منابع مالی است

معاون استاندار خراسان رضوی: کادر درمان نیازمند حمایت‌ همه‌جانبه است

اجرای طرح مناسب سازی و شاداب سازی مدارس در منطقه 7

نیاز به هم‌افزایی برای آموزش انیمیشن در کشور

نژادپرستی سیستماتیک؛ نابرابری ثروت، آموزش عالی و...

حیات دوباره قاتل پای چوبه دار در روز زیارتی امام رضا (ع)

مشاهده 28 مورد لاشه لاک پشت در سواحل شهرستان جاسک

هم‌سویی نمایندگان با سازمان محیط زیست

2268 واحد مسکونی به مددجویان بهزیستی استان مرکزی واگذار شد

پادتن کافی علیه کرونا، عوارض جزئی

حناچی: آمادگی در برابر زلزله باید جایگزین ترس از آن شود

مدیریت، نظارت و ارزیابی ارکان اساسی توانبخشی

مشکلات تجار خراسان جنوبی در صادرات/مسیر یک طرفه ارزی

«خون‌خورده»؛ تلاقی رمان و تاریخ است

هزینه مردن؛ از کفن تا دفن

هزینه کفن و دفن در بهشت زهرای تهران چقدر است

وصول هشت هزار و 669 میلیارد ریال از درآمدهای خراسان رضوی

هنگام خرید ماسک کد بهداشتی آن را کنترل کنید

نجار: پدهای بالگرد تهران ساماندهی شود

آتش سوزی در مجتمع زیست خاور مشهد

خبرنگاران آشکارکننده جریان‌های فساد، تشویق و حمایت می‌شوند