پیام خراسان

آخرين مطالب

45 حقیقت جالب درمورد سریال وایکینگ ها که نمی‌دانستید! فرهنگي

45 حقیقت جالب درمورد سریال وایکینگ ها که نمی‌دانستید!
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - در این مقاله حقایق جالب و شنیدنی درباره سریال پرطرفدار وایکینگ ها Vikings را گردآوری نموده ایم
بررسی سریال وایکینگ ها Vikings
“مردم طوری درباره او حرف می‌زدند انگار که او خداست. او خدا نبود، یک انسان بود؛ انسانی با رؤیاهای بزرگ و شکست های بزرگ‌تر. از وقتی که ما را ترک کرد این را فهمیدم. اگر من جای او بودم، هیچ‌گاه بازنمی‌گشتم. علیرغم آن همه شکست، هنوز هم او محبوب‌ترین مرد روی زمین برای من است.” – “بیورن” (Bjorn)، وایکینگ ها
سریال تلویزیونی وایکینگ ها (The Vikings)، که پخش آن در ماه مارس سال 2013 شروع شد، بر اساس زندگی که وایکینگ قهرمان و افسانه‌ای به نام “رگنار لادبروک” که به پادشاهی قبایل وایکینگ ها رسید، ساخته شده است. در ادامه می‌توانید 45 حقیقت شگفت‌انگیز درباره‌ی این سریال محبوب تلویزیونی بخوانید.
تولید دوگانه
وایکینگ ها حاصل همکاری ایرلند و کانادا است. جزیره امرالد (لقب کشور ایرلند) بخاطر شباهت زیادش به اسکاندیناوی، به عنوان محل فیلمبرداری انتخاب شد. این سریال در شبکه تاریخ کانادا پخش می‌شود.

پیام خراسان

فیلمبرداری سریال وایکینگ ها Vikings
نُه دختر “ران” (Ran)
زن‌هایی که در تیتراژ سریال دیده می‌شوند اشاره به 9 دختر “ران” دارند که در قالب موج‌ها نشان داده شده‌اند.
از همان ابتدا با 9 سریال وایکینگ ها Vikings
در ابتدا وایکینگ ها به عنوان یک مینی سریال 9 قسمتی در شبکه تاریخ پخش شد اما با دیدن واکنش مثبت تماشاگران و منتقدین، این سریال برای فصل های بعد نیز تمدید شد.
نیمه افسانه‌ای
در حالی که وایکینگ ها و شخصیت اصلی آن ینی رگنار لادبروک بر اساس زندگی یک وایکینگ افسانه‌ای ایسلندی ساخته شده‌اند، اما هنوز وجود یا عدم وجود این شخصیت در دنیای واقعی تأیید نشده است.
نمایش طرف دیگر ماجرا
نویسنده و خالق این سریال، “مایکل هیرست“، اعلام کرده است که می‌خواهد تصویر دقیقی از زندگی وایکینگ ها را نشان دهد؛ او می‌خواهد بگوید بر خلاف تفکر عوام، وایکینگ ها تنها غارتگر و جنگجویانی بیرحم نبوده‌اند.
زنی با مهارت های قابل توجه
جالب است بدانید که “کاترین وینیک“، بازیگر زن نقش جنگجوی خشن، “لاگارتا“، به خوبی با هنر های رزمی آشناست. او کمربند مشکی درجه 3 در رشته تکواندو و کمربند مشکی درجه 2 در رشته کاراته دارد. او همچنین دارای مجوز رسمی بادیگاری است.
کسب درآمد
در‌واقع “وایکینگ” به یک قوم یا ملیت اشاره ندارد. وایکینگ بودن نوعی شغل است و معنای آن نیز غارت‌گری است.
شلوار پُرز دار
اسم رگنار به معنای نگهبان قلعه است. لادبروک هم به معنای شلوار پرز دار است؛ شاید این اسم‌گذاری به‌خاطر شلوار هایی است که وایکینگ ها در سرمای زمستان می‌پوشند.
آرایش های کهن
به نظر شما حاصل ترکیب این مواد چه خواهد شد ؟ سرمه آسیاب شده، بادوم سوخته، سرب، مس اکسید شده، خاک سرخ، خاکستر، مرمر سبز و کریزوکل. وایکینگ ها با استفاده از این مواد، پودری سیاه می‌ساختند که به عنوان خط چشم‌ (به نام “کول“) استفاده می‌شد. جنگجویان برای جلوگیری از آسیب نور خورشید به چشم‌هایشان از این خط چشم‌ها استفاده می‌کردند.
طرح خالکوبی “رالو” چیست؟
خالکوبی رالو طرحی از اساطیر اسکاندیناوی می‌باشد که در آن گرگ‌های “هاتی” و “اسکال” به دنبال خورشید و ماه هستند.
زاغی به نام “کوت” (Quoth)
زاغ ها نقش بسیار مهمی در این سریال تلویزیونی ایفا می‌کنند. در اساطیر اسکاندیناوی، خدای “اودین” به داشتن دو زاغ به نام های “هاگین” و “مانین” برای پیام‌رسانی‌هایش شناخته شده بود.

پیام خراسان

زاغ کوت در سریال وایکینگ ها Vikings
جمعی از مردم اسکاندیناوی
شخصیت‌هایی که در این سریال حضور دارند لزوماً از یک ملیت نیستند اما سازندگان تصمیم گرفتنند که آن‌ها را در قالب “جمعی از مردم اسکاندیناوی” نشان دهند؛ در حقیقت، محلی که آن‌ها برای زندگی خود انتخاب کرده‌اند (کاتگات)، دریایی است که کشور های نروژ، سوئد و دانمارک را بهم متصل می‌کند.
طراحی مو به بهترین شکل
به غیر از موی دم‌اسبی برای زنها و ریش بلند برای مردان، هیچ شواهد تاریخی دیگری برای ترسیم شکل یک وایکینگ واقعی وجود ندارد. به احتمال زیاد، مدل موهای وایکینگ‌ها به نوعی بوده است که از زیر کلاه‌خود آن‌ها بیرون نیاید؛‌ چون در این صورت دشمنان می‌توانستند آن‌ها را از پشت گرفته و بر زمین بزنند.

پیام خراسان

طراحی مو در سریال وایکینگ ها Vikings
دانش جغرافیایی خود را بهبود ببخشید !
در ابتدا قرار بود که شخصیت “جارل بورگ” اهل سوئد باشد اما “گوستاف اسکارزگارد“، که اهل سوئد است، پس از خواندن فیلمنامه به کارگردان این اثر،‌ مایکل هیرست، اطلاع داد که کشور سوئد در آن زمان هنوز وجود نداشته است.
خارج از حماسه های کهن
“لاگرتا” در داستان‌های حماسی رگنار یا پسر های رگنار وجود ندارد. او در کتاب “گستا دانوروم” از “ساکسو گراماتیکوس” حضور داشته و شاید شخصیتی کاملاً خیالی باشد
ازدحامی از صدا ها
هرگاه که صحنه‌ای از گردهمایی های مردم اسکاندیناویایی را می‌بینیم، سر و صدای پس‌زمینه به زبان‌های ایسلندی، دانمارکی، نروژی و سوئدی شنیده می‌شود.
رنگ‌های سلطنتی
رنگ‌های زرد و قرمزی که روی پرچم ها و سپر های “هارالد فاین‌هیر” استفاده شده‌اند، رنگ‌های خاندان سلطنتی نروژ هستند.

پیام خراسان

سریال زیبای وایکینگ ها Vikings
وایکینگ‌های واقعی از دیدن لباس‌هایشان در این سریال ناراحت خواهند شد!
اگرچه لباس‌های تولید شده برای وایکینگ ها بسیار گیرا و جذاب هستند اما تاریخ‌نگاران عموما معتقند که وایکینگ های واقعی اینگونه لباس نمی‌پوشیدند؛ حداقل اینکه جنگجویان از زره ها و لباس‌های محافظ بیشتری استفاده می‌کردند.

پیام خراسان

سریال پرطرفدار وایکینگ ها Vikings
یک کشورگشای بزرگ سریال وایکینگ ها - وایکینگز -Vikings
شخصیت رالو از روی یک وایکینگ واقعی به نام “هرولف” که توانست بخش‌هایی از فرانسه معروف به “نورماندی” (به معنای سرزمین مردم اسکاندیناوی) را تسخیر کند، ساخته شده است. هرولف در‌واقع پدرِ پدرِ پدرِ پدربزرگ ویلیام کبیر است.
حکاکی‌های “رونی” (The Runic Inscription)
نوشته‌های که روی بدنه شمشیر “شاه هوریک” مشاهده می‌کنید، به زبان‌های “فوتارک قدیم” (سیستم نوشتاری بسیار قدیمی در اسکاندیناوی) و “فوتارک نو” نوشته شده است و معنای آن “پاره‌ای از پادشاهان” است.
زبان‌های احیا شده
برای اینکه مخاطبان بیشتر با دنیای وایکینگ ها آشنا شوند، از 4 زبان منقرض شده در این سریال استفاده شده است. بخش‌هایی از فیلمنامه به زبان‌های اسکاندیناویایی قدیم، آنگلو ساکسون، لاتین و سوئیسی قدیم ترجمه شده است.
مشکل فقدان منابع معتبر
با توجه به اینکه وایکینگ ها از زندگی روزمره یا جنگ‌ها و اتفاقات زندگی خود آثاری به صورت نوشته نگه نمی‌داشتند، هیچ منبع معتبر و مناسبی برای ساخت داستانی واقعی‌تر وجود ندارد. سازندگان سریال برای رفع نسبی این مشکل کار جالبی کردند؛ آن‌ها داستان را از روی نوشته‌های افرادی که با وایکینگ ها در ارتباط بوده‌اند، تطابق داده‌اند.
حرفه‌ی خانوادگی
گوستاو اسکارزگارد که نقش “فلوکی” را در این سریال بازی می‌کند، برادر جوان‌تر “الکساندر اسکارزگارد” است. دو برادر دیگر اسکارزگارد هم بازیگر هستند، درست به مانند پدرشان “استلان اسکارزگارد“.
همه چیز واقعی است!
در یکی از قسمت‌های این برنامه، رگنار و سربازانش قایق های خود را به بالای یک صخره می‌کشند؛ این صحنه به هیچ وجه کامپیوتری نیست و آن‌ها این را با زور بازوی خود انجام دادند.

پیام خراسان

مجموعه تلویزیونی وایکینگ ها Vikings
زنها هم واقعاً اینگونه هستند
تصویر سریال Vikings از زن به عنوان انسانی آزاد و جنگجو کاملاً با واقعیت تطابق دارد؛ زن‌ها در عصر وایکینگ‌ها از آزادی غیرمنتظره‌ای(!) شامل حق طلاق و ازدواج دوباره برخوردار بودند.
گامی در دنیای کامیک
“زنسکوپ” (ناشر مجلات کامیک) و شبکه تاریخ با همکاری هم یک مجله کامیک رایگان بر اساس این سریال ساخته‌اند. این مجله در مراسم کامیک کان سال 2013 رونمایی شد و داستان آن مربوط به دنیای قبل از فصل اول این سریال است.
نامی شایسته‌ی یک قهرمان !
فلاکی یک نام اسکاندیناویایی به معنای “قهرمان وایکینگ ها” است اما اگر آن را از ریشه سوئدی در نظر بگیریم، معنای آن کاملاً فرق می‌کند؛ این کلمه در زبان سوئدی به معنای انسانی عجیب و غریب و تقریباً دیوانه است.
تشابه ظاهری با یک کودک
دلیل اصلی استخدام الکساندر لودویگ که نقش بزرگترین پسر رگنار به نام بیورن را بازی می‌کند، شباهت ظاهری زیاد او به بازیگری است که نقش کودکی های این شخصیت را بازی می‌کند.

پیام خراسان

واقعیاتی درباره سریال وایکینگ ها Vikings
بدون تقلب
تمامی صحنه‌های مبارزه با کمک رقص‌پردازی و هنرمندی بازیگر های آموزش دی