پیام خراسان

آخرين مطالب

آزادی 140 زندانی غیرعمد در دهه کرامت اجتماعي

آزادی 140 زندانی غیرعمد در دهه کرامت
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - دهه کرامت امسال نمایندگی‌ ستادهای دیه سراسر کشور با محوریت استان‌های قم، فارس و خراسان رضوی برنامه‌های حبس‌زدایی ویژه‌ای داشتند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، این نهاد حمایتی از بدو تأسیس خود تاکنون به عنوان بازوی حبس‌زدای دستگاه قضاء زمینه آزادی قریب به 140 هزار زندانی جرایم غیرعمد را فراهم نموده‌است که بدون تردید این اقدام پررنگ‌ترین فعالیت عملی در راستای کاهش جمعیت زندان‌ها است.
با عنایت به تأکیدات مکرّر مقام معظم رهبری و پیگیری مجدّانه آیت‌الله رئیسی در زمینه کاهش حداکثری محبوسان، در سال جاری که شروع هفته قوه قضائیه با سالروز ولادت کریمه اهل‌بیت حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها تقارن داشت اغلب نمایندگی‌های ستاد دیه با برپایی آئین‌های گلریزان حضوری و مجازی نسبت به آزادی زندانیان غیرعمد با اولویت‌بخشی به زنان و سالمندان اقدام نمودند.
در این میان استان‌های قم، فارس و خراسان رضوی به برکت میزبانی از ذرّیه پیامبر اسلام از شرایط ویژه‌ای برخوردار بودند و برنامه‌ریزی در این نمایندگی‌ها افزون بر ندامتگاه‌ها، با حفظ و رعایت اصول بهداشتی تا بارگاه ملکوتی امام رضا، آستان مقدسه حضرت معصومه و صحن منور امامزاده شاه چراغ علیهم‌السلام نیز کشیده شد.
آزادی 33 زندانی غیرعمد در مشهد
رئیس ستاد دیه خراسان‌رضوی با تقدیر از حمایت‌های خادمان آستان رضوی در راستای حمایت از زندانیان غیربزهکار گفت: همزمان با دهه کرامت و ولادت حضرت رضا علیه‌السلام به همت خیرین و کمک‌های مادی و معنوی جمعی از خدام زمینه آزادی 33 زندانی جرایم غیرعمد استان خراسان رضوی در این دهه از بند رهایی یافتند.
جواد غفاریان طوسی افزود: در راستای رسیدگی به این پرونده‌ها افزون بر 33 محکوم عائله‌مند یاد شده با پذیرش اعسار 15 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد با پیگیری ستاد دیه در مجموع 48 بدهکار مالی به برکت این ایام از زندان‌های سطح استان رهایی یافتند.
رهایی 54 محکوم غیرعمد در استان فارس
در آئین گلریزان گلریزانی که به همین مناسبت در سالن اجتماعات اداره کل زندان‌های فارس برگزار شد خیران شیرازی با کمک یک میلیارد و 300 میلیون تومانی خود زمینه آزادی 54 مددجوی تحت حمایت ستاد دیه را فراهم نمودند.
حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی رئیس کل دادگستری و رئیس هیأت امنا ستاد دیه فارس در این مراسم با اشاره به عملکرد سال گذشته ستاد دیه در راستای حمایت از دربندان دردمند گفت: در سالی که گذشت خیرین خداجو زمینه آزادی 550 نفر و از ابتدای سال جاری نیز مقدمات آزادی 95 بدهکار مالی و دیه ناشی از حوادث کارگاهی یا سوانح رانندگی را فراهم نموده‌اند.
وی افزود: هم‌اکنون تعداد 825 زندانی جرایم غیرعمد در زندان‌های استان تحمل حبس می‌کنند که از این تعداد 51 نفر بدهی کمتر از 20 میلیون دارند.
استخلاص 7 بدهکار مالی با کمک 190 میلیونی خیرین استان قم
نیکوکاران استان قم نیز با وجود مشکلات پیش آمده به دلیل شیوع ویروس کرونا در اجرای طرح عیدانه فعال بوده و با اهدای کمک 190 میلیون تومانی خود زمینه آزادی 7 نفر از بدهکاران مالی این استان را فراهم نموند.
رضا مرادی‌پور مدیر نمایندگی ستاد دیه استان با اعلام این خبر گفت: کل بدهی این هفت زندانی رقمی بالغ بر 347 میلیون تومان بود که از این مبلغ معادل یکصد میلیون تومان را شکات خصوصی پرونده‌ها گذشت نمودند.
دیگر نمایندگی‌های ستاد دیه نیز با عنایت به ظرفیت استانی ضمن برپایی آئین‌های گلریزانی در گود زورخانه یا سالن اجتماعات زندان‌های مرکزی در مجموع زمینه آزادی 140 زندانی غیرعمد را فراهم نموده‌اند که میانگین بدهی این افراد رقمی بالغ بر 16 میلیون تومان است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield