پیام خراسان

آخرين مطالب

چگونگی حضور مردم در جلسات علنی شورای شهر مشهد اجتماعي

چگونگی حضور مردم در جلسات علنی شورای شهر مشهد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد گفت: در قانون برای حضور مردم در جلسات علنی شورای شهر به صورت مستقیم چیزی نداریم، اما ماده 24 آیین نامه داخلی شورای شهر مشهد و ماده 116 منشور حقوق شهرنشینی در رابطه با این موضوع نکاتی دارد.

در جلسه علنی دو روز گذشته شورای شهر مشهد که در تاریخ دوشنبه، 16 تیرماه برگزار شد، قرار بود در رابطه با طرح تفصیلی جنوب غرب که بخش بزرگی از کمربند جنوبی هم در این قسمت قرار دارد، تصمیم‌گیری شود. به همین دلیل عده‌ای از فعالان محیط زیست از روز یکشنبه در فضای مجازی درخواست‌ برگزاری جلسه علنی شورا در تالار شهر و حضور فعالان محیط زیست در این جلسه را فراخوان زدند.
نودوهفتمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای شهر مشهد اما طبق معمول در سالن جلسات علنی شورا برگزار شد، با این تفاوت که مقابل در ورودی ساختمان شورا حدود 20، 25 نفر از فعالان محیط زیست تجمع کرده بودند، چند مامور نیروی انتظامی هم حضور داشتند و تعدادی افراد نیز رفت‌وآمدها به داخل ساختمان شورا را کنترل می‌کردند.
به گفته برخی فعالان محیط زیست که آن روز در مقابل ساختمان شورا تجمع کرده بودند، اجازه حضور آنها در صحن شورا داده نشده و فقط نماینده یکی از سمن‌ها توانسته است به داخل جلسه برود که او هم بعد از اینکه متوجه می‌شود به سایر افراد اجازه حضور در جلسه داده نشده، جلسه را ترک می‌کند.
این موضوع بهانه‌ای شد تا سراغ محسن حسینی‌پویا، رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد برویم و نحوه حضور مردم در جلسات علنی شورای شهر را جویا شویم.
وی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار می‌کند: در قانون برای حضور مردم در جلسات علنی شورای شهر به صورت مستقیم چیزی نداریم، اما ماده 24 آیین نامه داخلی شورای شهر مشهد و ماده 116 منشور حقوق شهرنشینی در رابطه با این موضوع نکاتی دارد.
حسینی‌پویا تصریح می‌کند: محیط زیستی‌ها چند درخواست داشتند؛ یکی از درخواست‌ها این بود که محل برگزاری جلسه علنی شورا تغییر کند و در تالار شهر برگزار شود که این خواسته امکان قانونی نداشت؛ زیرا فضای تالار شهر مکان مناسبی برای برگزاری جلسه علنی نیست و اداره جلسه در چنین فضایی بهم می‌ریزد.
وی ادامه می‌دهد: نکته بعد این است که از لحاظ مقرارت هم این موضوع قابل پذیرش نیست؛ چراکه مطابق ماده 24 آیین نامه داخلی شورا، جلسه علنی باید حتما در سالن مخصوص شورای شهر برگزار شود و حتی برگزاری جلسه علنی در سالن‌های جانبی شورا هم ممنوع است؛ بنابراین تغییر مکان امکان‌پذیر نبود.
رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد با بیان اینکه درخواست دیگر این افراد این بود که داخل جلسه بیایند، عنوان می‌کند: مطابق آیین نامه داخلی امکان وجود مهمان در جلسه وجود دارد، اما با توجه به محدودیت فضا این مهمان از قبل مشخص می‌شود و ریاست شورا موافقت با حضور افراد را تعیین می‌کند.
حسینی‌پویا بیان می‌کند: رئیس شورا روز گذشته با درخواست تعداد زیادی از افراد موافقت کردند. اینکه دوستان آمدند یا نیامدند را در جریان نیستم، اما با توجه به مضیقه جا و اینکه کنترل جلسه از دست خارج نشود، فضا برای اینکه همه دوستان داخل جلسه بیایند مهیا نبود. اگر بخواهیم این کار را انجام دهیم و همچنین تعداد زیادی از مردم بخواهند به شورا بیایند اساسا چنین امکانی وجود ندارد و به همین دلیل آیین‌نامه داخلی این امکان را به رئیس شورا داده که متناسب با اینکه فضا قابل اداره کردن باشد، اجازه حضور افراد را بدهد. تا الان هم هیچ مشکلی وجود نداشته و این اجازه به بسیاری از افراد داده شده است.
وی ادامه می‌دهد: در بسیاری از جلسات علنی شورا ما مهمان داریم؛ مثلاً تاکنون چندبار دانشجویان حقوق که می‌خواسته‌اند صحن شورا و فرآیند تصمیم گیری‌ها را ببینند، درخواست داده‌اند و آمده‌اند.
رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد تصریح می‌کند: هر فردی که بخواهد در جلسه علنی شورا حضور پیدا کند باید با روابط عمومی هماهنگ کند. این هماهنگی می‌تواند به صورت‌های مختلف تلفنی، حضوری و.. باشد و در این رابطه محدودیتی نداریم. برای زمان درخواست هم شرایط خاصی وجود ندارد و این درخواست روز قبل از جلسه هم می‌تواند انجام شود. البته افرادی که می‌آیند فقط تماشاچی هستند و این نکته در آیین نامه داخلی هم آمده است. تماشاچی‌هایی که به صحن مجلس هم می‌روند، فقط تماشاچی هستند. جای اظهار نظر در صحن شورا نیست. اگر نظم جلسه بهم بریزد افراد باید با دستور رئیس جلسه، جلسه را ترک کنند.
حسینی‌پویا عنوان می‌کند:همچنین جلسات علنی شورا از طریق اینستاگرام پخش زنده می‌شود و هیچ مشکلی وجود نداشته و دوستان می‌توانستند از آنجا در جریان جلسه علنی شورا قرار بگیرند.
رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد می‌گوید: راجع به طرح تفصیلی جدید مشهد خوشبختانه می‌توانیم ادعا کنیم که یکی از شفاف‌ترین طرح‌های تفصیلی بوده که تا الان شهر مشهد به خودش دیده است؛ زیرا جلسات متعدد با دوستان محیط زیستی، حقوقی و همه دغدغه‌مندان طرح تفصیلی برگزار شده و آنها اظهارنظر کردند و حرف‌های آنها شنیده شده است، حتی جلسات مناظره‌مانند هم توسط کمیسیون شهرسازی در این خصوص برگزار شده است.
وی خاطرنشان می‌کند: تصور می‌کنم یک مقداری متاسفانه بعضی‌ها -نه اینکه بگویم گروه خاصی- فضاسازی هم انجام دادند، اما اصلا نیازی به این چیزها نبود؛ زیرا هیچ چیزی از طرح تفصیلی پشت درهای بسته نبوده. همه چیز آن مشخص و برای همه مکشوف بوده است. اینکه دوستان می‌دانستند در این جلسه علنی شورا قرار هست چه موضوعی بررسی شود، نشان‌دهنده این است که از قبل خبر داشتند.
حسینی‌پویا بیان می‌کند: اینکه دوستان انتظار داشته باشند همه آنها در سالنی با ظرفیت محدود بیایند عملا چنین امکانی وجود نداشت. تغییر مکان هم به لحاظ آیین‌نامه داخلی امکان‌پذیر نبود. نمی‌دانم این افرد محیط زیستی‌ها بودند یا جمع دیگری اما آنها به صورت غیر متعارف آگهی زده بودند برای آمدن به شورا.
گفتنی است؛ کلیات طرح تفصیلی جنوب غرب مشهد در هفتادوهفتمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای شهر مشهد به همراه برخی از جزئیات آن به تصویب رسید، اما به دلیل اتمام زمان جلسه و رأی نیاوردن تمدید مدت زمان جلسه، بررسی سایر جزئیات این طرح از جمله کمربند جنوبی به جلسه آینده شورای شهر موکول شد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هافبک تراکتور به سبد خرید پرسپولیس اضافه شد

برنامه خاصی برای توسعه صنعتی استان وجود ندارد

تمام جایگاه‌های CNG منطقه و مشهد استاندارد است/کاهش مصرف CNG پس از شیوع کرونا

کاهش مصرف CNG پس از شیوع کرونا

بستری 48 بیمار مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی

درگذشت آیت الله ربانی عالم مجاهد و مبارز انقلابی خراسان جنوبی

پیام تسلیت نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی به مناسبت درگذشت آیت الله ربانی

پیام تسلیت استاندار خراسان جنوبی در پی ارتحال آیت الله ربانی

ضرب و شتم کادر درمانی اورژانس 115 نیشابور در حین خدمات‌رسانی

تیم اتومبیلرانی بانوان قاینات قهرمان خراسان جنوبی شد

شیطان وسوسه‌تان نکند از عزاداری عقب‌نشینی کنید

40 درصد ساختمان‌های نوسازی شده در پایتخت کیفیت ندارند

شیطان وسوسه‌تان نکند از عزاداری عقب‌نشینی کنید/ از عقب‌نشینی عاشقان امام حسین بیشتر وحشت داریم

فعالیت 354 خانه سلامت برای مقابله با زباله گردی کودکان

خط 10 مترو حداقل 4 سال دیگر افتتاح می‌شود

پرداخت کمک هزینه اجاره مسکن به مددجویان کمیته امداد خراسان شمالی

پیام تسلیت امام جمعه بیرجند و استاندار به مناسبت درگذشت آیت الله ربانی

کشف سلول چشایی جدید توسط محققان آمریکایی

بختیاری‌زاده: بازی با سپاهان فینال لیگ است

آلودگی صوتی در مشهد از استانداردها بالاتر است

آیت‌الله علم‌الهدی: رعایت بهداشت منافاتی با عزاداری محرم ندارد

آیت‌الله علم‌الهدی: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی منافاتی با عزاداری ماه محرم ندارد

دستورالعمل محیط زیستی مواد ضدعفونی کننده ملاک عمل مناطق 22 گانه

یک‌چهارم خبرنگاران خراسان شمالی محروم از هدیه ریاست‌جمهوری

محرم امسال را با حفظ اصول بهداشتی پرشورتر برگزار کنیم

آیا جریمه چاره افراد فاقد ماسک خواهد بود؟

کشف "نانوبادی‌های" جدیدی که کروناویروس را در حالت غیرفعال قفل می‌کنند

مربی سپاهان: داوری در بازی با استقلال روی بازیکنان ما تاثیرگذار بود/ به فوتبال پاک معتقدیم

پیش‌بینی بارش باران در خراسان شمالی از فرداشب

پیش‌بینی بارش باران در خراسان شمالی از فردا شب

هرج و مرج در مهدهای کودک و اخذ شهریه اضافی از خانواده‌ها

کارگاه تولید شوینده‌های غیر بهداشتی در سبزوار مهروموم شد

تغییر و اصلاح ساختار سازمان آتش نشانی از اقدامات مهم سال 1399 است

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

آئین چادرپوشان حسینیه قنادها در سبزوار برگزار شد

آیت الله ربانی عالم مجاهد و مبارز انقلابی خراسان جنوبی درگذشت

تغییر نام های تکراری معابر پایتخت از سیاست های شورای شهر

برگزاری مراسم محرم بدون رعایت مسائل بهداشتی صدای بیگانه است

خطبه‌های نماز جمعه شهرستان‌های خراسان رضوی

عزاداری محرم باید بر اساس مصوبات مقابله با کرونا باشد

بیانیه حماس درباره توافق اسرائیل و امارات

توافق امارات و اسرائیل «معامله قرن» را کنار زد

اتوبوس‌های برقی به پایتخت برمی‌گردند

دیواره صخره‌نوردی شهرستان شیروان در آران‌ و بیدگل نصب شد

وضعیت هوای تهران قابل قبول است

دهیاری‌های بینالود به امکانات آتش نشانی مجهز شدند

دهیاری‌های طرقبه شاندیز به امکانات آتش نشانی مجهز شدند

آغاز تعیین عرصه و حریم محوطه تاریخی دوین شیروان

برگزاری شایسته آیین‌ها تکلیفی بر دوش رسانه‌ها و مبلغان است

شمال تهران، منطقه ای حساس در موضوعات خبری است