پیام خراسان

آخرين مطالب

فصل نو بهره‌برداری از معادن خراسان جنوبی اقتصادي

فصل نو بهره‌برداری از معادن خراسان جنوبی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - خراسان جنوبی دارای ثروت‌های طبیعی و منابع معدنی فراوانی است که با همکاری بخش دولتی و خصوصی این استان مرزی اکنون فصل تازه‌ای را در توسعه معادن و صنایع معدنی تجربه می‌کند.

اکنون در خراسان جنوبی به عنوان سومین استان پهناور ایران 648 معدن با 2.5 میلیارد تن ذخیره قطعی و 18 میلیون تن استخراج اسمی وجود دارد که زمینه اشتغال 12 هزار نفر را فراهم کرده است.
براساس آخرین آمار رسمی 6 درصد مجموع معادن کشور، 5.1 درصد از ذخایر قطعی، 2.4 درصد استخراج اسمی و 8.5 درصد اشتغال در حوزه معادن کشور مربوط به خراسان جنوبی است و چهارمین استان معدنی کشور محسوب می‌شود.
زغال‌سنگ، منیزیت، خاک‌های صنعتی، سنگ‌های تزیینی، بنتونیت، کرومیت، سنگ آهن، دولومیت، آندالوزیت، مرمریت، بازالت، طلا، مس، سیلیس، فلورین، پتاس و سرب و روی از مهمترین مواد معدنی در استان کویری خراسان جنوبی هستند.
مرداد 98 بود که رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در نشست شورای اداری استان گفت: این استان 300 معدن در سال 1392 داشت که با افزایش 100 درصدی اکنون به 600 معدن افزایش یافته و در این بازه زمانی دولت 60 میلیارد تومان منابع برای اکتشافات به استان اختصاص داده است.
وی اظهار داشت: بیش از 40 درصد مطالعات ژئوفیریک هوایی که در کشور تهیه شده، مربوط به خراسان جنوبی است.
شهرکی افزود: خراسان جنوبی اکنون رتبه نخست تولید زغال‌سنگ، رتبه دوم کاشی و سرامیک، رتبه چهارم تولید لاستیک و رتبه هفتم استخراج معادن کشور را به خود اختصاص داده است.
بخش معدن قدرت و ارزش افزوده آشکار و پنهان زیادی دارد و سال‌هاست که دولتمردان به اهمیت و نقش اثرگذار این بخش در بهبود شرایط اقتصادی و رسیدن به توسعه پایدار در اقتصاد پی برده‌اند.
به گفته کارشناسان بخش معدن و صنایع معدنی پیشران اقتصاد است و با متحول ‌شدن این بخش، سایر بخش‌های صنعتی و اقتصادی کشور فعال می‌شود.
استاد دانشگاه بیرجند معتقد است خراسان جنوبی به لحاظ جایگاه زمین‌شناختی شرایطی دارد که ناشناخته‌هایش خیلی بیشتر از شناخته‌های آن است.
دکتر محمدمهدی خطیب گفت: علاوه بر آنچه تاکنون به عنوان اندیس مورد بررسی قرار گرفته و بخش‌هایی که اکتشاف معدنی انجام شده، بخش‌هایی نیز هستند که هیچ اقدامی درخصوص آن انجام نشده است.
وی بیان کرد: در استان علاوه بر کانی‌های فلزی، کانی‌های غیرفلزی زیادی نیز وجود دارد که می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.
مشاور استاندار خراسان جنوبی در امور آمایش سرزمین، محیط زیست و توسعه پایدار افزود: سال 78 مقام معظم رهبری به این استان سفر کردند و سه میلیارد تومان اعتبار برای کارهای اکتشافی معدنی اختصاص دادند.
وی گفت: پس از اکتشاف باید نتایج آن برای مردم ملموس شود لذا از اینکه توجه ویژه‌ای درخصوص معادنی از جمله طلای هیرد نهبندان و فولاد قاینات صورت گرفته، کمال قدردانی را داریم و امید است این تلاش‌ها ادامه داشته باشد.
مطالعات ژئوفیزیک هوایی در 86 هزار کیلومترمربع وسعت استان
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در دولت یازدهم عملیات ژئوفیزیک هوایی در خراسان جنوبی انجام شد و در این مدت 86 هزار کیلومترمربع از وسعت استان تحت مطالعات ژئوفیزیک هوایی قرار گرفت که منجر به شناسایی 107 محدوده مستعد معدنی با 72 میلیارد تومان اعتبار شد.
داود شهرکی افزود: بیش از 23 هزار کیلومتر مربع از وسعت استان برای سرمایه‌گذاران در اکتشاف آزادسازی شده است.
وی بیان کرد: چهار مرحله فراخوان عمومی مزایده در سال‌های 97 و 98 برای 292 محدوده اکتشافی با مساحت پنج هزار و 751 کیلومترمربع و 69 محدوده با مساحت 290 کیلومترمربع برگزار شد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی تصریح کرد: فراخوان و واگذاری چهار پهنه اکتشافی به مساحت حدود 20 هزار کیلومترمربع در سال جاری نیز ار دیگر اقدامات بوده است.
وی عنوان کرد: سال 97 مطالعات اکتشافی اولیه به اتمام رسید و آزادسازی پهنه‌ها و محدوده‌های اکتشافی راکد و غیرفعال به مساحت 35 هزار کیلومترمربع در سطح استان شامل 263 محدوده و 10 پهنه اکتشافی و اعلام فراخوان عمومی از طریق سامانه کاداستر در دستور کار قرار گرفت.
شهرکی گفت: همچنین اتمام مطالعات اکتشافی اولیه و آزادسازی پهنه‌های اکتشافی ژئوفیزیک هوایی به مساحت 23 هزار و 600 کیلومترمربع در سطح استان شامل 2 پهنه اکتشافی و اعلام فراخوان عمومی از طریق سامانه کاداستر در سال جاری نیز محقق شد.
وی افزود: اکتشاف توسط بخش خصوصی در مساحتی معادل یک هزار و 269 کیلومترمربع و پیش بینی سرمایه‌گذاری اکتشافی معادل 185 میلیارد ریال با صدور 55 فقره پروانه اکتشاف در سال 97 و 60 فقره تا دی ماه 98 از دیگر اقدامات در حوزه معادن استان است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از رشد 283 درصدی در ثبت درخواست محدوده‌های اکتشافی بر روی سامانه کاداستر خبر داد و گفت: ثبت درخواست‌ها از یک هزار و 392 مورد در سال 96 به سه هزار و 970 مورد در سال 97 افزایش یافت که در سال‌های بعدی نیز این روند ادامه داشته است.
وی تاکید کرد: تکمیل مطالعات اکتشاف در حوزه طلا با پیش بینی 20 تن طلا، 700 هزار تن سرب و روی، سه میلیون تن آهن، 840 میلیون تن زغالسنگ و شناسایی ذخایر جدید از مهمترین اقدامات حال حاضر است.
رشد 2 برابری واگذاری معدن به بخش خصوصی
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان ‌جنوبی گفت: تا سال 93 حدود 330 معدن به بخش خصوصی واگذار شده بود ولی اکنون این تعداد به 2 برابر افزایش یافته و به 630 معدن رسیده است.
محمد سالاری اضافه کرد: از 65 نوع ماده معدنی شناخته شده در کشور، 42 نوع آن در خراسان جنوبی وجود دارد و استخراج می‌شود.
وی گفت: بیش از 50 درصد مساحت استان در دولت تدبیر و امید تحت مطالعات ژئوفیزیک هوایی قرار گرفته و مناطق مستعد معدنی شناسایی شده است.
وی ادامه داد: خراسان جنوبی ظرفیت‌های شناخته شده خوبی دارد که از جمله آن می‌توان به وجود بیش از 70 درصد ذخایر زغال‌سنگ کشور در استان و شهرستان طبس اشاره کرد.
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت خراسان ‌جنوبی اظهار داشت: در ماده معدنی منیزیت جزو استان‌های برتر کشور هستیم به نوعی که بیش از 70 درصد ذخایر شناخته شده کشور در این استان وجود دارد و بیش از هفت میلیون تن ذخایر قطعی داریم.
وی تصریح کرد: 20 تن طلای شناسایی شده در استان داریم و در این زمینه 2 کارخانه فرآوری طلا در حال احداث است که به پیشرفت قابل توجهی رسیده است.
سالاری افزود: با توجه به ذخایر خوب مواد معدنی فلزی از جمله سنگ آهن، سه کارخانه فولاد و چدن در استان احداث شده یا در دست راه‌اندازی است.
استقبال شرکت‌های بزرگ از سرمایه‌گذاری در خراسان جنوبی
همچنین در سال‌های اخیر با پیگیری مدیریت استان و معرفی قابلیت‌های خراسان جنوبی در سطح ملی، از ظرفیت سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ به ویژه ایدرو، ایمیدرو، شستا، سازمان زمین شناسی در حوزه‌های مختلف معادن استفاده شده است.
استاندار خراسان جنوبی بتازگی از آمادگی شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) برای سرمایه‌گذاری هزار و 800 میلیارد تومانی در استان خبر داد و گفت: ظرفیت‌های معدنی از مهمترین پیشران‌های توسعه استان خراسان جنوبی هستند.
محمدصادق معتمدیان گفت: از اسفند 97 و بعد از ورود شستا به ذغالسنگ طبس اتفاقات خوبی در منطقه رقم خورده که قابل توجه است.
وی بیان کرد: در شرایط موجود و با اعلام آمادگی شستا برای توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در خراسان‌ جنوبی، آنچه جزو تعهدات استان است در اولویت برنامه‌ها قرار می‌گیرد و اقدامات در راستای تفاهم‌نامه پیش خواهد رفت.
استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم توجه ویژه‌ای به بخش معدن شده و با ورود شرکت‌های ایمیدرو، ایدرو، شستا و سازمان زمین شناسی به این حوزه، اتفاقات خوبی در استان رقم خورده است.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی نیز از آمادگی کامل این حوزه برای سرمایه‌گذاری در استان خراسان جنوبی گفت.
محمد رضوانی‌فر با اشاره به نتایج سفر 2 روزه‌اش به خراسان جنوبی و بازدید میدانی از ظرفیت‌های استان، به حضور موفق شستا در معدن ذغالسنگ طبس اشاره و افزود: با عنایت به سودآوری خوبی که سرمایه‌گذاری ما در ذغالسنگ داشته به این نتیجه رسیدیم که حجم سرمایه‌گذاری‌ها را در این زمینه افزایش دهیم.
وی افزود: شرکت شستا به زودی حجم سرمایه‌گذاری خود را در معدن ذغالسنگ طبس از 50 میلیارد تومان به 200 میلیارد تومان افزایش خواهد داد.
مدیرعامل شستا تصریح کرد: این شرکت برای راه‌اندازی خط دوم استخراج مکانیزه معدن 700 میلیارد تومان هزینه می‌کند و با سرمایه‌گذاری بیش از هزار میلیارد تومانی در ذغالسنگ طبس، حداقل یک هزار و 100 اشتغال مستقیم ایجاد خواهد شد.
وی گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته به زودی زغالسنگ وارد بورس می‌شود و بخشی از نیروهای شاغل در این مجموعه می‌توانند از این فرصت بهره‌مند شوند.
رضوانی‌فر، استان خراسان جنوبی را به لحاظ تعدد، تنوع و کیفیت معادن از بی‌نظیرترین مناطق کشور خواند و متذکر شد: در چند روز آینده به جهت تمرکز بیشتر در کار و آغاز پروژه‌های اکتشافی، دفتر مهندسی تخصصی را در مرکز استان راه‌اندازی می‌کنیم.
وی گفت: با توجه به نیاز واحدهای تولیدی مجموعه در مناطق مختلف کشور، بهره‌برداری از معادن بنتونیت، سنگ آهن، سیلیس، خاک صنعتی و مس استان را در برنامه داریم.
مدیرعامل شستا افزود: بزرگترین مصرف‌کننده سنگ آهن، ذوب آهن اصفهان است و 100 درصد تولیدات ذغال طبس نیز به اصفهان می‌رود که بازار بی‌دغدغه‌ای است.
وی تاکید کرد: سرمایه‌گذاری شستا در معا