پیام خراسان

آخرين مطالب

تغییر اقلیم در کاشمر و ضرورت آمادگی برای مواجهه با آن مقالات

تغییر اقلیم در کاشمر و ضرورت آمادگی برای مواجهه با آن
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- "چله تموز" عبارتی بسیار قدیمی و برخاسته از تجربه سالیان مدید در فرهنگ خراسانیان برای توصیف شرایط آب و هوایی این خطه در اوج تابستان است که یکی از شاخصهای اصلی آن فقدان هر نوع بارندگی است اما ظرف سالهای اخیر، تغییرات اقلیمی اصطلاح "چله تموز" و ویژگیهای آن را به چالش کشیده است.

بارش باران در نخستین روزهای مرداد ماه داغ جاری و نزدیک به چله تموز نشان داد که تغییرات اقلیمی در منطقه کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد واقع در جنوب غربی خراسان رضوی بسیار جدی شده زیرا آن گونه که سالخوردگان این دیار می‌گویند ماههای تیر و مرداد موسم داغی و خشکی هوا و فقدان بارندگی در اقلیم نیمه کویری این خطه است. 
اما این بار نه تنها در ایام تابستانی چله خشک تموز، باران بارید بلکه سیلاب هم به حدی جاری شد که در چند روستا امدادگران جمعیت هلال احمر را به صحنه کشاند تا آب جاری شده را مهار کرده و از منازل مردم بیرون بکشند.
کارشناسان زلف این اتفاقات آب و هوایی را به موضوع "تغییر اقلیم" گره می‌زنند، پدیده‌ای که ظرف سالهای اخیر در حوزه نظری مورد بحث قرار گرفته است اما در واقع امر هنوز درک درستی نسبت به آن و بایدها و نبایدهای پیرامونش وجود ندارد.
این در حالی است که باید تغییر اقلیم را شناخت تا آمادگی لازم برای مواجهه با آن کسب شود زیرا شناخت اقلیم و تغییرات آن نخستین گام برای سیاست‌گذاری و مدیریت مصرف منابع انرژی تجدیدناپذیر است.
سرعت تغییر اقلیم
آن طور که کارشناسان می‌گویند دمای متوسط کره زمین 15 سانتیگراد است اما سیاره آبی در طول حیات خود دماهای متوسط بیشتر و کمتری را تجربه کرده است لذا تغییرات دمایی منجر به تغییر اقلیم موضوعی جدید در مقیاسهای زمین‌شناسی نیست.
مشکل تغییر اقلیم در سالهای اخیر "سرعت تغییرات" است زیرا شواهد نشان می‌دهند کره زمین بر خلاف عادت و روند طبیعی پیشین، خیلی سریعتر از آنچه باید باشد در حال گرم شدن است. سرعت تغییر اقلیم به حدی است که موجب نگرانی از بابت توان انسان برای پذیرش تدریجی و هماهنگی با آن شده است. 
البته آب و هوا و اقلیم با هم متفاوتند به طوری که در هواشناسی معمولاً اصطلاح آب و هوا و تغییرات آب و هوا به تغییر پارامترهای جوی در یک دوره کوتاه مدت اطلاق می‌شود که این دوره کوتاه مدت می‌تواند از یک هفته تا یک دوره سه ماهه را شامل شود اما تغییر اقلیم به معنای تغییر در توزیع آماری پارامترهای جوی شامل روند کاهش بارندگی و افزایش دما در یک دوره آماری بلندمدت است که با توجه به این تعریف در کاشمر و در استان خراسان رضوی و چه بسا در کشور و جهان شاهد پدیده تغییر اقلیم هستیم.
یک دکترای آب و هواشناسی در کاشمر معتقد است بر اساس گزارشهای چهارم هیات بین الدول تغییر اقلیم (Ipcc) گرمایش جهانی دما و وقوع تغییر اقلیم با استفاده از مشاهدات دما که از سطح خشکی‌ها و آب‌های جهان به‌دست آمده تایید شده‌ است.
علی اصغرزاده گفت: شهرستان کاشمر با توجه به تغییرات اقلیمی، تغییرات آب و هوایی داشته است به طوری که پایش اطلاعات جوی بلندمدت و بررسی آماری آن با استفاده از مدل‌های آماری نشان از افزایش دما و کاهش بارندگی در شهرستان است.
وی ادامه داد: مطالعه سه دهه آمار کاشمر از سال 1365 نشان می‌دهد میزان بارش در دهه اول به‌طور متوسط 220 میلیمتر در دهه دوم 187 میلیمتر و در دهه سوم متوسط بارش به 160 میلیمتر رسیده است.
رییس اداره هواشناسی کاشمر گفت: نکته قابل توجه در توزیع و شدت بارندگی‌ها است که با وجود کاهش در متوسط بارندگی‌ها در سال‌های اخیر، آهنگ فصلی بارش‌ها نیز تغییر چشمگیری به خود گرفته است به طوری که مدت زمان بارندگی کاهش یافته و شدت بارشها افزایش که این یعنی ایجاد سیلاب و عدم نفوذ پذیری آب و تخریب محیط زیست.
اصغرزاده افزود: در دهه اول و دوم دوره آماری هواشناسی کاشمر نظم بارندگی‌ها با آهنگ‌فصلی و مدت آن مطابقت داشته است به طور مثال متوسط بارش بلند مدت فروردین ماه کاشمر 31 میلیمتر ثبت شده و در اردیبهشت ماه متوسط بارندگی 19 میلیمتر بوده است در صورتی‌ که در سال زراعی جاری میزان بارش فروردین ماه 145 میلیمتر و اردیبهشت ماه 31 میلیمتر ثبت شده که شدت و میزان بارش در فروردین امسال طی 20 سال گذشته بی‌سابقه بوده‌است.
وی ادامه داد: ثبت بارندگی 110 میلیمتر در سال زراعی گذشته در کاشمر از 12 ساعت در ایستگاه باران‌سنجی مهدی‌آباد در جنوب شهرستان خلیل آباد هم شاهدی آماری از افزایش پدیده‌های حدی در شهرستان است همچنین بارندگی شدید و کوتاه در خارج فصل و یا بیشتر از حد طبیعی در زمان دیگر، یا گاه خشکسالی‌های پی در پی، افزایش و کاهش شدید دما و تغییرات سینوسی شدید آن، وزش سریع و نابهنگام بادها نشان از تغییرات اقلیم در منطقه ترشیز است.
رییس اداره هواشناسی کاشمر گفت: بایستی برای جلوگیری از خطرات و خسارات ناشی از پدیده جهانی تغییر اقلیم، راهکارهای سازگاری با تغییرات اقلیمی در دستور کار قرار گیرد و در هر شهرستان کمیته تغییرات اقلیمی شکل گرفته و راهکارهای مناسب در همه بخش‌های آب، کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و شهرسازی ارائه شود.
لزوم سازگاری با تغییر اقلیم
عضو شورای پژوهش و فناوری اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در این خصوص اظهار داشت: استان خراسان رضوی در آینده و حتی هم اکنون با چالش گرمایش جهانی و تغییر اقلیم رو به رو بوده و خواهد بود.
هادی معماریان با بیان این که در این میان شهرستان کاشمر و منطقه ترشیز که در منطقه اقلیمی گرم و خشک استان قرار دارد به‌شدت تحت تاثیر پیامدهای تغییر اقلیم قرار می‌گیرد افزود: مطالعات بر روی شاخص‌های حدی هواشناسی در 50 سال اخیر نشان می دهد در شهری مثل مشهد تعداد روزهای بارانی کاهش یافته اما شدت بارش‌ها روندی افزایشی دارد.
وی ادامه داد: در ایستگاه سبزوار که شرایط اقلیمی به نسبت مشابهی با منطقه بردسکن دارد مقدار بارش سالانه بر خلاف کاهش تعداد روزهای بارانی، افزایش یافته که این نشان دهنده وقوع بارش‌های حدی بیشتر است.
رییس مرکز آموزش عالی کاشمر گفت: مطالعات پیش‌بینی تغییر اقلیم در خراسان‌جنوبی (با شرایط اقلیمی مشابه با جنوب خراسان رضوی) تا سال 2039 حاکی از کاهش بارش فصل زمستان در مقایسه با دوره پایه است اما بارش‌های تابستانه با شدت بالا، بیشترین افزایش را خواهند داشت.
به گفته معماریان نتایج مطالعات حاکی از کاهش هفت میلیمتری بارش و در مقابل افزایش 1.3 درجه سانتی‌گرادی دما، طی سه دهه اخیر برای کاشمر است همچنین طی سال‌های اخیر، نوع اقلیم طی فصل زمستان که دوره مرطوب اصلی سالانه منطقه محسوب می‌شود به سوی اقلیمی خشک‌تر گرایش نشان داده است.
وی اضافه کرد: نتایج مدل‌سازی تغییر اقلیم تا سال 2099 در کاشمر نشان می‌دهد که میزان بارش پاییزه آن کاهش یافته ولی بارش بهاره (در خرداد ماه) و تابستانه (در اواخر مرداد و شهریور ماه) افزایش می‌یابد که حاکی از وقوع بارش‌های شدید سیل‌آسا در فصل خشک خواهدبود.
رییس مرکز آموزش عالی کاشمر گفت: مسلماً وقوع بارش‌های با شدت بالا در صورتی که حوضه‌های آبخیز طبیعی و شهری آمادگی جذب یا هدایت سیلاب را نداشته باشند می‌تواند منجر به خسارات سنگینی در پایین دست شود. 
معماریان مهم‌ترین راهکار را در این شرایط سازگاری با شرایط تغییر اقلیم یعنی مدیریت سازگار در حوضه های آبخیز طبیعی و شهری عنوان و ابراز کرد: متأسفانه نشانه ای از مدیریت سازگار با تغییر اقلیم در حوضه آبخیز شهری کاشمر دیده نمی شود و مدیریت فعلی شهری به هیچ عنوان سازگار با شرایط تغییر اقلیم نیست.
وی اضافه کرد: مدیریت سازگار حوضه های آبخیز شهری باید متکی بر استفاده از فناوریهای سبز و مدیریت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای باشد و باید به فاکتورهایی از جمله توسعه با اثرات منفی کم، استفاده از نمادهای شهری در مدیریت فضای سبز و ساختمان‌ها که منجر به افزایش نفوذ بارش و رواناب شود مانند بام سبز، معابر و سطوح نفوذپذیر، استفاده از سامانه‌های استحصال آب باران در سطح حوضه‌های آبخیز بالادست و همچنین ساختمان‌های مسکونی و اداری و صنعتی‌، هدایت کنترل شده سیلاب‌ها و استفاده از مخازن طبیعی یا مصنوعی جمع‌آوری سیلاب در نقاط مناسب، توسعه فضای سبز کم آب بر منطبق با الگوی کشت در شرایط تغییر اقلیم، توسعه خشک منظر با مواد نفوذپذیر، استفاده کمتر از آسفالت و بتن‌های غیرقابل نفوذ در معابر شهری و فرهنگ سازی و ترویج الگوهای سازگار با شرایط تغییر اقلیم توجه ویژه کرد.
یادمان باشد اگر این روزها در ایام تابستان شاهد بارندگی‌ هستیم این به معنای تغییر اقلیم منطقه از خشک به مرطوب نیست در واقع یکی از نشانه‌های تغییر اقلیم ناهنجاری بارش است. لذا گرچه نمی‌توان از بروز پدیده تغییر اقلیم جلوگیری کرد اما باید اثرات ناشی از تغییر اقلیم را کاهش داد به طوری که در کاشمر که اقتصاد آن برپایه کشاورزی است و اشتغال 80درصد مردم در این بخش است برای مقابله با تغییر اقلیم، باید به سمت و سوی کشاورزی مدرن رفت و الگوی کشت منطقه باید متناسب با این اقلیم تغییر کند همچنین انسانها با تغییر الگوی مصرف مواد غذایی هم می توانند با تغییر اقلیم سازگار باشند پس تا دیر نشده باید دست به کار شد.
برچسب‌ها
تغییرات آب و هوا تغییرات اقلیمی خلیل آباد کاشمر بردسکن سازمان هواشناسی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برنامه خاصی برای توسعه صنعتی استان وجود ندارد

تمام جایگاه‌های CNG منطقه و مشهد استاندارد است/کاهش مصرف CNG پس از شیوع کرونا

کاهش مصرف CNG پس از شیوع کرونا

بستری 48 بیمار مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی

درگذشت آیت الله ربانی عالم مجاهد و مبارز انقلابی خراسان جنوبی

پیام تسلیت استاندار خراسان جنوبی در پی ارتحال آیت الله ربانی

پیام تسلیت نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی به مناسبت درگذشت آیت الله ربانی

ضرب و شتم کادر درمانی اورژانس 115 نیشابور در حین خدمات‌رسانی

تیم اتومبیلرانی بانوان قاینات قهرمان خراسان جنوبی شد

شیطان وسوسه‌تان نکند از عزاداری عقب‌نشینی کنید

40 درصد ساختمان‌های نوسازی شده در پایتخت کیفیت ندارند

شیطان وسوسه‌تان نکند از عزاداری عقب‌نشینی کنید/ از عقب‌نشینی عاشقان امام حسین بیشتر وحشت داریم

فعالیت 354 خانه سلامت برای مقابله با زباله گردی کودکان

خط 10 مترو حداقل 4 سال دیگر افتتاح می‌شود

پرداخت کمک هزینه اجاره مسکن به مددجویان کمیته امداد خراسان شمالی

پیام تسلیت امام جمعه بیرجند و استاندار به مناسبت درگذشت آیت الله ربانی

کشف سلول چشایی جدید توسط محققان آمریکایی

بختیاری‌زاده: بازی با سپاهان فینال لیگ است

آلودگی صوتی در مشهد از استانداردها بالاتر است

آیت‌الله علم‌الهدی: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی منافاتی با عزاداری ماه محرم ندارد

آیت‌الله علم‌الهدی: رعایت بهداشت منافاتی با عزاداری محرم ندارد

دستورالعمل محیط زیستی مواد ضدعفونی کننده ملاک عمل مناطق 22 گانه

یک‌چهارم خبرنگاران خراسان شمالی محروم از هدیه ریاست‌جمهوری

محرم امسال را با حفظ اصول بهداشتی پرشورتر برگزار کنیم

آیا جریمه چاره افراد فاقد ماسک خواهد بود؟

کشف "نانوبادی‌های" جدیدی که کروناویروس را در حالت غیرفعال قفل می‌کنند

مربی سپاهان: داوری در بازی با استقلال روی بازیکنان ما تاثیرگذار بود/ به فوتبال پاک معتقدیم

پیش‌بینی بارش باران در خراسان شمالی از فرداشب

پیش‌بینی بارش باران در خراسان شمالی از فردا شب

هرج و مرج در مهدهای کودک و اخذ شهریه اضافی از خانواده‌ها

کارگاه تولید شوینده‌های غیر بهداشتی در سبزوار مهروموم شد

تغییر و اصلاح ساختار سازمان آتش نشانی از اقدامات مهم سال 1399 است

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

آئین چادرپوشان حسینیه قنادها در سبزوار برگزار شد

آیت الله ربانی عالم مجاهد و مبارز انقلابی خراسان جنوبی درگذشت

تغییر نام های تکراری معابر پایتخت از سیاست های شورای شهر

برگزاری مراسم محرم بدون رعایت مسائل بهداشتی صدای بیگانه است

خطبه‌های نماز جمعه شهرستان‌های خراسان رضوی

عزاداری محرم باید بر اساس مصوبات مقابله با کرونا باشد

بیانیه حماس درباره توافق اسرائیل و امارات

توافق امارات و اسرائیل «معامله قرن» را کنار زد

اتوبوس‌های برقی به پایتخت برمی‌گردند

دیواره صخره‌نوردی شهرستان شیروان در آران‌ و بیدگل نصب شد

وضعیت هوای تهران قابل قبول است

دهیاری‌های طرقبه شاندیز به امکانات آتش نشانی مجهز شدند

دهیاری‌های بینالود به امکانات آتش نشانی مجهز شدند

آغاز تعیین عرصه و حریم محوطه تاریخی دوین شیروان

برگزاری شایسته آیین‌ها تکلیفی بر دوش رسانه‌ها و مبلغان است

شمال تهران، منطقه ای حساس در موضوعات خبری است

اتاق بازرگانی باید پایگاه مطالبه باشد