پیام خراسان

آخرين مطالب

استاندار خراسان رضوی: مثلث توسعه اقتصادی ناامیدی را رفع می‌کند سياسي

استاندار خراسان رضوی: مثلث توسعه اقتصادی ناامیدی را رفع می‌کند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- استاندار خراسان رضوی گفت: الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی که بر مبنای توسعه روستاهای استان در حال اجراست، منفی گرایی و ناامیدی را از مردم دور می‌کند و توازن توسعه را بین روستا و شهر برقرار می‌‏نماید.

علیرضا رزم حسینی عصر دوشنبه در نشست بررسی فعالیت معین‌های اقتصادی ذیل الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی شهرستان فریمان که به صورت ویدیو کنفرانس با حضور مدیران آن شهرستان برگزار شد، افزود: اینکه مردم روستا حضور فرماندار، امام جمعه و دادستان را در مسجد و محله برای صحبت پیرامون ایجاد کسب و کار و تلاش برای تحقق آن مشاهده کنند، امیدوار می‌شوند.
وی ادامه داد: فریمان شهرستانی است که در حوزه صنعت و معدن جایگاه قابل قبولی در استان دارد، نرخ بیکاری این شهرستان از متوسط کشوری پایین‌تر است و سرمایه‌های اجتماعی بسیار از جمله شهید مطهری دارد.
استاندار خراسان رضوی هدف اصلی الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی را ایجاد توازن توسعه در استان دانست و گفت: گسترش حاشیه نشینی، مهاجرت سالانه روستاییان به شهرها و ثروتمندتر شدن ثروتمندان و فقیرتر شدن فقرا نشان از عدم توسعه توازن در کشور است.
وی افزود: طی 60 سال اخیر هرچند شرکتهای بزرگ تولیدی در شهرهای کشور ایجاد شده و امکانات زیرساختی بسیار بوجود آمده است اما توجه به روستاها و شهرهای کوچک و محروم کمتر بوده و این مهم عدم توازن توسعه را رقم زده است.
رزم حسینی ادامه داد: زمانی که توازن توسعه نباشد، ضریب جینی و حجم پرونده‌های قضایی در دادگاه‌ها افزایش می‌یابد و سرانه درآمد مردم کاهش پیدا می‌کند.
وی گفت: در عمده روستاهای استان طی سالهای اخیر زیرساختهایی مانند گاز، برق، آب، راه و اینترنت ایجاد شده و به مرز تکامل رسیده است اما سرانه درآمد روستاییان همچنان پایین بوده و مردم توسعه نیافته‌اندلذا به شهرها مهاجرت کرده‌اند.
استاندار خراسان رضوی افزود: معین‌های اقتصادی در قالب الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی به کمک روستاها و شهرهای کوچک آمده‌اند تا کسب و کارهای خرد روستایی را تقویت یا ایجاد کنند و سرانه درآمد روستاییان را افزایش دهند، همان طور که معین‌های اقتصادی یکی از شهرستانهای استان 700 شغل برای هزار و 400 بیکار آن منطقه ایجاد کرد.
وی ادامه داد: براساس آخرین ارزیابی، خراسان رضوی در فاصله بسیار از استانهای دیگر از نظر تعداد برگزاری جلسات اقتصاد مقاومتی قرار گرفته است زیرا مسوولان این استان باور دارند که مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی باعث توسعه استان می‌شود.
رزم حسینی گفت: داشتن اقتصاد ضعیف، کشور را سلطه پذیر می‌کند، توسعه اقتصاد از روستاها آغاز می‌شود همچنان که 60 درصد اشتغال کشور 1.4 میلیارد نفری چین و 40 درصد تولید ناخالص داخلی آن مربوط به روستاها است و 85 درصد اداره آن کشور توسط کسب و کارهای خرد انجام می‌گیرد.
وی باور دهیاران به نتیجه بخش بودن مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی، آموزش به مردم و توجیه آنان نسبت به این الگو، جلب مشارکت مردمی در این الگو و مدیریت توسعه، ایجاد وحدت بین مدیران شهرستان، داشتن پشتکار و امید به تحقق برنامه‌ها در درازمدت را از مولفه‌های لازم در این الگو برشمرد.
استاندار خراسان رضوی رتبه بندی معین‌های اقتصادی را لازمه آسیب شناسی فعالیتهای آنها دانست و افزود: هرچند فعالیت این معین‌ها داوطلبانه است اما رتبه بندی باعث توسعه این الگو می‌شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: فریمان بهترین شهرستان در حوزه ارایه طرحهای سرمایه‌گذاری در قالب مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی است و اقدامات مناسبی در این حوزه انجام گرفته و امید است امسال پروژه‌های مطلوبی در فریمان به بهره برداری برسد.
علی رسولیان افزود: رویکرد ارکان مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی شهرستان فریمان در حوزه راه‌اندازی صندوق‌های خرد روستایی و توانمندسازی مردم کمرنگتر از بخش سرمایه‌گذاری بوده که نیاز به توجه بیشتری دارد زیرا تاکید رهبر معظم انقلاب مشارکت مردم در توسعه روستا و اجرای پروژه‌های مبتنی بر کسب و کارهای خرد است.
دبیرنهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: شهرستان فریمان 9 معین اقتصادی شامل شهرک صنعتی کاویان، تعاون روستایی و سازمان نظام صنفی، شرکت گردشگری ورزش‌های کوهستان، شرکت تعاونی حمل و نقل و اتحادیه تعاونی‌های تجدیدپذیر، شرکت فرادیس، شرکت صنعتی کاویان، مجتمع رفاهی خدمات صداقت، شرکت فرآورده‌های گوشتی فریمان و سازمان اقتصاد کوثر دارد.
علی اکبر لبافی افزود: شهرستان فریمان در دو بخش کشاورزی و صنعتی فعال بوده و نرخ بیکاری این شهرستان 8.3 درصد است، سرریز جمعیت شهرستان مشهد در فریمان مستقر بوده و اغلب در شهرکهای صنعتی این شهرستان مشغول فعالیت هستند.
وی ادامه داد: معین‌های اقتصادی شهرستان فریمان 67 فعالیت یا پروژه اقتصادی را در سامانه نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی به ثبت رسانده‌اند که از این تعداد 12 پروژه با سرمایه‌گذاری 100 میلیارد ریال تایید شده و از این تعداد 30 میلیارد ریال پروژه با اشتغالزایی برای 30 نفر به بهره‌برداری رسیده است.
لبافی گفت: صندوقهای خرد روستایی در شهرستان فریمان 30 عضو و یک میلیارد و 200 میلیون ریال سپرده دارند.
فرماندار فریمان نیز در این نشست گفت: معین‌های اقتصادی این شهرستان 55 تفاهم نامه اقتصادی با 450 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری امضا کردند و سه معین جدید هم نسبت به حضور در الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی اعلام آمادگی کردند.
عباسعلی صفایی افزود: امسال بنیاد برکت برای اجرای پروژه‌های اقتصادی در چهار روستای شهرستان فریمان وارد عمل شده است.
حجت الاسلام سید مهدی معلمی ، امام جمعه فریمان نیز در این نشست گفت: نرخ بیکاری در این شهرستان افزایش نیافته و این مهم باعث خرسندی است و وحدت و همکاری و هماهنگی که بین همه مسوولان شهر اتفاق افتاد از نتایج الگوی مثلث توسعه اقتصادی بود.
فراهم کردن زمینه تولید فرش دستباف برای 135 زن سرپرست خانوار، بسترسازی برای توسعه مشاغل خانگی، عملیات اجرایی خط تولید بطری برای محصولات غذایی با سرمایه‌گذاری 12 میلیون یورو و یکهزار میلیارد ریال با اشتغالزایی مستقیم برای 250 نفر و غیرمستقیم برای 600 نفر، بسترسازی برای ایجاد زنجیره تولید گوشت از فعالیتهای برخی معین‌های اقتصادی در فریمان بود که توسط مسوولان آنها در این نشست تشریح شد.
آنان همچنین در این نشست خواستار تامین ماده معدنی سیلیس برای راه‌اندازی خط تولید بطری، رفع موانع قانونی راه‌اندازی زنجیره تولید گوشت و کمک به صنعت گردشگری شدند.
برچسب‌ها
استانداری خراسان رضوی اقتصاد مقاومتی اشتغال زایی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دستگیری زن جاعل در بجنورد

برگزیدگان مسابقات قرآن کریم خراسان رضوی معرفی شدند

کاهش 15 درصدی مصرف بنزین در خراسان رضوی

کنترل قیمتها نیازمند تغییر شیوه‌های نظارت است

استاندار خراسان شمالی بر صیانت از ارزش‌های دفاع مقدس تاکید کرد

هیونگ سو بهترین بازیکن دیدار شهرخودرو و الهلال شد

آمار بازی شهرخودرو و الهلال عربستان

غرق نوجوان 12 ساله مانه‌وسملقانی و دیگر اخبار کوتاه خراسان شمالی

اولین امتیاز آسیایی تاریخ شهرخودرو/ تیم رحمتی زور گل زدن ندارد

پیام استاندار خراسان رضوی به مناسبت فرارسیدن چهلمین سالگرد دفاع مقدس

بیش از 7 هکتار از مراتع خراسان شمالی در آتش سوخت

70 عنوان برنامه هفته دفاع مقدس در شهرستان درمیان برگزار می‌شود

دوچرخه سواری در روز جهانی بدون خودرو

افزایش بیماران مبتلا به کرونا در تربت‌حیدریه نگران کننده است

استاندار خراسان جنوبی: افزایش بیماران بستری قابل تامل است

رتبه چهارم کنکور زبان: مطالعه زیاد عامل موفقیتم در کنکور سراسری بود

دبیر پانزدهمین جشنواره تئاتر خراسان شمالی مشخص شد

طلا دزدی‌های زنیِ با عینک دودی!

با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی؛ صورتهای مالی صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون تصویب شد

تساوی بدون گل شهرخودرو و الهلال در نیمه نخست

مخالفت قاطع تروئیکای اروپایی با تحریم ایران

زلزله خاموش

محدودیت مصرف چای و قهوه در مبتلایان به بیماری کووید 19

هفته دفاع مقدس فرصتی برای نشر ارزش‌های انقلاب است

کسب دو رتبه 7 کشور در آزمون سراسری توسط دانش‌آموزان خراسان جنوبی

زرشک‌کاران در فهرست مشاغل آسیب‌دیده از کرونا قرار می‌گیرند

عدم رعایت ضوابط بهداشتی افزایش آمار کرونا را در پی داشت / آغاز خیز سوم

استاندار خراسان رضوی چهلمین سالگرد دفاع مقدس را گرامی داشت

آیین تعویض پرچم مزار مطهر شهیدان گلزار شهدای بهشت زهرا(س)

رییس اتاق ایران: روند تدوین برنامه هفتم توسعه تمرکزگرایی را می‌شکند

امسال قدرت نظامی خود را در نمایشگاه‌ها نشان می‌دهیم

240 عنوان نشریه با موضوع دفاع مقدس در گنجینه اسناد رضوی موجود است

طرح میثاق به منزل شهید مدافع حرم بجنورد رسید

رفع نیاز مسکن شهر آبیز در قالب نیازسنجی‌ها و تهیه بانک اطلاعاتی

400 ملک شهرداری پس‌گرفته شد

35 طرح گازرسانی خراسان رضوی در حال اجراست

پلمب 4 واحد صنفی خرید ضایعات در بیرجند

2 میلیارد ریال برای مرمت چهار اثر تاریخی شیروان پیشنهاد شد

مصرف بنزین در خراسان رضوی کاهش یافت

پاسخ گوترش به اقدام آمریکا درباره تحریم ایران

پیام تهران به واشنگتن: به جامعه جهانی برگرد

ضرر 100 میلیون دلاری دو هتل ترامپ به خاطر حرف‌ها و اظهاراتش

انعقاد تفاهمنامه با 10 شرکت صنعتی برای جمع آوری پسماند خشک

لیست عجیب الهلال برای بازی با شهرخودرو

ثبت رکورد جدید برای برج میلاد

برخی مدیران خراسان شمالی یاد ندارند ابلاغ وزیر را اجرا کنند

میثم مرادی به عنوان معاونت راهبری استان‌های حوزه هنری منصوب شد

100 هزار سواری فرسوده منبع بزرگ آلودگی هوای تهران

دستگاه‌های برگزیده خراسان شمالی در جشنواره شهید رجایی معرفی شدند

مسیرهای منتهی به مدارس شمال تهران ایمن سازی شد