پیام خراسان

آخرين مطالب

جشن روز خبرنگار با پاسداشت کارکنان حوزه سلامت در تربت‌حیدریه سياسي

جشن روز خبرنگار با پاسداشت کارکنان حوزه سلامت در تربت‌حیدریه
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - تربت‌حیدریه- خبرنگاران تربت‌حیدریه به پاسداشت تلاش‌های کارکنان حوزه سلامت با لباس سفید در مراسم روز خبرنگار شرکت کردند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت‌حیدریه در این مراسم گفت: یکی از ویژگی‌های حوزه خبر و خبررسانی، شفافیت است و هرگاه این کارکرد مهم را از دست بدهیم، شایعات و اخبار دروغ رشد و در جامعه منتشر می‌شوند.
علی رستمی افزود: وظیفه خبرنگاران است که با اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف، جلو انتشار چنین اخباری را بگیرند.
وی با بیان اینکه مطالبه‌گری از دیگر ویژگی‌های کار رسانه است، ادامه داد: ما کارهای بسیاری را می‌خواستیم برای مردم انجام دهیم و نتوانستیم و این وظیفه خبرنگاران است که به عنوان یک مطالبه‌گر پا به میدان بگذارند و از ما بپرسند و توضیح بخواهند.
فرماندار تربت‌حیدریه گفت: تزریق امید واهی و نیز پمپاژ ناامیدی در جامعه، از جمله موضوعاتی است که خبرنگاران باید با آن برخورد جدی داشته‌ باشند و تنها راهکار مقابله با این امر تهیه و تولید اخبار و گزارش‌های موثق است.
وی با بیان اینکه امروز برخی که خبرنگار نیستند، در فضای مجازی خود را خبرنگار و دلسوز مردم معرفی می‌کنند در حالی که این افراد تصور غلطی از خبر دارند و با انتشار آن فضای جامعه را ملتهب می‌کنند، ادامه داد: از دایره انصاف به دور است تربت‌حیدریه به جولانگاه این افراد تبدیل شود.
وی از رسانه‌های جمعی خواست ضمن پرهیز از حاشیه‌سازی‌ها، تهمت و افترا، حیثیت عمومی شهرستان را با حب و بغض‌های سیاسی و شخصی، به باد حراج نگذارند.
رستمی افزود: مطالعه تاریخ توسعه در این منطقه گویای این حقیقت است که نمایندگان ادواری در مجلس شورای اسلامی هر کدام در حد توان خود و حتی بیشتر در توسعه و آبادانی این منطقه از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌اند و هر چند عملکرد هر نماینده قابل نقد است، اما اگر خط بطلان بر تمام عملکرد تمام نمایندگان بکشیم، به هیچ وجه کار مثبت، اخلاقی و انسانی نیست.
وی ادامه داد: وظیفه خبرنگاران این است که با کمک حافظه تاریخی و به مدد بایگانی ذهنی خود، ضمن امتناع از بیان آدرس غلط به مسوولان جدید، مانع به سخره گرفتن عملکرد مسوولان و مدیران قبلی باشند.
فرماندار تربت‌حیدریه گفت: جشن روز خبرنگار امسال را در خور شان اصحاب رسانه این خطه نمی‌دانم، اما بخاطر شرایط و فضای خاص کرونایی حاکم بر شهرستان، مجبور شدیم جلسه امسال را خیلی ساده برگزار کنیم.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت‌حیدریه نیز گفت: با وجود سابقه بسیار این شهرستان در حوزه نشر، نه تنها رشدی در این حوزه نداشتیم بلکه رسانه‌های رسمی در این خطه به خصوص در چند سال گذشته با دو مشکل اساسی مواجه شده اند که مانع پیشرفت آن‌ها شده ‌است.
محمد حسن‌زاده افزود: نخستین و بزرگترین مشکل رسانه‌های این خطه، فقر مادی و به طبع آن تامین ابزار و لوازم کار و نیز مایحتاج اولیه در تولید خبر است و به عبارت بهتر اگر سواد دانشگاهی و سواد رسانه‌ای و فکر و قلم را کنار بگذاریم، خبرنگاران این خطه تقریبا با دست خالی به تولید و انتشار خبر می‌پردازند.
وی ادامه داد: مشکل در سال‌های اخیر از زمانی بیشتر گریبان رسانه‌های این شهرستان را گرفت که شبکه‌های اجتماعی با سرعت و بدون هیچ نظارتی پا به میدان گذاشتند و رشد کردند و البته از پارسال نیز به واسطه شرایط کرونا محدودیت‌ها برای این افراد بیشتر شد.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت‌حیدریه با بیان اینکه نشریات این شهرستان به دلیل مشکلات مالی، در چاپ و نشر دچار مشکل و محدودیت زیاد هستند، گفت: این زیبنده شهری که مدعی نخستین روزنامه در شرق کشور است، نیست.
وی افزود: با وجودی که این خطه دارای پنج نشریه مکتوب، 2 خبرگزاری رسمی داری دفتر مستقل و 2 فصلنامه دانشگاهی است، اما بیشترین میزان تولید اخبار در حوزه فضای مجازی صورت می‌گیرد.
حسن زاده ادامه داد: هیچ قانونی در حوزه فضای مجازی وجود ندارد تا بتوانیم خبر راست را از خبر دروغ تشخیص دهیم.
وی گفت: این در حالی است که خبرنگاران واقعی برای تولید اخبار درست با کمترین میزان حقوق تلاش‌ بسیار می‌کنند، اما مورد تهمت و افترا نیز قرار می‌گیرند و حتی گاهی با آنها رفتار ناصحیح و ناثواب هم می‌شود.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت‌حیدریه از فرماندار این شهرستان خواست ساماندهی و نظارت بر فضای مجازی را در شورای تامین مطرح و با کمک دستگاه قضایی تدبیری در این زمینه اتخاذ کند.
وی افزود: اخبار منتشر شده توسط افراد غیرمسوول و غیرموجه در فضای مجازی نه تنها کمکی به پیشرفت و توسعه و عمران این شهرستان نمی‌کند، بلکه در کنار بی‌ارزش جلوه دادن تلاش‌های صادقانه خبرنگاران، در فضای تربت‌حیدریه ایجاد هراس و دلهره نیز می‌کند.
حسن زاده ادامه داد: تا این لحظه در فضای مجازی هیچ خبرنگار رسمی و دارای مجوز نداریم لذا باید هویت افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، مشخص شود.
اصغر غضنفری، رییس انجمن خبرنگاران تربت‌حیدریه نیز گفت: یکی از مشکلات اساسی خبرنگاران این شهرستان نداشتن مسکن است و از آنجا که نماینده این خطه در مجلس شورای اسلامی اعلام کردند که پیگیر ایجاد شهرک رسانه از طریق اداره منابع طبیعی یا راه و شهرسازی هستند، از فرماندار درخواست می‌شود در تحقق این وعده کمک کند.
یکی از خبرنگاران پژوهشگر تربت‌حیدریه نیز در بیان تاریخ مطبوعات این خطه گفت: در معرفی پیشنیه مطبوعات تربت‌حیدریه به روزنامه روح‌القدس برمی‌خوریم که توسط "شیخ احمد تربتی" و در تهران منتشر می‌شد و او در زمان محمد شاه قاجار لقب نخستین روزنامه نگار شهید در ایران را به خود اختصاص داد.
مرتضی شبان افزود: بعد از آن به ترتیب هفته‌نامه آرمان شرق به مدیر مسوولی و صاحب امتیازی "غلامحسین نقیبی تربتی"، آرم شرق توسط همین شخص، آزادی توسط "علی اکبر گلشن"، هفته نامه آژیر شرق توسط "محمدرضا معتمدی"، بسوی سعادت توسط "محمد علوی" و بسوی صبح سعادت توسط همین شخص منتشر شد.
وی ادامه داد: در سال‌های اخیر نیز به ترتیب پیام مه‌ولات به مدیرمسوولی و صاحب امتیازی "سیدجابر هاشمی"، حیدر توسط "محمدناصر توسلی‌زاده"، ستاره قطب توسط "محمداسماعیل سهیلی"، ندای تربت توسط شهرداری و مدیر مسوولی "مرتضی شبان"، هفته‌نامه پیام ولایت توسط "میثم رضایی"، نوید خراسان توسط "محمدرضا سالار مقدم و سلام‌تربت توسط "محمود محمدزاده" منتشر می‌شود.
در این مراسم از فعالان رسانه‌ای تربت‌حیدریه قدردانی شد.
شهرستان 225 هزار نفری تربت‌حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
برچسب‌ها
ویروس کرونا تربت حیدریه روز خبرنگار تکریم و تجلیل


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استاندار خراسان جنوبی: افزایش بیماران بستری قابل تامل است

رتبه چهارم کنکور زبان: مطالعه زیاد عامل موفقیتم در کنکور سراسری بود

دبیر پانزدهمین جشنواره تئاتر خراسان شمالی مشخص شد

طلا دزدی‌های زنیِ با عینک دودی!

با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی؛ صورتهای مالی صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون تصویب شد

تساوی بدون گل شهرخودرو و الهلال در نیمه نخست

مخالفت قاطع تروئیکای اروپایی با تحریم ایران

زلزله خاموش

محدودیت مصرف چای و قهوه در مبتلایان به بیماری کووید 19

هفته دفاع مقدس فرصتی برای نشر ارزش‌های انقلاب است

کسب دو رتبه 7 کشور در آزمون سراسری توسط دانش‌آموزان خراسان جنوبی

زرشک‌کاران در فهرست مشاغل آسیب‌دیده از کرونا قرار می‌گیرند

عدم رعایت ضوابط بهداشتی افزایش آمار کرونا را در پی داشت / آغاز خیز سوم

استاندار خراسان رضوی چهلمین سالگرد دفاع مقدس را گرامی داشت

آیین تعویض پرچم مزار مطهر شهیدان گلزار شهدای بهشت زهرا(س)

رییس اتاق ایران: روند تدوین برنامه هفتم توسعه تمرکزگرایی را می‌شکند

امسال قدرت نظامی خود را در نمایشگاه‌ها نشان می‌دهیم

240 عنوان نشریه با موضوع دفاع مقدس در گنجینه اسناد رضوی موجود است

طرح میثاق به منزل شهید مدافع حرم بجنورد رسید

رفع نیاز مسکن شهر آبیز در قالب نیازسنجی‌ها و تهیه بانک اطلاعاتی

400 ملک شهرداری پس‌گرفته شد

35 طرح گازرسانی خراسان رضوی در حال اجراست

پلمب 4 واحد صنفی خرید ضایعات در بیرجند

2 میلیارد ریال برای مرمت چهار اثر تاریخی شیروان پیشنهاد شد

مصرف بنزین در خراسان رضوی کاهش یافت

پاسخ گوترش به اقدام آمریکا درباره تحریم ایران

پیام تهران به واشنگتن: به جامعه جهانی برگرد

ضرر 100 میلیون دلاری دو هتل ترامپ به خاطر حرف‌ها و اظهاراتش

انعقاد تفاهمنامه با 10 شرکت صنعتی برای جمع آوری پسماند خشک

لیست عجیب الهلال برای بازی با شهرخودرو

ثبت رکورد جدید برای برج میلاد

برخی مدیران خراسان شمالی یاد ندارند ابلاغ وزیر را اجرا کنند

میثم مرادی به عنوان معاونت راهبری استان‌های حوزه هنری منصوب شد

100 هزار سواری فرسوده منبع بزرگ آلودگی هوای تهران

دستگاه‌های برگزیده خراسان شمالی در جشنواره شهید رجایی معرفی شدند

مسیرهای منتهی به مدارس شمال تهران ایمن سازی شد

حذف 205 مخزن زباله از معابر منطقه 16

90 روستای نهبندان با تانکر سیار آبرسانی می‌شود

مخالفت AFC با لغو دیدار شهرخودرو - الهلال

فضای سبز پادگان ارتش «شهرباغ» می‌شود/احداث پارک کوهستانی 28 هکتاری در اراضی آبشار

بانوی خراسان شمالی رتبه برتر جشنواره بین‌المللی مدولباس فجر را کسب کرد

شهردار مشهد: فضای سبز پادگان ارتش در مشهد شهرباغ خواهد شد

12 پروژه آبرسانی روستایی خراسان شمالی افتتاح شد

بزرگداشت مرحوم حاج علی شمقدری در حرم رضوی

امام جمعه بیرجند: بازسازی مسجد نیازمند اقدامات فرهنگی است

امام جمعه بیرجند: مسجد مانند انسان دارای ظرفیت نامتناهی است

جزئیات کشف جسد یک زن از سطل زباله در مشهد

سرایان، شهرستانی بدون بیمار بستری کرونا

یک کشته در برخورد وانت پیکان با تیر برق در بیرجند

اینفوگرافیک/ آخرین وضعیت استان های درگیر با کرونا