پیام خراسان

آخرين مطالب

10 هزار نفر شتر مولد برای خراسان جنوبی تامین می‌شود سياسي

10 هزار نفر شتر مولد برای خراسان جنوبی تامین می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گفت: تا پایان سال 1400 برای تکمیل زنجیره شتر، 10 هزار نفر شتر مولد و 25 هزار راس دام سبک به استان خراسان جنوبی وارد می شود.

مقداد همتی شامگاه دوشنبه در نشست خبری بررسی اقدامات اجرایی پروژه هاب شتر در خراسان جنوبی افزود: متقاضیانی که علاقه‌مند به پرورش شتر هستند می‌توانند با مراجعه به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در استان از تسهیلات استفاده کنند.
وی بیان کرد: هر خانواده 2 متقاضی و هر متقاضی 2 نفر شتر (هر نفر 40 میلیون تومان) تسهیلات قرض‌الحسنه می‌تواند دریافت و نسبت به پرورش شتر مولد اقدام کند.
مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اظهار داشت: اولویت پرداخت تسهیلات با افراد بیکار فاقد بیمه است که می‌توانند با دریافت تسهیلات شغل پایداری برای خود تامین کنند چراکه تمام محصولات دام از آنها خریداری می‌شود.
وی بیان کرد: در راستای دستورات رهبر معظم انقلاب در خصوص تولید و اشتغالزایی که در سال‌های اخیر به نام رونق و جهش تولید نامگذاری شده است، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برنامه‌های مفصلی در این خصوص تدارک دیده است.
همتی ادامه داد: راهبری تلفیق تولید و اشتغال با بحث امنیت غذایی در ستاد اجرایی آن با شرکت پردیس است که در استان‌های مختلف با توجه به مزیت‌های نسبی آن اقدامات مختلفی برای ایجاد اشتغال انجام شده یا می‌شود.
وی گفت: ابتدای سال گذشته رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به خراسان جنوبی سفر کرد و بعد از آن مطالعات خوبی در خصوص مزیت‌های استان انجام شد تا بتوان تولید را ساماندهی و اشتغالزایی مناسبی در استان ایجاد کرد.
مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) یکی از مزیت‌های استان خراسان جنوبی را پرورش شتر اعلام کرد و ادامه داد: با توجه به ظرفیت بیابان و مرتع در این استان به عنوان دومین استان دارای جمعیت شتر، ظرفیت خوبی برای اشتغالزایی پیش‌بینی شد.
وی تصریح کرد: طرح هاب شتر برای نخستین بار در کشور سال گذشته با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین استانداری خراسان جنوبی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در دستور کار قرار گرفت تا این استان به عنوان اولین استان شترخیز معرفی و زنجیره کامل تولیدات و محصولات این دام تکمیل شود.
همتی یادآور شد: این نقشه راه از مردادماه جنبه عملیاتی پیدا کرد و 252 میلیارد تومان اعتبار در قالب خدمات زیربنایی، زیرساختی و تسهیلاتی برای استان در نظر گرفته شد.
وی افزود: از این میزان حدود 30 میلیارد تومان در قالب ارائه خدمات زیرساختی و 220 میلیارد تومان نیز در قالب تسهیلات قرار شد به متقاضیان پرداخت شود.
مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بیان کرد: از ابتدای زنجیره ارزش یکی از نقاط تمرکز ما تولید نهاده مورد نیاز شتر بود چراکه مقرر شد 10 هزار نفر شتر به جمعیت دامی استان خراسان جنوبی اضافه شود.
وی افزود: تاکنون 750 نفر شتر مولد وارد استان خراسان جنوبی شده و 2 هزار و 250 نفر دیگر نیز در چند ماه آینده افزوده می‌شود که تا پایان سال 1400 باید به 10 هزار نفر برسد.
همتی تصریح کرد: در زمینه علوفه دو سیاست پیش‌بینی کرده‌ایم که سیاست نهایی ما تامین علوفه مورد نیاز دام سبک و سنگین در داخل استان است که برای این منظور با کمک استانداری و منابع طبیعی 2 هزار و 500 هکتار بیابان برای کاشت علوفه واگذار خواهد شد.
بزرگترین مزرعه دست‌کاشت خارشتر کشور در نهبندان افتتاح می‌شود
وی با بیان اینکه بزرگترین مزرعه دست‌کاشت خارشتر کشور در حیدرآباد نهبندان به‌زودی افتتاح می‌شود ادامه داد: از این میزان تاکنون هزار و 500 هکتار بیابان در اختیار ما قرار گرفته است که در 400 هکتار گیاهان مرتعی و خارشتر کاشت شده است.
مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بیان کرد: همچنین در منطقه بندان شهرستان نهبندان نیز یکهزار هکتار زمین در اختیار ما قرار گرفته است که بنا داریم با شیوه‌ها نوین به ایجاد مراتع دست‌کاشت اقدام کنیم چون شتر حیوانی مرتعی است و باید در مراتع پرورش یابد.
وی از کاشت ذرت علوفه‌ای در استان خراسان جنوبی خبر داد و گفت: کاشت این محصول به صورت پایلوت در 50 هکتار از اراضی پایین دست سد رزه آغاز شده است که قابلیت ارتقا تا 500 هکتار را دارد و امید است تا پایان سال 1400 نیازمندی‌های علوفه‌ای را در خود استان تامین کنیم.
همتی اظهار داشت: یکی از مشکلات عمده استان در تکمیل زنجیره شتر این بود که متقاضیان آشنایی چندانی با پرورش شتر نداشتند که در اولین اقدام ایجاد اتحادیه شترداران استان را در دستور کار قرار دادیم که با کمک استانداری موافقت اصولی صادر و اتحادیه نیز تشکیل شده است تا از این طریق متقاضیان مسائل مربوط به این دام را پیگیری کنند.
وی ادامه داد: در کنار این موضوع زیرساخت‌های استان را نیز در دستور کار قرار دادیم و در حال حاضر بزرگترین مرکز قرنطینه شرق کشور به مساحت هفت هکتار در حیدرآباد نهبندان آماده افتتاح است.
مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با بیان اینکه عملیات اجرایی فاز نخست بازار دام نهبندان ماه آینده آغاز می‌شود تصریح کرد: همچنین کشتارگاه نهبندان در حال ساخت است و بازار دام و کشتارگاه حاجی آباد زیرکوه نیز آغاز شده است.
وی بیان کرد: فاز اول مرکز به‌نژادی و تکثیر شتر پرمحصول در بجد شهرستان بیرجند نیز ماه آینده افتتاح می‌شود که هدف آن تامین دام مولد و خودکفایی استان در این زمینه است.
همتی اظهار داشت: استان خراسان جنوبی در زمینه تعهدات خود در طرح هاب شتر تاکنون در زمینه تامین زیرساخت‌های خوب عمل کرده است که تقریبا بیشتر از تعهدات تفاهم‌نامه است و امید است این کمک‌ها ادامه داشته باشد.
وی آخرین حلقه زنجیره شتر را محصولات و بازار آن دانست و گفت: بدون شک هرچقدر زیرساخت و نهاده تولید و تامین شود اما این محصول به فروش نرسد عملا اقدامی انجام نشده است چراکه مردم آنچنان که باید با محصولات شتر آشنایی ندارند.
همتی افزود: شتر مولد روزانه قادر به تولید پنج تا 10 لیتر شیر علاوه بر تغذیه بچه خود است که نسبت به خرید تضمینی شیر شتر در استان اقدام کرده‌ایم.
وی بیان کرد: اعلام آمادگی می‌کنیم از یک لیتر تا یک تن شیر شتر را در صورتیکه با استانداردهای اعلام شده تهیه شده باشد را خریداری کنیم و در این زمینه سه مرکز جمع‌آوری در شهرستان‌های نهبندان، خوسف و سرایان در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با بیان اینکه با این اقدام یکی از مهمترین حلقه‌های زنجیره شتر در استان خراسان جنوبی تکمیل شده است اظهار داشت: از خریداری 100 کیلو شیر روزانه شروع کردیم و اکنون به 700 لیتر رسیده است.
وی ادامه داد: تاکنون 14 تن شیر شتر در استان خریداری شده است همچنین 1.7 دهم تن شیرخشک نیز در استان تولید شده است که اگر مقداری توسعه یابد به عنوان اولین کار حرفه‌ای شیرخشک شتر در کشور مطرح خواهد شد.
کارخانه فرآوری شیر شتر در خراسان جنوبی ایجاد می‌شود
همتی از ایجاد کارخانه فرآوری شیر شتر در آیند نزدیک در استان خراسان جنوبی خبر داد و گفت: تاکنون استان سیستان و بلوچستان برای فروش روزانه 200 لیتر شیر به استان اعلام آمادگی کرده است.
وی اظهار داشت: ایجاد کارگاه‌های ریسندگی پشم شتر نیز از دیگر اقدامات است که به صورت تضمینی از بهره‌برداران خریداری می‌شود.
مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برای خرید تضمینی علوفه خارشتر و پوست شتر در استان نیز اعلام آمادگی کرد و افزود: پوست شتر از پوست گاو و گوسفند خیلی مقاومتر است در حالیکه آن را در چاه می‌اندازند که اگر کشتارگاه به شکل اصولی آن را جدا کنند پوست را خرید تضمینی می‌کنیم.
وی تاکید کرد: از سال گذشته تاکنون اقدامات زیادی برای تکمیل زنجیره شتر در استان انجام شده است که تا پایان سال 1400 حلقه‌های این زنجیره تکمیل خواهد شد تا به اهداف هاب منطقه شتر به عنوان اولین استان برسیم.
همتی با بیان اینکه اولویت طرح هاب شتر در استان با تولید محصولات شیر، دوغ و شیرخشک شتر است عنوان کرد: همچنین در زمینه تولید مواد آرایشی و بهداشتی و روغن فرآوری شده کوهان شتر در حال اخذ مجوز هستیم.
وی در ارتباط با سوال یکی از خبرنگاران در خصوص تخریب مراتع و منابع طبیعی توسط شتر گفت: اکنون 175 هزار نفر شتر در کشور وجود دارد در حالیکه وضعیت موجود مراتع ظرفیت حدود یک میلیون شتر را هم دارد.
مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با بیان اینکه شتر به عنوان یک کالای سرمایه‌ای مطرح است نه مصرفی افزود: در صورت مدیریت صحیح از مراتع قابلیت افزایش جمعیت شتر را داریم.
برچسب‌ها
بیرجند ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) نهبندان خراسان جنوبی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شناسایی و ثبت یک گونه جدید از پرندگان در خراسان رضوی

شناسایی 180 گونه پرنده در نخستین سایت پرنده نگری کشور

حمایت از طبیعت و ارتقای معیشت جوامع بومی در اولویت صنعت گردشگری قرار گیرد

مخالفت صریح نظام پزشکی مشهد با حضور دانش‌آموزان در مدارس

انصراف نماینده خراسان شمالی از لیگ برتر کشتی آزاد

کشف بیش از 3 تن تخم مرغ بدون مجوز در بجنورد

اعطای کالابرگ به خانوار ایرانی از مهر تا اسفند 99 اجرا می‌شود

دادگاه تجاوز به دختر دانشجو توسط هنرمند جوان

نامه محرمانه رئیس کمیسیون بهداشت به روحانی

ترکیب احتمالی پرسپولیس مقابل السد قطر

اجرای 12 عنوان برنامه در هفته دفاع مقدس

اعمال قانون 6600 تخلف آلوده‌ساز در مشهد

327 میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل متضرر از کرونا در سبزوار پرداخت شد

"آوای همسایگی" ورزش را در جامعه گسترش می‌دهد

کدام فیلم‌ها در صف اکران جهانی هستند؟

شناسایی زیرگونه جدید پرنده در خراسان رضوی

کشاورزی خراسان‌جنوبی گرفتار آفات/ بیماری‌های نوظهور در محصولات

طرح تونل امیرکبیر 4 بار پیش از اجرا تغییر کرده بود

ممنوعیت اعلام آمار دانش‌آموزان مبتلا به کرونا/نظارت کامل بر مدارس

توزیع بیش از 205 هزار لیتر موادضدعفونی کننده میان سازمان‌های شهرداری

لزوم جلوگیری از افزایش قیمتها/تمامی مدیران استانی پای کار بیایند

چهاردهمین مجموعه آثار تاریخی خراسان رضوی پروانه فعالیت دریافت کرد

50 ناوگان نو برای حمل و جمع آوری پسماندهای پزشکی

کرونا مهارت‌آموزی خراسان شمالی را 41 درصد کاهش داد

استاد دانشگاه: سرمایه‌گذاری خوبی در زیرساخت‌های معدنی انجام شد

خطر تردد سوخت رسان ها در شهران از مخازن سوخت بیشتر است

فرماندار گناباد: مشارکت مردم در عمران شهری ضروری است

3 نقطه حادثه‌خیز جاده‌ای رازوجرگلان ایمن شد

بازدید از موزه های منطقه 11 رایگان است

ساخت مجموعه تفریحی رفاهی وردآورد

دسترسی به سامانه 1888 از طریق اپلیکیشن تهران من

توزیع واکسن آنفلوآنزا در خراسان رضوی آغاز شد

15 هزار واکسن آنفولانزا وارد خراسان جنوبی شد؛ توزیع در مراکز بهداشتی درمانی

کشف 40 تن و 756 کیلوگرم مواد مخدر در خراسان جنوبی

هوای خراسان رضوی 8 درجه سردتر می‌شود

واکنش امارات به عادی سازی روابطش با اسرئیل

قیمت راناپلاس مشخص شد

واکنش میرسلیم به ماجرای اهدای دناپلاس به نمایندگان

بهترین بازیکن دیدار استقلال - پاختاکور انتخاب شد

بخش‌های خدماتی به‌زودی در منطقه گردشگری بند دره بیرجند مستقر می‌شود

بخش‌های خدماتی در منطقه گردشگری بند دره بیرجند مستقر می‌شود

"نشاط" ابزاری ارزشمند در توسعه سازمانی

حکایت سالها مجاهدت یک مادر شهید/ از امدادگری در جنگ تا روایت‌گری

هیچ مدرسه‌ای از پرداخت قبض معاف نشده است/15 میلیارد بدهی داریم

533 خانواده در خراسان رضوی بیش از یک شهید تقدیم انقلاب کرده‌اند

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در 87 درصد مدارس خراسان رضوی

نظارت ها افزایش یابد/جلوگیری از ولنگاری ها و شرایط بیکاری

رشته علوم آزمایشگاهی دامپزشکی باعث شکوفایی استعداد دانشجویان می‌شود

454 میلیارد ریال تسهیلات کرونا در خراسان جنوبی پرداخت شد

پیوند خراسان شمالی به راه‌آهن، معطل آزادسازی زمین است