پیام خراسان

آخرين مطالب

مظلومیت پروژه ای فرهنگی در خراسان جنوبی؛

کلنگی که 13سال بر زمین ماند/باغ موزه دفاع مقدس در پیچ وخم اعتباری مقالات

کلنگی که 13سال بر زمین ماند/باغ موزه دفاع مقدس در پیچ وخم اعتباری
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند-باغ موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی که در سال 85 کلنگ احداث آن به زمین زده شد به دلیل مشکلات اعتباری اکنون پس از 13 سال باز هم مسئولان وعده برای آغاز عملیات اجرایی آن را داده اند.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها: سخن از پروژه‌ای است که حدود یک دهه و شاید بیشتر از طرح آن می‌گذرد. پروژه‌ای فرهنگی و مهم که می‌خواهد به جوانان و نوجوانان خراسان‌جنوبی بگوید که در سال‌های دفاع مقدس پدران آنان چگونه و با چه ایثارگری‌هایی وجب به وجب خاک این مملکت را حفظ کرده‌اند و نقش مردم دیار خاوران در این ایثارگری‌ها تبیین شود.
بنا بر گفته‌ها از 31 استان کشور تاکنون 25 استان مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس خود را به بهره‌برداری رسانده‌اند اما متأسفانه در خراسان‌جنوبی به واسطه مسائلی چون کمبود اعتبار این پروژه هنوز به سرانجام نرسیده و بعد از گذشت سال‌ها پیشرفت آن در حد صفر است.
خبرنگار مهر در گفتگو با مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی آخرین وضعیت این پروژه را پیگیری کرده است.
اعتبارات قطره چکانی
غلامرضا فلاحی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در این زمینه اظهار کرد: پروژه مرکز فرهنگی و پارک موزه دفاع مقدس خراسان‌جنوبی یک پروژه طولانی مدت شده است که علت اصلی آن را باید در تخصیص نیافتن اعتبارات کافی جست‌و جو کرد.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: البته مشکلاتی در بحث تملک زمین این پروژه وجود داشت که رفع شده است و در حال حاضر این پروژه آماده برای شروع ساخت و ساز و فعالیت است.
فلاحی ادامه‌داد: در راستای رفع مشکلات پیش روی مرکز فرهنگی و پارک موزه دفاع مقدس استان در سال جاری همراه استاندار، اعضای شورای شهر و تنی چند از مسئولین به محل پروژه رفته و از نزدیک و به صورت میدانی مسائل را بررسی کردیم.
دو میلیارد اعتبار برای شروع پروژه 35 میلیارد تومانی
وی افزود: نهایت در شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی استاندار یک میلیارد تومان برای شروع این پروژه اختصاص داد و یک میلیارد تومان نیز در سال جاری از محل اعتبارات ملی به مرکز فرهنگی و پارک موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی اختصاص یافته است.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه ساخت این پروژه حدود 35 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، گفت: این میزان اعتبار بر اساس بررسی‌های سه ماه گذشته است و به صورت طبیعی هر چه زمان بگذرد با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی این اعتبار نیز افزایش می‌یابد.
فلاحی با بیان اینکه زمین این پروژه حدود 32 هکتار است، اظهار کرد: احداث مرکز فرهنگی و باغ موزه دفاع مقدس خراسان‌جنوبی در سال 85 مصوب شده و زمین آن در تقاطع بلوار شهید صیاد شیرازی و خیابان شهید قرنی بیرجند است.
یک پروژه و سه بار کلنگ زنی
احداث پارک موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی در سال 85 مصوب شد و کلنگ آن در زمینی به مساحت 32 هکتار در تقاطع خیابان صیاد شیرازی و قرنی بیرجند با حضور استاندار وقت خراسان جنوبی بر زمین خورد.
کلنگ احداث پارک موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی برای دومین بار در دوم خرداد ماه سال 92 با حضور مسئولان به زمین زده شد و قرار بود این پارک موزه در سه فاز و در زمینی به مساحت 32 هکتار طراحی و ساخته شود که بنا به گفته مدیرکل وقت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان جنوبی برای فاز نخست آن 15 میلیارد تومان در همان سال اعتبار مورد نیاز بود.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی در ادامه گفتگویش با خبرنگار مهر با اشاره به مدت زمان طولانی اجرای این پروژه و کش و قوس‌های متعدد، مطرح کرد: 10 سال از مدت زمان آغاز این پروژه می‌گذرد اما تاکنون هیچ پیشرفت اجرایی نداشته و به‌صورت جدی و عمیق و به‌عنوان یک اولویت ارزشمند و تأثیرگذار به این موضوع توجه نشده است.
فلاحی بیان‌کرد: کلنگ زنی این پروژه به طور قطع و یقین در هفته دفاع مقدس سال جاری انجام خواهد شد و امیدواریم با همکاری همه دستگاه‌ها و نهادهای ذی ربط چون سپاه انصارالرضا (ع)، نیروی زمینی ارتش، پایگاه هوایی شهید حسینی و استانداری بتوانیم این پروژه را با سرعت مطلوبی پیگیری کنیم.
وی با بیان اینکه بی‌شک سرعت گیری این پروژه نیازمند اعتبارات ملی بیشتری است، گفت: این موضوع را از طریق استاندار خراسان‌جنوبی و مجمع نمایندگان استان دنبال می‌کنیم.
فلاحی ادامه‌داد: در طی سه – چهار سال گذشته در راستای جمع‌آوری آثاری که قرار است در این مجموعه به نمایش گذاشته شود اقدامات بسیار ارزشمندی با همکاری خانواده محترم شهداء، ایثارگران و رزمندگان دفاع مقدس خراسان‌جنوبی انجام شده که این روند ادامه خواهد داشت.
سرعت‌گیری پروژه نیازمند عزم همگانی است
وی افزود: در مرکز فرهنگی و پارک موزه دفاع مقدس می‌خواهیم گوشه‌ای از ایثارگری‌های مردم خراسان‌جنوبی در سال‌های دفاع مقدس را نشان دهیم و از این جهت همگان باید در قبال این پروژه احساس مسئولیت مضاعفی داشته باشند.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه فرهنگ دفاع مقدس یک گنجینه تمام نشدنی است، یادآور شد: دوران دفاع مقدس در حقیقت یک دانشگاه انسان‌سازی بود و انتقال و گسترش این فرهنگ از طرق مختلف مثل همین پارک موزه دفاع مقدس در ماندگاری فرهنگ عزت و شهادت در بین مردم ما بسیار نقش آفرین است.
فلاحی افزود: هر آنچه امروز مردم ما از عزت و پیشرفت و ایستادگی و روحیه مقاومت دارند مرهون میراث فرهنگی سال‌های دفاع مقدس است و از این نظر انتقال آن به نسل‌های آینده حائز اهمیت تلقی می‌شود.
بی‌شک نمی‌توان انتظار داشت با اعتبارات قطره چکانی و دو- سه میلیاردی این پروژه فرهنگی مهم در خراسان‌جنوبی آن هم در شرایطی که هر روز شاهد تورم در بخش‌های مختلف از جمله در حوزه مصالح ساختمانی هستیم، سرعت گیرد.
اگر با رایزنی‌های نمایندگان مجلس و سایر مسئولان استانی برای این پروژه فرهنگی مهم اعتبار ملی قابل توجهی اختصاص یابد، شاید بتوان انتظار داشت که چرخ این پروژه سرعت بیشتری به خود گرفته و در آینده نه چندان دور شاهد افتتاح فازهای نخست آن باشیم.
طبق گفته مسئولان و متولیان امر قرار است این پروژه فرهنگی مهم، جزء پنج باغ موزه بزرگ دفاع مقدس کشور شود.
در هر حال سال‌ها است سخن از باغ موزه دفاع مقدس خراسان‌جنوبی زده می‌شود، استانی که نام آن با سرداران بزرگی چون شهید محمود کاوه پیوند خورده و از این جهت انتظار است که در چهلمین سالگرد دفاع مقدس اقدام شایسته و اثر گذاری در خصوص این پروژه انجام شود.
اگر امروزه در راستای ترویج و نقل آنچه در سال‌های نه چندان دور از ایثار و غرور و حماسه بر ملت ما گذشته است، کوتاهی کرده و کام نوجوانان و جوانانمان را از آن شیرین و گوارا نکنیم شاید فردا و فرداها دیر شده باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نمایشگاه کتاب دفاع مقدس در سبزوار گشایش یافت

تماس با اورژانس 115 بیرجند چهار برابر شد

پیشکسوتان ارتش شمال شرق کشور تجلیل شدند

افتتاح 558 کلاس درس خیرساز در خراسان رضوی

10 هکتار زمین برای دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی اختصاص یافت

فرمانده مرزبانی: دستگیری اتباع خارجی فاقد مجوز در کشور 32 درصد افزایش یافت

دفاع از کشور و جهاد یک تکلیف همگانی است

تعیین تکلیف 123 پرونده راکد در شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی

دوقلو‌های عجول برغمدی به دنیا آمدند

محاسبه سرعت نور با یک تخته شکلات!

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1 مهر 99

اتومبیل خود را در پارکینگ قرار دهید و به روز جهانی بدون خودرو بپیوندید

شهروند و همشهری وارد بورس می شوند

هرگونه راهپیمایی و پیاده‌روی در روز اربعین ممنوع است

احتمال تغییر ساعات طرح ترافیک وجود دارد

تقدیر از 24 سرباز نمونه در خراسان جنوبی

تمدید ثبت نام در رشته های بدون آزمون دانشگاه علمی کاربردی جهاددانشگاهی بجنورد

آغاز ساخت گلخانه 100 هکتاری شیروان تا دو هفته آینده

10 عنوان کتاب با مضمون دفاع مقدس در خراسان شمالی منتشر شد

واگذاری 10 هزار موتورسیکلت برقی به متقاضیان در مشهد

نعمتی: میزبانی قطری‌ها خوب نیست/ مقابل پاختاکور بی‌انگیزه نیستیم

دفاع مقدس، احیا کننده خودباوری مردمی | ابراهیم صادقی فر - معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

شیناانصاری: 50 درصد تهرانی ها از خودروی شخصی استفاده می کنند

آموزش غیر حضوری، پایه اصلی آموزش در کیش

پویش «آماده باش»، ورزش همگانی را توسعه داد

خط فقر 10 میلیون تومان شد

فاصله 20 میلیونی قیمت پرواز‌ تهران - استانبول!

2 هزار و 79 پرونده در شعب تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی مختومه شد

50 مرکز مشاوره به داوطلبان انتخاب رشته خدمات می‌دهند

ائمه جمعه در هشت سال دفاع مقدس نقش ویژه ای داشتند

معرفی صادرکنندگان برگزیده خراسان رضوی در آبان ماه 99

شهردار تهران در صدد احیای هویت شهری است

فرمانده تیپ مردم پایه: جوانان انقلابی جلوی حرکت دشمن را گرفتند

جوانان در زمان جنگ جلوی حرکت سیل آسای دشمن را گرفتند

زمان طلایی استفاده از واکسن آنفلوآنزا هر لحظه در حال از دست رفتن است

ائمه جمعه در جنگ تحمیلی وظیفه پرچم‌داری و هدایتگری داشتند

فرمانده مرزبانی: هوشمندسازی، اولویت مرزبانی کشور است

ماجرای جسد سلاخی شده در گاری زباله

پزشکان داوطلب 9656 نفر را در مناطق متاثر از خشکسالی ویزیت کردند

امام جمعه بیرجند: جایگاه توحیدی محکم لازمه مبارزه با کفر است

نواخته شدن زنگ مقاومت و ایثار در 2500 آموشگاه خراسان جنوبی

53 میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی در شیروان جذب شد

دفاع مقدس ابهت استکبار را نابود کرد / انقلاب به جهان صادر می‌شود

نوازی: امیدوارم با شکست پاختاکور به ایران بازگردیم

آزمون ورود به حرفه مهندسان و معماران تجربی در خراسان جنوبی برگزار می‌شود

روزانه 6 نفر در تصادفات شهری خراسان جنوبی مصدوم می‌شوند

صیانت از مرام شهدا رسالت همگانی است

غرق شدن پسر جوان بیرجندی در رودخانه تجن ساری

غارهای منحصر به فرد و حساس را به عنوان اثر طبیعی و ملی ثبت می کنیم

زنده زنده دفن شدن حدیثه و نازنین در زیر سقف مغازه