پیام خراسان

آخرين مطالب

مردم خراسان جنوبی حیرت زده از قیمت ها؛

تحصیل گران شد/ زنگ خطر ترک تحصیل در مناطق محروم مقالات

تحصیل گران شد/ زنگ خطر ترک تحصیل در مناطق محروم
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- افزایش قیمت بالای لوازم التحریر در خراسان جنوبی در کنار قدرت خرید پایین مردم زنگ خطری برای ترک تحصیل دانش آموزان در مناطق محروم است.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها: همه ساله در آستانه مهر ماه تقاضا برای خرید لوازم‌التحریر افزایش می‌یابد و مردم در صدد تدارکات آغاز مدرسه‌ای خاطره‌انگیز برای فرزندان هستند.
شیوع کرونا در سال جاری شرایط ویژه‌ای را بر مدارس و وضعیت تحصیل دانش آموزان حاکم کرده و این شرایط زندگی بسیاری از خانواده در حوزه اقتصادی تحت تاثیر قرار داده، تبلت و گوشی هوشمند مهمترین نیاز یک دانش آموز شده که هزینه ای سنگین بر دوش خانواده ها گذاشته شده است.
دل‌نگرانی های دانش آموزان و والدین از یک سو و آشفتگی‌ها و التهابات در بازار و نوسان قیمت از سویی دیگر این ایام را بر کام عده‌ای تلخ کرده و روزهایی پر تنش و پر اضطراب را برای مردم رقم زده است.
این روزها وضعیت بغرنجی برای بسیاری از خانواده ها ایجاد شده تا جایی که برخی از افراد یا شغل خود را از دست داده اند یا با کسادی در بازار کارشان تا آستانه تعطیلی رفته است و حالا خانواده ها در این اوضاع و احوال برای بازگشایی مدارس و ادامه تحصیل فرزندان خود نیاز به تبلت و یا گوشی هوشمند دارند اما قدرت خرید ندارند.
گلایه مردم
یکی از شهروندان در گفت و گو با مهر و با گلایه از وضعیت رشد قیمت لوازم‌التحریر در استان بیان کرد: قیمت برخی از کالاها مانند جامدادی رشد زیادی داشته است.
حلیمه سرحدی ادامه داد: در سال جاری برای خرید لوازم‌التحریر یکی از فرزندانم 300 هزار تومان هزینه در نظر گرفتم این در حالی است که طی سال گذشته لوازم‌التحریر دو فرزندم را با مبلغی کمتر از 150 هزار تومان تهیه کردم.
وی ادامه داد: سال گذشته یک بسته مداد رنگی 15 هزار تومان و امسال با همان مدل و کیفیت 25 هزار تومان بوده است.
سرحدی با بیان اینکه در دهه‌های قبل که خودمان دانش‌آموز بودیم تهیه لوازم‌التحریر بر عهده مدرسه بود، گفت: اگر اقلام مورد نیاز دانش آموزان توسط مدرسه تهیه شود لوازم‌التحریر به قیمت واقعی برمی گردد.

پیام خراسان


یکی دیگر از شهروندان هم در گفت و گو با مهر بیان کرد: سال گذشته قیمت یک عدد دفتر سیمی 14 هزار تومان و امسال 25 هزار تومان شده است.
فاطمه فیاضی ادامه داد: همچنین قیمت مداد نیشی در سال گذشته 10 هزار تومان بوده که امسال به 20 هزار تومان افزایش یافته است.
وی با اشاره به مشکل ورود چند ساله انواع لوازم‌التحریر فانتزی در بازار بیان کرد: بسیاری از این لوازم از قیمت بالایی برخوردار بوده و طراحی‌هایشان دانش آموزان را جذب می‌کند و این برای خانوارهای کم درآمد شرمندگی والدین را به دنبال دارد چرا که توان خرید را ندارند.
فیاضی خواستار نظارت مسئولان بر بازار خرید و فروش لوازم‌التحریر شد و افزود: دو عدد دفتر و یک جامدادی را به قیمت 200 هزار تومان خریداری کردم.
وی ادامه داد: دولت حمایت و کنترل بازار نوشت افزار را فقط در بحث تأمین دفترهای به اصطلاح تعاونی خلاصه کرده که امسال هم خبری از آن نیست.
یکی از بانوان بیرجندی که به همراه سه فرزند دانش آموز خود در فروشگاه های لوازم التحریر در حال چرخیدن است به خبرنگار مهر گفت: قیمت ها را که سوال کردم از خرید پشیمان شدم و ترجیح دادم به منزل برگردم و لوازم سال گذشته را بررسی کنم که کدامیک قابل استفاده است و همان ها را در اختیار بچه ها قرار دهم.
گوشی های گران و دانش آموزان فقیر
اسدی با بیان اینکه نهایت توانم این است فقط چند دفتر معمولی برای بچه ها بخرم، می گوید: فعلاً که علی رغم کرونا و استرس هایی که دارم فرزندانم را برای آموزش حضوری می فرستم اما دغدغه بزرگ ترم این است که اگر آموزش مجازی شود چگونه در این بازار گران موبایل برای آنها گوشی یا تبلت تهیه کنم.
یکی دیگر از شهروندان در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به بازار لوازم‌التحریر بیان کرد: وقتی بنا به اعلام مسئولان وزارتی حضور فیزیکی در کلاس‌ها داوطلبانه اعلام می‌شود، چرا باید قیمت لوازم‌التحریر افزایش یابد.
هادی ارسلانی با اشاره به گرانی لوازم‌التحریر بیان کرد: قیمت برخی کالاها مانند کیف نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش یافته است.
وی ادامه داد: با توجه به طرح‌های حکاکی شده روی اجناس، بچه‌ها به ویژه دبستانی‌ها شیفته کالا شده و از خانواده تقاضای خرید آن را دارند.
وی بیان کرد: در شرایطی که ویروس کرونا به اقتصاد بسیاری از خانواده‌ها ضربه زده، شایسته نیست که اینگونه بر مردم فشار تحمیل شود.
ارسلانی با اشاره به مجازی شدن مدارس و آموزش ها ادامه داد: شرایط پیش رو خطر ترک تحصیل را به خصوص در مناطق محروم استان افزایش می‌دهد چراکه تأمین یک دستگاه گوشی که نرم افزار شاد را بپذیرد، با کمترین کیفیت حداقل دو میلیون تومان است.

پیام خراسان


یکی دیگر از شهروندان هم به مهر گفت: حداقل های یک تحصیل برای یک دانش آموز اکنون از حقوق من کارگر بیشتر است.
طالبی با بیان اینکه خرید یک گوشی هوشمند و چند دفتر و خودکار سه میلیون تومان می شود، بیان کرد: حقوق ماهیانه ام دو میلیون تومان است و با گرانی مایحتاج زندگی و اجاره بهای چگونه می توانم زمینه تحصیل فرزندم را فراهم کنم؟ دو فرزند محصل دارم که خودتان حساب کنید باید چقدر هزینه کنم.
کاهش تقاضای مردم در خرید لوازم‌التحریر
یک فروشنده لوازم‌التحریر هم در گفت و گو با مهر بیان کرد: در سال جاری در اقلامی مانند مداد، تراش، جامدادی و کیف افزایش قیمت داشته‌ایم.
رضا زنگویی با بیان اینکه اگرچه قیمت‌ها رشد داشته اما تقاضای مردم برای خرید هم کاهش یافته است، افزود: بسیاری از دانش آموزان از اقلام سال گذشته استفاده می‌کنند.
وی با بیان اینکه میزان فروش محصولاتم در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است، افزود: در سطح بیرجند کمبود کالای تحصیلی نداریم.
زنگویی در پاسخ به سوالی پیرامون افزایش قیمت لوازم‌التحریر بیان کرد: امروزه تمام اجناس و کالاها از رشد قیمتی برخوردار هستند.
وی ادامه داد: مردم در ابتدای سال تحصیلی، مایحتاج یک ساله دانش‌آموز را خریداری کرده بنابراین افزایش قیمت کالاها را به خوبی احساس می‌کنند در صورتی که اگر قلم به قلم خریداری شود، رشد آن مانند دیگر اجناس عادی‌تر خواهد بود!.
عابدینی از دیگر فروشندگان لوازم التحریر می گوید: در چند سال گذشته اواخر شهریور و اوایل مهرماه مغازه های لوازم التحریر بسیار شلوغ می شد اما امسال بازار به شدت تحت تاثیر قدرت خرید مردم قرار گرفته است.
وی عنوان کرد: به عنوان مثال اگر فردی در سال گذشته 150 هزار تومان برای لوازم التحریر هزینه کرده است، امسال با قیمت 50 هزار تومان فقط لوازم ضروری را خریداری می کند.

پیام خراسان


رشد 40 درصدی برخی اقلام
رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و کتاب بیرجند در گفت و گو با مهر بیان کرد: در سال جاری در خصوص دفتر هیچ افزایش قیمتی نداشتیم.
مهدی راستگو مقدم ادامه داد: دفاتر 40، 60 و 100 برگ به ترتیب با قیمت سه هزار تومان، چهار هزار و 300 و هفت هزار و 500 تومان به فروش می‌رسد.
وی با بیان اینکه قیمت دفاتر سیمی بسته به نوع و کیفیت فرق دارد، اظهار کرد: در مجموع کالایی به اسم دفتر تعاونی نداریم.
راستگو مقدم از افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت کالاهایی مانند مداد، پاک کن و تراش خبر داد و افزود: قیمت هر کالا بسته به نوع آن متفاوت است.
کاهش 80 درصدی فروش لوازم‌التحریر
رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و کتاب بیرجند بیان کرد: هر جامدادی ارزان قیمت که از تهران خریداری می‌شود، حداقل 50 تا 60 هزار تومان به فروش می‌رسد.
راستگو مقدم با بیان اینکه در زمینه لوازم‌التحریر هیچ کمبود کالا و یا گران فروشی نداریم، گفت: شهروندان می‌توانند گلایه‌ها، انتقادات و پیشنهادات را از طریق سامانه 124 بازرگانی منتقل کنند.
وی از کاهش تقاضای مردم در خرید لوازم‌التحریر خبر داد و افزود: در سال جاری نسبت به سال گذشته 85 درصد کاهش فروش داشته‌ایم.
با توجه به شرایط حاکم بر مدارس و بازار لوازم‌التحریر می‌طلبد مسئولان به دنبال راهکاری مناسب برای ادامه روند تحصیل دانش آموزان باشند تا در مناطق محروم آن هم در استان کم برخورداری مانند خراسان جنوبی که شرایط تحصیل برای بسیاری خانواده ها دشوارتر از گذشته شده است شاهد ترک تحصیل فرزندان آینده این مرز و بوم نباشیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

15 هزار واکسن آنفولانزا وارد خراسان جنوبی شد؛ توزیع در مراکز بهداشتی درمانی

کشف 40 تن و 756 کیلوگرم مواد مخدر در خراسان جنوبی

هوای خراسان رضوی 8 درجه سردتر می‌شود

واکنش امارات به عادی سازی روابطش با اسرئیل

قیمت راناپلاس مشخص شد

واکنش میرسلیم به ماجرای اهدای دناپلاس به نمایندگان

بهترین بازیکن دیدار استقلال - پاختاکور انتخاب شد

بخش‌های خدماتی به‌زودی در منطقه گردشگری بند دره بیرجند مستقر می‌شود

"نشاط" ابزاری ارزشمند در توسعه سازمانی

533 خانواده در خراسان رضوی بیش از یک شهید تقدیم انقلاب کرده‌اند

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در 87 درصد مدارس خراسان رضوی

نظارت ها افزایش یابد/جلوگیری از ولنگاری ها و شرایط بیکاری

رشته علوم آزمایشگاهی دامپزشکی باعث شکوفایی استعداد دانشجویان می‌شود

454 میلیارد ریال تسهیلات کرونا در خراسان جنوبی پرداخت شد

پیوند خراسان شمالی به راه‌آهن، معطل آزادسازی زمین است

هشدار درباره خسارت‌های احتمالی یخبندان شبانه در خراسان جنوبی

چرا مبتلایان کرونا نباید واکسن آنفلوآنزا را بزنند؟

هیچ اجباری در خرید لباس فرم دانش آموزان نیست

راه‌اندازی رشته تحصیلی آتش‌نشانی در یک هنرستان دخترانه در مشهد

گرگ شهر پای چوبه دار زندان مشهد زانو زد

دستگیری اغفالگر حرفه‌ای در فضای مجازی

نامجو مطلق: دو سه صحنه خیلی مشکوک اتفاق افتاد

اعتراض رسمی باشگاه استقلال به داور عمانی

فرهاد مجیدی را برگردانید؛ بهترین گزینه است

اطلاعیه معاونت حمل و نقل ترافیک درباره کارت بلیت خبرنگاران

حفظ سلامت دانش‌آموزان اولویت بازگشایی مدارس است

حفظ سلامت دانش‌آموزان مهم‌ترین اولویت اصلی بازگشایی مدارس است

هوای خراسان رضوی هشت درجه سردتر می‌شود

نمودار معاملات مسکن در آینده چگونه خواهد بود؟

استقرار بخش‌های خدماتی در بند دره تا 2 ماه آینده

محسن هاشمی: مالکیت 90 درصد فضای سرای محلات برای شهرداری است

مستندِ ارض ملکوت

اجرای شنبه های بدون پسماند در منطقه 4

آشفتگی در هزینه‌های درمان کرونا

قبور شهدای غواص در هفته دفاع مقدس

بارندگی‌های خراسان شمالی 25 درصد کاهش یافت

درگذشت پیشکسوت سفال‌گری خراسان جنوبی

توزیع واکسن آنفولانزا در خراسان‌جنوبی؛ مادران باردار در اولویت

پیش بینی افزایش بیمارستان‌های ویژه کرونا در پاییز و زمستان

آن 23 نفر، روایت تازه ای از دفاع مقدس

زمان احتمالی توزیع واکسن کرونا در آمریکا

پاداش 600 میلیونی در انتظار بازیکنان استقلال

تاکید استاندار خراسان جنوبی بر توجه به کویرنوردی و بوم‌گردی

پیشنهاد نمایش ابتکارات مهندسی جنگ در باغ موزه

جزیره‌ای عمل کردن مهدهای کودک و محتوایی که مشخص نیست

17 هزار عضو جوان با هلال احمر خراسان جنوبی همکاری دارند

475 دانش‌آموز اسفراینی نیازمند وسایل کمک آموزشی هستند

خراسان شمالی در بحران نداشتن آمار کرونا/لزوم ارائه روزانه اطلاعات

634 طرح مبارزه با مواد مخدر در خراسان شمالی اجرا شد

معیار انتخاب یا تعویض نام خیابان