پیام خراسان

آخرين مطالب

500 نیروگاه خورشیدی کوچک در خراسان شمالی ایجاد می‌شود سياسي

500 نیروگاه خورشیدی کوچک در خراسان شمالی ایجاد می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد - رییس گروه تحقیقات و انرژی‌های تجدیدپذیر شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی گفت: 500 نیروگاه خورشیدی کوچک 5 کیلوواتی با کمک کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی استان برای مددجویان زیر پوشش این نهادهای حمایتی ایجاد می‌شود.

اسماعیل حسین‌پور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به خرید تضمینی برق تولیدی نیروگاه های کوچک خورشیدی توسط این شرکت، افزود: بنا بود امسال هزار نیروگاه خورشیدی کوچک برای محرومان استان ایجاد شود اما به دلیل محدودیت اعتباری کمیته امداد امام خمینی (ره)، امسال 500 نیروگاه ایجاد می شود و مابقی موارد در سال های آینده راه اندازی خواهد شد.
وی با بیان اینکه برای راه اندازی این نیروگاه های کوچک به پیمانکاران اجرای طرح آموزش های لازم داده شده است، گفت: ایجاد این نیروگاه های خورشیدی زمانی قابل اجرا خواهد بود که تسهیلات مورد نیاز توسط سازمان های حمایتی مزبور به خانواده های محروم مجری آن اعطا شود و شرکت برق تنها وظیفه آموزش، نظارت فنی و رعایت استانداردها را بر عهده دارد.
حسین پور، اعتبار موردنیاز برای راه اندازی هر نیروگاه کوچک خورشیدی را 500 تا 600 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: در بیشتر استان های کشور از جمله خراسان رضوی و جنوبی با حمایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی و نیز سازمان های حمایتی، تسهیلات اجرای این طرح به مددجویان داده شده است.
وی افزود: با توجه به اینکه خراسان شمالی استانی کم درآمد و محروم است این اقدام باید با حمایت بیشتری انجام شود تا خانوارهای زیر پوشش از این طریق به درآمد پایدار برسند و برق تولیدی خود را به صورت تضمین شده به این شرکت بفروشند.
حسین پور اظهار داشت: از سال 97 تاکنون 52 نیروگاه خورشیدی کوچک در این استان توسط بخش خصوصی ایجاد شده که چهار میلیارد و 300 میلیون ریال بابت خرید انرژی تولیدی آن در خرداد و تیرماه امسال به حساب مالکان این نیروگاه ها واریز شده است.
ایجاد 28 نیروگاه خورشیدی توسط ادارات خراسان شمالی
وی شمار نیروگاه های خورشیدی منصوبه در ادارات و سازمان های استان را نیز 28 فقره عنوان کرد و افزود: طبق شیوه نامه ابلاغی معاون اول رییس جمهوری، همه دستگاه ها و ادارات دولتی موظف هستند که حداقل 20 درصد برق مصرفی خود را از انرژی های تجدیدپذیر تامین کنند در غیر این صورت هر کیلووات ساعت مصرف برق آن ها با قیمت آزاد 10 هزار و 400 ریال محاسبه خواهد شد.
رییس گروه تحقیقات و انرژی های تجدیدپذیر شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی اظهار داشت: تفاهمنامه ای با نام طرح «برکت آفتاب» برای ساخت 2 هزار نیروگاه خورشیدی در منازل مددجویان کمیته امداد و بهزیستی خراسان شمالی در سال 96 منعقد شده بود که قرار بود برای سال 98، هزار نیروگاه خورشیدی و برای سال 99 نیز هزار نیروگاه دیگر ساخته شود اما به علت نبود اعتبارات لازم اجرایی نشد.
حسین پور افزود: سال گذشته هزار و 350 خانواده مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی خراسان شمالی به این شرکت معرفی شدند که منزل هزار و 200 خانواده از لحاظ فنی و ساختگاه احداث نیروگاه مورد تایید قرار گرفت اما به دلیل تخصیص نیافتن اعتبار لازم از طرف اداره های مرتبط، اجرای طرح محقق نشد.
وی گفت: ساخت هر نیروگاه خورشیدی برای مددجویان، طبق برآوردهای سال 97، 250 میلیون ریال هزینه دربرداشت و حال آنکه این رقم اکنون به 550 تا 600 میلیون ریال افزایش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: با این وجود برای آن تعداد معدود از مددجویان که در اوایل سال 97 نیروگاه خورشیدی 5 کیلوواتی راه اندازی کردند به ازای هر 2 ماه تولید انرژی امسال حدود 40 میلیون ریال به حساب آنها واریز می شود که با بخشی از آن می توانند اقساط تسهیلات ماهانه 6 میلیون و 500 هزار ریال را که برای ساخت نیروگاه خورشیدی دریافت کرده اند، پرداخت کنند.
در مجموع 92 نیروگاه خورشیدی در خراسان شمالی با ظرفیت هزار و 120 کیلووات وجود دارد که در این نیروگاه ها در طول سال 2 میلیون و 258 هزار کیلووات انرژی، معادل برق مصرفی 904 خانواده تولید می شود.
شرکت برق خراسان شمالی 367 هزار مشترک دارد که از این تعداد 308 هزار مشترک معادل 84 درصد مشترکان بخش خانگی، 4 درصد ادارات و دستگاه‌های خدمات رسان، یک درصد بخش کشاورزی، کمتر از یک درصد صنعتی و 10 درصد سایر مصارف است.
خراسان شمالی 863 هزار نفر جمعیت دارد که 44 درصد آنان در روستاها سکونت دارند.
برچسب‌ها
بجنورد انرژی تجدیدپذیر انرژی برق مددجوی کمیته امداد خراسان شمالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield