پیام خراسان

آخرين مطالب

مسوولان اقتصادی خراسان رضوی موانع ایفای تعهدات ارزی را در این استان بررسی کردند سياسي

مسوولان اقتصادی خراسان رضوی موانع ایفای تعهدات ارزی را در این استان بررسی کردند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- مسوولان و فعالان اقتصادی خراسان رضوی با بررسی دلایل ایفا نشدن به موقع تعهدات ارزی و تعلیق کارتهای بازرگانی برخی از صادرکنندگان، راهکارهایی برای حل این مشکل به منظور حفظ صادرات ارایه دادند.

به گزارش روز جمعه خبرنگار ایرنا معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در نشست کارگروه توسعه صادرات استان در خصوص ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان و مسائل و مشکلات در این خصوص گفت: امسال در کنار کمیته پایش کارتهای بازرگانی که به صورت مرتب آخرین وضعیت کارتهای بازرگانی استان را رصد می‌کرد، کمیته اقدام ارزی با همکاری اتاق بازرگانی استان تشکیل شد.
علی غفوری مقدم افزود: کمیته اقدام ارزی خراسان رضوی به افرادی که به تعهدات ارزی خود عمل نکرده بودند هشدارهای لازم را داد و کارت بازرگانی برخی از این افراد نیز تعلیق شد با این حال به آنان فرصت دوباره‌ای داده شد تا در مهلت مقرر بتوانند نسبت به انجام تعهدات ارزی خود اقدام کنند.
وی 31 شهریور ماه را آخرین مهلت ایفای تعهدات ارزی فعالان اقتصادی دانست و ادامه داد: بعد از این تاریخ کارت بازرگانی عده‌ای تعلیق خواهد شد و باید برای رفع تعلیق آنها تدبیری اندیشید.
رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در تشریح دلایل ایفا نشدن تعهدات ارزی اظهار داشت: اختلاف ارزش‌گذاری گمرکی با میزان فروش واقعی و نیز نوسانات نرخ ارز موجب افزایش بدهی ارزی صادرکنندگان شده است.
محمدعلی امیرفخریان افزود: برخی از صادرکنندگان به دلیل اینکه اظهارنامه‌های صادراتی شان به کشورهای افغانستان و عراق تا 16 مردادماه سال 1397 در سامانه جامع تجارت ثبت نشده است مشمول تعهد ارزی شده‌اند.
وی ادامه داد: تاجران به منظور بازگرداندن ارز حاصل از صادرات خود که به صورت ریالی به کشورهای عراق و افغانستان صادر کرده‌اند ناگزیر به تامین ارز از بازار آزاد و تحویل آن به صرافی هستند که این موضوع علاوه بر مخاطرات قانونی، گردش حسابی را برای آنان ایجاد خواهد کرد و در آینده مشکلات مالیاتی را برای آنان در پی خواهد داشت.
رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی عدم امکان ورود ارز به کشور به دلیل تحریمها را از دیگر دلایل عدم ایفای تعهدات ارزی برشمرد و افزود: تامین کالا و نرخ صادراتی بر مبنای قیمت آزاد ارز است در حالی که برگشت ارز حاصل از صادرات آن بر مبنای نرخ نیمایی است.
امیرفخریان افزود: نبود صرافی در برخی کشورها و تحمیل کارمزد زیاد برای انتقال به کشورهای ثالث، وجود کارتهای بازرگانی یک بار مصرف و برهم زدن حاشیه سود صادرکننده و اختلاف نرخ واقعی صادراتی در کشورهای هدف از دیگر دلایل عدم ایفای تعهدات ارزی است.
وی اضافه کرد: سود سرمایه‌گذاران خارجی باید به صورت ارزی پرداخت شود در صورتی که در بخشنامه‌های بانک مرکزی این موضوع پیش بینی نشده است از سوی دیگر لحاظ نشدن هزینه‌های ارزی تبلیغات یا انبارداری و دفتری صادرکنندگان در بازار کشورهای هدف از دیگر دلایل عدم ایفای تعهدات ارزی است.
رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: برخی از تولیدکنندگان به منظور بازگشت ارز و حذف مراحل زمان‌بر تخصیص آن در بانک مرکزی از محل حساب ارزی خود ثبت سفارش کرده‌اند که باعث کاهش بدهی ارزی آنها نشده است.
امیر فخریان افزود: دسترسی نداشتن به سامانه بانک مرکزی و پاسخگویی زمان‌بر بانک در خصوص تعهدات ایفا شده و مانده بدهی صادرکنندگان که موجب تعلیق برخی از کارتهای بازرگانی با وجود ایفای تعهد آنان می‌شود رفع تعلیق این کارتها را زمان‌بر و منوط به استعلام از بانک مرکزی کرده است.
وی ادامه داد: با توجه به غیرقانونی بودن تامین ارز از بازار آزاد، در صورت تامین آن از آن بازار یا صرافی، مشکلات قانونی و عدیده‌ای به دلیل عدم ثبت در دفاتر قانونی برای صادرکننده به وجود می‌آید و پولشویی انجام خواهد گرفت.
او اضافه کرد: لحاظ نکردن معافیت مالیاتی برای واحدهایی که بعد از دی ماه سال 1398 ایفای تعهد ارزی کرده‌اند از دیگر دلایل عدم ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان در خراسان رضوی است.
لزوم کمک به صادرات و واردات
علی شریعتی مقدم، رییس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی ایران نیز در این نشست گفت: با توجه به تبعات عدم ایفای تعهدات ارزی و تعلیق کارتهای بازرگانی پیش بینی می‌شود اگر به صادرکنندگان کمکی نشود ارزش صادراتی بخش کشاورزی و صادرکنندگان واقعی در این حوزه کاهش یابد.
رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: بهتر است صادرات بومی و کشاورزی که تولید کالای آن منشا ارزی ندارد را از صادرات نفتی تفکیک کرد.
محمد حسین روشنک پیشنهاد کرد همان طور که در تخصیص ارز، کالاهای وارداتی را طبقه‌بندی کرده اند کالاهای صادراتی را نیز طبقه‌بندی کنند.
دبیر اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: براساس اعلام بانک مرکزی در ارتباط با عدم ایفای تعهدات ارزی، کارت بازرگانی خیلی از تاجران تعلیق شده است و هفته آینده نیز تولیدکنندگانی که رفع تعهد ارزی نکرده باشند کارتهای بازرگانی شان تعلیق می‌شود.
علی کبیر پیشنهاد کرد که تولیدکننده‌ای که تعهدات خود را در صرافی رسمی ایفا می‌کند مدارکش در بانک استانی وصول شود تا در رفع تعلیق کارت بازرگانی درگیر فرآیند دو یا سه ماهه نشود.
رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: با این که قیمت ارز افزایش یافته است اما ارزش صادرات کالا از استان کاهش پیدا کرده است و این به دلیل سختگیریهای بیش از حد بانک مرکزی است.
غلامعلی رخصت از دولت خواست به واحدهای صنعتی اجازه دهد ارز از بانک مرکزی دریافت نکنند و به جای آن از محل صادرات خود، مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیازشان را از خارج کشور وارد کنند.
تاکید بر تامین ارز قابل فروش در صرافی
مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: در سیاستگذاری‌های ارزی بانک مرکزی باید اصلاحات در تاریخ‌ها و در همه بخشها انجام گیرد و این که یک شبه رفع تعهدات ارزی از چهار ماه به دو ماه تغییر می‌کند، باید تاریخ مربوطه در بخشهایی مانند گمرک نیز اصلاح شود.
حسین امیررحیمی افزود: این که بگوییم ارز قابل فروش به صرافی فقط شامل بخشهای فولاد، معدن و پتروشیمی می‌شود به ضرر خراسان رضوی است زیرا صنایع پتروشیمی و فولادی در استان نداریم.
وی پیشنهاد کرد که برای تامین ارز قابل فروش در صرافی یا سهمی از صادرات به گمرک استان اختصاص یابد یا ارز حاصل از صادرات صنایع فعال در استان به این موضوع اختصاص داده شود.
برچسب‌ها
نرخ ارز اتاق بازرگانی ایران افغانستان دولت عراق صادرات غیر نفتی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رکورد زنی قیمت مرغ در خراسان جنوبی

نیروی انتظامی حافظ اقتدار و حشمت ایران

زورگیران مخوف در چنگ پلیس مشهد

ناصر خوش خبر سرپرست جدید استانداری خراسان جنوبی شد

اشغال 30 درصدی واحدهای اقامتی مشهد در دهه پایانی صفر

خراسان شمالی شاهد وزش باد شدید خواهد بود

معرفی 28 نفر از کارکنان اداری خراسان شمالی به حوزه تخلفات اداری

مسمومیت شهروندان شیرازی با قهوه

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 28 مهر 99

زیباکلام: وضع فعلی فرابحران و باتلاق است

باشگاه‌های بدنسازی خراسان رضوی سالانه 2 هزار میلیارد ریال اجاره پرداخت می‌کنند

1300 زن میانسال در خراسان رضوی به کرونا مبتلا شدند

سرپرست استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

هنرمندان خراسان شمالی 53 میلیارد ریال وام درخواست دادند

ایجاد اشتغال در مناطق محروم از مهمترین اولویت‌هاست

محدودیت‌های جدید کرونایی در سبزوار اعمال شد

لغو اعزام به مسابقات قهرمانی آسیا به دلیل شیوع کرونا

سرپرست استانداری خراسان جنوبی منصوب شد

ضرورت توجه به فناوری در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی

سرجان: آویژه به دنبال نتایج بهتر از فصل قبل است

پلمب 28 واحد صنفی در خراسان شمالی

22 هزار و 600 متر مربع به فضای ورزشی خراسان جنوبی افزوده می‌شود

18 هزار دانش آموز نیازمند وسایل آموزشی هستند

استارت انتخاباتی جبهه آرمان‌خواهان واقع‌بین برای شورای شهر مشهد

مسابقات انتخابی تیم ملی پرورش اندام بهمن ماه برگزار می‌شود

هشدار به نانوایی های خراسان شمالی

وزش باد شدید در خراسان شمالی/ دما افزایش می‌یابد

یک سوم قناتهای شهرستان جوین خراسان رضوی احیا شدند

برد اشتادسازه مقابل سپاهان

96 کلاس درس در شمال شهر بیرجند در دست ساخت است

بودجه شهرداری بیرجند 4 برابر افزایش یافت

همزمان با هفته نیروی انتظامی،تفاهم نامه همکاری محیط زیست و  پلیس فتای خراسان رضوی به امضاءرسید

دانشگاه ارومیه مسوول ارزیابی ذخایر آرتمیای دریاچه ارومیه شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر: اعتبارات عوارض آلایندگی بوشهر برای پروژه‌‏های محیط زیستی هزینه شود

برای حفظ محیط زیست، هماهنگی و مشارکت بین دستگاهی لازم است

جزئیات تازه از قتل مادر و پسر به دست هووی پیر در مشهد

عصیان کرونا در خراسان رضوی؛ آمار مبتلایان هشدار دهنده است

پیش بینی بارش‌های رگباری و کاهش دمای هوا در خراسان رضوی

قیمت پایه مترو مشهد اعلام شد

اولین نشست اعضای هیئت اندیشه ورز تخصصی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی برگزار شد

23 مقام نظامی از تحریم خارج شدند

نرخ بلیت مترو مشهد مسافتی شد

انگ اجتماعی، ترس کاذب و رشد کرونا

2 دستگاه پزشکی از محل موقوفات به بیمارستان‌های بیرجند اهدا شد

ورودی جدید ایستگاه مترو نواب صفوی در خط 7 افتتاح شد

بیش از 700 دانش‌آموز تایبادی از تحصیل جا مانده‌اند

شاخص ابتلا به کرونا در خراسان جنوبی دو برابر میانگین کشوری است

رشد 21 درصدی کشفیات مواد مخدر در گناباد

هوای پایتخت امروز در وضع قابل قبول است

عرضه خارج از شبکه آرد ممنوع