پیام خراسان

آخرين مطالب

شهردار مشهد خبر داد

تغییر بافت شهرک‌های شهیدان باهنر و رجایی با اجرای 12 پروژه بزرگ اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی شهردار مشهد گفت: پارک 70 هکتاری در اراضی محدوده شهرک شهید رجایی به وسعت پارک ملت را با موضوع کشاورزی شهری با مساعدت آستان قدس رضوی احداث خواهیم کرد که امیدواریم این پارک را تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسانیم.

محمد رضاکلائی امروز، 3 مهر، در مراسم آغاز عملیات اجرایی 12 پروژه بزرگ شهری در شهرک‌های شهید رجایی و باهنر مشهد که با شعار «یک حاشیه کمتر، صدها فرصت بیشتر» برگزار شد، اظهار کرد: یکی از بزرگترین اقدامات جمهوری اسلامی در حوزه مدیریت شهری طی 40 سال گذشته اجرای این 12 پروژه شهری خواهد بود. اجرای این 12 پروژه بزرگ شهری بافت این شهرک‌ها را تغییر خواهد داد. برای اجرای این پروژه‌ها 2400 میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده است.
وی افزود: مجموعه مدیران استان با همدلی به این نتیجه رسیدند که ساماندهی بخشی از حاشیه مشهد را مورد هدف قرار دهند. مدیران استان در کنار سایر خدماتی که به صورت طبیعی و با اهتمام بالا به مردم این منطقه ارائه می‌دهند، خدماتی را به صورت ویژه برای شهرک‌های شهید رجایی و باهنر در نظر بگیرند.
شهردار مشهد با اشاره به اینکه در ستاد تدابیر ویژه استان این موضوع مطرح و شورای شهر مشهد نیز برای ساماندهی این دو شهرک پای کار آمد، ادامه داد: با هماهنگی استاندار، نماینده ولی‌فقیه، تولیت آستان قدس رضوی و دستگاه قضایی تفاهم‌نامه‌ای بین آستان قدس رضوی، حاکمیت، دولت و مدیریت شهری و سایر عناصر تصمیم‌گیرنده برای ساماندهی شهرک‌های شهید رجایی و باهنر منعقد و مسئولیت این کار نیز بر عهده مدیرکل اطلاعات استان قرارداده شد. نتیجه این تفاهم‌نامه مجموعه پروژه‌هایی است که عملیات اجرایی آن به مرور و ظرف مدت 10 ماه آینده آغاز می‌شود. بخشی از این پروژه‌ها در آینده‌ای نزدیک به بهره‌برداری رسیده و بخشی دیگر آن نیز به تدریج انجام خواهد شد.
کلائی خاطرنشان کرد: خارج کردن شهرک شهید باهنر از بن‌بست و اتصال آن به بازوی چهارم تقاطع غیرهمسطح مصلی، احداث مرکز درمانی، ایجاد مجتمع ورزشی در شهرک شهید باهنر، راه‌اندازی کتابخانه عمومی در شهرک شهید رجایی، تعریض خیابان پورسینا، آزادسازی اراضی برای احداث واحدهای مسکونی، ایجاد مجموع بوستان‌های محلی در این محدوده و ایجاد پل روی ریل راه‌آهن و همچنین اتصال دو طرف ریل به یک‌دیگر که پروژه‌ای پیچیده است، بخشی از این پروژه‌هاست.
شهردار مشهد تاکید کرد: همچنین احداث پارکی 5 هکتاری در انتهای بولوار شهید معقول و مهریز که خواسته بیش از 30 ساله مردم منطقه است نیز در دستور کار قرار دارد. یکی دیگر از پروژه‌هایی که در این محدوده اجرا می‌شود، بولوار بصیرت است که با کمک آستان قدس رضوی و با عبور از میان اراضی امیرآباد احداث خواهد شد.
کلائی افزود: در کنار این پروژه‌ها اختصاص زمین برای ساخت واحدهای مسکونی به منظور جایگزینی و اصلاح الگوی سکونت و آزادسازی فضاهای عمومی این دو شهرک نیز در دستور کار قرار دارد.
وی عنوان کرد: معتقدم مجموعه این اقدامات بافت شهرک‌های شهید رجایی و باهنر را تغییر خواهد داد. اگر این اتفاق به مدد حضرت رضا(ع) و همت همه مسئولان رخ دهد، قطعا یکی از بزرگ‌ترین اقدامات جمهوری اسلامی در 40 ساله گذشته در حوزه مدیریت شهری خواهد بود.
شهردار مشهد تصریح کرد: امیدوارم با حمایت‌های استانداری، نماینده ولی‌فقیه، تولیت آستان قدس رضوی، دستگاه قضائی، شورای شهر و سایر دستگاه‌ها و ارگان‌ها شاهد به سرانجام رسیدن این پروژه‌ها باشیم.
همچنین در ادامه این مراسم محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، گفت: لطف ثامن‌الحجج(ع) در اجرایی شدن این پروژه تاثیرگذار بوده است. ما در کمیسیون مناطق کم‌برخوردار در حضور تولیت آستان قدس رضوی این مساله را مطرح کردیم. توافق بر سر منطقه‌ و زمین 100 هکتاری که منافع اقتصادی و اجتماعی دارد، سخت است. در ادامه پروژه نیز امام‌رضا(ع) به ما نگاه خواهند کرد.
وی افزود: موضوع حاشیه‌نشینی در مشهد غیرقابل انکار است اما نوع برخورد با آن مهم است. برخورد با حاشیه‌نشینی در همه دستگاه‌ها این است که در حاشیه باید تحول و اتفاقی رخ دهد. تا امروز اگر شهرداری اراده می‌کرد پارکی در این مناطق بسازد، بافت آن آن‌قدر متراکم بود که عملا چنین کاری امکان‌پذیر نبود. کارها در این مناطق به صورت مسکن و امدادی بود. تمام تلاش شهرداری این بود که سرانه‌های این مناطق را با دیگر مناطق متعادل کنیم. بافت‌ها به‌قدری متراکم است که امکان ساخت چیز دیگری وجود ندارد.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه کار امروز شهرداری بنیادی و اساسی است، بیان کرد: عدالت اجتماعی، توسعه متوازن و عدالت‌محور بودن از شعارهای مدیریت اجرایی بوده و هست. ما سعی کردیم که رابطه حاشیه با متن را برقرار کنیم. ارتباطی در حال حاضر وجود دارد اما منسجم نیست. پروژه‌های فعلی شهرداری، کار بنیادی است چرا که شهرداری با اجرای این پروژه منطقه را متحول می‌کند. ما در تلاشیم که پروژه‌های توسعه‌محور در این مناطق شکل گرفته و توسعه پایدار تثبیت شود. این سیاست اتفاق افتاده و مجموعه پروژه‌هایی که اجرا می‌شود و به ویژه مسکن، مطلوبیت و ارزش در منطقه ایجاد و به توانمندسازی مردم این محلات کمک می‌کند.
حیدری با تاکید بر موضوع مالکیت و سند در این مناطق عنوان کرد: شورای شهر بسته‌های مشوقی برای اصلاح بافت در نظرگرفته است. 200 میلیارد تومان از درآمد شهرداری اختصاص داده شد تا اصلاح بافت صورت بگیرد. همه ما در کنار هم قرار گرفتیم تا رسالت خود را نسبت به مردم این منطقه را ادا کنیم تا تغییر و تحول واقعی در این منطقه شکل بگیرد. این کار منحصر به فرد است. دفاتر تسهیل‌گری نیز در همین راستا شکل گرفته تا کارهای بنیادی که اثرات بلندمدت داشته باشد، انجام شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رهن آپارتمان در شهرک فردوس چقدر است؟

قطع تندیس محمدرضا شجریان در پارک ملت مشهد!

موج سوم کرونا و برگزاری جشن چند هزار نفری در مشهد | سازمان تبلیغات: مجوز داشتیم | شهرداری: ما نقشی نداشتیم

واکنش جهانپور که تجمع چندهزار نفری در مشهد در اوج کرونا

واکنش جهانپور به تجمع چندهزار نفری در مشهد در اوج کرونا

واکنش شهرداری مشهد به ماجرای تندیس چوبی شجریان/ ساخت مجسمه باید به تایید شورای یادمان‌ها برسد

جهانپور: وزارت بهداشت هیچ مجوزی برای تجمع و برپایی مراسم در مشهد نداده است

سلامی: بایستی بر قلب مردم حاکم شد

بعیدی نژاد: دولت آمریکا یک قانون تحریمی را صد بار اجرا می کند

زورگیران زیر چتـر مافـیا!

شاخص دلار بار دیگر به کانال 94 واحدی برگشت

رنگ فیروزهای ضریح مطهر مبانی قدسی، معنوی و زیبایی شناختی دارد

جهانپور به برپایی مراسم بیعت در مشهد واکنش نشان داد

دولت آمریکا یک قانون تحریمی را صد بار اجرا می‌کند

واکنش شهرداری مشهد به ماجرای تندیس چوبی شجریان

خورشید بر روی زمین!

80 درصد مشکلاتمان در داخل کشور حل می‌شود

افزایش شمار افراد بستری و فوت ناشی از کرونا در تربت‌حیدریه

محاکمه محمد امامی| وکیل بانک سرمایه: آقای امامی مسیر پرداخت مطالبات بانک را باز کنید

رویا شوهر داشت و با یوسف متاهل سروسری داشت! / راز باغ مرگ فاش شد

راز آزار شیطانی در دفترچه خاطرات دختر جوان / مرد همسایه ابلیس بود + عکس

تب سنج لیزری دارای استاندارد CA و FDA

برگزاری جشن بیعت با امام زمان(عج) در ورزشگاه امام رضا(ع) مشهد

برگزاری جشن آغاز امامت امام زمان(عج) در حرم رضوی

مهدویت پاسخ به نیاز امروز بشریت است

زلزله 3.2 ریشتری اسفراین را لرزاند

مجلس پاکستان اسلام‌ ستیزی در فرانسه را محکوم کرد

پرندگان مهاجر در خراسان شمالی فرود آمدند

برگزاری جشن در مشهد، همزمان با اوج‌گیری کرونا/ ویدئو

حداقل و حداکثر قیمت بلیت هواپیما تهران ـ مشهد چقدر است؟

طرح آمران سلامت در خراسان جنوبی آغاز شد

شمارش معکوس برای اتمام دوبانده کردن محور بیرجند به قاین/ شتاب برای تکمیل محور توسعه شرق در خراسان جنوبی

رایزنی برای پرواز بیرجند به زاهدان/ انجام24پرواز از فرودگاه بیرجند

مرکز شبانه روزی فوریت های بررسی مشکلات واحدهای تولیدی خراسان جنوبی افتتاح شد

افشای راز جسد در کمد دیواری

توزیع مرغ به نرخ دولتی در میادین میوه و تره بار

پروازهای مشهد از فرودگاه خرم آباد تا اطلاع ثانوی لغو شد

هشت جنگ مرگ بار که آمریکا به آن پیوسته، جان صدها هزار بیگناه را گرفته است/ هیچ کس در جنگ پیروز نمی‌شود

کرونا سبب تعطیلی دانشگاه ها، مدارس و مهدکودک ها در بردسکن شد

ماجرای جمع‌آوری مجسمه‌ای در پارک ملت مشهد چه بود؟

آغاز برداشت چغندرقند از سطح 920هکتار اراضی شهرستان مشهد

موج سوم کرونا و برگزاری جشن چندهزارنفری در مشهد | سازمان تبلیغات: مجوز شفاهی داشتیم | شهرداری مشهد: ما در برگزاری این جشن نقش نداشتیم

ادامه تلاش های ضدایرانی رژیم صهیونیستی این بار در دیدار با لاوروف

دستگیری کلاهبرداران میلیاردی در خراسان شمالی

آغاز طرح آمران سلامت در خراسان شمالی

تلاش شرور سابقه‌دار برای گروگان‌گیری 2 شهروند

برگزاری تمام مراسم‌های خراسان شمالی با ارائه یک نسخه واحد انجام شود

دستگیری کلاهبرداران میلیاردی و دیگر اخبار کوتاه خراسان شمالی

برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز شمیران نو

واکنش شهرداری مشهد به مطلب جمع آوری مجسمه مرحوم شجریان در بوستان ملت