پیام خراسان

آخرين مطالب

مشهدالرضا (ع) در سوگ نبی رحمت (ص) و سبط اکبرش فرهنگي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- 28 صفر سالروز عروج آسمانی نبی رحمت، پیامبر اعظم، محمد مصطفی (ص) و سبط اکبرش حضرت امام حسن مجتبی (ع) است که داغ دو تن از خاندان نبوت و امامت را برای همیشه بر دل مسلمین گذاشته و مشهدالرضا (ع)، قلب جهان تشیع را در سوگ و ماتم فرو برده است.

در روزگاری که کرامت انسانی و عاطفه به تاراج نزاع‌های قومی می‌رفت و دختران را زنده در گور فرو می‌برد، جهالت، عبودیت را از بین برده و سر تعظیم انسان بر بت‌های بی جان فرود آمده و شراب و شهوت بر انسانیت چیره گشته بود، حضرت محمد مصطفی (ص) با دستهایی از بوی بهشت به یاری مردمان از خدا بی خبر شتافت و راه و رسم زندگی را به ملت گمراه آموخت.
نبی مکرم اسلام (ص) شهر خفته در خفقان را از نور خداوند روشن کرد، خانه خدا را از وجود بتهای بی جان زنگار گرفته پاک نمود و دختران زنده به گور را فرصت زیستن داد، اندیشه خشک مردان را بارور کرد، زنان تیره بخت را عاطفه داد و کوردلان را آگاه و مهربان نمود، او محشری به پا کرد که دنیا در برابرش زانو زد.
رحلت محمد مصطفی (ص) دنیا را در ماتم فرو برد، عروج روحانی و رستاخیز جسمانی‌اش حسرت را بر دل مردم گذاشت و داغ آن را تا ابد بر دل مسلمین نهاد، قرنها پس از رحلت نبی رحمت، چشم‏های فقیر مردم هنوز از روزنه تاریخ، به دست‏های سخاوتمند پیامبر اسلام (ص) خیره مانده است تا شاید ذره‌ای از عنایت، دستی از معرفت و جرعه‌‏ای از کمال او بستاند.
میراث نبی مکرم اسلام (ص)، کتاب وحی و عترت پاکش بود که از دل آن، سبط اکبرش، نخستین سلاله پاک رسالت، هدایت بشر را برعهده گرفت، او اسطوره صبر و شکیبایی بود و بنا بر روایات، شبیه‌ ترین مردم به رسول خدا (ص) در خوی، رفتار و سیادت به شمار می‌رفت و در سالروز رحلت جد بزرگوارش نیز به آسمان پرکشید.
28 صفر، شیعیان ماتم سرای دل را به نام نبی رحمت (ص) و سبط اکبرش، سیاه پوش کرده‌اند و نامشان را با درود و تحیت بر زبان جاری می‌کنند، به یاد گریه‌های جانکاه حضرت زهرا (س)، بی قراری‌های حضرت علی (ع) و تنهایی حضرت امام حسین (ع)، مرثیه سرایی کرده و اشک ماتم می‌ریزند.
عروج آسمانی پیامبر اسلام (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) چنان غم فزاست که عالم تا همیشه در حسرت آنان خواهد گداخت، این دو تن بهترین آیینه خوبی‌ها و نیکی‌ها بودند و نگرانی آنها برای امت و تلاششان برای نجات مردم از جهل، فریب و نیرنگ بی مانند است.
امروز قلب داغداران نبی رحمت (ص) و سبط اکبرش در حرم مطهر رضوی می تپد، گرچه امسال به سبب بیماری همه گیر کرونا، مجالی برای حضور همه عاشقان و دلسوختگان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در صحن و سرای حرم ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع) نیست اما دلها ماتم سرا شده و در جستجوی وصل به بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع) است تا دردهای فراق بازگو و از بار غم بر دل کاسته شود.
حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) در سوگ نبی مکرم اسلام (ص) و حضرت امام حسن مجتبی (ع) سیاه پوش شده است، متن کتیبه‌های نصب شده بر روی دیوارهای صحن‌های داخلی و کتیبه‌های بزرگ نصب شده بر سردر ایوان‌های حرم مطهر رضوی بیانگر عمق اندوه شیعیان از عروج ملکوتی این مردان پاک است.
صحن و سرای حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) به مناسبت این ایام با 6 هزار مترمربع پارچه مشکی سیاه‌ پوش شده است. پرده‌های نصب شده در نقاط مختلف حرم مطهر رضوی به اشعاری در مدح اهل بیت (ع) مزین شده که از آن جمله می‌توان به "السلام علیک یا رسول الله (ص)"، "فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی"، "ماتم جانسوز احمد موسم اشک و بکاست، فاطمه صاحب عزاست، ذکر زهرا گه پدر، گاهی حسن، گاهی رضاست، فاطمه صاحب عزاست" اشاره کرد.
مرثیه سرایی و نوحه خوانی مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نیز از اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی به گوش می‌رسد، مجالس روضه خوانی و محافل انس با قرآن کریم، مضجع شریف ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا(ع) را در غم و اندوه فرو برده و معنویت فضا را افزون کرده است، شیعیان به هر طریق رسم عزا را در برابر ساحت مقدس آن امام همام به جا می‌آورند.
موزه حرم مطهر رضوی نیز آثار گرانقدری از پیامبر اسلام (ص) را در خود جای داده است که برخی از این آثار شامل سه تابلو نگارگری از استاد محمود فرشچیان مرتبط با پیامبر اکرم (ص) با نام‌های "نخستین پیام"، "معراج" و "خمسه آل طیبه" می‌باشد.
تابلو "زیارت‌نامه حضرت رسول (ص)" از دیگر آثار نفیس موزه‌ حرم مطهر رضوی است که توسط "دست علی شعله" از هنرمندان اصفهان به صورت کنده‌کاری بر روی چوب گلابی طراحی شده است، تابلو نقاشی‌ خط "قلم گلزار" از دیگر اشیای نفیسی است که در آن آیه شریفه "و ان کل علی خُلق عظیم" با خط ثلث ترکیبی توسط "حسینی هروی" و تذهیب "عیسی آلفته" به گونه‌ای هنرمندانه ترسیم شده است.
تابلو خوش‌نویسی با مضمون توصیف پیامبر اکرم (ص) توسط حضرت علی (ع)، زیارت‌نامه حضرت رسول اکرم (ص) و وارث به صورت طوماری و تابلو فرش برجسته مزین به نام مبارک پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار(ع) از دیگر آثار هنری مربوط به پیامبر اکرم(ص) می‌باشد که در این موزه به نمایش درآمده است.
تذهیب فرازهایی از احادیث حضرت محمد (ص)، تعدادی کاشی بسیار نفیس زرین ‌فام دارای احادیثی از پیامبر اکرم (ص) و قالی تصویری در قطع بزرگ با نام محمد النبی (ص) از دیگر اشیای موزه‌ ای با موضوع نبی مکرم اسلام (ص) است، این اشیای نفیس در موزه قرآن و نفایس، موزه هدایای مقام معظم رهبری، موزه فرش، تالار آثار استاد فرشچیان و گنجینه هنرهای تجسمی در معرض دید عموم قرار دارد.
مرکز نسخ خطی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی نیز افزون بر 150 جلد نسخه خطی و چاپ‌ سنگی با محوریت حضرت امام حسن مجتبی (ع) را در خود جای داده است که قرآن منسوب به دست خط این امام معصوم یکی از این نفایس است.
بیش از 70 نسخۀ خطی و بالغ بر 80 کتاب چاپ‌سنگی حول شخصیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) در این مرکز وجود دارد که مصحف شریف منسوب به دست‌خط کریم اهل بیت (ع) برجسته‌ترین اثر این مجموعه است که در موزۀ قرآن و نفایس واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی در معرض نمایش قرار دارد.
برخی از قدیمی‌ترین نسخ خطی با موضوع حضرت امام حسن مجتبی (ع) شامل "کشفُ الغُمّه فی معرفه الأئمه علیهم‌السلام" نوشته بهاء الدین علی بن عیسی اربلی از عالمان دینی شیعه، به کتابت سال 709 قمری است که به دست شیخ صنعان در 1063 قمری، وقف روضه رضویه شده است.
"الطرائف فی معرفه مذاهب الطوائف" اثری کلامی حدیثی از سیدعلی بن طاووس حسینی حلی به کتابت سال 987 قمری، "نواقض الروافض" تألیف ابوالفتح بن مخدوم جرجانی به کتابت سال 1012قمری، "احتجاج طبرسی"، "جلاء العیون" از علامه محمدباقر مجلسی، "روضه الواعظین و بصیره المتعظین" نوشته فتال نیشابوری، "الخرایج و الجرایح" اثر قطب‌الدین سعید بن هبه الله راوندی به کتابت سال 985 قمری در قندهار، "مُحرِقُ القلوب" از ملا مهدی نراقی به زبان فارسی و کتابت سال 1223 قمری از دیگر نفایس خطی این مرکز در زمینه شخصیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) است.
برچسب‌ها
مشهد حرم امام رضا پیامبر اکرم شهادت امام حسن مجتبی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خراسان شمالی می تواند دپارتمان ملی مهارت اصناف باشد

قدردانی مدیرعامل سازمان انتقال خون از شریعتمداری برای راه اندازی پویش اهدای پلاسمای خون

واگذاری بیش از 4 هزار واحد مسکونی به اقشار کم درآمد در خراسان جنوبی

چالش‌های تولید محصولی استراتژیک به نام «زرشک» / چرا جهاد کشاورزی از زرشک‌کاران حمایت نمی‌کند؟

برنامه‌های پدافند غیر عامل در کانون خراسان جنوبی به صورت مجازی برگزار می شود

تکمیل چرخه صنعت نساجی خراسان جنوبی با سرمایه‌گذاری ایدرو

450 هزار هکتار از مراتع خراسان جنوبی برای چرای دام آزاد سازی می شود

گزارش ویدئویی| دلتنگی زائران برای زیارت حضرت شمس‌الشموس

معمای حل‌نشده مرگ آقای قاضی | برادر قاضی منصوری باز هم تکذیب کرد

مرگ زن میانسال راز یک قاچاقچی بین‌المللی مواد را فاش کرد | من بسته‌های هروئین بلعیده‌ام؛ نجاتم بدهید

خراسان شمالی پیشتاز اجرای پدافند غیرعامل در کشور می‌شود

وکیل مدافع منافقین قاضی دیوان عالی آمریکا شد

وکیل مدافع شیطان»، قاضی جدید دیوان عالی آمریک

55 پست آمران سلامت در  خراسان شمالی فعال شد

نامزد مورد نظر ترامپ قاضی دادگاه عالی آمریکا شد

نهمین قاضی دیوان عالی آمریکا تعیین شد

سنای آمریکا نامزد ترامپ برای دیوان عالی را تائید کردند/عکس

سنای آمریکا نامزد ترامپ برای دیوان عالی را تائید کرد/عکس

پروژه‌های «جهش تولید» در خراسان شمالی بیش از 94 میلیارد تومان بودجه می‌گیرند

زیارت نیابتی دانش‌آموزان در حرم رضوی/ابتکار تقریب ملل اسلامی با زیارت نیابتی کلید خورد

ده‌ها غیزانیه در خراسان شمالی وجود دارد

عکس های 6 عضو باند مافیایی در مشهد / آنها را می شناسید؟! + جزییات

انتشار کتاب دیگری علیه ترامپ این بار از ارتش آمریکا

همه آنچه تاکنون درباره مرگ جوان مشهدی ، مهرداد سپهری ، می‌دانیم

دو هزار هکتار جنگل‌های کالیفرنیا خاکستر شد

فارس من| فعالیت 10 واحد فراوری کشمش در قوچان

بازار گوشت زیر ساطور گرانی/ محدودیت های کرونایی در مشهد اعمال شود

قتل مرد میان‌سال در قرار مرگ‌بار با زن جوان

تولید بادام در خراسان رضوی 90 درصد کاهش یافت

شوری آب‌های زیر زمینی دشت کاشمر دو برابر شده است

موج سواری کرونا در خراسان رضوی/ بستری روزانه 200 بیمار مبتلا به کرونا

گروه‌های جهادی بار دیگر برای حل مشکلات مردم به صحنه بیایند

خفاش میوه‌خوار برای نخستین بار در خوزستان مشاهده شد

پلمب دو کافه و کافی‌شاپ متخلف در کاشمر

مشکل تراشی استاندارد برای گمرکی‌ها؛ این بار واردات چای به مشکل خورد

خانه‌های 60 متری عامل افزایش بار حاشیه شهر‌ها می‌شود؟

آتش سوزی در کالیفرنیا، شهروندان منازل را تخلیه کنند

سندرومی زنانه که باید درباره آن بیشتر بدانید

باورهای اشتباه درباره کرونا که جان شما را به خطر می‌اندازد

زلزله 5.2 ریشتری بهاباد یزد را لرزاند

آبرامز: بایدن بخواهد هم نمی‌ تواند تحریم‌ ها‌ را بردارد

سالانه بیش از 22 هزار تن گوشت مرغ در خراسان شمالی تولید می‌شود

آموزش دانش‌آموزان در روستای حسن آباد و محمد آباد زیرکوه حضوری شد

ابتکار: رسالت دانشگاه‌ها ایجاد ارتباط بین دانش و بازار کار است

بازدید مدیر کل دفتر شهردار از تجهیزات خدمات شهری

دولت در هزینه انبارداری حمل و نقل بین‌المللی تخفیفاتی اعمال کند

کیفیت هوای مشهد همچنان در وضعیت هشدار است

83 درصد از نوآموزان خراسان شمالی زیر پوشش آموزش رایگان قرار می‌گیرند

مراسم 13 آبان و هفته وحدت در خراسان شمالی برگزار می‌شود

طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و تاثیرات آن بر اقتصاد کشور