پیام خراسان

آخرين مطالب

دل قرص روستاییان خراسان شمالی از سقف‌های مستحکم منازل سياسي

دل قرص روستاییان خراسان شمالی از سقف‌های مستحکم منازل
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- باران که می‌بارد، نگران فرو ریختن سقف لرزان بالای سرش نیست، دیگر خبری از خانه‌هایی ساخته شده از سنگ و گل در بیشتر نقاط روستایی خراسان شمالی نیست استانی که 44 درصد از جمعیت 863 هزار نفری آن در روستاها سکونت دارند.

هنوز صدای غرش بهاری آسمان در سال گذشته در گوشش پژواک دارد، غرشی که ارمغانش هراس بود، باران که باید مایه دلگرمی اش برای افزایش محصول بود، برایش اضطراب آور شده بود، دلهره فروریختن خانه، گویا زمین را زیر پایش را خالی می کرد.
آن شب بالاخره آنچه از آن می ترسید، پیش آمد و دیوارهای گلی نمناک شده از باران، در برابر تازیانه هایش تاب نیاورد، دیوار ترک برداشت و خانه را برایشان ناامین کرد.
اما با همت دولت، اکنون ناامیدی ها به امید بدل شده و دل نگرانی ها برای همیشه پایان یافته است. نه تنها در این روستای ترکمن نشین شهرستان راز و جرگلان بلکه در سایر روستاهای سیل زده استان، کار بازسازی منازل خسارت دیده، رو به پایان است و به زودی جشن پایان بازسازی این مناطق برگزار می شود. 
رییس ستاد بازسازی مناطق سیل زده رازوجرگلان خراسان شمالی در این باره گفت: با کمک های دولت، تاکنون بیش از 30 درصد از منازل مسکونی این شهرستان مقاوم سازی شده است.
براتعلی احمدی اظهار داشت: بیشتر منازل مسکونی در شهرستان، خشتی و گلی است از این رو در بارندگی ها دچار آسیب می شود.
وی افزود: بارندگی های مردادماه امسال که سبب آبگرفتگی شده بود، به شماری از واحدهای مسکونی شهر راز، مرکز این شهرستان خسارت وارد کرده که برای بازسازی آنها از منابع ویژه مسکن روستایی، تسهیلات پرداخت می‌شود.
رییس ستاد بازسازی مناطق سیل زده شهرستان راز و جرگلان گفت: خشتی و گلی بودن منازل روستاییان در این شهرستان سبب شده تا این بناها را در برابر حادثه های طبیعی، آسیب پذیر باشد اما خوشبختانه مردم این شهرستان با استفاده از تسهیلات و کمک های دولتی، برای مقاوم سازی واحدهای مسکونی، اقدام کرده اند. 
افزایش مقاوم سازی منازل روستاییان خراسان شمالی
حمایت های دولت از مقاوم سازی منازل روستاییان، تنها به بازسازی مناطق سیل زده، محدود نبوده است. در این سال ها، دولت توجه ویژه ای برای ایجاد سرپناه مقاوم در روستاها داشته است و با اقدامات انجام شده، میزن مقاوم سازی این واحدهای مسکونی بیش از 18 درصد رشد داشته است. 
معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی در این باره گفت: میزان مقاوم سازی واحدهای مسکونی در روستاهای استان در هشت سال گذشته، 18.3 درصد افزایش یافته است.
علی روحانی اظهار داشت: از سال 92 تا کنون، 11 هزار و 256 واحد مسکونی از محل طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی در در نقاط روستایی استان ساخته شده است و با این اقدام، شمار واحدهای مقاوم سازی شده، به نسبت سال 92، 18.3 درصد افزایش یافته است. 
از سال 92 تا کنون، 11 هزار و 256 واحد مسکونی از محل طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی در در نقاط روستایی استان ساخته شده و با این اقدام، شمار واحدهای مقاوم سازی شده، به نسبت سال 92، 18.3 درصد افزایش یافته است
وی افزود: در سال های گذشته، ساکنان در برخی از نقاط شهری استان هم از تسهیلات طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی استفاده کرده اند که در این نقاط هم در مجموع، هزار و 625 واحد از قالب این طرح، ساخته شده. 
وی خاطرنشان کرد: در مجموع 12 هزار و 881 واحد مسکونی در روستاها و شهرهای استان از محل طرح ویژه تسهیلات مسکن روستایی ساخته شده است. 
وی اظهار داشت: پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن در قالب طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی از سال 85 آغاز شده و در سطح کشور سالانه 200 هزار واحد در این مناطق ساخته می شود که سهم استان، پرداخت وام برای پنج هزار واحد در هر سال بوده است.
وی گفت: از سال 92 تا کنون، در اسفراین هزار و 569 واحد، بجنورد سه هزار و 626 واحد، جاجرم 521 واحد، راز و جررگلان 697 واحد، شیروان هزار و 939 واحد، فاروج هزار و 144 واحد، گرمه 180 واحد و مانه وسملقان هزار و 580 واحد در نقاط روستایی استان با استفاده از تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی ساخته شده است. 
معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: خوشبختانه دولت، توجه خوبی به مقاوم سازی و بهسازی مسکن محرومان و اهالی روستاها دارد و حمایت های خوبی در این زمینه از این اقشار انجام شده است.
کمک دولت به ساخت واحدهای ناتمام 
روحانی افزود: برای نخستین بار در این دولت، کمک به تکمیل واحدهای ناتمام، مورد حمایت قرار گرفت، برخی از افراد که از وام طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی استفاده کرده اند، بضاعت مالی برای تکمیل واحد مسکونی خود را ندارند، در این زمینه، پرداخت کمک های بلاعوض از محل حساب 100 امام(ره) در دستور کار قرار گرفت.
وی با بیان اینکه تاکنون، بیش از 120 میلیارد ریال کمک بلاعوض برای تکمیل بیش از 2 هزار واحد مسکونی روستایی استان پرداخت شده است خاطرنشان کرد: برای تکمیل هر واحد مسکونی، 20 میلیون تا 80 میلیون ریال کمک بلاعوض به متقاضیان پرداخت می شود. 
پرداخت بیش از 120 میلیارد ریال کمک بلاعوض برای تکمیل واحدهای مسکونی
کمک های بلاعوض موجب افزایش توان مالی روستاییان برای تکمیل واحدهای مسکونی شده است روستاهای خراسان شمالی که بیشتر در مناطق محروم واقع شده است.
معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی با اشاره به کمک های دولت برای بازسازی منازل مسکونی خسارت دیده از زلزله سال 96 گفت: در زلزله 23 اردیبهشت ماه سال 96، 14 هزار و 509 واحد مسکونی در 77 روستا و 2 شهر استان خسارت دید. در این زلزله 2 هزار و 449 واحد در روستاها به علت شدت زلزله نیاز به تخریب و نوسازی پیدا کرد و در شهرها نیز 2 هزار و 500 واحد نیاز به تخریب پیدا کرد.
روحانی افزود: همچنین در روستاهای استان 2 هزار و 100 واحد مسکونی و در شهرها هفت هزار و 500 واحد مسکونی نیاز به تعمیر پیدا کرد که انجام شده است. 
وی با اشاره به اینکه برای تعمیر واحدهای خسارت دیده از زلزله سال 96، 9 هزار و 661 فقره وام پرداخت شد گفت: برای تعمیر هر واحد مسکونی، 120 میلیون ریال تسهیلات با نرخ چهار درصد پرداخت شده است.
معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی اظهار داشت: تاکنون 2 هزار و 449 واحد خسارت دیده از زلزله سال 96، بازسازی شده است.
تاکنون 2 هزار و 449 واحد خسارت دیده از زلزله سال 96، بازسازی شده است
روحانی گفت: در زلزله پارسال سنخواست شهرستان جاجرم هم، 184 واحد مسکونی در نقاط روستایی،خسارت دید که بازسازی شده است و بر این اساس در مجموع 2 هزار و 633 واحد مسکونی خسارت دیده از زلزله در استان، از سال 96 تا کنون با پرداخت تسهیلات، نوسازی شده است. 
ساخت18 هزار و 346 واحد مسکونی در دولت تدبیر و امید
وی اظهار داشت: در مجموع از سال 92 تاکنون 18 هزار و 346 واحد مسکونی با استفاده از تسهیلات و کمک های دولتی، در روستاهای استان ساخته شده و به بهره بردای رسیده است.
وی افزود: در شهرهای استان هم 750 واحد مسکونی خسارت دیده از زلزله سال 96، و 340 واحد خسارت دیده از سیل و بارندگی سال 97 و هزار و 625 واحد مسکونی هم با استفاده از تسهیلات طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی، در شهرها ساخته شده است که در مجموع، 2 هزار و 715 واحد مسکونی با کمک دولت در شهرهای استان ساخته شده است.
روحانی گفت: در مجموع از سال 92 تا کنون 21 هزار و 61 واحد در شهرها و روستاهای استان ساخته شد است و با اقدامات انجام شده، میزان مقاوم سازی در روستاهای استان در هشت سال گذشته، 18.3 درصد ارتقا یافته است.
معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: اکنون 59 درصد از واحدهای مسکونی در روستاهای استان مقاوم است. 
روحانی اظهار داشت: اقدام دیگر برای تامین مسکن اقشار محروم، کمک به خانه دار شدن مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) است، در این زمینه تاکنون با کمک این بنیاد، 60 واحد مسکونی برای مددجویان ساخته شده است.برای ساخت این واحدهای مسکونی، علاوه بر تسهیلات طرح بهسازی مسکن روستایی، 25 میلیون ریال کمک بلاعوض از طرف بنیاد مسکن و 25 میلیون ریال کمک بلاعوض از طرف کمیته امداد پرداخت شده است.
معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: یکی از اقدامات شاخص برای مقاوم سازی مسکن روستاییان، متقاعد کردن روستاییان شهرستان راز و جرگلان به استفاده از تسهیلات است.
وی خاطرنشان کرد: مردم اهل تسنن در شهرستان راز و جرگلان، با توجه به فرهنگ حاکم، از تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی استقبال نداشتند و از دریافت این وام هر چند با نرخ سود کم خودداری می کردند اما با اقدامات انجام شده، این اهالی با این وام، آشتی کردند.
وی گفت: چهار هزار مسکن روستایی در دولت یازدهم و دوازدهم با ارائه تسهیلات ارزان قیمت و بلاعوض برای روستاییان شهرستان مرزی رازوجرگلان ساخته شد و تاکنون برای 2 هزار و 900 واحد مسکونی رازوجرگلان پایان کار صادر شده و بقیه واحدها نیز در مراحل پایانی ساخت است.
روحانی اظهار داشت: سال گذشته شاهد انقلابی در حوزه ساخت مسکن روستایی شهرستان بودیم زیراکه از چهار هزار واحد بیش از سه هزار واحد آن در سال 98 ساخته شد.
روحانی با اشاره به اعطای تسهیلات کم بهره به متقاضیان ساخت مسکن روستایی تصریح کرد: وام ساخت و بازسازی مسکن روستایی از سال 92 تا 98 متغیر بود ولی از سال 98 به هر متقاضی تا سقف 750 میلیون ریال تسهیلات در قالب کمک های بلاعوض معیشتی، اجاره بها و احداثی داده شده است. 
وی افزود: در این بین 210 میلیون ریال از 750میلیون ریال تسهیلات ساخت مسکن روستایی، کمک بلاعوض بوده است.
معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی با بیان اینکه شاخص مقاوم سازی منازل روستایی در شهرستان راز و جرگلان در کمتر 2 سال گذشته، 15 درصد ارتقا یافته است گفت: در 2 سال گذشته، کمتر از 18 درصد از منازل روستاییان در شهرستان راز و جرگلان، مقاوم سازی شده بود اما این رقم اکنون به 33 درصد رسیده است. 
پیشرفت 93 درصدی بازسازی منازل سیل‌زده
در بارندگی ها و سیل پارسال منازل بسیاری از روستاییان خسارت دید و بازسازی 6 هزار و 450 واحد مسکونی در شهرها و روستاهای استان مصوب شد که 450 واحد مسکونی در شهرها و مابقی در روستاها است. اکنون بازسازی این واحدها، 93 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. آنگونه که مسوولان اعلام کرده اند، بازسازی این منازل مسکونی، مقاوم سازی واحدهای مسکونی در روستاهای استان را 6.5 درصد ارتقا داده است. 
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی در این باره گفت: بازسازی منازل خسارت دیده از بارندگی و سیل بهار سال 98 تا کنون 93 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ساخت پنج هزار و 400 واحد به پایان رسیده است.
علی محمدی با بیان اینکه تمام این واحدها برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی و منجر به انعقاد قرارداد شده است افزود: پرداخت تسهیلات برای بازسازی منازل مسکونی در روستاها، مقاوم سازی منازل در این مناطق را 6.5 درصد ارتقا داد.
پرداخت تسهیلات برای بازسازی منازل مسکونی در روستاها، مقاوم سازی منازل در این مناطق را 6.5 درصد ارتقا داد
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: تاکنون برای حدود پنج هزار واحد مسکونی، پایان کار گرفته شده است.
محمدی اظهار داشت: بازسازی هفت درصد باقی مانده از منازل خسارت دیده استان، به زودی به اتمام می رسد و در آبان ماه، جشن پایان بازسازی در استان برگزار می شود. 
وی افزود: برای بازسازی مناطق آسیب دیده از بارندگی ها، به ازای هر واحد مسکونی در شهرها 500 میلیون ریال و هر واحد مسکونی در روستاها 400 میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.
وی اظهار داشت: علاوه بر آن، بیش از هزار و 267 میلیارد ریال کمک بلاعوض شامل معیشتی، اجاره بها و احداثی پرداخت شده است.
سیمان رایگان برای بازسازی منازل
محمدی درباره توزیع سیمان رایگان بین روستاییان خسارت دیده از بارندگی های پارسال گفت: تا کنون حدود 50 هزار تن سیمان معادل حدود یک میلیون پاکت از این محصول میان روستاها توزیع شده است. 
تا کنون حدود 50 هزار تن سیمان معادل حدود یک میلیون پاکت از این محصول میان روستاها توزیع شده است
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی با بیان اینکه به ازای هر واحد مسکونی، 160 پاکت سیمان رایگان توزیع می شود اظهار داشت: سیمان رایگان، اهدایی رهبر معظم انقلاب است که از استان گلستان به روستاهای استان به صورت رایگان حمل می شود.
بر اساس این گزارش، 44 درصد از جمعیت 863 هزار نفری خراسان شمالی در روستاها سکونت دارند. 
اکنون 59 درصد از منازل روستاییان خراسان شمالی مقاوم است.
برچسب‌ها
بجنورد روستائیان توسعه ایران بنیاد مسکن انقلاب اسلامی توسعه روستایی خراسان شمالی مسکن سیل شهرداری شیراز


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صدای پای دلالان در قطب تولید زعفران شنیده می‌شود/ کشاورزان خواستار حمایت‌ هستند

گزینه ترامپ برای دیوان عالی از سد سنا گذشت

22 هزار نفر تحت حمایت مرکز نیکوکاری کارگران مشهد هستند

آمادگی 47 درمانگاه حاشیه مشهد برای پذیرش بیماران مشکوک به کرونا

سبزوار پنجه در پنجه کرونا

زنگ خطر موج سوم کرونا در خراسان رضوی

تبدیل دیمزارهای خراسان شمالی به باغ نگران‌کننده است

مراسم ادای سوگند برت با حضور ترامپ برگزار شد

بیش از 19 هزار نوآموز خراسان شمالی وارد سامانه مجازی شاد می‌شوند

اظهار 3800 تقاضای مددجویی در خراسان شمالی

رئیس جمهور پیشین بولیوی از اتهام تروریسم مبرا شد

مجلس سنا قاضی«امی بارت» را برای دیوان عالی آمریکا تأیید کرد

نماینده‌های قبلی مجلس در خراسان‌رضوی امروز چه‌کاره‌اند؟ / از گلخانه تا وزارت‌خانه

کرونا بار دیگر نشست‌های حضوری سازمان ملل را لغو کرد

«وکیل مدافع شیطان» قاضی دیوان عالی آمریکا شد

آتش‌سوزی گسترده در کالیفرنیا/ هزاران نفر مجبور به ترک منازل خود شدند

رهن آپارتمان در شهرک فردوس چقدر است؟

قطع تندیس محمدرضا شجریان در پارک ملت مشهد!

موج سوم کرونا و برگزاری جشن چند هزار نفری در مشهد | سازمان تبلیغات: مجوز داشتیم | شهرداری: ما نقشی نداشتیم

واکنش جهانپور به تجمع چندهزار نفری در مشهد در اوج کرونا

واکنش شهرداری مشهد به ماجرای تندیس چوبی شجریان/ ساخت مجسمه باید به تایید شورای یادمان‌ها برسد

سلامی: بایستی بر قلب مردم حاکم شد

بعیدی نژاد: دولت آمریکا یک قانون تحریمی را صد بار اجرا می کند

زورگیران زیر چتـر مافـیا!

شاخص دلار بار دیگر به کانال 94 واحدی برگشت

رنگ فیروزهای ضریح مطهر مبانی قدسی، معنوی و زیبایی شناختی دارد

دولت آمریکا یک قانون تحریمی را صد بار اجرا می‌کند

خورشید بر روی زمین!

80 درصد مشکلات‌مان در داخل کشور حل می‌شود

افزایش شمار افراد بستری و فوت ناشی از کرونا در تربت‌حیدریه

محاکمه محمد امامی| وکیل بانک سرمایه: آقای امامی مسیر پرداخت مطالبات بانک را باز کنید

رویا شوهر داشت و با یوسف متاهل سروسری داشت! / راز باغ مرگ فاش شد

تب سنج لیزری دارای استاندارد CA و FDA

مهدویت پاسخ به نیاز امروز بشریت است

زلزله 3.2 ریشتری اسفراین را لرزاند

مجلس پاکستان اسلام‌ ستیزی در فرانسه را محکوم کرد

پرندگان مهاجر در خراسان شمالی فرود آمدند

برگزاری جشن در مشهد، همزمان با اوج‌گیری کرونا/ ویدئو

حداقل و حداکثر قیمت بلیت هواپیما تهران ـ مشهد چقدر است؟

طرح آمران سلامت در خراسان جنوبی آغاز شد

شمارش معکوس برای اتمام دوبانده کردن محور بیرجند به قاین/ شتاب برای تکمیل محور توسعه شرق در خراسان جنوبی

رایزنی برای پرواز بیرجند به زاهدان/ انجام24پرواز از فرودگاه بیرجند

مرکز شبانه روزی فوریت های بررسی مشکلات واحدهای تولیدی خراسان جنوبی افتتاح شد

افشای راز جسد در کمد دیواری

توزیع مرغ به نرخ دولتی در میادین میوه و تره بار

پروازهای مشهد از فرودگاه خرم آباد تا اطلاع ثانوی لغو شد

هشت جنگ مرگ بار که آمریکا به آن پیوسته، جان صدها هزار بیگناه را گرفته است/ هیچ کس در جنگ پیروز نمی‌شود

کرونا سبب تعطیلی دانشگاه ها، مدارس و مهدکودک ها در بردسکن شد

ماجرای جمع‌آوری مجسمه‌ای در پارک ملت مشهد چه بود؟

آغاز برداشت چغندرقند از سطح 920هکتار اراضی شهرستان مشهد