پیام خراسان

آخرين مطالب

فرمانده بحران‌ در شهرها و کلانشهرها برعهده چه کسی است؟ شهرداری تهران

فرمانده بحران‌ در شهرها و کلانشهرها برعهده چه کسی است؟
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - تصویب قانون مدیریت بحران جدید کشور پس از یک دوره طولانی بررسی، گامی مؤثر در هماهنگی و یکپارچگی در مدیریت بحران در کشور است، اما این قانون نیز همچون سایر قوانین دارای چالش‌هایی است که بسیاری از آن­ها در طول فرآیند تهیه اسناد مرتبط با آن شناسایی شده و تا حدود زیادی مرتفع شده است.

به گزارش شهر، یافتن راهکار و اتخاذ تصمیم های کاربردی و ساماندهی منابع و امکانات موجود و استفاده بهینه از آن در جهت جلوگیری از برخی بحران ها، کاهش اثرات آن و بازگرداندن شرایط عادی زندگی، به عنوان "مدیریت بحران" تعریف می شود ور در این میان استفاده مطلوب از نیروی انسانی و امکانات و ایجاد هماهنگی بین آنها مهمترین بخش فرماندهی و مدیریت بحران است که نبود آن موجب هدررفت منابع، انجام اقدامات موازی و غیرضرور و گاه حتی تشدید بحران می شود.
امیرحسین گرکانی، رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی درباره تکلیف فرمانده بحران در قانون جدید مدیریت بحران کشور که از سال گذشته برای اجرا ابلاغ شده است، گفت: تصویب قانون مدیریت بحران جدید کشور پس از یک دوره طولانی بررسی، گامی مؤثر در هماهنگی و یکپارچگی در مدیریت بحران در کشور است، اما این قانون نیز همچون سایر قوانین دارای چالش‌هایی است که بسیاری از آن­ها در طول فرآیند تهیه اسناد مرتبط با آن شناسایی شده و تا حدود زیادی مرتفع شده است.
او ادامه داد: به منظور تسهیل انسجام، هماهنگی و هم‌افزایی فعالیت دستگاه‌ها و نهادهای دخیل در امر مدیریت بحران، ستادهای پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ بحران در سطوح ملی، استانی و شهرستانی در قانون در نظر گرفته شده است. بر اساس این قانون و اسناد تهیه‌شده در ذیل آن، کمیته ­های فنی کاهش خطر، آمادگی و پاسخ، بازسازی و بازتوانی و آموزش و امور رسانه در سطوح ملی، استانی و شهرستانی تشکیل شده است.
گرکانی با بیان اینکه این کمیته‌ها به صورت تخصصی مراحل مختلف مدیریت بحران را مدیریت کرده و هماهنگی بین اقدامات را ممکن می‌سازند، گفت: کمیته­ های فنی فوق، جایگزین کمیته­ های تخصصی 14گانه آیین ­نامه اجرایی قانون قبلی بوده که از کارایی لازم برخوردار نبودند. 
سند راهبرد ملی مدیریت بحران، برنامه ملی کاهش خطر حوادث و سوانح، دستورالعمل پیوست کاهش خطر طرح­ های ملی و همتراز آن، راهنمای برنامه استانی کاهش خطر حوادث و سوانح، برنامه ملی آمادگی و پاسخ، راهنمای برنامه استانی آمادگی و پاسخ، برنامه ملی بازسازی و بازتوانی، ضوابط و شرح خدمات تهیه اطلس ملی مخاطرات طبیعی، آیین نامه نحوه تأمین، نگهداری و هماهنگی تجهیزات و ماشیـن ­آلات در مدیریت بحران، آیین نامه سازماندهی و استفاده از ظرفیت تشکل­ های مردمی، نیروهای جهادی و داوطلب و بخش خصوصی در مدیریت بحران، آیین­ نامه نظام پایش و ارزیابی مدیریت بحران، شاخص­ های پایش و ارزیابی عملکرد دستگاه ­ها در مدیریت بحران، آیین ­نامه جذب، هدایت و توزیع کمک ­های خارجی در مدیریت بحران، آیین ­نامه جذب، هدایت و توزیع کمک‌های داخلی در مدیریت بحران، آیین‌نامه اجرایی فداکار خدمت، آیین‌نامه اجرایی توسعه بیمه اموال دستگاه‌های موضوع ماده (2) قانون مدیریت بحران کشور، آیین‌نامه اجرایی نگهداری، حمل، مصرف و ایمنی مواد خطرناک، برنامه جامع آموزش در حوزه مدیریت بحران، آیین ­نامه چگونگی به‌کارگیری نیروی انسانی و منابع و امکانات نیروهای مسلح، آیین‌­نامه اجرایی قانون مدیریت بحران کشور، استانداردهای سازمان ­های امدادی و خدمات امدادرسانی، آیین‌نامه امور مالی، سند ملی مدیریت رسانه­ای بحران و ساختار سازمانی مناسب و متناظر برای وظایف سازمان در سطوح استانی و شهرستانی عنوان برخی برنامه ­ها و آیین ­نامه ­های تهیه شده است که گرکانی برشمرد.
به گفته رییس پژوهشکده سوانح طبیعی، در قانون جدید مدیریت بحران برخی از اولویت‌های اقدام در ارتباط با کلانشهرها مطرح شده است. دو مورد از این اولویت‌ها در ارتباط با تعیین حریم گسل‌ها و همچنین ضوابط بلندمرتبه‌سازی است که اخیراً در سیزدهمین نشست شورای عالی شهرسازی و معماری ایران نیز مورد بررسی قرار گرفت و علاوه بر اولویت‌های اقدام مطرح‌شده، قانون مدیریت بحران کشور ساختار مدیریت بحران کلانشهرها را نیز متفاوت از سایر شهرها در نظر گرفته است.
گرکانی اضافه کرد: نکته دیگری که در ارتباط با کلانشهرها و به‌ویژه کلانشهر تهران حائز اهمیت است و در اولین جلسه ستاد ملی پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ بحران در نظر گرفته شد، مسئله فرماندهی میدان در کلانشهرها است. در حال حاضر و بر اساس ساختار فرماندهی در عملیات پاسخ، فرماندهی میدان در سطح شهرستان فرماندار خواهد بود. در جلسه مذکور، این نکته مطرح و توافق شد که ضروری است در سکونتگاه‌های شهری و کلانشهرها و به‌ویژه کلانشهر تهران از ظرفیت و امکانات شهرداری‌ها به نحو مقتضی در مدیریت عملیات اجرایی بحران در سطح محلی با عنوان فرمانده میدان استفاده شود. بر اساس تعریف صورت­ پذیرفته،«فرمانده میدان شخصی است حقوقی و بالاترین مقام یکی از دستگاه‎‎های موضوع ماده 2 قانون است که از جانب فرمانده عملیات پاسخ به بحران در سطوح شهرستانی تا ملی به‌منظور ایفای مسئولیت تخصصی عملیات فرماندهی، مدیریت، برنامه‎ریزی، سازماندهی و رهبری صحنه یا منطقه وقوع حادثه یا سانحه در کلیه ابعاد پاسخ به شرایط اضطراری متناسب با نوع بحران، منصوب می‎گردد».
رییس پژوهشکده سوانح طبیعی با بیان اینکه در آیین ­نامه اجرایی قانون این مهم در نظر گرفته شده است، گفت: استان تهران فرصت تهیه برنامه استانی کاهش خطر و آمادگی و پاسخ را نیز دارد که از ظرفیت­ های قانونی است و در قانون جدید مدیریت بحران در نظر گرفته شده است.
به گزارش ایسنا، رییس پژوهشکده سوانح طبیعی با بیان اینکه فرآیند تهیه اسناد قانون مدیریت بحران کشور در فاصله کمتر از یک ماه از زمان تصویب با عزمی ملی و به طور جدی شروع شد، گفت: با تلاش بی‌وقفه پژوهشکده سوانح طبیعی و با همراهی گستره وسیعی از کنشگران دولتی و غیردولتی، با گذشت شش ماه از زمان تصویب، نسخه اولیه بسیاری اسناد ذکرشده در قانون ازجمله سند راهبرد ملی مدیریت بحران کشور تدوین شد و برای اخذ نظرات دستگاه‌های اجرایی به ایشان ارسال شد.
او افزود: اکنون سند راهبرد ملی مدیریت بحران کشور در ستاد ملی به تصویب رسیده و تعداد زیادی از دستورالعمل­ ها و آیین­ نامه ­های مرتبط جهت طی کردن مراحل تصویب به معاون اول رئیس جمهور ارسال شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پلمب 3 مغازه در فردوس

کشف 700 کیلوگرم آویشن بدون مجوز حمل در طبس

هر 11 ساعت یک نفر در خراسان جنوبی می‌میرد

بازار پرندگان فریدونکنار تعطیل می‌شود؟

سهم 95 درصدی صنایع اصفهان در انتشار ذرات معلق PM2.5

اجاره‌بهای ده‌ها واحد تجاری مشهد در قالب پویش مردمی بخشیده شد

افزایش آمار ازدواج در خراسان رضوی

شناسایی 800 بیمار مبتلا به ایدز در خراسان رضوی

یک هزار و 492 مددجوی بهزیستی البرز مشغول به کار شدند

شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل در استان سمنان

خدمت رسانی به ارباب رجوع در دوران محدودیت‌های کرونایی در زنجان ادامه دارد

با حمایت صندوق کارآفرنینی امید 3672 طرح اشتغال‌زا در استان اردبیل اجرا شد

افتتاح مرکز مشاوره حقوقی به جامعه کارگری و کارفرمایی در استان چهارمحال و بختیاری

افزایش 55 درصدی دریافتی مستمری‌بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر البرز

324 شغل اولی در ایلام با حمایت دولت جذب و بکارگیری شدند

ایجاد بیش از 5هزار فرصت شغلی در استان سمنان

وبینار نقش سازمان‌های مردم نهاد در اکوسیستم کسب و کارهای نوین در اصفهان برگزار شد

بیش از 19 هزار شغل در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه ایجاد شد

اجرای طرح پیشگیری از رفتارهای خشونت آمیز در محلات البرز

حق بیمه سهم کارفرما توسط دولت پرداخت می شود

برگزاری 2 وبینار آموزشی در هفته جهانی کارآفرینی

اهداء 160 گوشی و تبلت هوشمند به دانش آموزان محروم خراسان جنوبی

کاهش 18 درصدی مبتلایان به کرونا در شهرستان طبس

امام جمعه بیرجند: از هم گسستگی جامعه از بدحجابی‌ها و بی‌قانونی‌ها شروع می‌شود

احتمال کاهش قیمت مسکن در خراسان‌جنوبی تا پایان سال

480 شغل جدید برای معلولان استان خراسان جنوبی ایجاد شده است

این کودک گمشده را شناسایی کنید+ عکس

برای دو هفته متوالی؛ کانون محبان الزهرا (س) اسفراین در صدر کانون های کشور قرار گرفت

حال و روز بازارهای بجنورد در محدودیت‌های کرونایی

جهادگران بسیجی دانشگاه آزاد نیشابور اقدام به تهیه و توزیع آبمیوه طبیعی بین کادر درمان کردند

توزیع واکسن آنفلوانزای کودکان تا دو هفته دیگر خراسان رضوی

بازار مسکن یک پله دیگر افت کرد

بازگشایی 30 هکتار از اراضی رودخانه‌های استان

دانشگاه بیرجند براساس نیازهای منطقه توانمندسازی می‌شود

معرفی قصاب متخلف به مرجع قضایی در بیرجند

2800 موتورسیکلت در پارکینگ‌های خراسان جنوبی توقیف هستند

شهید فخری‌زاده به عنوان دانشمندی شگفت‌آور جریان علم را از 65 تا 99 به پیش می‌برد

ایجاد اشتغال برای 480 فرد معلول تحت حمایت بهزیستی خراسان جنوبی

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان خراسان جنوبی تا 11 آذر 99

کمبود نهاده برای مرغ گوشتی و تخم گذار در خراسان جنوبی نداریم

معدوم سازی 15 هزار جوجه آلوده به بیماری نیوکاسل در سربیشه

بازدید استاندار خراسان جنوبی از مرکز خیریه توانبخشی حضرت علی اکبر (ع) بیرجند

استاندار خراسان جنوبی: بهبود شرایط در مرزها، رونق فضای کسب و کار را به همراه دارد

ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی در استان خراسان جنوبی به مدت 2 ماه اجرا می‌شود

بیشترین ثبت ازدواج در کشور متعلق به خراسان جنوبی است

جهش 30 هزار تنی در بزرگترین کارخانه اکسید منیزیم منطقه

اجرای طرح ترخیص موتورسیکلت‌های موجود در پارکینگ‌های خراسان جنوبی

جابه‌جایی دان مرغ بدون اخذ گواهی دامپزشکی در خراسان شمالی ممنوع شد

رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مشهد 70 درصد افزایش یافت

راز های عجیب محمدرضا خلعتبری از دیگو مارادونا