پیام خراسان

آخرين مطالب

اعمال محدودیت و همراهی مردم، دو بال همای سلامت در شرایط کرونا مقالات

اعمال محدودیت و همراهی مردم، دو بال همای سلامت در شرایط کرونا
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- کرونا از پیچیده‌ترین ویروس‌های قرن 21 است که در چشم بر هم زدنی پدیده‌ای فراگیر در جهان شد اما هنوز درمان قطعی و واکسنی برای جلوگیری از شیوع آن کشف نشده و تنها راه موثر کنترل آن، محدود کردن فعالیت‌های اجتماعی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی است که رکن اصلی آن مردم هستند.

ویروس کرونا که از سال گذشته دنیا را دربرگرفت و هم‌اینک یک ساله شده‌است ویروسی عجیب است که هر روز رفتارهای جدیدی دارد و قوی‌تر از گذشته بر سلامت مردم می‌تازد.
طی این یک سال کشورهای مختلف اقدامات خاصی از جمله اعمال محدودیتها را برای کنترل این ویروس را به کار گرفته‌اند اما همچنان این ویروس یکه تازی می کند و تا کنون موثرترین راه مبارزه با آن محدودیت کردن فعالیت‌های اجتماعی، رعایت فاصله اجتماعی و همراهی مردم در اجرای پروتکل‌های بهداشتی بوده است.
در ایران نیز موج سوم شیوع ویروس کرونا آغاز شده و هر روز شاهد رکورد جدیدی از تعداد مبتلایان و فوتی‌های بیماری کووید 19 هستیم به طوری که دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا بار دیگر مجبور به اعمال سیاستهای سختگیرانه‌تر و تعطیلی دو هفته شهرهای با وضعیت قرمز و بحرانی شدند و این محدودیتها از ابتدای آذر ماه به اجرا درمی‌آید، محدودیتهایی که بنا به اذعان دست‌اندرکاران امر بدون همراهی مردم و کسبه، در کنترل ویروس کرونا تاثیر چندانی نخواهد داشت.
رییس جمهوری نیز در نشست هفته جاری هیات دولت اعلام کرد: ما می‌دانیم که تعطیلات و محدودیت های شدید راه حل اصلی مشکل کرونا نیست. مشکل کرونا صرفا از طریق تغییر سبک زندگی حل می‌شود یعنی مردم اگر سبک زندگی خود را همراه با اجرای پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌های فیزیکی و عدم رفت و آمدهای خانوادگی، عدم حضور در مراسم عزا و شادی و مناسبت های مذهبی و دینی تغییر ندهند با وجود تعطیلی کرونا شرایط به همین صورت خواهد بود و تغییر چندانی نخواهد کرد.
بنا به گفته حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، انضباط دقیق اجتماعی می‌تواند راه اصلی مقابله با کرونا باشد. آمار کنونی نشان می‌دهد 51 درصد ابتلاها به دلیل رفت و آمد خانوادگی است. اگر در 2 هفته‌ای که تعطیلی و محدودیت‌های شدید برقرار می‌شود به همان نسبت رفت و آمد بیشتر شود، ابتلا به کرونا از 51 درصد به دلیل رفت و آمد خانوادگی به 60 درصد می‌رسد.
لزوم همراهی مردم با محدودیتها
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص تاثیر تعطیلی کشور و همراهی مردم در کنترل شیوع ویروس کرونا گفت: سلامت انسانها بر هر چیزی ارجحیت دارد و باید از هر طریقی که شده ویروس کرونا را تحت کنترل درآورد.
مسعود همایونی‌فر افزود: البته تاثیرگذاری محدودیتها برای مهار کرونا وقتی نمود پیدا می‌کند که مردم نیز همراهی لازم را داشته‌ باشند.
وی ادامه داد: تعطیلی شهرهای با وضعیت حاد برای مهار کرونا، یکی از راه‌حلهای ممکن است اما در این خصوص باید فرهنگسازی شود نه این که با انتشار خبر تعطیلی دوهفته‌ای، فعالیت اصناف و تردد شهروندان چندبرابر و هجمه‌ به بازار بیشتر شود.
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: به عنوان نمونه با اعلام خبر تعطیلی دوهفته‌ای در تهران، در بازارها ازدحام زیادی ایجاد شد و صاحبان مشاغلی که با حضور افراد گره‌خورده‌اند، با تشدید فعالیت خود تا قبل از اجرای طرح تعطیلی، می‌خواهند بخشی از ضرر ناشی از تعطیلی را جبران کنند.
همایونی‌فر افزود: این درحالی است که با انتشار خبر تعطیلی در کشورهای اروپایی، مردم و مشاغل گوناگون همراهی لازم با دولت را دارند، مردم در خانه می‌مانند و شهر به شکل کامل تعطیل می‌شود.
حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دیگر وقت آن رسیده که به سمت کسب و کارهای دیجیتال و غیرحضوری حرکت کنیم تا در صورت مواجهه با شرایط مشابه کنونی، اقتصاد دچار آسیب و خسران نشود.
همایونی‌فر با بیان این که سطح دانش دیجیتال در کشور پایین است افزود: کسب و کارها باید خود را با شرایط جدید تطبیق دهند و زیرساختهای این مهم نیز در کشور فراهم شود که البته بخشی از این زیرساخت‌ها مهیاست.
وی اضافه کرد: در کشور با شرایط تحریم مواجیهم و وضعیت بودجه دولت مناسب نیست، با محدودیتهای مالی دولت نباید توقع ارائه تسهیلات و کمک زیادی از سوی دولت را داشت بلکه باید کسب و کارها و سبک زندگی را با شرایط موجود وفق داد.
تعطیلی منهای همراهی سایر بخشها تاثیر چندانی ندارد
رییس شورای اسلامی شهر مشهد نیز با اشاره به وضعت حاد خراسان‌رضوی و مشهد از لحاظ شیوع ویروس کرونا گفت: متاسفانه تعداد فوتی‌ها و مبتلایان در کشور به صورت روزانه رو به افزایش است و هر روز شاهد ثبت رکورد جدیدی هستیم.
محمد رضا حیدری افزود: تجربه دوره اوج دوم شیوع کرونا در مشهد نشان داده که همکاری و مشارکت مردمی تنها راه بهبود شرایط بحرانی کنونی است، در شرایط بدبینانه تعداد بستری‌ها به مرز پنج هزار نفر خواهد رسید که آمار بسیار نگران‌کننده‌ای است و ظرفیت بیمارستان‌های مشهد هم کمتر از این است که این امر می‌تواند منجر به فاجعه جدی شود.
وی ادامه داد: برای تعطیلی همه بخش‌ها، ظرفیت حمایتی در کشور وجود ندارد و با یک شرایط پارادوکسی مواجه هستیم که جز همراهی مردم راهی نداریم.
رییس شورای اسلامی شهر مشهد تاکید کرد: شورای شهر و مدیریت شهری، همراهی و حمایت لازم در اجرای مصوبات ستاد ملی و استانی کرونا را همچنان دارد و در کنار حافظان سلامت برای کنترل کرونا تلاش لازم را به خرج می دهند تا با همراهی مردم، روند نمودار آمار مبتلایان به کرونا نزولی شود.
تعطیلی کامل سودمند نیست
فرمادار مشهد نیز تعطیلی کامل کشور را به نفع اقتصاد ندانست و گفت: بر اساس سیاستهای ابلاغی، تعطیلی کامل سودمند نیست و واحدهای صنعتی شهرستانبه طور قطع از تعطیلی آسیب می بینند. 
سید محمدرضا هاشمی افزود: اقتصاد شهر باید بچرخد لذا در این رابطه واحدهای صنعتی البته با رعایت شیوه نامه های بهداشتی به فعالیت خود ادامه می‌دهند. 
وی با بیان این که 85 درصد کسبه این شهر در اجرای طرح تعطیلی اصناف پس از ساعت 18 با ستاد مقابله با کرونای شهرستان مشهد همراهی کرده اند ادامه داد: از 20 آبان ماه تاکنون 10 تیم نظارتی در مناطق مختلف شهری به صورت روزانه بر روند اجرای دستورالعمل ملی محدودیتهای فعالیت اصناف نظارت می‌کنند.
فرماندار مشهد با تاکید بر همراهی شهروندان و اصناف برای کنترل شیوع ویروس کرونا گفت: خراسان رضوی با 6.4 میلیون نفر جمعیت 473 اتحادیه صنفی دارد که 96 اتحادیه آن در مشهد است و در این چارچوب 223 هزار و 166 واحد صنفی در استان فعالیت دارند که 114 هزار و 270 واحد معادل 51.2 درصد از این تعداد در شهرستان 3.5 میلیون نفری مشهد مستقر هستند.
بنابر اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با فوت480 بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا طی 24 ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید19 در کشور به 42 هزار و 941 تن رسید و 27 استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.
برچسب‌ها
ویروس کرونا مشهد ستاد ملی محمدرضا حیدری دولت دانشگاه فردوسی مشهد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی شورای اسلامی شهر مشهد
پروندهٔ خبری
کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قاضی‌زاده هاشمی: هزاران فخری‌زاده داریم

ونزوئلا 6 آمریکایی را به حبس محکوم کرد

بودیم وقتی که مردم در خطر بودند/ این بار به اسم خودمان

اطلاعیه فعالیت کارکنان شهرداری مشهد در هفته جاری

تولید نسل جدید فولیک اسید با جذب بالا برای اولین بار در کشور

پیام وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در پی ترور ناجوانمردانه شهید" محسن فخری زاده"

اطلاعیه ستاد استانی کرونا در خراسان شمالی؛ هیچ‌گونه تعطیلی ادارات تاکنون مصوب نشده است

مه غلیظ، تردد خودروها در گردنه‌های خراسان شمالی را کُند کرد

سالانه پنج هزارتُن گوشت قرمز تولید می شود

قاضی‌زاده هاشمی: هزاران «فخری‌زاده» داریم/عوامل این حادثه هر چه زودتر شناسایی و محاکمه شوند

قاضی زاده هاشمی: ترور «فخری زاده» نتیجه اقدامات جریان «غرب گراست

پیام تسلیت قاضی‌زاده هاشمی: هزاران فخری‌زاده در کشور داریم

ادارات خراسان شمالی تعطیل نیستند!

این نخستین بار نیست که استکبار کوردل دست به این گونه اقدامات بزدلانه می‌زند.

حجت‌الاسلام راستگو از سال 1388 در تلویزیون ممنوع التصویر شد

بزرگ‌ترین پروژه آزمایشگاهی شرق کشور در مشهد افتتاح می‌شود

ولایتی: ترور کوردلانه و ناجوانمردانه فخری‌زاده بار دیگر دشمنی و خباثت بدخواهان ملت ایران را بر ملا کرد

نخستین بار نیست که استکبار کوردل دست به اقدامات بزدلانه می‌زند

دشمنان قسم خورده ایران بار دیگر خوی ددمنشانه‌شان را به جهانیان نمایاندند

سردار سلامی: انتقام از عاملان ترور شهید فخری زاده در دستور کار قرار گرفت

حجت‌الاسلام راستگو ممنوع‌التصویر شده بود؟

تأکید استاندار خراسان رضوی برافزایش نظارت و بازرسی در خصوص کالاهای اساسی

نتیجه لبخند دیپلماسی به جاسوس اسرائیلی ترور شهید فخری زاده را رقم زد

ترور دکتر فخری زاده بار دیگر دست پلید و ننگین تروریست را در جهان بر ملا کرد/ راه شهدا با اشتیاق و عزم راسخ تری ادامه می یابد

ترور شهید فخری زاده بار دیگر خوی تروریست بودن صهیونیست و آمریکا را بر همگان بر ملا کرد

تلاش دشمن برای توقف صنایع موشکی و هسته‌ای ایران ناکام می‌ماند/ ترور محسن فخری‌زاده بار دیگر ناتوانی دشمن را به اثبات رساند

این حادثه هشدار به کسانی است که بازهم دم از مذاکره با تروریست‌ها می‌زنند/ موعد انتقام سخت نزدیک است

سرلشکر سلامی: انتقام از عاملان ترور شهید فخری‌زاده در دستور کار قرار گرفته است

سلامی: قطعاً عاملان این جنایت بزرگ مجاهد مجازات خواهند شد

بار دیگر تروریست‌های وابسته به صهیونیست‌ها یکی از دانشمندان دفاعی ایران را به شهادت رساندند

امروز ایران یک بار دیگر قربانی یک عملیات تروریستی شد

سردار سلامی: عاملان ترور شهید فخری‌زاده بدانند انتقام سخت در دستور کار قرار گرفته است

سردار سلامی: قطعا عاملان این جنایت بزرگ مجازات خواهند شد

لزوم عرضه مرغ در فروشگاه‌های منتخب علاوه بر میادین تره بار|احیای 157 معدن تا پایان آبان ماه 99|بنیاد مستضعفان اجاره‌بهای املاک تجاری آذر ماه را دریافت نمی‌کند

سردار سلامی: انتقام در دستور کار قرار گرفت

کودک چهار ساله کاشمری جان سه انسان را نجات داد

سرلشکر سلامی: انتقام از عاملان ترور شهید فخری‌زاده در دستور کار قرار گرفت

ترور شهید فخری‌زاده زبونی استکبار را دربرابر ایران اسلامی نشان‌داد

اهداف شوم دشمنان با همت دانشمندان و دانش پژوهان ناکام می‌ماند

تردد در جاده‌های خراسان شمالی 38 درصد کاهش یافت

ترور شهید فخری‌زاده بیانگر ضعف و استیصال دشمنان است

ترور شهید فخری زاده نشانه ضعف و استیصال مستکبران در برابر اقتدار ملت ایران است

استاندار خراسان جنوبی: همه امور باید پیوست فرهنگی داشته باشد

همه ادارات دولتی در هفته آینده تعطیل هستند

اهدای عضو به 3 بیمار در مشهد زندگی دوباره بخشید

شریعتمداری : ایران اسلامی پاسخ سهمگینی به اسرائیل جنایتکار غاصب خواهد داد

کاهش 37 درصدی تردد خودرو‌های شخصی در خراسان جنوبی

50 سال زیارت امام مهربانی همراه با سیده بی بی

کاهش 7 درصدی مصرف گاز فشرده در خراسان شمالی

عکس/ واکنش سردار سلامی به ترور محسن فخری‌زاده