پیام خراسان

آخرين مطالب

اوج‌گیری کرونا در روزهای پاییزی خراسان رضوی اجتماعي

اوج‌گیری کرونا در روزهای پاییزی خراسان رضوی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- شیوع کرونا همگام با موج سوم این ویروس در خراسان رضوی طی روزهای پاییزی تا حدی پیش رفته است که از 32 شهرستان این استان 17 شهرستان در وضعیت قرمز و بقیه در وضعیت نارنجی قرار دارند.

هم اکنون تمامی شهرستانهای خراسان رضوی درگیر کرونا هستند و این ویروس در این استان شش و نیم میلیون نفری همچنان قربانی می‌گیرد بطوریکه در برخی شهرستانهای استان تعداد قربانیان تکان دهنده و هشدار آمیز است.
در یکی از شهرستانهای جنوب غربی خراسان رضوی به نام "بردسکن" نتیجه آزمایش 90 درصد از افراد مشکوک مثبت می باشد.
دکتر حسین امامیان، رییس مرکز بهداشت بردسکن گفت: نتیجه این وضعیت نامناسب، مرگ روزانه دو نفر از شهروندان بردسکنی به خاطر ابتلا به بیماری کووید 19 است.
به گفته متولیان بهداشت و درمان در استان خراسان رضوی، هم اکنون دو هزار بیمار مبتلا به کرونا در بیش از 60 بیمارستان این استان بستری هستند.
رییس بخش مراقبت های ویژه بیمارستان امام رضا (ع) مشهد که بیشترین بیماران کرونایی استان در آن بستری هستند گفت: تیم درمان این بیمارستان هر روز شاهد لحظات ناگوار هستند و در محوطه بیمارستان صدای شیون افرادی که عزیزان خود را از دست داده‌اند به گوش می‌رسد.
دکتر علیرضا صداقت افزود: این روزها با آمار فراینده مبتلایان به کرونا روبرو هستیم و این ویروس اکنون نه تنها با علائم شدید ریوی در مبتلایان همراه است بلکه تمام اندامهای بدن را درگیر می کند.
این پزشک فوق تخصص مراقبتهای ویژه ادامه داد: پیشگیری از ابتلا و قرنطینه سازی دستکم به مدت دو هفته بهترین راهکار مقابله با بیماری کووید 19 است.
مدیر توسعه شبکه و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: در موج سوم کرونا نتایج آزمایش بیش از 60 درصد افراد دارای علائم مشکوک در استان خراسان رضوی مثبت است.
دکتر محمد حسن درخشان افزود: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون افزون بر 90 هزار آزمایش کرونا برای بیماران سرپایی مراجعه کننده به مراکز خدمات جامع سلامت 16 ساعته دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شده است.
وی ادامه داد: هم اکنون علاوه بر بیمارستانها نمونه گیری کرونا در 34 مرکز خدمات جامع سلامت این استان انجام می شود که 17 مرکز از این تعداد در مشهد قرار دارند.
هم اکنون حدود 6 دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی در استان پهناور خراسان رضوی فعالیت دارند که حدود 80 درصد جمعیت استان زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد است و مابقی توسط دانشکده و دانشگاههای علوم پزشکی تربت حیدریه، گناباد، سبزوار، نیشابور و تربت جام خدمت رسانی می شوند.
متولیان حوزه سلامت خراسان رضوی اینک چشم به محدودیت های شدید کرونایی دوخته اند که از امروز در شهرستانهای مختلف خراسان رضوی اجرا می شود و کلانشهر مشهد در زمره محدودیت های شدید قرار دارد.
در باب خستگی و فداکاریهای کادر درمانی نیز همین بس که به گفته رییس نظام پزشکی مشهد تاکنون 21 نفر از کادر بهداشت و درمان این شهرستان حین خدمت بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند که نیمی از شهدای سلامت پزشک بودند.
بستری شدن روزانه 450 بیمار جدید مبتلا در خراسان رضوی
دبیر کارگروه کمیته مراقبت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد به خبرنگار ایرنا گفت: اکنون در اوج موج سوم کرونا در خراسان رضوی قرار داریم به طوریکه روزانه 400 تا 450 بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری می‌شوند.
دکتر علی اصغر انجیدنی افزود: هم اکنون دو هزار بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانهای خراسان رضوی بستری هستند که 400 نفر آنان بدحال بوده و در بخش مراقبت های ویژه می‌باشند.
وی ادامه داد: از مردم تقاضا داریم از تجمع و دورهمی های خانوادگی بپرهیزند چرا که در این شرایط افرادی که ناقل هستند اما علائم ندارند و افرادی که علائم خفیف دارند، بیماری را به دیگران منتقل می کنند.
دبیر کارگروه کمیته مراقبت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مردم به محض مشاهده علائم مشکوک به کرونا به بیمارستانها مراجعه نکنند، چرا که این اقدام خطر تهدید سلامت خود و دیگران را در بر دارد.
وی با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده و تاکید بر نظام ارجاع در فرآیند درمان بیماران کرونایی افزود: بهترین اقدام با مشاهده علائم مشکوک به کرونا تماس با شماره تلفن 191 است که کارشناسان این سامانه با ارائه مشاوره های لازم به تماس گیرندگان آنان را جهت مراجعه به نزدیکترین مرکز بهداشتی یا مرکز خدمات جامع سلامت ویژه کرونا راهنمایی می کنند.
انجیدنی ادامه داد: 22 مرکز خدمات جامع سلامت در مشهد سطح یک درمان کرونا را بر عهده دارند. 
وی گفت: در صورت نیاز مراجعان سرپایی مبتلا به کرونا جهت برخورداری از خدمات تخصصی سطح 2 به 19 کلینیک تخصصی فعال در این زمینه ارجاع داده می شوند و بیماران نیازمند بستری از این طریق به بیمارستانها معرفی می شوند که این فرآیند از تجمع و مراجعه مستقیم مبتلایان به بیمارستانها جلوگیری می کند.
محدودیت های شدید کرونایی در مشهد
سخنگوی ستاد مبارزه با کرونا در استان خراسان رضوی نیز گفت: پیرو ابلاغ ریاست جمهوری و ستاد ملی مقابله با کرونا، محدودیتهای شدید اجتماعی برای مقابله با شیوع کرونا در مشهد همانند دیگر کلانشهرها و 25 مرکز استان کشور از امروز، اول آذر ماه اجرا می شود.
دکتر محمدحسین بحرینی افزود: بر این اساس مطابق مصوبات ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا فعالیت همه مشاغل به استثنای مشاغل سطح یک به مدت دو هفته متوقف و تعطیل است.
وی "مشاغل سطح یک" را که مستثنی از محدودیت در فعالیت هستند شغلهای ضروری شامل واحدهای فروش مواد غذایی، نهادهای خدماتی در حوزه آب، برق، گاز، تلفن، حمل و نقل، نیروهای امداد و نجات و بیمارستانها و مراکز درمانی برشمرد. 
رییس دانشگاه علوم‌ پزشکی مشهد ادامه داد: دستگاههای اجرایی و نهادهای دولتی نیز ظرف این دو هفته، تنها با حضور یک سوم کارکنان در محل اداره فعال خواهند بود.
وی گفت: همچنین در طول این مدت خودروهای فاقد پلاک بومی حق رفت و آمد به مشهد و دیگر شهرهای خراسان رضوی را ندارند و هر شهروند در صورت تخطی از این امر، با برخورد قانونی پلیس و جریمه سنگین روبرو می‌شود.
دکتر بحرینی به محدودیت فعالیت مکانهای مذهبی و فرهنگی نیز اشاره و بیان کرد: بر اساس ابلاغیه ستاد ملی مبارزه با کرونا ظرف این دو هفته آیینهای نمازجماعت و نمازجمعه نیز در مناطق دارای وضعیت قرمز و نارنجی از نظر شیوع ویروس کرونا، اقامه نخواهد شد. 
رییس اتاق اصناف مشهد هم در این خصوص گفت: برای واحدهای صنفی مشمول تعطیلی طبق برنامه ریزی های انجام شده از طریق پیامک اطلاع رسانی شده است. 
محمود بنانژاد افرود: از اول آذر ماه در قالب گشت های مشترک شامل اماکن عمومی، بهداشت و تعزیزات حکومتی با موارد تخلف برخورد قانونی خواهد شد.
توقف آیین‌های مذهبی، تعطیلی بوستان‌ها و اماکن ورزشی
رییس شورای هیات‌های مذهبی خراسان رضوی گفت: به همه هیاتهای مذهبی این استان ابلاغ شده است که از اول آذر تا پانزدهم این ماه همه آیینها و مراسم مذهبی خود را در قالب اجتماعات در منزل، حسینیه‌ها و مساجد به خاطر مقابله با شیوع ویروس کرونا تعطیل کنند.
سید مهدی طباطبایی افزود: این تصمیم در پی اعلام ستاد مقابله با کرونای استان گرفته شده است.
مهدی یعقوبی معاون خدمات شهری شهرداری مشهد هم اعلام کرد: تمام بوستانهای مشهد به خاطر کاهش شیوع کرونا از روز پنجشنبه ٢٩ آبان ماه تا اطلاع بعدی تعطیل شدند.
مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی هم گفت: از امروز تمام اماکن ورزشی مشهد از جمله اماکن روباز و سرپوشیده، ورزشهای آبی، سالن‌های ورزشی و باشگاه‌های بدنسازی تا اطلاع‌ بعدی تعطیل خواهند بود.
همگام با محدودیت های شدید کرونایی مراکز و موسسات مختلف در مشهد و خراسان رضوی با صدور اطلاعیه ای از توقف فعالیت و تعطیلی خود خبر داده اند، به طوریکه در حوزه پزشکی، عملهای غیر ضروری و زیبایی متوقف شده و بیشتر خدمات اورژانسی به بیماران ارائه می گردد.
اما حوزه حمل و نقل عمومی درون شهری به خاطر تسهیل در تردد شهروندان مشمول محدودیت های کرونایی نیستند. 
بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون 828 هزار و 377 نفر در ایران به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 479 تن از بیماران مبتلا به کووید 19 طی 24 ساعت گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در کشور به 43 هزار و 896 تن رسیده است.
همچنین تاکنون 589 هزار و 25 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.
برچسب‌ها
ویروس کرونا ستاد ملی مبارزه با کرونا مشهد دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیشابور گناباد دانشگاه علوم پزشکی مشهد سید مهدی طباطبایی ایران
پروندهٔ خبری
کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پادکست های خانه مان /6: تاب آوری

خروج غیر قانونی 6 هزار و 460 راس دام از شهرستان بشرویه

دست یار، بر سر نیازمندان سربیشه

یک کشته در محور طبس بشرویه

تمدید محدودیت‌ های کرونایی در شهر‌ های نارنجی و قرمز خراسان جنوبی

تمدید یک هفته‌ای آموزش غیرحضوری در مدارس شهرستان‌های قرمز و نارنجی خراسان جنوبی

هنر دستی که زمستانی گرم برای کودکان نیازمند رقم خواهد زد

نماینده مردم فردوس: مجلس برای کاهش وابستگی بودجه به نفت تلاش می‌کند/ لزوم توزیع منصفانه اعتبارات در مناطق محروم

توزیع 400 بسته بهداشتی در حاجی آباد

لیگ‌ برتر هندبال کشور | صف‌آرایی نماینده خراسان‌جنوبی در برابر فولاد سپاهان

200 روز از وعده استاندار خراسان شمالی گذشت؛ هیچ خبری از محل جدید دفن زباله‌های بجنورد نیست+فیلم

راز برآورده شدن حاجت

چگونه از راه دور امام حسین (ع) را زیارت کنیم؟

«راز مثل های ما» عنوان کتابی است که در بستر فضای مجازی معرفی شد

ارسال بیش از 5هزار اثر به هشتمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی

راز سفر «جرد کوشنر» به قطر و عربستان/ آشتی رخ داده است؟

راز سفر «جرد کوشنر» به قطر و عربستان

کیفیت زعفران خراسان شمالی مورد استقبال تجار قرارگرفت

راز سفر «جرد کوشنر» به قطر و عربستان سعودی/ آشتی رخ داده است؟

محدودیت‌های کرونایی در 3 شهر خراسان شمالی/ خدمات اداری فقط با کارت ملی ارائه می‌شود

پیش بینی بارش باران و برف در خراسان رضوی

توزیع هزار وعده غذای متبرک حضرت رضا(ع) میان معلولان مشهدی

سرکشی و تفقد خدام آستان قدس از معلولان مشهدمقدس

نوری، پیشکسوت استقلال: بازی با پیکان بار فنی نداشت

برف و باران در راه مشهد و خراسان رضوی

جزئیات نحوه حضور کارکنان ادارات در خراسان رضوی

فعالیت حدود 17 هزار داوطلب سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

ادامه ترافیک کامیون‌ها در پایانه بار آستارا

ترویج کشت گیاهان دارویی در کهگیلویه/برای نخستین بار سیاهدانه زیر کشت رفت

کاهش آمار کودکان مبتلا به کووید 19 در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

شاه علیدوست: دو بار دروازه پرسپولیس را باز کردم

کاهش آمار کودکان کرونایی در مناطق تحت پوشش علوم پزشکی مشهد

تصادف مینی بوس‌های حامل کارگران با وانت بار در محور مسجدسلیمان-لالی/ 30 نفر راهی بیمارستان شدند

کاهش 21 درصدی جابجایی مسافر از طریق ناوگان اتوبوسرانی مشهد طی هفته گذشته

وضعیت آموزشی مدارس خراسان رضوی در هفته آتی مشخص شد

فعالیت 17 هزار داوطلب سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دونالد ترامپ می‌خواست 2 بار با من دیدار کند

یک بار هم شده با تروریسم در ایران مانند تروریسم در فرانسه و اتریش برخورد کنید!

کمک میادین میوه و تره بار در توزیع گوشت و مرغ

رئیس جمهور ونزوئلا: ترامپ دو بار درخواست دیدار با من را ارائه کرد

افزایش 6 درصدی نخ تورم نقطه به نقطه در خراسان رضوی

یک بار هم شده با تروریسم در ایران مثل فرانسه و اتریش برخورد کنید!

نامه ایران به سازمان ملل: یک بار هم شده با تروریسم در ایران مانند تروریسم در فرانسه و اتریش برخورد کنید!

نقش مؤثر تغذیه بر تسریع بهبودی بدن در برابر ویروس کرونا

آسان‌ترین روش تشخیص مرگبارترین سرطان

زنده‌ شدن نوزاد 2ماهه روی سنگ غسالخانه!

واکنش تند سخنگوی وزارت‌ خارجه به اظهارات الجبیر

ظریف: بایدن، حُسن نیت خود را نشان دهد

آمریکا تحریم‌ های جدیدی علیه ایران اعمال کرد

عرضه روزانه هزار تن مرغ منجمد و گرم در تهران