پیام خراسان

آخرين مطالب

بسیجیان جان بر کف؛ در خاکریز اول جدال با کرونا/ کووید 19، نقاب مدعیان حقوق بشر را کنار زد اجتماعي

بسیجیان جان بر کف؛ در خاکریز اول جدال با کرونا/ کووید 19، نقاب مدعیان حقوق بشر را کنار زد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بدون تردید نقش بسیج در مبارزه با ویروس کرونا همچون دفاع مقدس با حضور در خاکریز اول مشهود است؛ اما شاهد هستیم که مدعیان حقوق بشر حتی در رفع نیازهای مردم کشور خودشان هم موفق نبوده‌اند.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، این روزها مزین است به نام جان بر کفانی که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف به کمک مردم آمدند و چه در جنگ و چه در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و دیگر میادین در خط مقدم بوده و خوش درخشیده اند.
عاشقانی که وقتی خبر سیل و زلزله می شنوند، یا زمانی که قصه ای تلخ از گوشه ای از وطن به گوششان می رسد، سر از پا نمی شناسند و با روحیه ای جهادی وارد میدان می شوند تا مرهمی شوند بر زخم های همنوعانشان.
صحبت از بسیجیانی است که این روزها و درست در زمانی که مردم با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کنند، باز هم به صحنه آمدند تا نقش ماندگار دیگری از خود به جای بگذارند، آری روحیه از جان و مال گذشتن و در خدمت مردم بودن را فقط می‌توان در چنین افرادی به نظاره نشست.
نیروهایی که در نهادی ممتاز و یگانه به نام بسیج رشد کرده و با روحیه از خودگذشتگی و ایستادگی، ایرانی متفاوت با دیگر کشورها را به دنیا معرفی کرده اند، دولت هایی که فقط ادعای حقوق بشر دارند اما در واقع تنها خودخواهی و ذلت را می توان در عملکردشان دید.
ایستادگی در مسیر سازندگی
در همین راستا، با مجتبی میر، کارشناس مسائل سیاسی گفت و گویی انجام شده است که به خبرنگار ما بیان کرد: بسیج به عنوان یک نهاد مردمی از ظرفیت‌های بسیار بزرگی برای حضور در عرصه های مختلف برخوردار بوده و تمام جغرافیای کشور را در کلیه نقاط شهری و روستایی تحت پوشش قرار داده و ماموریت های متعدد و فراوانی را در سطح کشور از ابتدای انقلاب تاکنون داشته و اقدام‌های موثری را انجام داده است.
وی ادامه داد: در عرصه محرومیت‌زدایی و سازندگی که یکی از صدها موضوعی است که از ابتدای تشکیل بسیج در دستور کار این نهاد انقلابی قرار داشته، اقدام های بسیار زیادی صورت گرفته است، به گونه ای که می توان گفت محرومیت زدایی و سازندگی به عنوان یکی از مهمترین محورهای بسیج تلقی می شود.
میر با بیان این که محرومیت زدایی همواره به عنوان یکی از شعارهای نظام جمهوری اسلامی است، تاکید کرد: حضور بسیج در این عرصه دستاوردهای خوب و شگرفی به همراه داشت، اما عوامل متعددی مانند جنگ تحمیلی باعث شد که موضوع سازندگی با تعلل رو به رو و مشکلاتی برای کشور ایجاد شود، ولی در واقع ماموریت سازندگی و محرومیت زدایی همچنان به عنوان محور اصلی فعالیت های سپاه و بسیج مطرح است.
به گفته وی، مسیر محرومیت زدایی محورهای مختلفی شامل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، خدمات رفاهی و درمانی را دنبال می کند و در حوزه بهداشت و درمان سبقه طولانی دارد و مربوط به زمان فعلی نیست، نقش بسیج از دیرباز در این حوزه ماموریتی، در کنار سایر مسائل غیرقابل انکار است، چراکه شاهد اقدام‌های خیلی موثر این نهاد در جهت رفع مشکلات مردم و ارائه امکانات مورد نیاز بودیم.

پیام خراسان

هم گام با خادمان سلامت
این کارشناس با بیان این که نقش بسیج در زمینه مقابله با ویروس کرونا گسترده بوده و اقدام های خیلی خوبی در کنار خادمان سلامت ایفا کرده که قابل تقدیر است، اذعان کرد: نیروهای بسیجی از ابتدای شیوع بیماری کرونا در راستای اطلاع‌رسانی، گندزدایی، آموزش و غربالگری همگام با سیستم سلامت گام‌های موثری را برداشتند.
وی با اشاره به این که بسیج یکی از عوامل موثر در کنترل شرایط است، تصریح کرد: شاید اگر این اقدام های موثر نبود، شرایط بغرنج تری را شاهد بودیم، اما بسیجیان با ساماندهی و بکارگیری نیروهای بسیج جامعه پزشکی و سایر کسانی که در این حوزه تخصص دارند به جانشینی پرسنلی آمدند که به دلیل ابتلا به کرونا قادر به ارائه خدمت به مردم نبودند.
میر با تاکید بر این که بسیج از ابتدای انقلاب اسلامی در عرصه سلامت و بهداشت حضور چشمگیر و موثری داشته است، گفت: ایران در ریشه کنی سریع بیماری هایی مثل فلج اطفال دنیا را شگفت زده کرد، این موفقیت در کنار سایر ارگان‌ها و نهادهایی که زحمت کشیدند، مرهون بسیج بود، امروز هم درگیر کرونا هستیم و کمک‌های مومنانه و اقدام های ثمربخش دیگری که بسیج انجام می‌دهد، غیرقابل انکار است.
وی افزود: این نهاد مردمی با یکپارچگی که در حوزه جغرافیایی کشور داشت، با شیوع کرونا باز هم به صحنه آمد و در پیشگیری، فرهنگ سازی، نظارت و مدیریت هر چه بهتر این ویروس کرونا قدم های موثری برداشت.
سلبریتی های همیشه طلبکار
به گفته این کارشناس مسائل سیاسی، برخلاف مدعیان دروغین مانند برخی از سلبریتی هایی که همیشه در صحنه و طلبکار هستند، اما این روزها از ترس ابتلا پنهان شده اند، جان برکفانی داریم که همیشه میدان دار و در خط مقدم هستند، این واقعیت خیلی نیازی به اثبات، سخنرانی و تحلیل ندارد، بلکه با جست و جوی عادی در گوگل می توان اخبار متعددی در خصوص خدمت رسانی بسیج در نقاط کشور دید، خدماتی که نه‌ تنها در کرونا، بلکه در زمان سیل و زلزله و رفع محرومیت ها از سوی این جان برکفان صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: سازمان بسیج مستضعفین نیروهای خود را برای مشارکت در حوزه های مختلف از ضدعفونی کردن اماکن و معابر، تولید ماسک در کارگاه ها و لباس های پزشکی فعال و در این زمینه نیازهای کشور را تا حدودی تامین کرد.
میر اذعان کرد: در روزهایی که به دلیل اقدام های عده‌ای سودجو که به دنبال منافع هستند، مشکلاتی در زمینه تجهیزات برای مردم به وجود آمد، باز هم سپاه و بسیج وارد عمل شدند و خیال مردم را آسوده کردند و جلوی خیلی از احتکارها را گرفتند، در کنار آن در حوزه تجهیزات کارگاه‌هایی فعال و با تولید مواد شوینده، کمبود تجهیزات و لوازم مورد نیاز جبران شد.

پیام خراسان

اقدام های موثر در جدال با کرونا
وی ادامه داد: این مشکلات در سراسر دنیا به وجود آمد، اما با اقدام هایی که بسیج انجام داد تا حدودی در ایران به تعادل رسیدیم، به گونه ای که همچنان تهیه و توزیع اقلام بهداشتی توسط سپاه و بسیج و سایر نهادها در حال انجام است تا مردم از این نظر دچار مشکل نشوند.
میر گفت: در کنار خدماتی که صورت گرفته، نکته خیلی مهم احیای پایگاه‌های بسیج محلات است که باید از این که هست، فعال تر شود، در برخی مساجد محلات اقدام‌های بسیار خوبی در حال انجام است که می طلبد در دیگر استمرار نشاط و روحیه جهادی و انقلابی را بیش از پیش داشته باشیم.
وی با بیان این که نقش بسیج در مبارزه با ویروس کرونا همچون دفاع مقدس در خاکریز اول مشهود است و همه به این موضوع اذعان دارد، اضافه کرد: هستند کسانی که این مهم را انکار می کنند، بدخواهانی که همواره با این نهاد انقلابی در تخاصم هستند و تقابل و هجمه‌هایی علیه این شجره طیبه به وجود می آورند و می‌خواهند نقش‌آفرینی آن را کمرنگ کنند اما در همین چند ماهی که از شیوع بیماری‌ کرونا می گذرد، نقش‌آفرینی بسیج در این حوزه بیش از پیش نمایان شده و در واقع می‌توان گفت وجود بسیجیان نقطه قوتی برای انقلاب است.
میر اذعان کرد: بسیج جریانی تشکیل یافته از چشمه عشق حضرت محمد (ص) است، در واقع هر جا که این نهاد به صحنه آمد، از اول انقلاب تا الان فرار دشمن را شاهد بودیم، امیدواریم که با حضور مستمر و روحیه جهادی این جان برکفان که در کنار خادمان سلامت که بزرگترین و موثرترین نقش را در کنترل این بیماری دارند و همچون رزمندگان دفاع مقدس جان‌فشانی می‌کنند، شاهد فرار کرونا باشیم و قطع انتقال این ویروس منحوس باشیم.
به گفته وی، به طور قطع بسیج در رسیدن به سلامت و امنیت نقش داشته و با توجه به این که رئیس جمهور از نهادهای مردمی و بسیجی تقاضا کرده است که بیش از پیش اقداماتی را صورت دهند، از هفته جاری شاهد گسترش این اقدام ها در جدال با کرونا خواهیم بود.
این کارشناس با بیان این که وقتی بحث محرومیت زدایی و نقش بسیج را در این وادی مطرح می‌کنیم، باید ببینم که چه اتفاقی در این راستا افتاده است، افزود: طبق قطعنامه شماره 2626 سازمان ملل متحد، فقیر کسی است که از حداقل زندگی در شان انسان محروم باشد که ابعاد مختلفی دارد.
چالش مدعیان حقوق بشر
وی تصریح کرد: مدعیان حقوق بشر که ادعا داشتند در این عرصه چه قبل و چه بعد از کرونا خدمات گسترده ای را برای مردمشان انجام می‌دهند، اما طی این مدت دچار چالش شدند و نهادهای دولتی شان نتوانستند آن گونه که باید و شاید در شان و منزلت مردم به آن ها خدمت کنند.
میر افزود: بر خلاف این کشورها، در ایران نهادهایی مثل بسیج که با توجه به فرمایشات و توصیه‌های مکرر مقام معظم رهبری وارد عمل شدند و با انجام کمک‌های مومنانه، در ماموریت هایی که در این خصوص به آنها محول شده بود، سربلند بیرون آمدند و اقدام‌های خیلی موثری انجام می دهند، این نشان دهنده تفاوت نگاه حکومت اسلامی و فلسفه وجودی بسیج با روحیه جهادی است.
وی گفت: در این روزها هم مشخص شد بسیج و سپاه هستند که در شرایط خیلی سخت می توانند در کنار فعالیت های عمرانی، کشاورزی و عمرانی در حوزه خدمات رسانی، درمانی، بهداشتی، اقتصادی و توزیع مواد غذایی اقدام های موثری انجام دهند، این جزو اهداف بسیج بوده که در بحران ها حضور داشته باشد و نقش و وظیفه خودش را در این حوزه ایفا کند.
این کارشناس سیاسی اذعان کرد: این خدمات نشان می دهد، مدعیانی که همیشه مدعی هستند که به عنوان کشورهای توسعه یافته به دنبال حقوق بشر در کشور های دیگر می گردند و بر حفظ آن تاکید می کنند، در رعایت حقوق عامه و رفع نیازهای ابتدای کشور و مردم خودشان موفق نبودند و مشکلاتشان بیش از پیش نمایان و مشخص شد، اما نهاد مردمی بسیج نشان داد که بهتر است از نهادهای دولتی این کشورها، می تواند به مردم خدمت رسانی کند.

پیام خراسان

روحیه جهادی بسیج؛ وجه تمایز ایران
وی تاکید کرد: بسیج از زمان انقلاب تاکنون در برابر هجمه های دشمن پای کار بوده است، نهادی که کلمه جان بر کف بودن نیروهای آن گویای این است که در بحران هایی که خیلی ها ترس از جان و مال دارند و نمی توانند حضور موثری داشته باشند، اما روحیه جهادی باعث می‌شود که در ایران مشکلات کمتری نسبت به کشورهایی که بر پایه خدمات دولتی صرف هستند، داشته باشیم.
میر خاطرنشان کرد: بسیج میراث گرانبها و بزرگی است که با دستور امام (ره) تشکیل شد، نهادی که همیشه ثابت کرده است که چقدر می تواند موثر باشد و جلوتر از ارگانها و نهادهای دولتی دیگر کشورها میدان داری کند و همانطور که در عرصه‌های مختلف موفقیت رسیدیم در جدال با کرونا هم با همین روحیه می‌توانیم موفق باشیم.
به گفته وی، وقتی کلمه بسیج به گوش می رسد در واقع سازندگی، آمادگی‌دفاعی، وفاداری، روحیه جهادی و از خودگذشتگی در ذهن تداعی می شود، آدم های خارق العاده ای که جان خود را به خطر می اندازند تا مشکلی از هم نوع خو کم کنند.
انتهای پیام/
منبع: دانا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پادکست های خانه مان /6: تاب آوری

خروج غیر قانونی 6 هزار و 460 راس دام از شهرستان بشرویه

دست یار، بر سر نیازمندان سربیشه

یک کشته در محور طبس بشرویه

تمدید محدودیت‌ های کرونایی در شهر‌ های نارنجی و قرمز خراسان جنوبی

تمدید یک هفته‌ای آموزش غیرحضوری در مدارس شهرستان‌های قرمز و نارنجی خراسان جنوبی

هنر دستی که زمستانی گرم برای کودکان نیازمند رقم خواهد زد

نماینده مردم فردوس: مجلس برای کاهش وابستگی بودجه به نفت تلاش می‌کند/ لزوم توزیع منصفانه اعتبارات در مناطق محروم

توزیع 400 بسته بهداشتی در حاجی آباد

لیگ‌ برتر هندبال کشور | صف‌آرایی نماینده خراسان‌جنوبی در برابر فولاد سپاهان

200 روز از وعده استاندار خراسان شمالی گذشت؛ هیچ خبری از محل جدید دفن زباله‌های بجنورد نیست+فیلم

راز برآورده شدن حاجت

چگونه از راه دور امام حسین (ع) را زیارت کنیم؟

«راز مثل های ما» عنوان کتابی است که در بستر فضای مجازی معرفی شد

ارسال بیش از 5هزار اثر به هشتمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال رضوی

راز سفر «جرد کوشنر» به قطر و عربستان/ آشتی رخ داده است؟

راز سفر «جرد کوشنر» به قطر و عربستان

کیفیت زعفران خراسان شمالی مورد استقبال تجار قرارگرفت

راز سفر «جرد کوشنر» به قطر و عربستان سعودی/ آشتی رخ داده است؟

محدودیت‌های کرونایی در 3 شهر خراسان شمالی/ خدمات اداری فقط با کارت ملی ارائه می‌شود

پیش بینی بارش باران و برف در خراسان رضوی

توزیع هزار وعده غذای متبرک حضرت رضا(ع) میان معلولان مشهدی

سرکشی و تفقد خدام آستان قدس از معلولان مشهدمقدس

نوری، پیشکسوت استقلال: بازی با پیکان بار فنی نداشت

برف و باران در راه مشهد و خراسان رضوی

جزئیات نحوه حضور کارکنان ادارات در خراسان رضوی

فعالیت حدود 17 هزار داوطلب سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

ادامه ترافیک کامیون‌ها در پایانه بار آستارا

ترویج کشت گیاهان دارویی در کهگیلویه/برای نخستین بار سیاهدانه زیر کشت رفت

کاهش آمار کودکان مبتلا به کووید 19 در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

شاه علیدوست: دو بار دروازه پرسپولیس را باز کردم

کاهش آمار کودکان کرونایی در مناطق تحت پوشش علوم پزشکی مشهد

تصادف مینی بوس‌های حامل کارگران با وانت بار در محور مسجدسلیمان-لالی/ 30 نفر راهی بیمارستان شدند

کاهش 21 درصدی جابجایی مسافر از طریق ناوگان اتوبوسرانی مشهد طی هفته گذشته

وضعیت آموزشی مدارس خراسان رضوی در هفته آتی مشخص شد

فعالیت 17 هزار داوطلب سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دونالد ترامپ می‌خواست 2 بار با من دیدار کند

یک بار هم شده با تروریسم در ایران مانند تروریسم در فرانسه و اتریش برخورد کنید!

کمک میادین میوه و تره بار در توزیع گوشت و مرغ

رئیس جمهور ونزوئلا: ترامپ دو بار درخواست دیدار با من را ارائه کرد

افزایش 6 درصدی نخ تورم نقطه به نقطه در خراسان رضوی

یک بار هم شده با تروریسم در ایران مثل فرانسه و اتریش برخورد کنید!

نامه ایران به سازمان ملل: یک بار هم شده با تروریسم در ایران مانند تروریسم در فرانسه و اتریش برخورد کنید!

نقش مؤثر تغذیه بر تسریع بهبودی بدن در برابر ویروس کرونا

آسان‌ترین روش تشخیص مرگبارترین سرطان

زنده‌ شدن نوزاد 2ماهه روی سنگ غسالخانه!

واکنش تند سخنگوی وزارت‌ خارجه به اظهارات الجبیر

ظریف: بایدن، حُسن نیت خود را نشان دهد

آمریکا تحریم‌ های جدیدی علیه ایران اعمال کرد

عرضه روزانه هزار تن مرغ منجمد و گرم در تهران