پیام خراسان

آخرين مطالب

جوانان و هزار کار نشده... اجتماعي

جوانان و هزار کار نشده...
  بزرگنمايي:

پیام خراسان- علی ناصری، فرماندار بیرجند امروز 20 فروردین، در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان بیرجند،  اظهار کرد: حوزه جوانان تنها در حوزه مالی و اقتصادی خلاصه نمی‌شود بلکه در حوزه اجتماعی و معرفتی نیز است که باید به آن توجه شود .

وی افزود: جوانان خود باید فعال باشند و سمن‌ها با قدرت بیشتری وارد حوزه کار شوند و دستگاه‌ها نیز از طرفیت سمن‌ها بهره ببرند.

فرماندار بیرجند با تاکید بر استفاده از ظرفیت جوانان در سازمان‌ها، تصریح کرد: در سال‌های اخیر جوانان در سمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌‌اند.

ناصری با بیان اینکه سمن‌ها به عنوان بازوی توانمند مدیریتی هستند، اظهار کرد: سمن‌ها به دلیل اینکه برخاسته از مردم هستند، از مقبولیت مطلوبی برخوردارند که تاثیرگذار مهمی در جامعه دارند‌ .

وی با بیان اینکه باید از ظرفیت سمن‌ها در داخل دستگاه‌های اجرایی استفاده کرد، افزود: توصیه می‌کنیم از ظرفیت جوانان در سازمان‌ها استفاده شود .

فرماندار بیرجند بیان کرد: فرمانداری بیرجند نیز این حرکت را آغاز کرده است و سال گذشته پنج نفر بازنشسته شدند تقریبا چهار نفر از جوانان را جایگزین کردیم .

ناصری با اشاره به اینکه تجربیات جوانان و ورود جوانان به دستگاه‌ها تحول ایجاد خواهد کرد، تصریح کرد: به همه‌ مدیران توصیه می‌کنیم این نیروها را به کار گیرند .

وی با اشاره به اینکه جلساتی در حوزه جوانان در سال گذشته برکزار شد که نتایج خوبی نیز به همراه داشت، افزود: یکی از مسائل این است که به مشکلات در زمان به موقع خود توجه نشده و همین امر باعث مهاجرت جوانان روستایی به شهرها و ایجاد مشکلات عدیده‌ای شده است .

فرماندار بیرجند با اشاره به اجرای طرح ملی گفتگوی خانواده و بین نسلی، تصریح کرد: با توجه به تغییرات بسیار زیادی که در سال‌های اخیر در حوزه اجتماع صورت گرفته توجه مدیران و جامعه شناسان و دغدغه مندان را جلب کرده که تمام این تلاش‌ها برای این است که به اصل خود و جایگاهی که خانواده در گذشته داشت، برگردیم.

ناصری با اشاره به تغییر برخی از ارزش‌ها در سال‌های اخیر، افزود: باید بتوانیم در ساختار جامعه و نهادهای خانواده تغییراتی را ایجاد کنیم .

وی خاطرنشان کرد: جامعه ایرانی باید در آموزش‌ها و نگرش‌های خود بسیار غنی‌تر باشد و آموزش‌های پایه‌ای باید با ابزار جدید وارد شود.

فرماندار بیرجند با بیان اینکه جوانان باید یک بخش مهم از برنامه‌های ما را تشکیل دهند، اظهار کرد: باید مشکلات جوانان را در حوزه‌های خود و به موقع برطرف کنیم.

ناصری توجه به جوانان در روستاها را مورد تاکید قرار دارد و افزود: بخش زیادی از جوانان توانمند روستایی هستند که مشکلات و خواسته‌های آنان باید با رویکرد خاص مناطق روستایی برطرف شود.

وی با بیان اینکه بخشی از شکاف‌هایی که شاهد آن هستیم بخاطر این است که به موقع به حل مشکلات نپرداختیم  و جوان روستایی ناچار است در شهر سکونت یابد، یادآور شد: باید برنامه‌های خاصی در این حوزه تعریف شود تا از مهاجرت این جوانان توانمند به شهرها جلوگیری شود.

اجرایی شدن طرح ملی گفت‌وگوی خانواده در خراسان جنوبی

محمدعلی طالبی، نماینده انجمن جامعه شناسی ایران در خراسان جنوبی نیز در این جلسه بیان کرد: یکی از موضوعات مهم در جامعه امروز، عدم گفتگوی اعضای خانواده با یکدیگر است.

وی با بیان اینکه طرح ملی گفت‌وگوی خانواده در 24 استان انجام شده و این طرح در خراسان جنوبی نیز شکل می‌گیرد، افزود: این طرح نسخه ملی را برای تمام استان‌ها تعریف نمی‌کند و هر استانی نسخه خودش را با همکاری دانشگاهیان و فارغ‌التحصیلان می‌پیچد.

نماینده انجمن جامعه شناسی ایران در خراسان جنوبی با بیان اینکه شکاف بین نسلی یکی از مشکلاتی است که در جوامع بشری وجود دارد، خاطرنشان کرد: طرح ملی گفت‌وگوی خانواده یکی از تحقیقاتی است که با همکاری انجمن جامعه شناسی ایران و نهاد خانواده ریاست جمهوری در همه استان‌ها اجرایی می‌شود. 
طالبی با بیان اینکه در تحقیقات اخیری که انجام شد مشخص شد حداکثر زمان گفتگو در خانواده بین 10 تا 20 دقیقه گزارش شد، تصریح کرد: طرح ملی گفت و گوی خانواده در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه خانواده امروزی مثل گدشته ملجا حل مشکلات افراد نیست، اظهار کرد: دستگاه های اداری و دولتی نیز قادر نیستند این مسایل را به تنهایی رفع کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور بیرجند بیان کرد: براساس این طرح قرار است علاوه بر خانواده‌ها هسته‌هایی را در محله‌ها نیز تعیین کنیم تا ریش سفیدی را دوباره به محلات برگردانیم تا به تمام افراد احساس بودن و تعلق بدهیم.

طالبی ادامه داد: در مرحله اول با تعامل نماینده انجمن و معاونت زنان استانداری، فعالان سازمان‌های مردم نهاد و مددکاران دستگاه‌های اجرایی استان، دانشگاهیان و کارشناسان دولتی در کارگاه آموزشی شرکت و مسائل مربوط را آموزش دیدند.

وی با بیان اینکه در فاز دوم در سطح محلات ورود پیدا می‌کنیم، افزود: پیامدها و علل آسیب‌هایی مانند طلاق، حاشیه نشینی، ازدواج زودرس و اعتیاد مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده انجمن جامعه شناسی ایران در خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: مرحله دوم این طرح در تیرماه جاری توسط افراد آموزش دیده اجرا خواهد شد.

همچنین در این جلسه نمایندگان دستگاه‌های اداری و نمایندگان سمن‌ها به بیان مسائل و دغدغه‌های خود پیرامون جوانان و برنامه‌های خود در این حوزه پرداخته و تقاضای حمایت از دستگاه‌های ذیربط را کردند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

16 بقعه خراسان جنوبی؛ میزبان عزاداری پیاده روی جاماندگان اربعین

اتوبوس‌رانی و تاکسی‌رانی ویترین عملکرد شهرداری‌ها در توجه به حق تقدم عابرپیاده

️آمادگی کامل پلیس راه خراسان جنوبی برای بازگشت زائران اربعین حسینی

جان باختن دو کارگر در پی ریزش معدن طبس

تمهیدات شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد برای ایام اربعین حسینی

استقرار 80 درصد عشایر خراسان جنوبی در شهرستان‌های مرزی

باند تصادفات ساختگی در خراسان جنوبی متلاشی شد

جهاددانشگاهی؛ مجموعه‌ای از پژوهش‌های کاربردی با بهره‌گیری از مزیت‌های منطقه‌ای

جوان مرگ مغزی به 4 بیمار زندگی دوباره بخشید

دستگیری سارقان زیورآلات در مشهد

بامداد خونین محور طبس- خور/تصادف سمند 2کشته و 4 مجروح برجای گذاشت

وقف جدید به ارزش یک میلیارد تومان در شهرستان فردوس ثبت شد

نمره قبولی برای هوای مشهد ثبت شد

درخواست صدور کارت ملی برای 90 درصد جمعیت خراسان شمالی

کیفیت هوای مشهد در مرز هشدار قرار گرفت

بار ترافیکی مسیر طرقبه و شاندیز کاهش یافته است

بن بست نارضایتی‌ها نتیجه عدم نظارت بر اجرای قانون است

کاهش وابستگی کشور به نفت با صادرات کالای حلال

هوای مشهد در اربعین حسینی آرام و پایدار خواهد بود

معدوم سازی بیش از 15 تن موادغذایی و بهداشتی غیرمجاز طی امسال در خراسان شمالی

هوای مشهد و راه‌های مواصلاتی به آن، آرام و پایدار خواهد بود

ارائه 15درصد از خدمات دارویی بیمه سلامت خراسان شمالی فقط به شش بیمار

16 گوسفند بر اثر برخورد با خودرو در جغتای تلف شدند

یک باند قاچاق پرنده شکاری در خراسان رضوی منهدم شد

هشت میلیون نفر در مراسم دهه آخر ماه صفر در مشهد شرکت می‌کنند

جلسه کمیسیون پیشگیری و مقابله با سرقت شهرستان زیرکوه برگزار شد.

شش هزار زائر افغانستانی از مرز دوغارون عازم مشهد شدند

10 هزار مسافر از فرودگاه سبزوار جا به جا شدند

چه رده سنی بیش‌ترین آسیب را در تصادفات جاده‌ای می‌بینند؟

سفر با اتوبوس در خراسان رضوی طی چند روز آینده مقدور نیست

وجود 5 جرم نخست سایبری در خراسان جنوبی/12 آرایشگاه زنانه توقیف شد

برگزاری 500 برنامه طی هفته پدافند غیرعامل در خراسان جنوبی

نجات 11 نفر در پی آتش‌سوزی یک منزل مسکونی در مشهد

11 شهروند مشهدی از میان شعله‌های آتش نجات یافتند

اعلام پایگاه‌های فعال اهدای خون مشهد در ایام اربعین

هوای مشهد سالم است

شش هزار نفر زائر افغانستانی از مرز دوغارون عازم مشهد شدند

آتش نشانان مشهدی جان 11 نفر را نجات دادند

خراسان رضوی دومین استان حامی نابینایان در کشور است

110 هکتار زمین روستایی خراسان جنوبی به تملک بنیاد مسکن درآمد

هوای مشهد در وضعیت سالم قرار دارد

تشکیل جلسه ستاد اربعین حسینی شهرستان سربیشه

مدل قاچاق پوشاک تغییر کرده است

کتابخانه نابینایان نیشابور به توسعه فضا نیاز دارد

سانحه رانندگی در سبزوار هشت مصدوم بر جای گذاشت

سرما و کمین دوباره قاتل خاموش

6 هزار نفر از زائران افغانستانی اربعین از مرز دوغارون به مشهد منتقل شدند

30 روستا در خراسان رضوی تحت پوشش 20 معین اقتصاد مقاومتی جدید قرار می‌گیرد

عصای سفید پرچمی که قدرت الهی را به تماشای دیگران می‌گذارد

تسهیلات ویژه سیل؛ مخصوص واحدهای تخریب شده خراسان جنوبی