پیام خراسان

آخرين مطالب

در یک پژوهش بررسی شد

رویا، تشخیص، پیش‌آگهی و درمان فوبیا در روانشناسی تحلیلی و روانکاوی علمي

رویا، تشخیص، پیش‌آگهی و درمان فوبیا در روانشناسی تحلیلی و روانکاوی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - این پژوهش به تشخیص رویا، تشخیص، پیش‌آگهی و درمان فوبیا در روانشناسی تحلیلی و روانکاوی پرداخته که روش آن بالینی و مورد پژوهی است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، موضوع این تحقیق در مورد چشم‌اندازهای مختلف رویا است که مورد بررسی قرار گرفته و فواید آن در موارد بسیاری نشان داده شده است. ضرورت این پژوهش به دلایل زیادی حائز اهمیت است.
اهمیت رویا از یونان باستان تاکنون، انواع مطرح شده رویا در فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف، اهمیت رویا به ویژه در طرز تفکر اندیشمندان اسلامی و در دین اسلام و به طور خاص در قرآن کریم، اهمیت رویا در روانکاوی و روانشناسی تحلیلی، اهمیت فیزیولوژیکی وضعیت خواب با حرکات سریع چشم در سلامت و بهزیستی حیوانات و انسان‌ها از جمله موضوعات مهم این پژوهش به شمار می‌رود.
در این پژوهش کاربرد بالینی رویا برای زیرگروه ترس‌های بیمارگونه از طبقه اختلالات اضطرابی مورد جست‌وجو قرار گرفت و هدف این پژوهش، جست‌وجوی رابطه بین رویا و تشخیص، پیش آگهی و درمان ترس‌های بیمارگونه است.
نمونه‌های مورد مطالعه دو خانم هستند که یکی ‎25 ساله و دیگری ‎26 ساله است و روان درمانی یکی از آن‌ها به شیوه روانشناسی تحلیلی یونگ، به عنوان اختلال ترس بیمارگونه اجتماعی تشخیص داده شد و بیمار تحت درمان با روش فروید، به عنوان اختلال ترس بیمارگونه ساده یا اختصاصی تشخیص داده شد‎.
مشکلات و اختلالات این بیماران بر اساس دو رویکرد تبیین شده است. همچنین از رویاهای آنان برای تشخیص رویدادهای رنج‌زا، نشانه‌شناسی و درمان اختلال آن‌ها بهره بردیم؛ افزون بر این رابطه، بین رویا در جهت‌گیری آتی بازده روان‌درمانی آنان مورد بررسی قرار گرفت.
در بیمار اول که با شیوه تحلیلی یونگ تحت درمان بوده است به نتایجی مانند نقاب سرکش که نوعی همانندی با صفات مردانه داشت و وسواس‌های فکری او، نتیجه همین نقاب بود، ضربه‌های روانی رنج‌زا و رویدادهای جاری زندگی او موجب احساس حقارت و کهتری او گردیده بود، وجود نوعی رابطه جبرانی بین ابعاد درون‌گرایی و برون‌گرایی شخصیت و نقش جهت‌دهندگی رویاهای نخستین به آینده روان‌درمانی، نقش هشداردهندگی و پیشگیری‌کنندگی رویاها، انعکاس نیازهای خاص فیزیولوژیکی در رویا، مطابقت بین پیام‌های رویاها و نتایج آزمون‌های روانی، تشکیل علائم فوبیای اجتماعی در رویا با استفاده از مکانیزم‌های نمادسازی، جابجایی، جبران و ادغام، تجلی خویشتن یا اصلی‌ترین ساختار شخصیت در رویا‎ را شامل می‌شود.
در بیمار دوم که با شیوه روانکاوی فروید تحت درمان قرار گرفته بود به نتایجی مانند نقطه‌نظر سبب‌شناسی ترس بیمارگونه این بیمار از طریق تجربه انزجاری دردناک و مستقیم از یک سو و تجارب دردناک نیابتی و غیرمستقیم از سوی دیگر رسیدیم. نقش بحران‌های خانوادگی در پیدایش اختلال فوبی ساده به صورت یک پیوند عاطفی پایدار با عواطف دردناک در این بیمار نشان داده شد که تجلی آن به صورت خودآزاری ناخودآگاهانه بود.
هدف ترس وی، رسیدن به ثبات، کنترل خویشتن و جبران بی‌کفایتی بود که برای تحقق این اهداف از مکانیزم برون‌فکنی استفاده می‌کرد. کمبود مهارت‌های اساسی سازگارانه و منفی‌گرایی منشی در تشکیل و ابقای علائم فوبی ساده در این بیمار، نظام‌دار بودن اختلال فوبی ساده با توجه به ترکیب عناصر تعارضی پس از ضربه و بدکاری و بی‌نظمی روانشناختی، نگرش دوگانه نسبت به والدین در رویا، تخیلات در رویا، بروز هویت دو جنسی در رویا، ایده‌آل گرایی برای کسب قدرت و اقتدار در رویا، تشخیص ریشه‌های تعارضی اختلال در رویا و نقش جهت‌دهندگی رویاهای اولیه به مسیر آتی روان‌درمانی از جمله نتایج به شمار می‌رود‎.
انعکاس رابطه انتقال و انتقال متقابل در رویا، انعکاس فواید روان‌درمانی در رویا، تایید نقش محافظت کنندگی، دریچه اطمینان بودن و آرزو برآورده‌سازی رویاها و نقش درد در رویا به عنوان سازمان‌دهنده زندگی روانی است‎
در مجموع این فرض تایید می‌شود که رویا، ابزاری برای تشخیص پیش‌آگهی و درمان اختلال ترس بیمارگونه اجتماعی و اختلال ترس بیمار گونه ساده یا اختصاصی است‎. به علاوه رویا یک روش پژوهشی در روانشناسی بالینی است که آن را می‌توان به بهترین وجه در قالب نظریه اکوسیستم‌های روان - فضایی تبیین کرد‎.
رویا با اهمیت‌ترین شاخص برای پژوهش‌های بالینی است که می‌توانیم آن را از زوایای مختلفی مورد توجه قرار دهیم از انتقال، نشانه‌شناسی، ساختار شخصیت، رویدادهای رنج‌زا، وضعیت روانی جاری، رشد شخصیت و تحقق خویشتن است. بنابراین در پژوهش‌های بالینی می‌توانیم در کاربرد بالینی رویا هدف خود را به یک یا چند موضوع محدود کرد.
این پژوهش با عنوان «رویا، تشخیص، پیش آگهی و درمان فوبیا در روانشناسی تحلیلی و روانکاوی» توسط سیامک خدارحیمی نوشته شده و استاد راهنمای وی در این تحقیق، محمد مهدی خدیوی‌زند، عضو هیات علمی گروه روان‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد بوده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیانیه جمهوری اسلامی ایران در هفتمین اجلاس توسعه پایدار آسیا و اقیانوسیه قرائت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان تاکید کرد: الزام دستگاه های اجرایی استان نسبت به ورود و ثبت اطلاعات اشتغال در سامانه رصد

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال گلستان خبر داد: بهره مندی 625 فارغ التحصیل دانشگاهی از طرح کارورزی

دستور دادستان گرمه برای رفع مشکلات کنارگذر این شهرستان

طراحی و اجرای یک رویداد جهانی در جزیره کیش

لذت بچه‌دار شدن در پدر و مادرها ترویج یابد/ 48.9 درصدنرخ تمایل به فرزندآوری درزنان خراسان‌شمالی

دمای هوای مشهد تا پایان هفته 34 درجه خواهد بود

سوگ بی آغوش

امام جمعه بیرجند: فرصت دادن به جوانان باعث پیشرفت می‌شود

آمادگی نیروهای مسلح ایران برای دیگر کشورها تهدید نیست

مجلس یازدهم؛ نگاه‌های 4 ساله یا رویکردهای 40 ساله

دستگیری عاملان جنایت رگباری در کلبه جنگلی

تاریخ عقدنامه ازدواج فرزندان از اول فروردین 98 محاسبه می شود

جزئیات دستگیری سازنده کلیپ صیغه کودکان

امکان اسکان محدود دانشجویان در خوابگاه‌های دانشگاه فردوسی

اماکن تاریخی خراسان جنوبی بازگشایی شد

پرندگان مهاجر میهمانان خوان نعمت خراسان رضوی

آب سد شهید پارسا برای اراضی کشاورزی سرایان رهاسازی شد

تالارهای خراسان شمالی همچنان بسته است

وجود 37 قلاده پلنگ در پارک ملی تندوره

ناکامی قاچاقچیان در انتقال 205 کیلوگرم تریاک

بیماران اوتیسمی؛ افرادی که هیچ گاه به حق خود نرسیدند

همه‌گیری کرونا و تحول فناوری لباس‌های هوشمند

نظام قدرتمندتر از گذشته در برابر دشمن ایستاده است

مبارزه با ملخ در خراسان رضوی به هزار و 390 هکتار رسید

فراوری کشاورزی از صنایع اولویت‌دار در خراسان جنوبی است

ثبت روستای کنگ در فهرست آثار ملی کشور

اهداء خون در خراسان جنوبی 22 درصد کاهش یافت

ثبت ملی آبشار رزداب خواف

قطار شهری مشهد با رعایت چه اصولی فعال شد؟

کروناویروس در چه مدت‌زمانی با نور خورشید غیرفعال می‌شود؟

کنترل رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی با کمک هوش مصنوعی در بلژیک

رانندگان بازنشسته بخوانند

کرونا 1500 واحد صنفی سبزوار را برای همیشه تعطیل کرد

پذیرش بیماران غیر کرونایی در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد از سر گرفته می‌شود

ثبت روستای کنگ در در فهرست آثار ملی کشور

خبر خوش مسئولان برای رانندگان/فعالیت دوباره بازنشستگان در جاده

2200 روستایی در طبس از خدمات کاروان های سلامت بهره مند شدند

سهم خراسان رضوی از تسهیلات کرونایی کارفرمایان چه قدر است؟

امتحانات دانشگاه بیرجند چگونه برگزار می‌شود؟

آفت شیرین!

قانون کاداستر چه کمکی به منابع طبیعی می‌کند؟

آینده‌نگری از پیش‌دبستانی تا دانشگاه

موقوفات و درمان بحران‌های جامعه

تخریب منابع طبیعی و زوال تنوع زیستی

برخی فعالیت‌های ورزشی در خراسان رضوی از سر گرفته شد

ضرورت استفاده شهروندان از ماسک در قطار شهری

غلظت آلاینده‌ها در هوای امروز مشهد افزایش یافته است

توضیحات روابط عمومی محیط زیست در خصوص آتش سوزی جنگل‌های گچساران

تجهیزات محیط بانان به روز می شود تجهیزات محیط بانان به روز می شود