پیام خراسان

آخرين مطالب

سَراب ترسالی مقالات

سَراب ترسالی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - بارش های پر آوازه و پر خیر و برکت سال آبی جاری هرچند تا حدودی کمبود منابع آبی کشور را جبران کرد اما به سَراب ترسالی تبدیل شد که شاید دل تشنه مردمان ایران را فریب دهد.

«مفهوم سَراب در واقع همان خیال و تصویر آب یا آبادی است که در بیابان به چشم شخص می‌آید و به نوعی به فریب طبیعت نیز معروف است.»
بارندگی‌های خوب سال آبی جاری به ویژه ماه‌های اول سال همزمان با انتشار شایعه‌ای درباره پایان دوره خشکسالی در کشور مساله بحران آب را با چالش تازه ای به نام «توهم آبی» مواجه کرده است که سبب شده مردم کمتر به موضوع صرفه جویی در مصرف آب توجه کنند.
این در حالیست که حدود 2 دهه با خشکسالی‌های پیاپی مواجه بودیم و به باور مردم با توجه به بارندگی‌های سیل آسا و پر شدن سدها و قنات‌ها دیگر مشکل کمبود آب به پایان رسیده و امسال خشکسالی به ایستگاه آخر رسیده است.
اما این باور بسیار خطرناک‌تر از دوران کم آبی و خشکسالی است چراکه صرفه جویی نکردن در مصرف آب، تنش آبی کشور را بیشتر از گذشته تهدید خواهد کرد.
گویا مردمان استان مرزی، بیابانی و کم آب خراسان جنوبی نیز از غافله شایعات بی حد و مرز «پایان خشکسالی» عقب نمانده‌اند و هر طور دلشان بخواهد مصرف می‌کنند.

امسال 45 درصد ظرفیت سدهای مخزنی استان پر شد و بارندگی‌های سال جاری با وجود خسارت‌های اندک، بخشی از کمبود آب استان را جبران کرد اما این بدان معنا نیست که مشکل کمبود آبی استان رفع شده باشد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی گفت: اکنون 417 تا 425 روستای استان به طور متغیر با تانکر سیار آبرسانی می‌شود.
مهدی صفوی نژاد افزود: به ازای هر نفر 50 لیتر آب شرب در شبانه روز با تانکر آب حمل می‌شود اما این میزان برای شهرستان‌های درمیان و زیرکوه 140 لیتر به ازای هر نفر است.
وی بیان کرد: در حال حاضر 75 درصد روستاییان استان الگوی مصرف آب را رعایت می‌کنند و در برخی مناطق از آب شرب برای کشاورزی و مصارف غیرمجاز استفاده می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبی اظهار داشت: در روزهای تعطیل مردم مناطق شهری به روستاها رفته و برای آبیاری ویلاها و باغسراهای خود از آب شرب استفاده می‌کنند که این موضوع نگران کننده است و سبب کمبود یا قطعی آب در این روستاها می‌شود.
وی ادامه داد: یک درصد از مشترکان آبفار استان نیز به اندازه 15 درصد از مشترکان، آب مصرف می‌کنند.
صفوی نژاد یادآور شد: یکی از روش‌های جلوگیری از هدررفت آب استفاده از شیرآلات کاهنده است که در این زمینه هنوز هیچ طرحی در مناطق روستایی استان اجرا نشده و امسال نیز برنامه‌ای نداریم که امید است در برنامه‌های آتی مورد توجه قرار گیرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی گفت: از حدود 200 هزار مشترک آب در استان 75 درصد مشترک خانگی هستند و در مجموع 77 درصد مشترکان آب شهری استان کمتر از الگوی مصرف و 21 درصد 2 برابر الگوی مصرف، آب مصرف می‌کنند.
مهدی هاشمی مقدم با بیان اینکه الگوی مصرف آب تعیین شده متغیر است افزود: در مرکز استان سرانه مصرف آب به ازای هر نفر 18 متر مکعب در ماه بوده در حالی که مصرف منطقی 16 متر مکعب است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: اگر چه حجم بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه افزایش مناسبی داشته است، اما از آن جایی که استان ما در یک محدوده خشک و نیمه بیابانی قرار دارد، می‌طلبد که صرفه‌جویی و سازگاری با کم‌آبی مورد توجه قرار گیرد و این بارش‌ها نباید دلیلی بر ایجاد توهم پرآبی و فراموش کردن مدیریت مصرف باشد.

حسین امامی به چالش‌های ناشی از بحران آب در استان اشاره کرد و افزود: یکی از این چالش‌ها، افت کمی و کیفی منابع آب است که در این راستا کاهش میزان بارندگی مؤثر در کنار افزایش متوسط دما در استان، کاهش میزان آب تجدیدشونده را در پی داشته که این موضوع در کنار افزایش میزان برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی به دلیل نیاز توسعه استان، افت شدید سطح آب آبخوان‌ها و کاهش کیفیت آب آنها را به دنبال داشته است.
وی با تاکید بر اینکه مدیریت مصرف آب باید همچنان جدی گرفته شود اظهار داشت: کارگروه سازگاری با کم آبی در کشور و همچنین در استان تشکیل شده است که بهترین راهکار برای مقابله با کم آبی است و اجرای برنامه‌های آن بایستی با جدیت دنبال شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی تصمیمات نادرست در گذشته در خصوص مدیریت سفره‌های آب زیرزمینی و حفر چاه‌های غیر مجاز در کشور را از دیگر دلایل بوجود آمدن بحران آب برشمرد و گفت: با افزایش آگاهی و نیز تعامل و همکاری همگانی می‌توان بر مشکلات موجود غلبه و از این بحران گذر کرد.
وی به اقدامات انجام شده در خصوص احیا و تعادل بخشی سفره‌های آب زیرزمینی اشاره کرد و افزود: در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده است اما کافی نیست و با مشارکت همه بخش‌ها به ویژه بخش کشاورزی به عنوان بزرگترین مصرف کننده آب، بایستی از منابع موجود به خوبی حفاظت و آن را برای نسل‌های بعدی حفظ کنیم.
وی گفت: با اجرای این طرح کسری مخزن دشت‌های استان به کمتر از 120 میلیون متر مکعب رسید که نشان می‌دهد با وجود بارندگی کم در سال‌های قبل به میزان قابل توجهی کسری مخزن جبران شده است.
امامی اظهار امیدواری کرد: در برنامه پنج ساله کسری مخزن به صفر برسد و در افق 20 ساله نیز کسری مخزن انباشته جبران شود.
وی تاکید کرد: صرفه جویی در مصرف آب نباید منحصر به مقطع زمانی یا بخشی خاصی باشد بلکه همه بخش‌ها و دستگاه‌ها تلاش کنند که بیشترین بهره وری از آب را داشته باشند و با صرفه جویی و جلوگیری از هدر رفت آب، مصرف آب در شهرها و روستاهای استان کاهش یابد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی همچنین با تاکید بر اهمیت صرفه جویی در مصرف آب، از رسانه‌ها و به خصوص صدا و سیما خواست با آگاهی بخشی به جامعه، مردم را به مشارکت در مدیریت مصرف ترغیب و تشویق کنند زیرا با وجود بارندگی‌های خوب اخیر همچنان باید به مدیریت مصرف دقت نظر داشته باشیم و نباید تصور شود که استان از تنش آبی عبور کرده است.
مردم استان کم آب خراسان جنوبی بایستی در نظر داشته باشند بارش‌های اخیر نتوانسته مشکل انباشت خشکسالی را در این استان برطرف کند لذا باید توهم پرآبی را کنار گذاشته و روال سازگار با کم آبی را پیش بگیرند لذا ین امر می‌طلبد تمهیدات ویژه ای برای مدیریت منابع و مصرف آب صورت بگیرد.
همچنین با توجه به اینکه ممکن است خشکسالی در استان به قوت ادامه داشته باشد باید تمهیدات ویژه ای برای بخش کشاورزی و مصارف خانگی در نظر گرفته شود ضمن آنکه افراد باید با تغییر فرهنگ مصرف آب و استفاده از شیرآلات در صرفه جویی بیشتر مصرف آب کوشا باشند.
7557 * 6054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرسایش خاک تهدید خاموش اما جدی

«توبافی» از طلوع در خراشاد تا درخشش در جهان

روستایی جهانی که آنلاین نیست

زباله‌گردی به جای مدیریت پسماند

آلبوم هنرنمایی در نمایشگاه ملی صنایع دستی/رخ نمایی هنر دست

بررسی طرح افزایش قیمت حامل‌های انرژی و رابطه میان خردورزی و عقلانیت

طلای سرخ گناباد در کش و قوس مشکلات

سعدالدین‌نزاری حکیمی غریب در زادگاه/توسعه مقبره نزاری در ابهام

وعده‌هایی برای انتخابات مجلس

پله پله تا سقف مهربانی

اختلالات خواب

مس، گنج سرخ خراسان رضوی

نفس‌های مشروط

گرانی بنزین، اعتماد عمومی و ادراک اجتماعی

شهرهای جدید درد یا درمان؟

روزگار ناخوش نویسندگی

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

بی‌اطلاع از دیابت

خراسان شمالی راه بر تکرار حادثه شین آباد بست

طلای سرخ به نام ایران به کام خارجی ها/ طرح های طلایی خاک می خورد

کوچ شبکه مخابرات از زندگی عشایر سبزوار

گزارشگران فساد در برزخ تنبیه یا تشویق

ماجرایی به نام FATF

تلخ‌وشیرین این روزهای زعفران‌کاران/ از افت قیمت‌ تا افزایش محصول

پنجه طلایی‌های تربت حیدریه

خور؛ دریچه‌ای رو به کویر

حکایت یاقوت سرخ مه‌ولات و دشواری‌های پیش‌رو

در شرایط تَر سالی قرار نگرفته‌ایم

مزارع آرمانی زعفران از آرزو تا واقعیت

مسمومیت دارویی و غذایی؛ راهکار چیست؟

گریز آهوی شرقی از چنگال نابودی

خراسان رضوی و مخاطره سیلاب در خشکسالی

پاکبانی حریم رضوی

چگونه با سیل مواجه شویم؟

گلایه مردم خراسان شمالی از برخی کمبودها در حوزه بهداشت و درمان

عناب؛ میوه‌ای که آرامت می‌کند

آیا برای مواجهه با تغییرات اقلیمی آماده‌ایم؟

روزگار سیاه زرشک/ تیغ هایی که بر دل کشاورزان می خورد

تا ابد با تو می مانم روایت زندگی همسر یک جانباز

"شهر پیاده‌مدار" حق فراموش شده شهروندان

هنرهایی که رنگ احیا می‌گیرند

مزارع سرخ ؛ مقصد گردشگری پاییزی

عاشقانه هایی از جنس دلتنگی/ کاش ماهم کربلایی می شدیم

پزشکان مشهد و نصب کارتخوان در مطب

پوسیدگی پیاز زعفران خسارتی در کمین کشاورزان

در مسیر حقیقت، در مسیر حسین(ع) + عکس

نگاهی به فعالیت معین اقتصادی در منطقه مرزی باجگیران

آیا بیرجند پاکیزه‌ترین شهر ایران است؟

خمیدگی تاکداران خراسان شمالی در برابر مشکلات فروش انگور

پیشتازی خراسان رضوی در تولید لواشک سنتی