پیام خراسان

آخرين مطالب

مجموعه تاریخی مفخم بجنورد با نوروز رخ می‎نماید مقالات

مجموعه تاریخی مفخم بجنورد با نوروز رخ می‎نماید
  بزرگنمايي:

پیام خراسان- حال و هوای مجموعه تاریخی مفخم بجنورد این روزها حکایت از تغییر دارد و حضور تیم مطالعاتی مقاوم سازی در این مجموعه نشانه در پیش بودن روزهای رونق این بنای تاریخی و عمارت آئینه خانه است و آن طور که اعضای گروه مطالعاتی مقاوم سازی این مجموعه می‌گویند انتظار 2 ساله علاقه مندان به میراث فرهنگی در پشت درهای بسته این مجموعه تاریخی در آستانه به سر آمدن است و این موزه و عمارت برای بازدید علاقه مندان آماده می‌شود.

به گفته رئیس تیم مطالعاتی مقاوم سازی مجموعه تاریخی عمارت مفخم که عضو کمیته علمی بین المللی تحلیل و مرمت سازه‌های میراث معماری وابسته به یونسکو (ایسکارسا) نیز هست، حفظ اصالت تاریخی مجموعه مفخم بجنورد، نخستین اولویت مقاوم سازی این مجموعه است.

حضور در داخل عمارت مفخم و در محدوده‌ای که مدت‌ها در آن به روی بازدیدکنندگان بسته بوده و دیدن تیم مطالعاتی که از پله‌ها بالا و پایین می‌روند و عاقبت در داخل محدوده‌ای در روی سقف عمارت به آنچه که آسیب دیده و نیازمند مقاوم سازی است، می‌پردازند و از سوی دیگر حس و حال و دیدن زیبایی و عظمت بنا ضرورت بازگشایی دوباره آن را به خوبی آشکار می‌کند.

دکتر مهرداد حجازی در طبقه دوم بنای تاریخی مفخم که آسیب بیشتری دیده  با اشاره به خاص بودن این بنای ممتاز خراسان شمالی از لحاظ تاریخی بر این نکته تأکید کرد که در روند مقاوم سازی مجموعه تاریخی مفخم حفظ حداکثری اصالت تاریخی این بنا نخستین اولویت مورد نظر است.

وی افزود: در عین حال در روند مرمت این مجموعه که زخم زلزله‌های چند سال گذشته را بر پیکر دارد علاوه بر حفظ اصالت، حداقل ایمنی مورد نیاز نیز تأمین خواهد شد.

خطری مجموعه مفخم را تهدید نمی کند

وی به بازدید 6 هفته قبل خود نیز اشاره کرده و افزود: بیشترین نگرانی سازمان میراث فرهنگی، اضطراری بودن وضعیت ساختمان بود که در این بازدید متوجه شدیم که خطر جدی این مجموعه را تهدید نمی‌کند.

دکتر حجازی خاطرنشان کرد: مساله مهم در این مجموعه استفاده از آن به عنوان موزه است که حساسیت در مورد مرمت آن را افزایش داده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان و متخصص سازه‌های سنتی در ادامه افزود: برنامه‌ای که برای مرمت انجام می‌شود باید بر پایه اصولی باشد که در وهله نخست در مرحله مطالعات شامل مطالعه تاریخی، باستان شناسی و معماری بنا می‌شود و سپس برنامه مستندسازی است که شامل آسیب شناسی و آسیب نگاری و از مهمترین بخش‌های طرح مطالعاتی است.

وی افزود: تهیه طرح مرمت و مقاوم سازی مجموعه تاریخی مفخم پس از تهیه و تکمیل مطالعات مربوط به خاک و پی، تهیه و تکمیل مطالعات مربوط به مصالح و سازه، تحلیل و تهیه طرح مرمت سازه‌ای و طراحی سیستم‌های پایش را هم در پی دارد.

بناهای تاریخی مشمول آئین نامه 2800 نمی شود

وی در پاسخ به این سوال که آیا این بناها هم مشمول آئین نامه‌های مقررات و ایمنی ساختمان سازی می‌شود، گفت: بناهای تاریخی به صورت مستقیم مشمول آئین نامه‌هایی مانند آئین نامه 2800 ساختمان‌های نوساز نمی‌شود زیرا اگر بخواهیم همه ضوابط و آئین نامه‌ها را در مرمت ساختمان‌های تاریخی به کار گیریم، میزان مداخله زیاد می‌شود و اصالت تاریخی بنا از بین می‌رود.

وی تأکید کرد: حفظ سازه و سلامت ساختمان در کنار حفظ اصالت مهم است و باید بین این دو بخش تعادل برقرار کرد.

وی اظهار داشت: در واقع و به طور کلی روند مقاوم سازی یک بنای معمولی با روند مقاوم سازی یک بنای تاریخی متفاوت است و در یک بنای تاریخی از شیوه نامه های موجود مربوط به بناهای تاریخی هم باید استفاده کرد و در واقع مبنای مرمت و مقاوم سازی ما صرفاً آئین نامه‌های جدید نیست و می‌توان از آن عبور کنیم.

وی با بیان اینکه مقاوم سازی اصولی کلی دارد و باید طی شود افزود: نتیجه کار در این بنا با دیگر مجموعه‌ها متفاوت خواهد بود و اگر در مورد حفظ اصالت بنا تأکید می‌شود به دلیل این است که نماد فرهنگ بجنورد و استان در دوره‌ای خاص است و هدف اصلی بر حفظ این نماد متمرکز است.

مجموعه مفخم در زلزله ها امتحان پس داده

دکتر حجازی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر این مجموعه تاریخی امتحان خود را پس داده و در چند زلزله، رفتار ایمن و مناسبی از خود نشان داده است و به همین جهت بر حفظ اصالت آن تأکید می‌شود.

وی افزود: مقاوم سازی، بدون خدشه دار کردن بعد فرهنگی و میراثی خواهد بود که در 6 ماه تا یک سال انجام می‌شود.

وی در مورد آسیب‌های زلزله اردیبهشت 96 به مجموعه تاریخی مفخم که شامل بنای مفخم و آئینه خانه است، گفت: تا این مرحله از مطالعات آسیب بسیار جدی مشاهده نشده است ولی اظهار نظر قطعی پس از پایان کامل مرحله مطالعات ممکن خواهد بود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی نیز گفت: در پی انعقاد تفاهم نامه بین این اداره کل و دانشگاه اصفهان، اولین مرحله طرح مقاوم سازی مجموعه تاریخی مفخم شامل عمارت و آئینه خانه مفخم آغاز شده است.

علی مستوفیان اظهار داشت: به همین دلیل تیم مطالعاتی این دانشگاه به سرپرستی دکتر حجازی، به مدت سه روز در بجنورد حضور خواهد داشت.

وی اعتبار مطالعات طرح مقاوم سازی را 700 میلیون ریال بیان کرد و افزود: کار مقاوم سازی پس از حصول نتیجه مطالعات و تأیید آن آغاز خواهد شد.

مستوفیان از جذب اعتبارات این بخش در سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: مجموع این اعتبارات 4 میلیارد و 500 میلیون ریال و در قالب اسناد سال 1400 است.

وی وعده داد که این مجموعه تاریخی و موزه اسناد تا پایان سال و در عید نوروز آینده پذیرای علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ خواهد بود.

 عمارت مفخم بزرگترین و شاخص ترین اثر تاریخی دورۀ قاجار در خراسان شمالی است که در اوایل دهۀ 1300 هجری قمری به دستور یارمحمدخان شادلو، معروف به سردار مفخم، حاکم منطقه شمال خراسان، به عنوان محل سکونت وی و خانواده اش ساخته شده است.
این بنای مجلل 34 اتاق با دو تالار بزرگ دارد، نمای اصلی ساختمان در سمت جنوب است که سراسر آن به زیباترین وجهی با انواع فنون کاشیکاری معرق، معقلی، هفت رنگ و با طرح‌ها و نقوش انسانی، حیوانی، اسلیمی، ختایی و هندسی زینت یافته است.
مصالح به کار رفته در بنا آجر با ملات گچ است و هر طبقه ساختمان دارای دو ایوان شمالی و جنوبی است و سرتاسر بنا با کاشی‌های خشتی و هفت رنگ زیبا در اندازه و شکل‌های مختلف به رنگهای فیروزه‌ای، زرد، صورتی، بنفش، سفید، سبز، سرخ و سیاه کاشی کاری شده و هر ستون با طرح و نقش خاص خود زینت یافته است.
نمای بیرونی ساختمان تصاویری از دو فرشته بالدار، چهره‌های انسانی، نقاشی از گل و گیاه و پرنده، طبیعت و طرح‌های هندسی سده 13 را به تماشا می‌گذارد. این بنای تاریخی با شماره 952 در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده است.
بنای عمارت مفخم پس از مرمت و احیا به موزه بزرگ باستان شناسی و مردم شناسی استان تبدیل و در آن گوشه‌ای از فرهنگ اقوام منطقه در قالب‌های آداب و رسوم، مشاغل سنتی و صنایع دستی به نمایش گذاشته شده است.
بخش مردم شناسی موزه از سه موضوع کلی اقوام، مشاغل و آئین‌ها تشکیل شده است.
بیش از یکهزار و 200 اثر تاریخی در خراسان شمالی شناسایی شده که 583 اثر آن به ثبت رسیده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

ملاقات های مخفیانه، زندگیم را تباه کرد

تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در عرصه تاریخی شهر کهن نیشابور

کاهش 4 درصدی نرخ بیکاری در خراسان رضوی

​معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کرمانشاه خبر داد: توسعه فرصت‌های شغلی با استفاده از تجربیات کارآفرینان در سراسر کشور به اشتراک گذاشته می شود

ساخت مسکن برای خانوارهای دارای عضو معلول تا پایان امسال

رونمایی از طرح های جدید بیمه ای برای بازنشستگان کشوری

«کلاه کُرکی» گرمه مستند می‌شود

2 مدیرکل و سرپرست در خراسان شمالی منصوب شدند

احتمال کاهش پوشش بیمه روستاییان به دلیل کرونا

شناسایی 39 بیمار جدید مبتلا به کرونا در خراسان شمالی

دو میلیون متر مربع از حاشیه بزرگراه‌های مشهد درختکاری شده ‌است

دستگیری مردی که پدرزن سابقش را با بنزین آتش زد

کرونا دست تجار را در پوست گردو گذاشته است

بازگشایی فرهنگسراهای مشهد از 17 خردادماه

رتبه اول خراسان رضوی در گروه‌بندی عملکرد شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی

بیش از 800 بانوی تاکسیران در مشهد فعالیت می‌کنند

وجود 43 هزار فرزند محسنین در خراسان رضوی

زمان قطعی بازگشایی مرزهای ایران و ترکمنستان تعیین شد

پیش‌بینی تولید 500 تن پیله تر در خراسان رضوی

طرح مثلث اقتصادی شاخص‌های توسعه خراسان رضوی را ارتقا داده است

آغاز خدمات مستقیم کانون پرورش فکری خراسان جنوبی از تیرماه

304 کیلوگرم مواد مخدر در خراسان جنوبی کشف شد

چهار میلیارد تومان برای محرومیت‌زدایی درح سربیشه تخصیص یافت

فعالیت بازارهای سیار مشهد با رعایت پروتکل های بهداشتی

اولین شب حضور زائران در حرم رضوی بعد از 70 روز

فاز اول تصفیه خانه سپتاژ مشهد اواسط خردادماه افتتاح می‌شود

ماجرای اغفال 40 زن جوان توسط 2 دکتر روان‌شناس

استفاده از مدل ریاضی ملی در پیش‌بینی شیوع کروناویروس

انتقاد استاندار خراسان شمالی از فرمانداران به علت بی‌توجهی به بیمه‌های اجتماعی

آمادگی برگزاری امتحانات دانش‌آموزان در خراسان جنوبی وجود دارد

کتاب «مسجد گوهرشاد در آینه هنر» منتشر شد

صندوق پژوهش و فناوری خراسان‌جنوبی افتتاح می شود

گفت‌وگو با عیسی کلانتری در روند خاموش‌سازی آتش‌ جنگل‌ها: بالگردها نقش موثری در خاموش‌سازی آتش ندارند

کشف محموله تریاک در تربت‌حیدریه

آتش‌سوزی در 2 هزار مترمربع از علف‌زارهای اسفراین

جذب 187 میلیارد تومان برای اجرای" طرح های هر دهیاری" یک پروژه در خراسان شمالی

آغاز خرید تضمینی گندم در خراسان رضوی

بیش از 10 هزار بی‌سواد خراسان شمالی آموزش می‌بینند

هوای خراسان شمالی گرم‌تر می‌شود

محموله تریاک در تربت‌حیدریه کشف شد

95 درصد اتباع خارجی بیمه‌شده در خراسان رضوی رایگان زیرپوشش قرار گرفتند

یک اقتصاددان: پساکرونا حرکت به سوی اقتصاد دیجیتال است

دانش‌آموزان سبزواری 30 هزار ماسک تولید کردند

طرح کهاب در برخی جایگاه‌های عرضه بنزین مشهد اجرا شد

بخشی از قلعه فورگ درمیان مرمت شد

آغاز برداشت غلات از مزارع شهرستان جاجرم

تجهیز گروه های حریق خراسان شمالی یک میلیارد تومان هزینه دارد