پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

تعدد اتحادیه‌ها از معضلات توسعه کشاورزی است اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از معضلات توسعه کشاورزی ما تعدد زیاد اتحادیه‌ها و انجمن‌ها است.
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، احمدعلی کیخا امروز در اولین جلسه کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، اظهار کرد: در مجلس هشتم نماینده‌ای در مجلس و نیز از بیرون با توجه به نیازی که احساس می‌شد، به دنبال تاسیس اتاق کشاورزی به صورت مستقل بودند.
وی افزود: در آن زمان رئیس وقت کمیسیون کشاورزی، آقای رجایی این موضوع را دنبال می‌کردند اما آقای نهاوندی جلسه‌ای با من داشتند و فرمودند که به جای تشکیل اتاقی دیگر و فرصتی که لازم است تا قوت و قدرت بگیرد، بخش کشاورزی را با این اتاق ادغام کنیم که در این صورت این اتاق قوی‌تر می‌شود. به جای تجزیه می‌توان از این قوا و ظرفیت تجمعی بهتر استفاده کرد و به جای تشکیل انواع اتاق‌ها، این بخش را تقویت کنیم که کار درستی است، بنابراین حمایت کردیم و همین اتفاق هم شد.
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی گفت: بخش کشاورزی در اتاق به اندازه ظرفیتی که در اشتغال و تولید دارد و وزن لازم به آن داده شده، هنوز فاصله دارد با اینکه دست‌اندرکاران، مجریان و علاقه‌مندان به این بخش بتوانند به اندازه سهم و اثری که می‌توانند بگذارند، نقش‌آفرین باشند. ممکن است شما نظر دیگری داشته باشید اما من احساس می‌کنم که هنوز تا حد مطلوب فاصله زیادی داریم. آقای شافعی و دست‌اندرکاران باید کمک کنند تا به جایگاه خود برسیم.
کیخا ادامه داد: یکی از کارهایی که باید انجام دهیم این است که کمیسیون‌های موجود در اتاق بازرگانی را کامل بگذاریم یعنی اگر محیط زیست و منابع طبیعی کمیسیون‌ دیگری ندارند، درون کمیسیون کشاورزی قرار داده شوند. در مجلس هم اینگونه است. اگر اتاق پارلمان بخش خصوصی است باید توازن حفظ شود. علاقه مندیم که کمیسیون کشاورزی در تمام اتاق‌های سراسر کشور هرچه سریع‌تر راه‌اندازی شود و خوب است که در تهران دبیرخانه‌ای وجود داشته باشد که با کمیسیون کشاورزی در ارتباط بوده و طرح‌های آن‌ها را با این قسمت هماهنگ کند.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از معضلات توسعه کشاورزی ما تعدد زیاد اتحادیه‌ها و انجمن‌ها است، عنوان کرد: این تعدد موجب می‌شود که افراد ندانند پیرامون یک موضوع خاص با چه کسی صحبت کنند. اگر کمیسیون‌ها قوت بگیرند، می‌تواند گردآورنده این تشکل‌ها باشند و مجلس نیز بتواند راحت‌تر کار کند. این امر باید در این فرصت نهادینه شود. باید کمیسیون‌ها در 31 استان و یک دبیرخانه در تهران ایجاد شده و یک رابط ایجاد شود، همچنین تفاهم‌نامه‌ای دوجانبه نوشته شود تا ما در مجلس حرف آن‌ها را بشنویم.
وی اضافه کرد: باید اولین نشست کمیسیون‌های کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست را با مجلس در تهران و هر شهر دیگر برگزار کنیم و با این کار را با حضور آقای شافعی و رئیس مجلس انجام دهیم تا جا بیفتد و در کنار مجلس، اتاق نیز به عنوان پارلمان بخش خصوصی تشکیلاتی دارند که حرف برای گفتن داشته و مجلس باید بپذیرد.
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نکته دیگری که باید در اتاق مدنظر قرار گرفته شود، گلایه از احزاب، خانه و نهادهایی است که نام کشاورزی را یدک می‌کشند. انتظار این است که وقتی می‌گوییم خانه کشاورز، صدای کشاورز از درونش بیرون بیاید و اعلام موضع کند اما چنین چیزی وجود ندارد. در طول این چند سالی که در مجلس هستم، مشاهده نکردم که این مجامع به معنای واقعی منعکس‌کننده صدای واقعی کشاورزان باشند. آن‌ها حق ندارند که وقتی ظرفیتی را اشغال کردند، برای هدف خاصی از آن هدف اصلی خود فاصله بگیرند.
کیخا با اشاره به اینکه هر کاری در ذیل اتاق انجام می‌شود باید از برنامه‌های اتاق باشد و نباید از مسیر خارج شویم که ممکن است به خوبی پیش نرود، تصریح کرد: اتاق باید تشکل‌ها در بخش کشاورزی را سامان دهد. دو‌ چیز برای ما مهم و از ماموریت‌های اتاق بوده که پیدا کردن بازار هدف و تشویق تولیدکنندگان برای حضور در آن بازارها است. اتاق در این موارد باید فعال‌تر عمل کند و بررسی کند که کدام گوشه دنیا برای محصولات کشاورزی تقاضا وجود دارد و به تولیدکنندگان انتقال دهد تا تولید کنند و در آن بازار به فروش برسانند.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: رویکرد ما در توسعه کشاورزی در سال‌های گذشته اشتباه بوده، ما قطار را از انتها هل می‌دهیم و این درست نیست. پول را به منابع آب و خاک ریختیم بدون اینکه بازار ایجاد کنیم و فرآوری داشته باشیم. باید بازار را بهبود دهیم، کشاورزی که محصولش را بفروشد حاضر نیست آن را دور بریزد. 40 سال است ارز را به صورت تصنعی به نفع صنعتگران پایین نگه داشتیم که موجب شده فعالیت‌های کشاورزی از اقتصادی بودن خارج شود.
وی افزود: باید ماموریت‌های اتاق را مشخص کرده و بر اساس آن ماموریت و وظیفه ایجاد کنید. روسای اتاق‌های کشاورزی باید با توجه به اسناد بالادستی، سیاست‌ها و خط مشی‌های اتاق را مشخص کنند تا تمام کمیسیون‌های کشاورزی اتاق در سطح کشور در آن چارچوب عمل کرده و سیاست‌های منطقه‌ای نیز داشته باشند. توصیه من این است که صرفا به مراکز علمی، فنی و دانشگاهی داخل کشور اکتفا نکنید.
نماینده زابل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شما به عنوان پارلمان بخش خصوصی محدودیت‌های ما را در ارتباط با مراکز بین المللی ندارید، بنابراین باید بیشتر در حوزه بین الملل تلاش کنید. اگر قرار است در سطح دنیا و تراز بین المللی کار کنید، باید زمینه استفاده از دانش بین المللی را در کنار اتاق فراهم نمایید.
کیخا بیان کرد: اتاق‌ها باید روی این موضوع کار کنند که چگونه امکان دارد که تمایلات و ترجیحات کشاورزان زیاد کشور در اتاق مطرح شود، نمی‌توانیم همه را عضو اتاق کنیم، بلکه باید تشکل‌هایی را که نماینده کشاورزان هستند را بپذیریم یا به فکر این باشیم که ساختار دیگری برای این مشارکت و فرآیند برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری برای کشاورزان فراهم کنیم، وگرنه باز هم این گرفتاری‌ها را خواهیم داشت.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مکان‌یابی اراضی مناسب راه‌اندازی شهرک‌های صنفی سوغات و پوشاک در مشهد

چالش‌هایی که عناب را از قلم می‌اندازد

اشتغالزایی برای بیش از 1800 نفر در حوزه اصناف خراسان جنوبی

توسعه کشت گلخانه‌ای راهکار ادامه حیات کشاورزی است

مروارید سرخ با بسته‌بندی می‌درخشد

جریمه 441 میلیارد ریالی مؤدیان مالیاتی/بخشودگی جرائم تا پایان مهر

180 تن مواد معدنی مکشوفه از معدن" آلبلاغ" در مزایده فروخته شد

آغاز ساخت کارگاه تولید کاشی سنتی خراسان شمالی در شیروان

واریز 460 میلیارد ریال عوارض به حساب شهرداری‌های خراسان شمالی

سطح کشت زعفران در باخرز افزایش یافت

14 درصد تخم مرغ کشور در خراسان رضوی تولید می‌شود

خراسان رضوی رتبه نخست تولید آلو در کشور را دارد

اتحادیه زعفران نقشی در تعیین حق‌الزحمه کارگران فراوری این محصول ندارد

2300 میلیارد ریال به سامانه‌های نوین آبیاری خراسان رضوی اختصاص یافت

حجم تولید انار در خراسان رضوی 70 هزار تن برآورد شد

کمیسیون تنطیم بازار شهرستان نهبندان

50 دکل مخابراتی در روستاهای خراسان شمالی ایجاد می شود

شکوفایی اقتصادی را برای ایران و ترکمنستان رقم بزنیم

خراسان شمالی یک درصد شکر کشور را تامین می‌کند

آغاز برداشت چغندرقند در خراسان شمالی

ایران رتبه سوم تدوین استانداردهای نانو را دارد

استاندارد سازی کالا در کشور تا رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله دارد

پرداخت 5840 میلیارد ریال کمک بلاعوض و تسهیلات به کشاورزان سیل‌زده

کاهش 14.5 درصدی مطالبات غیرجاری بانک‌های خراسان شمالی

30 روستا در خراسان رضوی تحت پوشش 20 معین اقتصاد مقاومتی جدید

رتبه ششم تربت حیدریه در تولید انواع ماهی در خراسان رضوی

مصرف نان خشک در گاوداری‌های صنعتی خراسان‌شمالی به صفر رسیده است

آرامش با ماهی زینتی/ تولید 550 هزار قطعه ماهی آکواریومی در خراسان جنوبی

طراحی نرم‌افزار هوشمند تشخیص تقلب در زعفران

برای تجاری شدن سوغات استان هیچ کاری نکرده‌ایم

سهم 15 درصدی فراوری زرشک در خراسان جنوبی

شناسایی 441 میلیارد ریال جرائم مالیاتی قابل وصول در خراسان جنوبی

چگونگی فرآوری زرشک و زعفران در اولویت قرار می گیرد

برداشت غیرمجاز سرب و روی در آلبلاغ اسفراین ادامه دارد

24 هزار تن محصول از باغهای پسته خوشاب برداشت شد

عدم توانایی در مهار پروسه خرید و فروش عامل اصلی افزایش برداشت از معدن" آلبلاغ" است

کارخانه قند شیروان 43 هزار تن شکر خام را جذب کرد

چغندرقند خراسان شمالی به مصرف دام می رسد

کشاورزان خراسان شمالی از کشت پاییزه چغندر استقبال نکردند

24هزار تن پسته در خوشاب برداشت شد

کاهش قیمت زعفران کشاورزان گنابادی را متضرر کرد

بارندگی های پاییزه زنگ خطری برای مناطق مستعد رانش زمین در خراسان شمالی

قیمت 27 قلم کالا در خراسان رضوی کاهش یافت

هشت هزار نفر را در طرح برون‌سپاری شاغل کرده‌ایم

صرف 750 میلیارد ریال برای طرح‌های امور آب خراسان شمالی

افزایش بهای پروانه ساخت در مشهد از دیدگاه موافقان و مخالفان

200 میلیارد ریال کالای قاچاق در خراسان جنوبی کشف شد

راه‌اندازی بازار زعفران ارگانیک در اروپا

برخی روستاییان راز و جرگلان؛ از نفت مانده و از گاز رانده

فرسایش بادی در 700 هزار هکتار عرصه طبیعی خراسان رضوی بحرانی است