پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس بانک مرکزی با تایید نادرستی سیاست ارز چند نرخی؛

بر هم زدن آرامش نسبی اقتصاد کشور عاقلانه نیست / فروش نفت به تدریج افزایش یافته است اقتصادي

بر هم زدن آرامش نسبی اقتصاد کشور عاقلانه نیست / فروش نفت به تدریج افزایش یافته است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس بانک مرکزی گفت: بسیاری در مورد چرایی عدم قطع سیاست ارز 4200 تومانی سوال می‌پرسند. واقعیت این است که ما نیز خواهان تک‌نرخی شدن ارز هستیم اما در حال حاضر کشور در شرایط ثبات اقتصادی قرار دارد و بر هم زدن این آرامش عاقلانه نیست. 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، عبدالناصر همتی امروز در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استانداری خراسان رضوی، اظهار کرد: یک سال قمری پیش که مشهد بودم، طغیان و قلیانی در اقتصاد کشور رخ داده بود. سال گذشته سال سختی برای مردم و کشور بود. دشمن از تمام ابزارها برای نابودی اقتصاد کشور استفاده کرد اما همانگونه که ما پیش‌بینی می‌کردیم، ناکام شدند. البته بسیار ضربه زدند و این ضربات بر جامعه آثاری منفی داشت.
وی افزود: بنای آن‌ها این بود که وضعیت ارزش پول ملی ایران شرایطی ناامیدکننده برای مردم فراهم کند اما خداوند کمک کرد، ملت ایران از خود مقاومت نشان داد و بانک مرکزی به عنوان خدمتگذار مردم تلاش کرد تا شرایط کنونی و آرامش نسبی بر کشور حاکم شود. در حال حاضر امور در کنترل مسئولان کشور است. هر کشوری که این سیاست‌ها علیه آن اجرا می‌شد، به نابودی می‌رسید. نزدیکترین دوستان ما نیز در شرایط سختی قرار دارند. بانک مرکزی ایران تحت شدیدترین فشارها بوده، دشمنان امروز فشار را به حداکثر رسانده و در همین حد آن را حفظ کرده‌اند.
همتی ادامه داد: تا پیش از دیروز و امروز این فشارها کمتر بود. این افتخار ماست که علی‌رغم شدیدتر شدن فشارها، خوشبختانه کشور در شرایط خوبی است و بازار ارز ثبات دارد. ارز یک ارزش ذاتی دارد که ما اجازه نمی‌دهیم مورد هجوم قرار گیرد. بانک مرکزی اجازه نداد با ابزارهای سیاسی و روانی پول ملی کشور را نابود کنند. این در حالی است که سال گذشته بسیاری صبحت از ارز 30 تا 40 هزار تومانی می‌کردند. 
رئیس بانک مرکزی خاطرنشان کرد: نظام به قدری قدرت دارد که رو به روی این حرکت ایستادگی کند و قدرت ما بر همه دنیا آشکار شد. تصور یک سال پیش ما با آنچه که امروز وجود دارد، بسیار فرق داشت. آن زمان من نیز بسیار نگران بودم و حتی برخی شب‌ها خوابمان نمی‌برد. این افتخار است که فعالیت‌ها را داشته و توانسته‌ایم این شرایط را برای مردم به وجود آوریم. تاکید ما این است که شوک ارزی کشور آثار و تبعاتی داشت که باید به تدریج خنثی شود. 
وی اضافه کرد: یکی از ماموریت‌های ما حفظ ارزش پول ملی است که این ماموریت ابزارهایی دارد و یکی از این ابزارها کنترل نقدینگی و تورم است. تورم چیزی جز افزایش نسبی قیمت‌ها نیست. وقتی تقاضای پول زیاد باشد، اگر تولید متناسب با افزایش نقدینگی رشد پیدا نکند، شوک جدید تورمی ایجاد خواهد شد. بسیاری در مورد چرایی ادامه سیاست ارز 4200 تومانی سوال می‌پرسند. واقعیت این است که ما نیز خواهان تک‌نرخی شدن ارز هستیم اما در حال حاضر کشور در شرایط ثبات اقتصادی قرار دارد و بر هم زدن این آرامش عاقلانه نیست. 
در حال حاضر تصمیم دولت ادامه سیاست ارز دو نرخی است
همتی با بیان اینکه هر اتفاقی در قیمت کالاهای اساسی رخ دهد، فشار دیگری به مردم وارد می‌شود، عنوان کرد: در این زمینه دولت ملاحظاتی دارد تا بتواند مساله را مدیریت کند. دولت تغییرات جدی در ساختار بازرگانی ایجاد کرده، بخش‌های توزیعی مربوط به دام از جهاد کشاورزی منفصل شده و به وزارت صمت آمده تا از این به بعد قائم مقام وزیر صمت مسئولیت بازرگانی را پیگیری کند.
رئیس بانک مرکزی گفت: در حال حاضر تصمیم دولت ادامه سیاست ارز دو نرخی است. با وجود این، تقریبا نرخ سومی برای ارز وجود ندارد و نرخ اسکناس نیز با نرخ ارز نیمایی 10 درصد فاصله دارد که این مورد نیز با هزینه‌های نقل و انتقال پول در دنیا مطابق است. تا زمانی که شرایط تحریم وجود دارد، این تفاوت مقدار ناچیز هزینه مبادلاتی پول باقی خواهد ماند. 
وی با اشاره به پیش‌بینی‌ها از وضعیت اقتصادی کشور، تصریح کرد: سال گذشته بسیاری مطرح می‌کردند که این روند، ابرتورم را به دنبال دارد اما اینگونه نشد. تورم 12 ماهه کشور حدود 31 درصد بوده و این موفقیتی بود که در شرایط هجمه اقتصادی علیه ما محقق شد. سال گذشته نقدینگی کشور 23 درصد رشد نسبت به سال قبل از خود داشت. این رشد در سال 96 نسبت به سال 95، 22 درصد بود که این آمار نشان می‌دهد با وجود فشارها، نقدینگی فقط یک درصد رشد کرده، در واقع ما در کنترل نقدینگی موفق بودیم و تورم موجود نیز نتیجه بخش تقاضا بود. ما نمی‌خواهیم فشار دیگری از طریق تقاضا بر قیمت‌ها ایجاد کنیم زیرا جامعه تحمل اضافه شدن یک شوک دیگر تورمی را ندارد.
همتی افزود: برای بانک مرکزی تامین کالاهای اساسی، تامین مواد اولیه کارخانجات و ثبات بازار مهم است و این را با چنگ و دندان حفظ می‌کند. سال گذشته بالاخره ما این شرایط خاص را لمس کردیم. برای نرخ ریال نیز بسیار حساسیت داریم. در حال حاضر میزان نقدینگی ما به 2000 هزار میلیارد تومان رسیده است. باید این نقدینگی کنترل و هدایت شود. 
رئیس بانک مرکزی خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور اجازه جلوگیری رشد نقدینگی را به ما داده، همچنین براساس دستور مقام معظم رهبری کمیته نقدینگی در بانک مرکزی ایجاد شده که تلاشش این است نقدینگی کشور افزایش پیدا نکند. یکی از طرح‌های ما در این مسیر این است که از سیستم فاکتورینگ استفاده کنیم. این سیستم در واقع همان LC داخلی، البته به ریال است.
فروش نفت به تدریج افزایش یافته است
وی با اشاره به کسری بودجه و نقش بانک مرکزی در برطرف کردن آن، بیان کرد: قرار نیست کسری بودجه کشور را بانک مرکزی تامین کند. البته ما به دولت برای تامین منابع کمک می‌کنیم اما اینکه کسری آن را ما تامین کنیم، اینگونه نخواهد بود. در حال حاضر سقف بودجه تا 62 هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است. البته فروش نفت به تدریج در حال افزایش است که یکی از راه‌های تامین کسری بودجه همین فروش نفت خواهد بود.
همتی ادامه داد: همچنین قرار شده برای برطرف شدن این کسری، دولت اوراق بیشتری منتظر کند. سال گذشته نیز مقام معظم رهبری مجوزی برای برداشت از صندوق ذخیره ارزی به میزان 12 میلیارد دلار را دادند که با مجوز ایشان قرار شد امسال از این رقم برای جبران کسری‌ها استفاده شود. 
بازار متشکل ارزی به زودی راه‌اندازی می‌شود
رئیس بانک مرکزی گفت: در حال حاضر بانک مرکزی 12 میلیارد دلار ارز نیمایی برای واردات تامین کرده و طی همین 3 ماه اخیر 6.2 میلیارد دلار ارز نیمایی برای واردات تامین شده است. به تدریج تامین ارز برای تولیدکنندگان در حال بهتر شدن بوده و در حقیقت زمانی که بازار ارز حرکت نزولی دارد، این مساله نشان‌دهنده تامین ارز بهتر است. بازار متشکل ارزی نیز به زودی راه‌اندازی خواهد شد. تنها علت تاخیر آن نیز برخی ارزیابی‌هاست تا به من ثابت شود که این بازار مشکلی برای کشور ایجاد نمی‌کند.
وی با اشاره به درخواست مسئولان و بخش خصوصی خراسان رضوی از بانک مرکزی جت افزایش سطح اعطای تسهیلات بانک‌های استان‌ها، تاکید کرد: فرض کنیم که سطح اعتباری بانک‌ها زیاد شود؛ آیا منابع برای اعطای تسهیلات دارند؟ منابع بانک‌ها باید از طریق سپرده‌ها ایجاد شود. در حال حاضر نسبت تسهیلات به سپرده‌ها در کشور 80 درصد است.
همتی اضافه کرد: همچنین نیازی به ایجاد صرافی در استان‌ها دیده نمی‌شود و بهترین راهکار برای جبران نبود صرافی در استان‌ها این است که صرافی بانک‌ها در کشور، مجوز ایجاد شعبه در استان‌ها را به دست آورند. همچنین تاکید ما این است که اطلاعات بانک‌های خصوصی در اختیار کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان قرار گیرد. حق اولیه استاندار است که بداند بانک‌های استان چقدر سپرده جمع‌آوری کرده‌اند.
رئیس بانک مرکزی با اشاره به پیشنهاد شهردار مشهد برای خرید املاک تملیکی بانک‌ها در مشهد، گفت: نحوه تسویه املاک تملیکی پیشنهاد خوبی است که باید این مساله در تهران مطرح شود. 
اختصاص 30 هزار میلیارد تومان اعتبار برای واحدهای کوچک و متوسط
وی از اختصاص 30 هزار میلیارد تومان اعتبار برای واحدهای کوچک و متوسط در سال جاری خبر داد و عنوان کرد: من با کلیات پیشنهاد جذب سپرده‌های اتباع بیگانه در استان موافق هستم. می‌توان این منابع را جهت تامین پروژه‌های ارزی و صادراتی استان اختصاص داد، البته بخشی از این مساله به وزارت اقتصاد بازمی‌گردد. 
همتی با اعلام آمادگی بانک مرکزی برای حمایت ریالی از طرح‌های تولیدی که منجر به کاهش نیاز به واردات مواد اولیه می‌شود، تصریح کرد: نظر رئیس‌جمهور نیز همین است که اگر پروژه‌هایی جهت کاهش نیاز کشور به واردات مواد اولیه باشد، از آن به صورت ریالی حمایت شود. من رنج می‌برم که مردم هر روز برای دریافت ارز جلوی بانک صف می‌بندند.
وی بیان کرد: من به عنوان مسئول بانک مرکزی این آمادگی را دارم که اگر هر استانی بتواند کالاهای اساسی را بدون وابستگی به ارز وارد کند، به آن کمک کنم. تمام تلاش ما کاهش وابستگی ارزی و واردات است. ما زمانی 70 میلیارد دلار واردات داشتیم که سال گذشته این میزان به 43 میلیارد دلار رسید. این نشان می‌دهد سیاست ما صحیح بوده و بسیاری از واردات کالا بی‌خود بود.
کلیات اصلاح ساختار بودجه کشور تصویب شد
همتی تصریح کرد: تجربه نشان داده راهی جز توجه به تولید داخلی و ملی نداریم. راه آن نیز توجه به بخش‌های غیردولتی است. ما آمادگی داریم موانع بخش خصوصی را برداریم. تصمیم خوبی که همین دیشب گرفته شد برگزاری جلسه کارگروه‌هایی به صورت ماهانه بین بانک مرکزی، هیات رئیسه اتاق بازرگانی و اتاق تعاون بود تا جهت رفع موانع تولید گام‌هایی برداشته شود.
رئیس بانک مرکزی خاطرنشان کرد: همچنین دیروز کلیات اصلاح ساختار بودجه کشور در شورای هماهنگی اقتصادی کشور تصویب شد که قرار است در 10 محور به صورت اساسی تغییراتی صورت گیرد. امیدواریم این اقدامات منشا تحولات مهم ساختاری در کشور باشد تا وابستگی ما به خارج از کشور را کاهش دهد. امروز با روند کنونی کشور، دشمنان به این نتیجه رسیده‌اند که باید با ما تعامل کنند. هم اکنون صحبت این است که سر جای اول بازگردند. این نشان می‌دهد که فشار بی‌نتیجه مانده و مقاومت مردم پیروز شده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مهلت یک ماهه دادگستری خراسان شمالی برای ایمن‌سازی معدن آلبلاغ

ساخت 22 پل روستایی خراسان شمالی 300 میلیارد ریال نیاز دارد

علیه کالای ایرانی فضای روانی وجود دارد

کاشت گیاهان دارویی و اشتغال پایدار در مناطق عشایری خراسان جنوبی

147 هزار تن چغندر تحویل کارخانه قند جوین شد

دو نیروگاه خورشیدی در داورزن ساخته شد

467 میلیارد تومان برای بازسازی در خراسان رضوی توزیع شد

احداث کانالهای آبیاری در بند خاکی میاندشت 100 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

270 میلیارد ریال برای ساخت بندخاکی میاندشت اسفراین هزینه شد

شرکت های مسافربری مشهد سالانه 82 میلیارد ریال زیان می دهند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/23

فروش یک میلیارد تومان صنایع دستی در نمایشگاه خراسان جنوبی

اعطای تسهیلات بلاعوض برای راه‌اندازی 400 نیروگاه خورشیدی در خراسان جنوبی

چوب هایی که نردبان خودکفایی شد/ همت سه برادر برای کارآفرینی

حوزه معدن بسیار اشتغال‌خیز است

هزار راه نرفته در تدوین نقشه راه معادن خراسان رضوی

نیمی از گندمزارهای شیروان زیر پوشش آبیاری بارانی

خرید 7.5 تن زعفران درتربت حیدریه/مبلغ20درصد خریدها پرداخت شده است

70 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض به طرح‌های پژوهشی اعطاء شد

نشست ستاد مبارزه با آفت ملخ صحرایی

توزیع 346 میلیارد ریال از اعتبارات بازسازی خسارت‌های سیل 98 در خراسان رضوی

خطر برخی رفتارها برای فرار سرمایه، از تحریم‌ها بیشتر است

خرید زعفران در خراسان رضوی از مرز 52 تن گذشت

اجحاف کارخانجات داخلی در حق معادن

سهم درآمدهای مالیاتی خراسان جنوبی چقدر است؟

شهرستان کلات جایگاه عرضه سوخت گاز سی. ان.جی ندارد

2 تن زعفران در طرح خرید حمایتی زعفران از کشاورزان رشتخواری خریداری شد

بازگشت دلار به کانال 12000 تومان

رئیس بانک‌ مرکزی: ثبات را به بازار ارز باز می‌ گردانیم

تامین 28 میلیارد دلار ارز برای سفارشات ثبت شده طی 9 ماه اخیر

استاندار: خراسان رضوی مرکز خلق پول است

سال آینده سیستم امهال بانکی براساس نظرات فقها اصلاح خواهد شد

خبرهای خوب برای خراسان رضوی در حوزه مسکن

با وام مسکن، چند متر خانه می‌ توان خرید؟

90 درصد تامین مالی کشور توسط سیستم بانکی انجام می‌شود

استدلال بانک مرکزی درباره گرانی ارز: روانی‌ است!

جذب 85 درصدی اعتبارات برای ایجاد اشتغال پایدار در ‌خراسان جنوبی

یارانه آذر ماه، واریز و قابل برداشت شد

جذب 85 درصدی اعتبارات برای ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری خراسان جنوبی

نمایندگان به جای بررسی قانون توسعه تجارت، سرگرم گرفتن بودجه‌اند

10 سال اول انقلاب، درخشان‌ترین دوران تاریخ اقتصاد ایران است

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/20

صدور کیفر خواست برای متهمان جدید سکه ثامن

کار بدون نیروی کار

سه میلیارد ‌ریال به دانشجویان مددجو در سبزوار پرداخت شد

از بخاری‌های ژاپنی در فضای بسته استفاده نکنید

مهلت 25 روزه دریافت تسهیلات تشویقی ساخت مسکن

افزایش 15 درصدی بودجه وزارت بهداشت در سال 99

60 طرح خورشیدی توسط مددجویان کمیته امداد خراسان جنوبی اجرایی شد

آسفالت SPG مشابه خارجی با قیمت کمتر در کشور تولید شد