پیام خراسان

آخرين مطالب

ورود پول خارجی به کشور از نگاه ارقام

سه استانی که بیشتر از تهران سرمایه‌گذاری خارجی جذب کردند سياسي

سه استانی که بیشتر از تهران سرمایه‌گذاری خارجی جذب کردند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - تهران- ایرناپلاس- سه استان خراسان جنوبی، کرمان و آذربایجان غربی، امکان جذب بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی را خواهند داشت. بیشترین ارزش طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری خارجی در سال 1397، مربوط به این سه استان بوده است.

سرمایه‌گذاری یکی از متغیرهای مهم اقتصاد کلان است که تأثیر مستقیمی بر تولید و رشد اقتصادی کشورها دارد. سرمایه‌گذاری، هزینه‌ای است که برای تهیه ابزار تولید انجام می‌شود و در هر دو گروه کشورهای در حال توسعه و توسعه‌یافته، اهمیت دارد.
سرمایه‌گذاری در کشورهای در حال توسعه معمولاً به دلیل منابع مالی محدود، با موانعی روبه‌رو است و این کشورها تلاش می‌کنند تا با جذب سرمایه‌گذاری خارجی، بر محدودیت منابع داخلی غلبه کنند و علاوه بر این، از سایر منافع سرمایه‌گذاری خارجی مانند ارتباط با بازارهای بین‌المللی و انتقال فناوری استفاده کنند.
سرمایه‌گذاری خارجی به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود. در سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم یا FDI معمولاً سرمایه‌گذاری فیزیکی انجام می‌شود یعنی سرمایه‌گذاری خارجی، هزینه‌های خرید ساختمان، تجهیزات و ماشین‌آلات را تأمین می‌کند. در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، از ابزارهایی مانند سهام یا ابزارهای بدهی، مانند اوراق قرضه استفاده می‌شود.
سرمایه‌گذاری خارجی در ایران
وجود ویژگی کشورهای در حال توسعه در ایران هم انگیزه جذب سرمایه‌گذاری خارجی توسط شرکت‌های داخلی را ایجاد می‌کند، اما عواملی مانند عملکرد پایین در بخش‌های مختلف اقتصادی، رتبه نامناسب در محیط کسب‌وکار و نیز بی‌ثباتی در سیاست خارجی، انگیزه سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در کشورمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
بر اساس آمارهای آنکتاد (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل)، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی انجام شده در ایران در سال 2018 برابر با سه میلیارد و 480 میلیون دلار بوده که نسبت به سال 2017، بیش از 30 درصد کاهش یافته است. البته مجموع سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در دنیا در سال 2018 نسبت به 2018 از بیش از 1497 میلیارد دلار به حدود 1297 میلیارد دلار کاهش یافته و شاید بتوان گفت کاهش FDI ایران نیز در همین راستا بوده است. با این حال، سهم ایران از مجموع FDI در دنیا بسیار ناچیز و در هر دو سال، کمتر از یک درصد بوده است.
با این وجود، سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، سرمایه‌گذاری خارجی 15 میلیارد دلاری برای سال 1397 را هدف‌گذاری کرده بود. طرح‌های شرکت‌های داخلی که برای متقاضی سرمایه‌گذاری خارجی هستند، در هیئت سرمایه‌گذاری این سازمان بررسی و تصویب می‌شوند. یعنی هر سال، دو رقم برای سرمایه‌گذاری خارجی در کشور داریم؛ میزان مصوب و میزان جذب شده.
سرمایه‌گذاری خارجی در کشور آب می‌رود؟
بر اساس گزارش عملکرد وزارت صمت در سال 1397، حجم کل سرمایه‌گذاری مصوب در این سال، بیش از 11 میلیارد دلار بوده که نسبت به سال 1396 کاهش 68.5 درصدی داشته است. 83 طرح در سال 1397 در این هیئت به تصویب رسیدند که نسبت به سال 1396، پنج مورد کمتر بوده است. البته این ارقام، مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی مصوب است نه جذب‌شده. ممکن است جذب این سرمایه‌گذاری‌ها در سالِ بعد از تصویب، انجام شود و نسبت سرمایه‌گذاری جذب یا محقق‌شده به سرمایه‌گذاری مصوب نیز می‌تواند به ارزیابی سرمایه‌گذاری خارجی در کشور کمک کند.
سرمایه‌گذاری خارجی در کدام استان‌ها انجام شده؟
هشت استان از 31 استان کشور سهمی در سرمایه‌گذاری خارجی سال 1397 نداشتند. در ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه و همدان، طرح مصوبی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی نداشتند.
بیشترین تعداد طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری خارجی در سه استان تهران، خراسان رضوی و قزوین بوده که به ترتیب 18، 12 و 6 طرح برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی داشته‌اند. بیش از یک پنجم طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری خارجی، مربوط به تهران است، اما اگر حجم سرمایه‌گذاری خارجی را در نظر بگیریم، تهران با حدود 99 میلیون دلار، رتبه چهارم را به خود اختصاص می‌دهد.
بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب، مربوط به استان خراسان جنوبی با بیش از 238 میلیون دلار است و پس از آن کرمان با حدود 233 میلیون دلار و آذربایجان غربی با حدود 134 میلیون دلار است.
بیشترین سرمایه‌گذاری در رابطه با شرکت‌ها نیز مربوط به شرکت صنایع مدیران خودرو به ارزش 230 میلیون دلار برای افزایش سرمایه‌گذاری تولید خودروی سواری است. 12 طرح از 83 طرح مصوب، مربوط به افزایش سرمایه‌گذاری و یک مورد مربوط به خرید سهام است.
سهم مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سرمایه‌گذاری خارجی
مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سهم چندانی از طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری خارجی سال 1397 نداشتند. منطقه آزاد سلفچگان در استان قم با 6 میلیون و 500 هزار دلار برای دو طرح تولید پروفیل و شمش فولاد و منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد در استان مازندران با بیش از هفت میلیون دلار برای تولید محصولات چوبی در مجموع سهم 1.2 درصدی از حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب داشته‌اند.
تحریم بر سرمایه‌گذاری خارجی مؤثر است؟
بیشترین تعداد طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی در آخرین ماه سال، یعنی اسفند به تصویب رسیده است. بیش از یک‌پنجم طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی در سال 1397، یعنی 18 مورد، در این ماه مصوب شده است. در خردادماه یعنی یک ماه پس از خروج آمریکا از برجام، 11 طرح به تصویب رسیده که نسبت به ماه قبل، سه مورد بیشتر بوده است.

شوک بعدی به اقتصاد ایران در آبان و با تحریم‌های جدید وارد شد و در ماه بعد یعنی آذر، هیچ طرح سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب نرسید. البته، همزمانی این وقایع و تغییر در تعداد طرح‌های مصوب سرمایه‌گذاری خارجی تنها می‌تواند یک نشانه باشد و برای بررسی آن، باید از مدل‌سازی اقتصادی استفاده کرد. با این وجود، نمی‌توان از تأثیر تعاملات بین‌المللی کشور در زمینه جذب سرمایه‌گذاری خارجی چشم‌پوشی کرد و باید دید در شرایط فعلی، چند درصد از سرمایه‌گذاری‌های خارجی مصوب، جذب خواهند شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزیر علوم: مراکز رشد و پارک‌های فناوری وابستگی کشور را کاهش دادند

وزیر علوم: آموزش عالی در استان‌ها باید به شبکه علمی تبدیل شود

رییس دفتر رییس جمهوری مشهد را به مقصد تهران ترک کرد

74 داوطلب انتخابات مجلس در خراسان جنوبی ثبت‌نام کردند

ثبت نام قطعی 154 داوطلب شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان طی روز ششم

مسابقات کشتی جام شهدای مدافع حرم در بجنورد پایان یافت

مسابقات تکواندوی دانشجویان دانشگاه پیام‌نور در مشهد پایان یافت

ایجاد 9 هزار شغل برای روستائیان خراسان رضوی طی تابستان گذشته

شمار داوطلبان نمایندگی مجلس در خراسان جنوبی به 74 نفر رسید

پرواز تهران - بجنورد لغو شد

86 نفر در خراسان شمالی داوطلب انتخابات مجلس شدند

هفت کشور برای حضور در مسابقات کشتی بجنورد اعلام آمادگی کردند

سیزدهمین شماره فصلنامه مطالعات سیاست خارجی تهران منتشر شد

دانشجویان نقش اساسی در پیشرفت و آبادانی کشور دارند

دیدار اعضا کارگروه ملی زیارت با تولیت آستان قدس رضوی

پرداخت 50 هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری

فردا آخرین روز ثبت نام از داوطلبین/شمار داوطلبین انتخابات به 20 نفر رسید

تیم هندبال سربداران برابر زاگرس اسلام آباد به پیروزی رسید

موانع توسعه اقتصادی از زبان استاندار خراسان رضوی

بانوان فوتسالیست خراسانی مس رفسنجان را مغلوب کردند

60 هزار میلیارد ریال طرح در خراسان رضوی آماده افتتاح است

وزیر علوم: دانشگاهها باید در مناطق خود تاثیرگذار باشند

سرمایه‌گذاران از شرایط امروز خراسان رضوی به خوبی استقبال کرده‌اند/ اولویت استان حمایت از فعالیت‌های اقتصادی است

ارکان حاکمیت در خراسان رضوی پشتیبان معین‌های اقتصاد مقاومتی هستند

دشمن در پی انحراف دانشجویان از مسیر اصلی خود است

امام جمعه مشهد: معیشت خُرد مردم ایمن‌ شود

رونق اقتصادی کشور در گرو حمایت از بخش خصوصی است

خطبه‌های نماز جمعه امروز شهرستان‌های خراسان رضوی

انجام عملیات شبانه برای هوانیروز ممکن شد

تولیت آستان قدس رضوی: برای رسیدگی به امور زائران از دولت سپاسگزاریم

واعظی: معیار اصلی دولت رسیدگی به طبقه متوسط و ضعیف جامعه است

واعظی: سیاست دولت عادی‌سازی روابط با همسایگان است

وزیر علوم: کیفی‌سازی آموزش عالی رویکرد مهم دولت است

خطیب جمعه بیرجند: انتخاب مناسب مورد توجه مردم باشد

لزوم ایمن‌سازی اقتصاد معیشتی/ اگرتوانایی ندارید وزیر و وکیل نشوید

4 هزار شرکت دانش‌بنیان را در 15 سال اخیر تحت پوشش قرار داده‌ایم

ثبت‌نام 14 داوطلب کاندیداتوری انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف

در نشستی با حضور مهندس کریمی فرماندار قائنات مسائل، نیازمندی ها و مشکلات شهر خضری دشت بیاض بررسی گردید

با حضور مهندس کریمی فرماندار جلسه هماهنگی و پیگیری تسریع در اجرا و رفع موانع ساخت مسکن محرومین شهرستان قائنات برگزار گردید

حضور بیکی در نماز عبادی سیاسی جمعه

کاشت نهال در طرح ملی نهضت سبز

همدلی، انسجام و همکاری نزدیک بین همه قوا، بزرگترین سرمایه خراسان رضوی است/ با دستور رئیس جمهور «اختیارات ویژه» به استاندار خراسان رضوی تفویض می‌شود

نباید انقلاب را با عناصر خسته ادامه دهیم

آغاز ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان در بجنورد

مخالفت دانشگاه و میراث فرهنگی تربت حیدریه با حذف رشته باستان شناسی

دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه میزبان مدرسه تابستانه علوم اعصاب شد

چهار هزار شرکت دانش بنیان تحت پوشش وزارت علوم قرار دارد

ظرفیت بالای مشهد در سرمایه‌گذاری/ نیازهای زائران برطرف نشده است

امضای قرارداد اتصال بیرجند به شبکه ریلی/آغاز فاز2توسعه بندرچابهار

افتخارآفرینی آسیایی ورزشکاران جرگلان با کمترین امکانات