پیام خراسان

آخرين مطالب

جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی در مشهد آغاز شد سياسي

جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی در مشهد آغاز شد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- دوازدهمین جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی روز چهارشنبه طی مراسمی با حضور معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بنیاد پژوهش‌ های اسلامی آستان قدس رضوی آغاز شد.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی در حوزه امامت و ولایت جریان سازی کرده است.
عبدالهادی فقهی زاده افزود: این جشنواره در دوره جدید با نگرش صحیح تر به سوی حوزه های مختلف گشوده شده بویژه اینکه در حوزه امامت و ولایت پژوهی گام نهاده است.
وی اظهار داشت: در صورتی که دایره فعالیت های این جشنواره از حوزه ایران و جهان عرب فراتر رود و در دیگر کشورهای جهان گسترش یابد، تاثیرگذاری مضاعف خواهد داشت.
وی گفت: آستان قدس رضوی به کانون عظیم فرهنگی و کانون نشر ارزش های اسلامی و انجام فعالیت های هنری تبدیل شده و در حوزه قرآن و علوم وابسته به آن، فعالیت های چشمگیر داشته است و جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی نیز می تواند با برگزاری پیش نشست های متعدد در کشورهای مختلف، توجه هنرمندان و دانشمندان گوناگون را به خود جلب کند.
رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز در این مراسم، احیای امر اهل بیت (ع) را از مهمترین اهداف جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی دانست.
حجت الاسلام سید جلال حسینی افزود: در جشنواره کتاب سال رضوی، مهندسی بنیادین شکل گرفته است اما همچنان محور اصلی برگزاری آن فرهنگ رضوی است، با این حال موضوع خاندان حضرت امام رضا (ع) در این جشنواره نسبت به سال های گذشته توسعه مفهومی خواهد داشت و اجداد مطهر ایشان را نیز شامل خواهد شد.
وی گفتمان تمدن اسلامی معطوف به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را یکی از محوری ترین بخش‌های دوازدهمین جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی ذکر کرد.
دبیر جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی توجه به نیازهای بین المللی را نیز یکی دیگر از محورهای جشنواره دانست و اظهار داشت: در حوزه بین الملل در زمینه های نظری و منطقی، مشکلاتی وجود دارد که این موارد پس از تحقیق باید تبدیل به محصول علمی شود.
وی گفت: در هفته های آینده، موضوعات پژوهشی دارای اولویت سازمان کتابخانه های آستان قدس رضوی اعلام می شود که این موارد جزو بخشهای جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی خواهد بود.
حجت الاسلام حسینی با اشاره به هدف آستان قدس رضوی در تبدیل مشهد به مرجعیت علمی جهان اسلام افزود: کتابخانه آستان قدس رضوی با برخورداری از 120 هزار نسخۀ خطی نفیس، 14 میلیون برگ سند ارزشمند و اشیای موزه ای نادر یکی از ظرفیت های قابل توجه برای رسیدن به این هدف است و می تواند عنصر تاثیرگذار در تحقق مرجعیت علمی باشد.
وی دسترسی پژوهشگران و دوستداران دانش به منابع مطالعاتی کتابخانه های آستان قدس رضوی را از دیگر برنامه های سازمان کتابخانه ها ذکر کرد و اظهار داشت: دسترسی مؤسسات پژوهشی را به منابع کتابخانه اعم از چاپی، خطی و اسناد تسهیل کرده ایم، در یک مرحله 20 هزار نسخه خطی ارزشمند را در سایت قرار دادیم و 40 هزار نسخه دیگر آماده برای بارگذاری در سایت این سازمان است.
وی با اشاره به رونمایی از پایگاه تخصصی امام رضا (ع) شناسی در حاشیه مراسم افتتاح جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی گفت: این پایگاه به زودی به یکی از جامع ترین پایگاه های تخصصی امام رضا (ع) با محصولات مختلف تبدیل می شود.
حجت الاسلام حسینی همچنین از ایجاد کتابخانه جامع دیجیتال فهارس نسخ خطی جهان در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در زمینه دیپلماسی کتاب هم در حال رایزنی برای دست یافتن به تفاهم نامه های بین المللی با کتابخانه ها وموزه های معتبر دنیا هستیم که تاکنون آلمان، مصر، ترکیه، اتریش و فرانسه از این همکاری‌ها استقبال کرده اند.
دبیر علمی جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی نیز در این مراسم از تغییرات دوره دوازدهم این جشنواره و گسترده تر شدن آن نسبت به دوره های قبل خبر داد.
حجت الاسلام علی باقری گفت: این دوره از جشنواره در جهتی سوق یافته که بتواند یک حرکت اجتماعی را با یک حرکت علمی ممزوج کند لذا براساس نیازی که به توسعه در حوزه های مختلف احساس می شد، تغییراتی را در شکل و محتوای این جشنواره اعمال کردیم.
وی افزود: تاکنون سه هزار اثر به 11 دوره از برگزاری این جشنواره در سالهای قبل راه یافته بود که از این آثار 150 کتاب چاپی و دیجیتال، 15 پایان نامه در دوره های مختلف به عنوان منتخب برگزیده شد.
وی اظهار داشت: در این دوره از جشنواره، زمان برگزاری از یک سالانه به دوسالانه تغییر پیدا کرده و امروز مراسم افتتاحیه دوسالانه این جشنواره آغاز شده است.
حجت الاسلام باقری گفت: این جشنواره از نقد کتاب به ارزیابی کتاب تبدیل شده و به حوزه نقد و خوانش و تحلیل محتوایی کتاب نیز ورود پیدا کرده است.
وی عمدۀ تغییرات این جشنواره را نسبت به دوره های قبلی آن، در حوزه محورها و اجرا دانست و افزود: چیزی از محورهای جشنواره های قبل کاسته نشده، بلکه در این دوره محورهای جدید همچون ائمه ابن الرضا (ع) افزوده شده است، علاوه بر آن بخش بین الملل در این دوره به طور ویژه مورد توجه قرار گرفته که جایزه عالم آل محمد (ص) هم در این حوزه تعریف شده است.
وی اظهار داشت: برگزار کننده 11 دوره قبل این جشنواره، بنیاد بین الملی امام رضا (ع) بود اما در حال حاضر، کمیته علمی متشکل از 20 نهاد جزو برگزارکنندگان این جشنواره هستند.
دبیر علمی جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی گفت: در این دوره از جشنواره، آثار برگزیده در حوزه دانشجویی و حوزه استادان مورد نقد و تحلیل قرار می‌گیرند و مراحل داوری تغییر یافته است که در این راستا، تاکنون دو نشست داخلی نقد آثار برگزیده در حوزه علمیه قم و دانشگاه فردوسی مشهد و دو نشست به صورت وبینار (از بستر وب) در لبنان و دارالسلام تانزانیا برگزار شده است.
در این مراسم از پوستر دوازدهمین جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی رونمایی شد.
برگزاری نشست های تخصصی "محورهای تمدنی گام دوم انقلاب و نقش آستان قدس رضوی در پیشبرد آن" و "راهکارهای ارتقای جشنواره کتاب سال رضوی" نیز از دیگر بخش های این مراسم بود.
7489/‏‬ 6053


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزیر علوم: مراکز رشد و پارک‌های فناوری وابستگی کشور را کاهش دادند

وزیر علوم: آموزش عالی در استان‌ها باید به شبکه علمی تبدیل شود

رییس دفتر رییس جمهوری مشهد را به مقصد تهران ترک کرد

74 داوطلب انتخابات مجلس در خراسان جنوبی ثبت‌نام کردند

ثبت نام قطعی 154 داوطلب شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان طی روز ششم

مسابقات کشتی جام شهدای مدافع حرم در بجنورد پایان یافت

مسابقات تکواندوی دانشجویان دانشگاه پیام‌نور در مشهد پایان یافت

ایجاد 9 هزار شغل برای روستائیان خراسان رضوی طی تابستان گذشته

شمار داوطلبان نمایندگی مجلس در خراسان جنوبی به 74 نفر رسید

پرواز تهران - بجنورد لغو شد

86 نفر در خراسان شمالی داوطلب انتخابات مجلس شدند

هفت کشور برای حضور در مسابقات کشتی بجنورد اعلام آمادگی کردند

سیزدهمین شماره فصلنامه مطالعات سیاست خارجی تهران منتشر شد

دانشجویان نقش اساسی در پیشرفت و آبادانی کشور دارند

دیدار اعضا کارگروه ملی زیارت با تولیت آستان قدس رضوی

پرداخت 50 هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری

فردا آخرین روز ثبت نام از داوطلبین/شمار داوطلبین انتخابات به 20 نفر رسید

تیم هندبال سربداران برابر زاگرس اسلام آباد به پیروزی رسید

موانع توسعه اقتصادی از زبان استاندار خراسان رضوی

بانوان فوتسالیست خراسانی مس رفسنجان را مغلوب کردند

60 هزار میلیارد ریال طرح در خراسان رضوی آماده افتتاح است

وزیر علوم: دانشگاهها باید در مناطق خود تاثیرگذار باشند

سرمایه‌گذاران از شرایط امروز خراسان رضوی به خوبی استقبال کرده‌اند/ اولویت استان حمایت از فعالیت‌های اقتصادی است

ارکان حاکمیت در خراسان رضوی پشتیبان معین‌های اقتصاد مقاومتی هستند

دشمن در پی انحراف دانشجویان از مسیر اصلی خود است

امام جمعه مشهد: معیشت خُرد مردم ایمن‌ شود

رونق اقتصادی کشور در گرو حمایت از بخش خصوصی است

خطبه‌های نماز جمعه امروز شهرستان‌های خراسان رضوی

انجام عملیات شبانه برای هوانیروز ممکن شد

تولیت آستان قدس رضوی: برای رسیدگی به امور زائران از دولت سپاسگزاریم

واعظی: معیار اصلی دولت رسیدگی به طبقه متوسط و ضعیف جامعه است

واعظی: سیاست دولت عادی‌سازی روابط با همسایگان است

وزیر علوم: کیفی‌سازی آموزش عالی رویکرد مهم دولت است

خطیب جمعه بیرجند: انتخاب مناسب مورد توجه مردم باشد

لزوم ایمن‌سازی اقتصاد معیشتی/ اگرتوانایی ندارید وزیر و وکیل نشوید

4 هزار شرکت دانش‌بنیان را در 15 سال اخیر تحت پوشش قرار داده‌ایم

ثبت‌نام 14 داوطلب کاندیداتوری انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف

در نشستی با حضور مهندس کریمی فرماندار قائنات مسائل، نیازمندی ها و مشکلات شهر خضری دشت بیاض بررسی گردید

با حضور مهندس کریمی فرماندار جلسه هماهنگی و پیگیری تسریع در اجرا و رفع موانع ساخت مسکن محرومین شهرستان قائنات برگزار گردید

حضور بیکی در نماز عبادی سیاسی جمعه

کاشت نهال در طرح ملی نهضت سبز

همدلی، انسجام و همکاری نزدیک بین همه قوا، بزرگترین سرمایه خراسان رضوی است/ با دستور رئیس جمهور «اختیارات ویژه» به استاندار خراسان رضوی تفویض می‌شود

نباید انقلاب را با عناصر خسته ادامه دهیم

آغاز ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان در بجنورد

مخالفت دانشگاه و میراث فرهنگی تربت حیدریه با حذف رشته باستان شناسی

دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه میزبان مدرسه تابستانه علوم اعصاب شد

چهار هزار شرکت دانش بنیان تحت پوشش وزارت علوم قرار دارد

ظرفیت بالای مشهد در سرمایه‌گذاری/ نیازهای زائران برطرف نشده است

امضای قرارداد اتصال بیرجند به شبکه ریلی/آغاز فاز2توسعه بندرچابهار

افتخارآفرینی آسیایی ورزشکاران جرگلان با کمترین امکانات