پیام خراسان

آخرين مطالب

یک حقوق‌دان: نمی‌شود به قیمت نان، کودک 13 ساله را دادوستد کرد اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - یک حقوق‌دان گفت: برای شخصی‌ترین مسئله یک انسان که نیاز به اراده دارد و عقد در معنای حقوقی پیوند دو اراده است، در این‌جا یکی از طرفین عقد پدر است و دختر نقشی ندارد. به قیمت نان که نمی‌شود کودک 13 ساله را دادوستد کرد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مرضیه محبی، در سلسله نشست‌های تخصصی زنان عصر ما (گفت‌وگوی نخست؛ کودک‌همسری) که در دفتر مشهد کمیته زنان حزب اراده ملت ایران برگزار شد، عنوان کرد: دختر نوجوانی که در سن 13 سالگی ازدواج کرده‌است، از داشتن شغل و مشارکت اجتماعی محروم شده‌است و باید با زباله جمع‌کردن هزینه زندگی دو نفر را بدهد. مسئله کودک‌همسری تحت عنوان مسئله اجتماعی است، اما در جامعه ما رویش پرده می‌اندازیم ‌و می‌پوشانیم.
وی افزود: این مسئله به این افراد خسارت و ضرر می‌رساند. کودکی که در این سن ازدواج می‌کند محرومیت جدی و جبران‌ناپذیری برایش ایجاد می‌شود و اینکه چطور این زخم را درمان کند، مشخص نیست. در حال حاضر در اجازه‌، برای ازدواج قبل از سیزده سال، پدر طرف قرارداد است؛ ولایت با پدر است. پدر باید حتماً ازدواج دختر را در هر سنی اجازه دهد و ولی دم محسوب می‌شود.
محبی تاکید کرد: برای شخصی‌ترین مسئله یک انسان که نیاز به اراده دارد و عقد در معنای حقوقی پیوند دو اراده است، در این‌جا یکی از طرفین عقد پدر است و دختر نقشی ندارد. به قیمت نان که نمی‌شود کودک 13 ساله را دادوستد کرد.
این حقوق‌دان به اشاره به اینکه « اگر به ریشه این مسئله برگردید، دختران ما هیچ تامین و پشتوانه اجتماعی ندارند»، عنوان کرد: هیچکس نگران این نیست که اگر از دست پدر و شوهر رها شود، چه بر سرش خواهد آمد و اینجا هیچ‌کس مدعی نیست. باید سازوکاری تعریف شود که به‌گونه‌ای، این کودکان، بهره‌مندی از منابع اجتماعی داشته باشند که پدر مجبور به این معامله نشود.
محبی با بیان اینکه «خیلی از افراد به دلیل مذهب دخترانشان را زودتر از سن 13سالگی به عقد مردانی در می‌آورند»، ادامه داد: مسئله ازدواج را نمی‌توانیم جدای از مسئله جنسیت بدانیم. اگر کل مسئله جنسیت وجود نداشت، محرومیت از منابع نبود، مشارکت اجتماعی اتفاق می‌افتاد و به زن با نگاه جنس دوم نگاه نمی‌شد.
وی افزود: چون نظام جنسیت هیچ‌جا درست نشده و هنوز خود زنان هم خودشان را باور ندارند و احساس خودکم‌بینی دارند، این مسئله حل نخواهد شد و کودک‌همسری، خشونت علیه زنان و غیره از بین نخواهد رفت.
این وکیل پایه یک دادگستری تصریح کرد: آمار کودک‌همسری در خراسان شمالی بسیار بالاست. در این آمار دو نوع ازدواج داریم. ازدواج ثبت‌شده که دختر 13 سال است و یکی ازدواج شرعی است که صیغه شرعی است و صرف اینکه عقد انجام شود، زن و شوهر خواهند شد و آثار حقوقی خواهد داشت. قانون به تمام ازدواج‌هایی که با خواندن صیغه محرم می‌شوند اثر حقوقی می‌دهد و تمام موارد پس از آن حقوقی پیش می‌رود که در این‌جا به مسئله‌ای فرهنگی برخورد می‌کنیم.
وی افزود: ازدواج‌های زیر 13 سال در این مسیر حرکت می‌کند و بیشتر می‌شود، هرچه جامعه به سمت قانونی‌شدن پیش می‌رود بیشتر می‌شود و آمار این ازدواج‌ها کم نشده‌است. دختری که در حاشیه است، ستم حاشیه‌نشینی، قومی، مذهبی و جنسی را تحمل می‌کند به واسطه زن‌بودنش محرومیت او بیشتر می‌شود و این کانون باعث بوجود آمدن چندهمسری خواهد شد.
محبی اظهار کرد: بایستی فرهنگ و نظام جنسیت اصلاح شود و یک تامین اجتماعی مناسب و حمایت از این کودکان انجام شود. این کشور آن‌قدر قدرت دارد که کودکانش از گشنگی له‌له نزند و باید امنیت داشته باشند. در حاشیه شهر بچه که صبح به مدرسه می‌رود ممکن است برنگردد و ازدواج را به عنوان مأمن و پناهگاه می‌دانند.
این حقوق‌دان با بیان اینکه «یکی از مسائل اجتماعی تامین امنیت زنان است»، مطرح کرد: در حاشیه باید مدارس شبانه‌روزی داشته‌باشند و اصلاح فرهنگ نظام آموزش‌وپروش این اتفاق را پیگیری کند و رسانه‌ها تبلیغ کنند. من نمی‌دانم ازدواج یک بچه چه سودی دارد که رسانه آن را تبلیغ می‌کند. یک مسئله همه‌جانبه، اجتماعی و حل آن سالم‌سازی اجتماعی است که در زمینه خودش باید حل شود که حاشیه‌نشینی، فقر، فرهنگ و غیره از این مسائل هستند.
وی ادامه داد: سن ازدواج حتی در تمام کشورهای پیشرفته هم 18 سال نیست و آن‌جا هم این اتفاقات می‌افتد. مسئله‌ای که حل نشده مسئله جنسیت است. هیچ‌کاری در تامین اجتماعی اتفاق نیفتاده و فقط فرزندآوری است. اینکه چه کسی باید این بچه را بزرگ کند، مشخص نیست و به هیچ‌کدام از خانم‌هایی که در سنین کم ازدواج می‌کنند خدماتی ارائه نمی‌کنند.
محبی بیان کرد: خود فرزند پسری هم که به دنیا می‌آید تحت نظام سلطه است و باز هم زن است که زیر سلطه قرار می‌گیرد. زایمان‌های زودرس انواع آسیب‌های جسمی به بدن این دختران وارد می‌کند. بدن زنان و مردان در سن بلوغ نیاز به شکل‌گرفتن و رشد دارد و در این دوران دختر را عروس می‌کنیم و زایمان می‌کند. 
این حقوق‌دان خاطرنشان کرد: در بحث حضانت یا فساد اخلاقی و تکدی‌گری و غیره مادر ‌و یا شخص دیگر می‌تواند به دادگاه اعلام کند و این حضانت را از پدر بگیرد. در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان گرفتن کودک از پدر و مادر است وجود دارد و نقش سمن‌ها هم پیش‌بینی شده، اما اگر بچه از پدرومادر گرفته شود در بهزیستی شرایطش بهتر است؟ این بچه‌ها در مملکت ما صاحب ندارند و کسی مدعی نیست.
وی ادامه داد: نقش مشارکت اجتماعی بسیار مهم است و ما به اندازه دولت در مقابل این قضیه مسئول هستیم. ما سال‌هاست درگیر قانونی هستیم که تابعیت از کودک به مادر منتقل شود و با مطرح‌شدن آن تنها قیمت کودک افزایش پیدا کرد و وسیله‌ای برای دست‌پیداکردن به بسیاری از امکانات شده که به شدت این مسئله بار منفی دارد.
محبی عنوان کرد: هر حرکتی که ما می‌کنیم سیاسی است و در درون سیاست حرکت می‌کنیم. احزاب ساکت هستند و هیچ‌کدام از احزاب وارد این مسئله نشده‌اند. نظام و تفکرات ما ایدئولوژیک است و تمام مسائل درون آن، ایدئولوژیک شکل می‌گیرد.
وی افزود: من با نظام خیریه مخالف هستم. اما نظام مشارکت آگاهانه اجتماعی که این افراد را توان‌مند کنیم و آموزش دهیم را پیشنهاد می‌دهم. اگر بچه‌ای، از همین کودکان حاشیه را تحت نظر بگیریم، این کودکان اصلا دایره لغات ندارند و بلد نیستند حتی صحبت کنند، ما می‌توانیم حداقل حرف با آن‌ها بزنیم و توانمندکردن همین است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سایت بین‌المللی جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی نهبندان طراحی می‌شود

فرمولاسیون موفق تولیدکنندگان برتر خراسان جنوبی چیست؟

ششمین محموله کمک‌های امدادی از خراسان جنوبی به مقصد سیستان ارسال شد

بار کوله کش‌های نهبندانی به مقصد نرسید

با یک قانون جدید خارج رفتن سخت‌ تر شد

بارش برف و باران در اکثر محور‌های کشور

تجهیز مشهد به بلندترین نردبان آتش‌نشانی در کشور

مدارس عصر مشهد امروز یک ساعت زودتر تعطیل می‌شوند

درخشش کشاورزان خراسان جنوبی با بهره‌گیری از دانش بومی

انعقاد تفاهم نامه همکاری ورزش و جوانان خراسان جنوبی و جهاد دانشگاهی

دانش‌آموزان خراسان جنوبی به کمک سیل سیستان رفتند

افتتاح 14 اقامتگاه بوم‌گردی در خراسان جنوبی

کشاورزان خراسان جنوبی با بهره‌گیری از دانش بومی درخشیدند

نمایشگاه شهر هوشمند، نمایشگاهی تخصصی، علمی و آموزشی خواهد بود

1.6 میلیارد ریال کمک مردم خراسان رضوی به سیلزدگان تحویل هلال احمر شد

پایگاه امداد و نجات جاده‌ای به همت خیرین در سبزوار به بهره‌برداری رسید

بارش برف ارمغان دومین ماه زمستان در خراسان رضوی

برخورد زنجیره‌ای 30 خودرو در محور سبزوار به نیشابور

چرا رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند پاسخگوی خبرنگاران نیست؟

اختصاص 75 میلیارد ریال برای آبرسانی به عشایر خراسان شمالی

قدیمی‌ترین منبع آب بجنورد مرمت می‌شود

حضور وحوش در حاشیه روستاهای خراسان شمالی کم شد

برف پس از چهار سال سبزوار را سپیدپوش کرد

284 طرح توزیع برق منطقه پنج کشور بهره‌برداری شد

بهمن در خراسان رضوی با بارش برف آغاز شد

ششمین محموله امدادی خراسان جنوبی آماده ارسال برای سیلزدگان است

امدادگری با عشق در هلال سختی ها/دعای مردم کربلایی ام کرد

برف پس از چهار سال سبزوار را سفیدپوش کرد

تصادف زنجیره ای در سبزوار 12 مجروح بر جای گذاشت

کیفیت هوای هفت منطقه مشهد پاک شد

تردد کشنده ها در محور راز و جرگلان به علت بارش برف ممنوع شد

7.5 میلیارد ریال کمک خراسانیها برای مناطق سیل‌زده

بسیج امکانات آستان قدس برای سیلزدگان سیستان و بلوچستان

جاده‌های خراسان رضوی برفی است

اعطای تخفیف به پرداخت نقدی مؤدیان مالیاتی

مردی که زنش را کُشت تا با دختر 24ساله ازدواج کند

ناآشنا بودن دانش آموزان خراسان شمالی با مواد مخدر از علل گرایش به سوی مصرف

کمک 2 میلیارد تومانی شهرداری مشهد به سیل‌زدگان سیستان‌وبلوچستان

خطای انسانی در سقوط پرواز 737 تائید شد

اعتراف مریم به قتل مهندس در خانه مجردی

تخفیف 20 درصدی پروانه ساخت‌وساز از 12 بهمن تا 15 اسفند

تا پایان سال به چند روستا و واحد صنعتی خراسان جنوبی گازرسانی می‌شود؟

دامپزشکی؛ از تضمین سلامت دام تا نظارت بر گوشت‌های مصرفی

دولت، 13 هزار میلیارد تومان به شهرداری مشهد بدهی دارد

نمی‌توان با افزایش محدود بودجه، کانون هنر شهری ایران بود

15 حلقه چاه غیرمجاز در قاینات و زیرکوه مسدود شد

کیفیت هوای مشهد قابل قبول است

وجود علوفه آلوده به سم آفلاتوکسین تکذیب شد

کشفیات کالای قاچاق در خراسان جنوبی 96 درصد افزایش یافت

قتل‌ عام خونین یک خانواده در بناب