پیام خراسان

آخرين مطالب

یک جامعه‌شناس:

زن عامل گناه نیست/ صرف ازدواج نمی‌تواند از بی‌بندوباری جنسی جلوگیری کند اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - یک جامعه‌شناس گفت: باید درنظر داشته باشیم زن عامل گناه نیست و ازدواج نمی‌تواند از بی‌بندوباری جنسی جلوگیری کند.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، منصوره موسوی، در سلسله نشست‌های تخصصی زنان عصر ما (گفت‌وگوی نخست کودک همسری)، که در دفتر مشهد کمیته زنان حزب اراده ملت ایران برگزار شد، عنوان کرد: ازدواج کودکان اصطلاحی نادرست و غلط است، زمانی حرف از ازدواج می‌زنیم که هر دو طرف قرارداد قادر هستند که تصمیم بگیرند و این قرارداد را امضا کنند.
وی افزود: کودک در موقعیتی قرار می‌گیرد که ازدواج برایش تحمیل می‌شود و گاهی قرارداد را برایش امضا می‌کنند. زیر سیزده سال امضا هم از او دریغ می‌شود و این ازدواج شکل همسری را ندارد و با آگاهی و منطق قرارداد امضاء نمی‌شود و بیشتر شبیه یک معامله است.
موسوی خاطرنشان کرد: طبق آمارها کودکان معامله می‌شوند بین مردی که شوهر این دختر بچه است و مردی که پدر یا پدربزرگ اوست و شرایط همسری را به معنای واقعی ندارد. کسی که مهریه‌اش را نمی‌تواند تا 18 سالگی دریافت کند این قرارداد بین دو آدم بالغ نیست.
این جامعه‌شناس با بیان اینکه «85 درصد ازدواج‌های کودکان بین دخترانی اتفاق می‌افتد که با مردان خیلی بزرگ‌تر از خودشان ازدواج می‌کنند»، گفت: تنها 15 درصد این ازدواج‌ها با هم‌نسل خودشان است و در ازدواج‌های چندم مردان قرار می‌گیرند. مرد مسنی که با دختر کم‌سنی ازدواج می‌کند، نگاه ابزاری به او دارد.
وی اظهار کرد: غیر از بحث کودک‌همسری، کودک‌بیوگی را داریم که در سنین کم مطلقه می‌شوند یا همسرشان فوت کرده و در زیر سلطه زن اول خانواده یا فرزندان بزرگ خانواده رفته‌اند و اختیار لازم را ندارد که از زیر آن سلطه بیرون بیاید و معمولاً بچه‌ هم دارند. کودک‌بیوگی به نوعی کودک سرپرست هم می‌شود که سرپرستی کودکان خودش را هم دارد و زیر 18 سالگی نمی‌تواند مهریه‌اش را بگیرد و از ارث هم چیزی به او نمی‌رسد.
موسوی در بحث کودک‌مادری عنوان کرد: دختری که در 13یا 14 سالگی ازدواج می‌کند حق بارداری آگاهانه را ندارد و ناخواسته و بالاجبار وارد رابطه جنسی می‌شود و حق تصمیم‌گیری برای باردارشدن را ندارد و حق بر بدن برای او تعریف نشده‌است.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: رسانه مرتباً بازتولید و تبلیغات می‌کند که امر اخلاقی با ازدواج و خانواده گره خورده و تمام این‌ها عواملی هستند که ازدواج را راهی برای جلوگیری از انحراف و بی‌بندوباری می‌دانند و زن را عامل گناه می‌دانند و به‌جای به چالش‌کشیدن، در حال تبلیغ هستیم. زن عامل گناه نیست و ازدواج نمی‌تواند از بی‌بندوباری جنسی جلوگیری کند. این‌ها عواملی‌اند که ریشه در فقر اقتصادی ندارند، بلکه بیشتر فقر آموزشی است.
وی فزود: عواملی هستند که می‌خواهند این فرهنگ ایجاد نشود، در غیر این‌صورت زمینه‌ها فراهم است و رسانه‌ای است که نمی‌خواهد این اتفاق بیفتد. نگاه اینترسکشنالیتی که تقاطعی از ستم‌ها ایجاد می‌کند، فرهنگ پسرخواهی است و دختر به عنوان بار اضافی به آن نگاه می‌شود که هرچه زودتر باید از سر باز شود، نه‌تنها در اغلب خانوادا‌ها از سر باز نمی‌شود که به عبارتی فروخته می‌شود و دامادهای 50 ساله‌ای به خانه می‌آیند‎‌ که خرج مواد و زندگی پدر و دختر را بدهد.
موسوی گفت: با توجه به پژوهش‌هایی که در یکی از شهرهای جنوبی ایران داشته‌ام، دامادها زمانی که به خواستگاری زیر 13 سال می‌روند پیشاپیش مبلغی را برای جریمه دادگاه می‌گذارند که حدود 20 تا 30 میلیون نقداً پرداخت می‌کنند که شکایتی وجود نداشته باشد. این ازدواج‌ها اسماً ازدواج است و به نوعی معامله هستند.
این جامعه‌شناس با اشاره به ریشه‌کن کردن فقر اظهار کرد: جامعه‌ای دایم که امیدواریم رو به توسعه برود و توسعه اقتصادی شاید باعث سروسامان دادن فقر شود و راه توسعه از راه توان‌مندسازی و بهسازی زنان پیش می‌رود و اگر این اتفاق نیفتد روی توسعه را نخواهیم دید. از طرفی رسانه‌ها آموزش‌هایی هستند که این باورهای سنتی و غلط را از بین ببرند.
وی ادامه داد: ما مرتب چانه‌زنی می‌کنیم که 13 را به 15 سال تبدیل کنیم. در حالیکه 15 سال هم طبق کنوانسیون کودک، کودک محسوب می‌شود. قانون قطعاً یکی از راه‌ها است، اما در دهه 50، درصد زیادی از مردم ایران روستانشین بودند اما الان جمعیت بیشتر شهرنشنی است و قشر با سواد جامعه آمار بالایی دارد و دیگر قانون تغییر کند باید آزادی برای آموز‌ش‌های لازم اتفاق افتد و این برابری جنستی از رسانه‌ها تبلیغ شود تا شاهد چیزی به نام فروش دختران، ازدواج آن‌ها، ختنه و آزارهای جنسی نباشیم که راه بسیار طولانی‌ای در پیش داریم.
این جامعه‌شناس با بیان اینکه «از مردها نمی‌شود توقع داشت که برای زنان کاری انجام دهند»، ادامه داد: اینکه منتظر باشیم مردان قانونگذار قانونی تصویب کنند، توقعی دور از ذهن است و باید خود زنان تلاش کنند و تک‌تک افراد باید به عنوان رسانه باشند. انواع شبکه‌های مجازی را‌ه‌هایی هستند که در مورد این مسئله بنویسند. تک‌تک زنان باید بلندگوی دیگر زنان باشند. زنان تحصیل‌کرده و دست به قلم باید به شکل خاصی این مطالبه را مطرح کنند. تک‌تک ما مسئول هستیم.
موسوی تصریح کرد: دخترانی که دور از مرکز زندگی می‌کنند را باید توانمند کنیم، اگر این نصف جمعیت حتی 10 درصد بلند شوند و کاری کنند بسیار مفید خواهند بود و می‌توانند وضعیت زنان را تغییر دهد.
این جامعه‌شناس خاطرنشان کرد: کوکانی که 18 سال شده‌اند و از بهزیستی بیرون می‌آیند کاملاً هویتی ندارند و خانواده‌شان مشخص نیست و دچار انواع آسیب‌های اجتماعی می‌شوند.
موسوی مطرح کرد: تمام کشورهایی که جنبش زنان در آن پیروز شدند منتظر نمانده‌اند که دولت به آن‌ها حق رای دهد، بلکه خودشان آن حق را گرفته‌اند. ما کشورهای جهان‌سوم، دولت پدر شدیم و همه کارهایمان را انگاری باید دولت انجام دهد و آماده برای ما بفرستد. خیلی از چیزهایی که به دست آورده‌ایم به ما اعطا شده و باید صبور باشیم، مبارزه کنیم و این حق را بخواهیم که به ما برسد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سایت بین‌المللی جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی نهبندان طراحی می‌شود

فرمولاسیون موفق تولیدکنندگان برتر خراسان جنوبی چیست؟

ششمین محموله کمک‌های امدادی از خراسان جنوبی به مقصد سیستان ارسال شد

بار کوله کش‌های نهبندانی به مقصد نرسید

با یک قانون جدید خارج رفتن سخت‌ تر شد

بارش برف و باران در اکثر محور‌های کشور

تجهیز مشهد به بلندترین نردبان آتش‌نشانی در کشور

مدارس عصر مشهد امروز یک ساعت زودتر تعطیل می‌شوند

درخشش کشاورزان خراسان جنوبی با بهره‌گیری از دانش بومی

انعقاد تفاهم نامه همکاری ورزش و جوانان خراسان جنوبی و جهاد دانشگاهی

دانش‌آموزان خراسان جنوبی به کمک سیل سیستان رفتند

افتتاح 14 اقامتگاه بوم‌گردی در خراسان جنوبی

کشاورزان خراسان جنوبی با بهره‌گیری از دانش بومی درخشیدند

نمایشگاه شهر هوشمند، نمایشگاهی تخصصی، علمی و آموزشی خواهد بود

1.6 میلیارد ریال کمک مردم خراسان رضوی به سیلزدگان تحویل هلال احمر شد

پایگاه امداد و نجات جاده‌ای به همت خیرین در سبزوار به بهره‌برداری رسید

بارش برف ارمغان دومین ماه زمستان در خراسان رضوی

برخورد زنجیره‌ای 30 خودرو در محور سبزوار به نیشابور

چرا رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند پاسخگوی خبرنگاران نیست؟

اختصاص 75 میلیارد ریال برای آبرسانی به عشایر خراسان شمالی

قدیمی‌ترین منبع آب بجنورد مرمت می‌شود

حضور وحوش در حاشیه روستاهای خراسان شمالی کم شد

برف پس از چهار سال سبزوار را سپیدپوش کرد

284 طرح توزیع برق منطقه پنج کشور بهره‌برداری شد

بهمن در خراسان رضوی با بارش برف آغاز شد

ششمین محموله امدادی خراسان جنوبی آماده ارسال برای سیلزدگان است

امدادگری با عشق در هلال سختی ها/دعای مردم کربلایی ام کرد

برف پس از چهار سال سبزوار را سفیدپوش کرد

تصادف زنجیره ای در سبزوار 12 مجروح بر جای گذاشت

کیفیت هوای هفت منطقه مشهد پاک شد

تردد کشنده ها در محور راز و جرگلان به علت بارش برف ممنوع شد

7.5 میلیارد ریال کمک خراسانیها برای مناطق سیل‌زده

بسیج امکانات آستان قدس برای سیلزدگان سیستان و بلوچستان

جاده‌های خراسان رضوی برفی است

اعطای تخفیف به پرداخت نقدی مؤدیان مالیاتی

مردی که زنش را کُشت تا با دختر 24ساله ازدواج کند

ناآشنا بودن دانش آموزان خراسان شمالی با مواد مخدر از علل گرایش به سوی مصرف

کمک 2 میلیارد تومانی شهرداری مشهد به سیل‌زدگان سیستان‌وبلوچستان

خطای انسانی در سقوط پرواز 737 تائید شد

اعتراف مریم به قتل مهندس در خانه مجردی

تخفیف 20 درصدی پروانه ساخت‌وساز از 12 بهمن تا 15 اسفند

تا پایان سال به چند روستا و واحد صنعتی خراسان جنوبی گازرسانی می‌شود؟

دامپزشکی؛ از تضمین سلامت دام تا نظارت بر گوشت‌های مصرفی

دولت، 13 هزار میلیارد تومان به شهرداری مشهد بدهی دارد

نمی‌توان با افزایش محدود بودجه، کانون هنر شهری ایران بود

15 حلقه چاه غیرمجاز در قاینات و زیرکوه مسدود شد

کیفیت هوای مشهد قابل قبول است

وجود علوفه آلوده به سم آفلاتوکسین تکذیب شد

کشفیات کالای قاچاق در خراسان جنوبی 96 درصد افزایش یافت

قتل‌ عام خونین یک خانواده در بناب