پیام خراسان

آخرين مطالب

کشت گلخانه ای راهی برای رونق تولید و حفظ آب مقالات

کشت گلخانه ای راهی برای رونق تولید و حفظ آب
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- شیوه کشت گلخانه ای یکی از روش های به نسبت نوین در عرصه کشاورزی محسوب می شود که علاوه بر کاهش چشمگیر مصرف آب، افزایش برداشت نیز در این شیوه به مراتب بیشتر از روشهای دیگر محقق می شود.

شیوه کشت گلخانه ای با توجه به شرایط کم آبی می تواند راهکاری موثر برای رونق تولید باشد از مزایای این شیوه کشت می توان به مدیریت مصرف و صرفه جویی آب، تولید محصولات باکیفیت، کاهش ضایعات در بخش کشاورزی، افزایش بهره وری و امکان تولید محصولات مختلف در همه فصول اشاره کرد.
در شرایطی که تغییرات اقلیمی رخ نشان داده و خشکسالی در سالهای پیاپی دامنگیر بخش کشاورزی و تولید شده است کشت گلخانه ای در حقیقت راهی برای برون رفت از شرایط فعلی است اگرچه استان خراسان رضوی به رغم وضعیت اقلیمی و خشکی که در آن قرار دارد هنوز به سطح مطلوب در این زمینه نرسیده است.
توجه دولت به توسعه کشت گلخانه ای طی سالهای اخیر به مراتب بیش از پیش خود را نشان داد که البته این امر در خراسان رضوی نیز نمود یافت و رشد سه برابری سطح زیر کشت گلخانه ها از سال 92 تاکنون شاهدی بر این مدعاست.
سیاستهای هوشمندانه در بخش کشاورزی که از آن جمله می توان به شیوه های نوین کشت و دوری از روشهای سنتی و آب بر اشاره کرد می تواند در شرایط بحرانی موجود راهی برای شکوفایی بخش کشاورزی در اوج بحران خشکسالی و تنش آبی باشد.
خراسان رضوی با بیش از 360 هکتار سطح زیرکشت محصولات گلخانه ای رتبه ششم را در کشور دارد اما در این مسیر هنوز راه نرفته بسیاری باقی است.
این استان با یک میلیون و 200 هزار هکتار کشتزار و 14.6 میلیون واحد دامی افزون بر 10 درصد تولیدات زراعی، باغی و دامی کشور را در اختیار دارد.
خراسان رضوی با تولید بیش از هفت میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی به ارزش ناخالص اقتصادی 95 هزار و 730 میلیارد و 423 میلیون ریال جایگاه تاثیرگذاری در این بخش از اقتصاد ایران دارد.
عقب ماندگی خراسان رضوی در کشت گلخانه ای
وزیر جهاد کشاورزی در سفر اخیر خود در خرداد ماه به شهرستان نیشابور در خراسان رضوی از عقب ماندگی این استان در زمیه کشت های گلخانه ای ابراز گلایه کرد و گفت: نهضت توسعه کشت گلخانه ای در کشور آغاز شده است ولی استان خراسان رضوی در این زمینه نسبت به کل کشور عقب مانده است.
محمود حجتی در این سفر ابراز امیدواری کرد که با مشارکت هر چه بیشتر تولیدکنندگان و بهره برداران و با حمایت دولت، عقب ماندگی این استان در این زمینه مرتفع شود و افزود: در کشت گلخانه‌ای به نسبت هر واحد آب مصرفی در عرصه، یک دوازدهم مصرف می‌شود و با توجه به بازارهای بالقوه ای که در اطراف ایران وجود دارد و چهار فصل بودن کشورمان استفاده از این روش، توان اشتغالزائی بسیار بالایی دارد.
به این ترتیب در پی این سفر خراسان رضوی ملزم شد تا این عقب ماندگی را جبران کند و در مدت زمانی کوتاه با حمایت از بهره برداران این بخش تحولی در این عرصه را رقم زند.
کشت گلخانه اولویت نخست شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اهمیت کشت گلخانه ای و مزایای فراوان آن گفت: سطح کشت گلخانه ای در خراسان رضوی از زمان آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون سه برابر شده است یعنی سطح زیر کشت گلخانه در این استان در سال 1392 معادل 118 هکتار بود که هم اکنون به بیش از 360 هکتار افزایش یافته است.
محمدرضا اورانی افزود: صیفی جات، سبزیجات و گلهای شاخه بریده 80 درصد سطح زیر کشت گلخانه ای را در خراسان رضوی در اختیار دارند و 20 درصد باقی مانده نیز سایر محصولات قابل کشت در گلخانه از جمله انواع میوه است. و به طور کلی سالانه حدود 60 هزار تن محصولات گلخانه ای در خراسان رضوی تولید می شود.
وی با اشاره به اینکه امسال توسعه کشت های متراکم و گلخانه ای اولویت مهم خراسان رضوی است گفت: این اقدام به عنوان یکی از سیاست های محوری و بخشی از طرح های مصوب اقتصاد مقاومتی مورد نظر و توجه قرار دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه امسال سهم استان خراسان برای توسعه کشت گلخانه ای 225 هکتار اعلام شده است گفت: هدف گذاری انجام شده در استان برای این منظور 600 هکتار است.
اورانی افزود: سال گذشته هزار و 800 هکتار کشت متراکم و گلخانه ای در خراسان رضوی اجرا شد که هزار و 400 هکتار از این میزان در قالب شهرک های کشاورزی گلخانه ای، مجتمع های گلخانه ای و گلخانه های فردی ثبت شده است.
950 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه کشت گلخانه ای خراسان رضوی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه حمایت از بهره برداران در این زمینه قطعی و حتمی است و در این رابطه دولت تسهیلات خوبی را اختصاص داده است افزود: امسال 950 میلیارد ریال تسهیلات یارانه ای در زمینه توسعه کشت گلخانه ای به خراسان رضوی تخصیص یافته است که توصیه می شود صاحبان چاه های کشاورزی و منابع آب به ویژه در دشت های مشهد، چناران، فریمان، تربت جام، نیشابور، فیروزه، تربت حیدریه و سبزوار از این تسهیلات استفاده کنند.
اورانی با اشاره به مزایای کشت گلخانه ای گفت: هر هکتار گلخانه برای 10 نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می کند و برداشت محصول در این سیستم در تمام ایام سال انجام می شود.
وی ادامه داد: راه اندازی هر هکتار گلخانه هم اکنون به 12 تا 30 میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد و پیش بینی می شودشاهد استقبال خوب بهره برداران و کشاورزان در این زمینه باشیم.
خراسان رضوی پیشرو در استفاده از گلخانه صنعتی
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی هم با اشاره به اینکه سابقه کشت گلخانه ای در این استان به 12 سال پیش باز می گردد گفت: هم اینک خراسان رضوی در زمینه کشت گلخانه هیدروپونیک یا صنعتی رتبه نخست کشور را دارد.
هاشم نقیبی افزود: هم اکنون حدود 20 درصد سطح کشت گلخانه ای فعال در خراسان رضوی را گلخانه های صنعتی (هیدروپونیک) تشکیل می دهند و با توجه به کاهش فراوان مصرف آب در کشت گلخانه ای، این نوع کشت در وضعیت موجود به مراتب سودآورتر و مناسبتر است.
وی ادامه داد: در کشت گلخانه ای کیفیت محصولات به مراتب مطلوبتر و سالمتر از دیگر شیوه های کشت به ویژه از نظر ارزش غذایی است و در بخش صادرات نیز تقاضای فراوان برای این نوع محصولات وجود دارد.
سه دشت ویژه کشت گلخانه
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی نیز با اشاره به اینکه سه دشت مشهد، فریمان و نیشابور برای ساخت گلخانه در استان خراسان رضوی انتخاب شده است افزود: با توجه به پیگیری ها و بررسی های انجام شده مقرر شده است که سطح زیر کشت گلخانه‌ای استان در مدت سه سال آینده به هزار هکتار برسد.
علی رسولیان افزود: برای اجرای برنامه توسعه گلخانه‌ها در خراسان رضوی باید سالیانه 570 هکتار گلخانه در استان ایجاد شود که به همین منظور با همکاری فرمانداران شهرستان‌ها در سه دشت مشهد، نیشابور و فریمان این اقدام آغاز شده است.
وی ادامه داد: صرفه جویی مصرف آب در کشت گلخانه ای جادویی است به طوری که در کشت گلخانه ای 10 درصد مصرف آب نسبت به کشت سنتی صرفه جویی می شود و تولید محصول خارج از فصل، مقاومت محصول و مصون بودن باغها از تنشهای محیطی از جمله گرما، سرما و تگرگ از دیگر مزیتهای کشت گلخانه ای است.
  


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کیش می تواند موتور محرکی برای بخش های اقتصادی کشور باشد

خطبه‌های نماز جمعه شهرستانهای خراسان رضوی

توجه به توزیع درآمد اولویت اقتصاد پساکرونا

بهسازی پایانه مرزی ماهیرود از اولویت‌های خراسان جنوبی است

افزایش آمار مبتلایان به کرونا در خراسان شمالی به 2103 نفر

خسارت 4.5 میلیارد ریالی شکارچیان پرندگان شکاری به محیط زیست

افزایش قیمت گندم دلیل گران شدن ماکارونی در مشهد

«اختلاس» پای مدیران سابق راه و شهرسازی خراسان رضوی را به دادگاه کشاند

پرداخت بیمه بیکاری توسط سازمان برنامه و بودجه مصوب نشده است

طعنه مالک باشگاه شهرخودرو به افشین پیروانی با «دو گونی عشق»

کشف 15 جوجه پرنده شکاری ظرف یک هفته در خراسان رضوی

پایان آتش سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل با تقدیم یک شهید

امام جمعه بجنورد: مجلسیان قوانین دست و پاگیر را از جلو راه بردارند

افتتاح 3 سد در خراسان جنوبی/ کلنگ زنی نیروگاه بادی 50 مگاواتی

بزرگداشت هفته محیط زیست با محوریت فضای مجازی

تولد اولین گوساله گوزن زرد ایرانی در خوزستان

آلودگی های احتمالی ورودی به تالاب چغاخور شناسایی و بررسی می‌شود

بی‌رغبتی کشاورزان شیروانی به استفاده از آب سد گلیل

امام جمعه بجنورد: مجلسیان قوانین دست و پاگیر را از جلوی راه بردارند

راهداری خراسان رضوی فعالیت مراکز اسقاط خودرو را خواستار شد

مشکلی با قهرمانی پرسپولیس ندارم

ضرورت رعایت توصیه‌های بهداشتی توسط زائران حرم مطهر امام رضا(ع)

واکنش وزارت ورزش به تهدید 4 باشگاه لیگ برتری برای انصراف از لیگ

گزارش عملکرد شوراهای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان‌های سراسر کشور/ برگزاری 272جلسه شورای گفتگوی دولت وبخش خصوصی در سال 1398/ ابلاغ 2100مصوبه در راستای مقررات زدایی، حذف قوانین مزاحم و مخل تولید و بهبود فضای کسب وکار/ معرفی استان های برتر در شاخص های مختلف کمی و کیفی مرتبط با شوراهای گفتگو

سرقت و ضرب و جرح بیشترین جرم کودکان در خراسان جنوبی

برق گرفتگی نوجوان 13ساله در دشتغران طبس

جستجوی 4 ساعته برای یافتن جوان گمشده در ارتفاعات درح

عکس/ سومین مرحله رزمایش کمک مومنانه در خراسان جنوبی

کشف بیش از 70 هزار قرص قاچاق در قاینات

شناسایی 8 مورد جدید مبتلا به کووید19 در خراسان جنوبی

دامداران تعلیف غیر مجاز در منطقه حفاظت شده باشگل با حکم قضایی جلب می شوند

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان تاکید کرد: اصفهان میتواند تبدیل به کانون فعالیت های کارآفرینی کشور در حوزه مشاغل جدید شود

پنج‌ هزار و 200 میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک توسعه تعاون استان مرکزی پرداخت شد

کاهش 25 درصدی حوادث ناشی از کار در استان یزد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام خبر داد: خانه بهداشت کارگری شرکت پویا نخ به‌عنوان یکی از خانه‌های بهداشت برتر کشور شناخته شد

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان: پرداخت تسهیلات دوره کرونا به 13 رسته شغلی

حدود 80درصد یارانه بگیران خراسان جنوبی، تسهیلات یک میلیونی حمایتی دولت را دریافت کردند

برگزاری 1836 نفر ساعت آموزش مجازی به تعاونگران خراسان جنوبی در 2 ماهه نخست سالجاری

ثبت نام 14 هزار هرمزگانی در سامانه بیمه بیکاری

شریعتمداری انتخاب دکتر "قالیباف " به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت

قبل از ابتلا به ویروس کرونا به استقبال مرگ نروید

دسترسی به واکسن کرونا تا اواسط مرداد

دختر 11 ساله ایرانی با ضریب هوشی 162 و عضو انجمن منسا

تصادف 2 دستگاه پراید در اسفراین 2 کشته و زخمی برجای گذاشت

آخرین آمار از تعداد مبتلایان به کرونا در خراسان شمالی

برقراری تعامل منطقی میان سازمان منطقه آزاد کیش، کارفرما و کارگران در جزیره کیش

شش اثر از خراسان شمالی به مرحله نهایی پویش ملی با کتاب در خانه راه یافت

هشدار اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی نسبت به خطر آتش سوزی مراتع با گرم شدن هوا

موارد مهم در بازگشایی استخرها

جایگاه بازی درمانی در مشکلات روان‌شناختی کودکان