پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی اعلام کرد؛

سهم پایین متقاضیان آموزش در زمینه کشاورزی و هنر اقتصادي

سهم پایین متقاضیان آموزش در زمینه کشاورزی و هنر
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی گفت: بیشتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در بخش خدمات و صنعت و کمترین سهم نیز مربوط به کشاورزی و هنر است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، افشین رحیمی‌گل خندان امروز در نشست خبری اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی به مناسبت روز کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در محل این اداره اظهار کرد: ماموریت ما در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، توانمندسازی جوانان جویای کار و ارتقای مهارت افراد شاغل است، سه اصل ثابت در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای کشور و استان شامل ارتقای کیفیت آموزشی، نیاز سنجی بازار کار و عدالت در دسترسی به آموزش‌ها است.
انتقال مهارت آموزشی از دانش‌آموزی به دانشجویی
وی افزود: برای تحقق سه اصل مذکور در استان ، ائتلافی به نام مهارت آموختگان ایجاد شده ‌که از طریق مبادله تفاهم نامه با انجمن‌های تخصصی و سازمان مردم نهاد می‌توان به نتایجی دست یافت، در حال حاضر با دانشگاه‌های استان، 42 تفاهم نامه آموزشی منعقد شده و به دنبال انتقال مهارت آموزشی از دانش‌آموزی به دانشجویی هستیم.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی بیان کرد: در آموزش و پرورش طرح ایران مهارت را برای دوره متوسطه اول طراحی کرده‌ایم که در غالب آن یک مهارت به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود و آغاز این دوره به زودی انجام خواهد شد، همچنین برای ترویج کشاورزی نیز در حال عقد قرارداد با جهاد کشاورزی هستیم که پیش‌نویس آن تهیه شده است.
61 درصد آموزش‌های فنی‌و حرفه‌ای در بخش غیر دولتی است
رحیمی گل خندان خاطرنشان کرد: همچنین با صنعت، شرکت شهرک‌های صنعتی، انجمن مدیران، اتاق بازرگانی و صاحبان مشاغل نیز قراردادهایی ایجاد شده و حرکت ما به سمت خروج از عرضه محوری و ورود به تقاضا محوری است. براساس گزارش سال 97، حدود 61 درصد آموزش‌ها در بخش غیر دولتی و 42 درصد آموزش‌ها در بخش دولتی است.
وی اضافه کرد: بر اساس گزارش سال گذشته، به طورکلی در استان 47 مرکز دولتی، 878 آموزشگاه آزاد و 2000 کارگاه آموزشی وجود دارد که هزار و 780 مورد آن آزاد و 220 مورد آن دولتی است. همچنین هزار و 760 حرفه در استان وجود دارد که 645 رشته در بخش غیر دولتی و هزار و 115 حرفه در بخش دولتی آموزش داده می‌شود و دو هزار و 579 مربی در استان وجود دارند که دو هزار و 147 نفر در بخش خصوصی و 432 نفر در بخش دولتی مشغول به فعالیت هستند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی تصریح کرد: در سال 97 به 137 هزار و 406 نفر مهارت آموزشی ارائه شده که 48 درصد آن دولتی و 52 درصد آن غیر دولتی است. حجم نفر ساعت، 61 درصد در بخش خصوصی و 39 درصد در بخش دولتی است. بیشتر آموزش‌ها در بخش خدمات و صنعت و کمترین سهم نیز مربوط به کشاورزی و هنر است.
رحیمی گل خندان عنوان کرد: همچنین 87 پایگاه در حاشیه شهر مشهد و سه شهرستان تربت حیدریه، نیشابور و سبزوار وجود دارد که 68 پایگاه مربوط به آموزش‌های آزاد است، در سال گذشته به هشت هزار و 188 نفر آموزش داده شده است. به طور کلی 30 درصد دانش آموختگان وارد عرصه کار می‌شوند.
وی ادامه داد: ما با هفت مجموعه سازمان ملل متحده همکاری داشته که دو مجموعه آن برای ایرانی‌ها و پنج مجموعه به مهاجرین تعلق دارد، مجموعه (UNDP)و(UNIDO) متعلق به ایرانی‌ها است که اولین مجموعه در زمینه محیط زیست و گازهای مخرب و دومین مجموعه در زمینه چرم و کفش فعالیت می‌کند. 
گل‌خندان ادامه داد: مجموعه‌های مربوط به مهاجرین شامل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR)، بی آر سی، شورای پناهندگان ناروی (ان آر سی) و سازمان ریلیف اینترنشنال است و مورد دیگر بنیاد SBH آلمان است که با همکاری اتاق بازرگانی کار را آغاز کرده‌ایم و به دنبال ایجاد مرکز آموزشی ایران و آلمان تا پایان سال هستیم.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی مطرح کرد: به طور کلی از سال 92 با همکاری سازمان ملل به سه هزار و 429 نفر اتباع خارجی آموزش ارائه داده می‌شود. چند سالی است که به ورود کارجو خارجی نیز ورود کرده‌ایم و تاکنون به 20 نفر آموزش داده شده است که 10 نفر آنان از وزارت افغانستان و 10 نفر از دانشجویان دانشگاه هرات به ایران برای کسب آموزش اعزام شده‌اند.
رحیمی گل خندان گفت: در راستای کیفیت بخشی آموزش دوگانه را به عنوان پایلوت در گناباد اجرایی کرده‌ایم و نگرش ما مهارت‌آموزی و خروج از مدرک‌گرایی است و آموزش دوگانه سبب تکرار و آشنایی با تنوع در بازار می‌شود.
وی افزود: بحث بعدی استفاده از برندها و درخواست از صاحبان صنایع برای ورود به آموزش مهارت است، از فروردین سال گذشته تاکنون، لیان الکترونیک، فولاد و ایران خودرو به آموزش مهارتی ورود پیدا کرده‌اند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی بیان کرد: همچنین در قرارگاه مهارت‌آموزی به سربازان نیروی ارتش، نیروی انتظامی، سپاه و وزارت دفاع مهارت آموزی ارائه می‌شود که در سال گذشته به چهار و هزار و 500 سرباز آموزش ارائه شده است.
رحیمی گل خندان خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه توسعه مثلث اقتصادی تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای میان سازمان فنی‌و حرفه‌ای، معین‌های اقتصادی و فرمانداران منعقد شده و در یک ماه گذشته تفاهم‌نامه‌ای با فولاد بسته شده است که بر اساس آن 800 مورد ثبت نامی داشته‌ایم.
در ادامه رضا سقا خراسانی، معاون آموزش، پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی اظهار کرد: در حوزه فعالیت‌های آموزش مهارتی برنامه‌های جدیدی وجود دارد که می‌توان به اجرای صلاحیت مهارتی برای همه افراد و مشاغل به صورت پروژه محور، آموزش الکترونیکی و مجازی و مهارت آموزی در محیط کار واقعی اشاره کرد.
معاون آموزش، پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی تصریح کرد: در حال حاضر سه پروژه مشترک با وزارت کشور را در دستور کار قرار داده‌ایم که شامل جوانان در زاغه، زنان سرپرست خانواده حاشیه شهر و متکدیان در مشهد است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رفع نابسامانی‌های اقتصادی با حمایت از صادرکنندگان

طرح های اشتغالزای روستایی و عشایری خراسان شمالی نظارت می شود

نظارت بر اشتغال روستایی خراسان شمالی شدت گرفت

رتبه نخست خراسان شمالی در پرداخت تسهیلات روستایی

عناب را وارد دانشگاه و مراکز پژوهشی کنیم

کاهش 14 درصدی میزان صادرات کالا در خراسان شمالی طی امسال

تسهیلات ارزان‌ قیمت برای فراوری زرشک در اختیار بهره‌برداران قرار می‌گیرد

هزار و 820 تن هزار ماهی در سبزوار تولید شد

‌سیل زدگان؛ نگران بارش باران‌های پاییزی

افزایش میزان سوددهی صندوق ذخیره فرهنگیان

شناسایی 21 کانون بیماری تب برفکی در خراسان شمالی طی امسال

گوجه‌فرنگی‌های خراسان‌رضوی مصرف کارخانه‌ای دارند

احداث 150 هکتار بارگاه زرشک در خراسان جنوبی

کمیته امداد خراسان شمالی بیش از 531 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال داد

پیش بینی برداشت بیش از 19 هزار تن زرشک در خراسان جنوبی

بانک مسکن خراسان شمالی بیش از هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

میوه‌های پاییزی در بازار مشهد؛ فراوان اما گران

بیشترین مزارع کشت زیره کشور در خراسان رضوی است

356 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در سبزوار پرداخت شد

از گسترش صنایع کم آب تا فرآوری معادن

افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر در خراسان شمالی

بانک مسکن خراسان شمالی بیش از 1461 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

حضور بازرسان سازمان بهداشتی جهانی دام در خراسان شمالی طی هفته جاری

پرونده ریزش معدن طبس در مرحله تحقیقات مقدماتی است

مرزبانی مانع ورود کامیون‌ها به مرز میلک می‌شود

گوجه‌فرنگی‌های استان مصرف کارخانه‌ای دارند

توصیه های دامپزشکی خراسان شمالی به عشایر در فصل کوچ

مکان‌یابی اراضی مناسب راه‌اندازی شهرک‌های صنفی سوغات و پوشاک در مشهد

چالش‌هایی که عناب را از قلم می‌اندازد

اشتغالزایی برای بیش از 1800 نفر در حوزه اصناف خراسان جنوبی

توسعه کشت گلخانه‌ای راهکار ادامه حیات کشاورزی است

مروارید سرخ با بسته‌بندی می‌درخشد

جریمه 441 میلیارد ریالی مؤدیان مالیاتی/بخشودگی جرائم تا پایان مهر

180 تن مواد معدنی مکشوفه از معدن" آلبلاغ" در مزایده فروخته شد

آغاز ساخت کارگاه تولید کاشی سنتی خراسان شمالی در شیروان

واریز 460 میلیارد ریال عوارض به حساب شهرداری‌های خراسان شمالی

سطح کشت زعفران در باخرز افزایش یافت

14 درصد تخم مرغ کشور در خراسان رضوی تولید می‌شود

خراسان رضوی رتبه نخست تولید آلو در کشور را دارد

اتحادیه زعفران نقشی در تعیین حق‌الزحمه کارگران فراوری این محصول ندارد

2300 میلیارد ریال به سامانه‌های نوین آبیاری خراسان رضوی اختصاص یافت

حجم تولید انار در خراسان رضوی 70 هزار تن برآورد شد

کمیسیون تنطیم بازار شهرستان نهبندان

50 دکل مخابراتی در روستاهای خراسان شمالی ایجاد می شود

شکوفایی اقتصادی را برای ایران و ترکمنستان رقم بزنیم

خراسان شمالی یک درصد شکر کشور را تامین می‌کند

آغاز برداشت چغندرقند در خراسان شمالی

ایران رتبه سوم تدوین استانداردهای نانو را دارد

استاندارد سازی کالا در کشور تا رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله دارد

پرداخت 5840 میلیارد ریال کمک بلاعوض و تسهیلات به کشاورزان سیل‌زده