پیام خراسان

آخرين مطالب

عضو هیات مدیره انجمن فناوران زنجیره بلوک:

وزارت نیرو در پی ایجاد رانت برای بیت‌کوین است اقتصادي

وزارت نیرو در پی ایجاد رانت برای بیت‌کوین است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - عضو هیات مدیره انجمن فناوران زنجیره بلوک گفت: در وزارت نیرو مقامات درصدد این هستند که برای بیت‌کوین رانت ایجاد کنند، یعنی قیمت برق قانونی که می‌توانند به صورت عام به ماینرها دهند را به قدری افزایش دهند که برای آن‌ها صرفه نداشته باشد.
سهیل نیکزاد در گفت‌وگو با ایسنا-‌منطقه خراسان، با اشاره به اینکه در کشورهای دنیا قانون‌گذاری‌های متنوعی در زمینه بیت‌کوین انجام شده اما عمده کشورها آن را به عنوان پول، کالا و سهام و چیزی از جنس دارایی پذیرفتند، اظهار کرد: در 10 سال گذشته که این پدیده متولد شد، تلاش کردند تا در خصوص آن قانون‌گذاری کنند یا با قوانین موجود خود به عنوان پول، کالا و یا دارایی تطبیق دهند.
وی افزود: برخی کشورها مانند آمریکا، روسیه، چین و ... در ابتدا ممنوعیت‌هایی برای آن اعمال کردند اما به تدریج زمانی که متوجه شدند معماری این نرم‌افزار و شبکه به گونه‌ای است که این ممنوعیت‌ها روی آن اثر ندارد، سیاست‌های خود را تغییر دادند و با ملاطفت با آن رفتار کردند. برخی کشورها مانند سوئیس و کشورهای کوچک اروپایی از ابتدا رویکرد مثبتی به آن داشتند. آمریکا نیز در برگیرنده تعداد زیادی از فعالان این حوزه بود، هرچند این فناوری توزیع شده‌تر از فناوری‌های قبلی است. 
بیش از 30 سازمان در کشور در بیت‌کوین اظهارنظر مداخله‌جویانه می‌کنند
نیکزاد با بیان اینکه متاسفانه ایران دیدگاه ثابتی در خصوص بیت‌کوین اعلام نکرده است، عنوان کرد: ما در کشور با بیش از 30 سازمان مواجه هستیم که تاکنون در خصوص آن اظهار نظر کردند و این اظهار نظرها مداخله‌جویانه بوده است. این پدیده تکنولوژیک اقتصادی در حال حاضر حجم بسیار کوچکی در اقتصاد دنیا دارد و یک درصد پول‌های دنیا و حتی کمتر متعلق به بیت‌کوین است. این همه سال در یک پدیده علمی و تکنولوژیک مداخله کردند، طبعا با انسداد مواجه می‌شود و هر سازمانی می‌تواند ایرادی پیدا کرده و کار را متوقف کند.
عضو هیات مدیره انجمن فناوران زنجیره بلوک ادامه داد: هیات دولت در مصوبه خود ماینینگ بیت‌کوین را به رسمیت شناخته یعنی طبق قانون باید مصوبه اجرا شود و ماینرها مانند همه صنایع دیگر مجوز زمین، زیرساخت، برق و انشعابات دیگر را دریافت کنند.
وی اضافه کرد: این اتفاقی است که متاسفانه در وزارت نیرو استنکاف می‌شود، اما و اگر می‌آورند و بیان می‌کنند که برق زیاد مصرف می‌شود، در حالی که آلمینیوم و فولاد از بیت‎کوین بیشتر برق مصرف می‌کنند و زمانی که از آن‌ها در این زمینه سوال می‌شود، سکوت می‎کنند زیرا صنایع بزرگی هستند که رانت‌های بزرگی در این سازمان‌ها است، بنابراین معمولا کسی با آن‌ها مخالفت نمی‌کند، علیرغم اینکه صنعت آلمینیوم ایران آلاینده و از استاندارد خارج است.
نیکزاد گفت: در وزارت نیرو مقامات درصدد این هستند که برای این کار رانت ایجاد کنند، یعنی قیمت برق قانونی که می‌توانند به صورت عام به ماینرها دهند را به قدری افزایش دهند که برای آن‌ها صرفه نداشته باشد و از آن طرف با اعلام اینکه مصرف برق بیت‌کوین نسبت به کشور ناچیز و کمتر از نیم درصد است، به این ترتیب اگر آن نیم درصد را ممنوع کنند، سازمانی که 10 درصد پرت دارد می‌تواند استفاده نماید. این فضا را مقداری برای رقابت بد می‌کند.
وزرات نیرو از بیانیه دولت در زمینه بیت‎کوین سرپیچی کرده است
عضو هیات مدیره انجمن فناوران زنجیره بلوک بیان کرد: به جای اینکه این صنعت متمرکز شده و کانون سرمایه‌گذاری شود، در ایران کانون سرمایه‌گذاری خرد می‌شود، یعنی افراد زیادی ماینر در خانه دارند که قابل کنترل نیست و فشارهای نامیزان به شبکه می‌آورد. بیانیه دولت از سمت وزارت نیرو با سرپیچی مواجه شده و برای صادر کردن قیمت برق وارد مذاکره شدند.
وی اضافه کرد: بانک مرکزی دو بیانیه یکی دو سال پیش و یکی امسال داد که در آن دادوستد بیت‌کوین و معامله با آن را ممنوع اعلام کرده بود. دو سال پیش معامله با بیت‌کوین برای همه نهادهای مالی ممنوع اعلام شد اما امسال برای همه ممنوع کردند که این اتفاق عجیبی است، زیرا آن زمان برای نهادهای مالی ممنوع اعلام کرده بودند که در واقع نهادهای مالی را از این فرصت دور می‌کرد.
نیکزاد خاطرنشان کرد: سازمان‌های مالی رو به ورشکستگی ایران امیدوار بودند که با چنگ زدن به این فناوری و رشد خوب اقتصادی آن بتوانند وضع بد خود را خوب کنند. بانک مرکزی آن‌ها را از نظام بانکی محروم کرد که به بیانیه از سمت شورای مبارزه با پولشویی استناد کرده بود.
عضو هیات مدیره انجمن فناوران زنجیره بلوک با اشاره به اینکه در متن ممنوعیت اعلام شده چند ایراد و تضاد با بخش‌هایی از قانون اساسی وجود دارد، تصریح کرد: گروه‌هایی در حال پیگیری آن هستند تا این ایراد را برطرف کنند. این صحبت وزارت نیرو که بیت‎کوین 7 درصد برق کشور را مصرف می‌کند جای بازنگری دارد اما امیدواریم از روال قانونی پیش رود و به این نینجامد که ماینرهای غیر قابل کنترل داشته باشیم.
رمزارزها در ابعاد بین المللی برای ایران فایده دارند
وی با بیان اینکه رمزارزها در ابعاد بین المللی می‌توانند برای ایران فایده داشته باشد، عنوان کرد: راه علاج ایران برای پرداخت‌های برون‌مرزی در ابعاد خرد و کسب و کارهای کوچک، بیت‌کوین است. باید از بانک مرکزی سوال کرد که چرا این موقعیت را از مردم سلب می‌کند؟ 
نیکزاد گفت: بیت‌کوین در زمان تحریم‎ها کمک زیادی به معاملات می‌کند. تقریبا کشوری وجود ندارد که در آن استفاده از بیت‌کوین ممنوع باشد، به ندرت می‌توان این مورد را دید، موضوع این بوده که ممنوعیت در چه ابعادی است؟ ممنوعیت در جایی وارد شده که از حدود اختیارات قانون اساسی خودش فراتر رفته و جای شکایت و پیگیری دارد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/01

ارتباطات ایران و پاکستان در حال گسترش است

کارمندان امسال چقدر عیدی می‌ گیرند؟

تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟

میزان تاب‌آوری یکی از نقاط ضعف طرح مثلث توسعه اقتصادی است

کدام تراکنش‌ ها نیاز به رمز پویا دارند؟

افزایش دغدغه تامین آب شرب روستاییان خراسان‌شمالی با کاهش بارش‌های زمستانی

ملزم کردن خودروسازان به انجام تعهدات‌شان قیمت بازار را می‌شکند

هزار کامیون در مرز دوغارون منتظر ورود به افغانستان هستند

44 درصد ظرفیت سد دوستی آب دارد

ملزم کردن خودروسازان به انجام تعهدات‌شان بازار را می‌شکند

فرماندار تربت‌حیدریه: صندوق‌ سرمایه‌گذاری کشاورزی یک ضرورت است

یک هزار و 93 تن تخم مرغ از خراسان جنوبی صادر شد

قیمت خودروهای داخلی 98/10/30

قیمت خودروهای وارداتی 98/10/30

سرقت اطلاعات بانکی و راه‌ های مقابله با آن

پرواز در فرودگاه بجنورد متاثر از پدیده های جوی

مصرف گاز ادارات خراسان شمالی پایش می‌شود

17 میلیارد ریال غرامت سیل به کشاورزان جغتای پرداخت شد

دوخت 6 هزار دست لباس در کارگاه های اشتغال روستایی خراسان جنوبی

مشکلات روزبازارهای بیرجند از نگاه مردم/مسئولان در انتظار اعتراض

قیمت مسکن در محله‌ های محبوب تهران

اصلاح مشکلات حاشیه شهر حتی با سالی هزار میلیارد بودجه 40 سال زمان می‌برد

اشتغال 2200 نفر در شهرک صنعتی چرمشهر

حضور سفیر جدید ایران در ترکمنستان فصل تازه‌ای در روابط دو کشور گشود

کلنگ‌زنی 4 طرح بزرگ صنعتی در نهبندان همزمان با دهه فجر

ماهان 4 پرواز بجنورد را لغو کرد

روزانه پنج هزار قرص نان از کاشمر به شهرهای دیگر ارسال می‌شود

روزانه پنج هزار قرص نان از کاشمر صادر می‌شود

10 هزار وانت بار برون شهری در خراسان رضوی فعالیت دارند

8 میلیارد تومان در موقوفات خراسان جنوبی سرمایه‌گذاری شد

خسارت وحوش به کشاورزان جاجرم کمتر شد

سهم عشایر خراسان رضوی از مالیات بر ارزش افزوده واریز شد

85 درصد مصوبات سفر استاندار خراسان جنوبی به خوسف محقق شد

بهره‌مندی 404 نفر از مزایای 85 رشته شغلی در طرح مشاغل خانگی خراسان جنوبی

سهم سبز کشاورزی در رونق اشتغال در خراسان جنوبی

افزایش اقامتگاه‌های بوم‌گردی خراسان جنوبی و رونق کسب و کار

خراسان جنوبی در جایگاه دوم کشور از منظر امنیت سرمایه‌گذاری

قیمت خودروهای داخلی 98/10/29

قیمت خودروهای وارداتی 98/10/29

بخش خدمات؛ رکورددار اشتغالزایی طی پاییز در خراسان جنوبی

پروژه‌های نیمه تمام خوسف تمام می‌شود

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/10/29

سازمان زمین شناسی از ارائه اطلاعات اکتشاف معادن خراسان شمالی خودداری می کند

شرکت پاناسونیک خودروهای آتش‌نشانی کوچک تولید می‌کند

موتورسیکلت‌ در کلان‌شهرها برقی می‌شود

تلاش ما احیاء ردیف بودجه حاشیه شهر مشهد است

کارخانه کاغذ از سنگ آهک در فاروج ساخته می‌شود

40 درصد مسکن محرومان خراسان جنوبی ساخته شد

مجتمع گلخانه ای خوسف زیر ذره بین مسئولان/ مشکل آب رفع می شود