پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس انجمن طلا و جواهر خراسان رضوی:

بخشی نوسانات بازار طلا و ارز عمدی است اقتصادي

بخشی نوسانات بازار  طلا و ارز عمدی است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی گفت: بخشی از نوسانات بازار طلا و ارز عمدی است زیرا بخشی از این پولی که به اقتصاد تزریق شده است باید به صندوق ذخیره ارزی بازگردد.
شهرام مرصعی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص علت نوسانات شدید قیمت طلا در چند روز اخیر اظهار کرد: قیمت طلا در کشور تابع دو فاکتور، قیمت جهانی طلا و قیمت مبادله ارز در داخل کشور است، این دو عامل سبب محاسبه قیمت طلا در داخل کشور می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر قیمت جهانی طلا، به دلیل تنش‌های سیاسی تا حدودی افزایش پیدا کرده است و علاوه بر آن قیمت داخلی ارز نیز دچار نوساناتی است، به صورتی که قیمت‌هادر هفته گذشته دچار نزول و سپس از هفته گذشته تاکنون مجداد به قیمت‌های بیست روز قبل خود بازگشته است.
رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی بیان کرد: طبیعتا هرچقدر ناامنی‌های محیطی افزایش پیدا کند، تاثیر خود را در قیمت‌ها مخصوصا برابری ارز و قیمت طلا نشان خواهد داد، بنابراین صعود قیمت طلا عجیب نیست و انتظار این موضوع وجود داشت.
مرصعی در خصوص تاثیر سیاست‌های بانک مرکزی در قیمت طلا خاطرنشان کرد: هرکدام از بزرگواران که ریاست بانک مرکزی را بر عهده می‌گیرند، یکسری سیاست‌های شخصی را برای سیاست‌های پولی کشور برنامه‌ریزی می‌کنند و متاسفانه در نهایت شاهد آن خواهید بود که پاسخ مطلوب اخذ نمی‌شود.
وی اضافه کرد: بعضی از سیاست‌گذاری‌ها به صورت تاکتیکی عمل می‌کند و به صورت کوتاه‌مدت تاثیر خود را نشان می‌دهد اما در دراز مدت چیزی جز حرکت سینوسی رو به بالا و گاهی ملایم‌تر را نشان نمی‌دهد و در نهایت حرکت آن رو به بالا است.
رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی تصریح کرد: تمام این اتفاقات متاثر از سیاست‌های کلان کشور همچون سیاست‌های پولی و مالی است، مسئول سیاست‌های پولی بانک مرکزی است و قاعده موضوع به این شکل است که باید به صورت مستقل عمل کند و نباید تابع سیاست‌های مالی و دولت باشد.
مرصعی گفت: متاسفانه در برخی موارد حرکت‌هایی رخ می‌دهد که با منافع سیاست‌گذاری‌های پولی منافات دارد ولی اتفاق می‌افتد زیرا سیاست‌های مالی دولتی دارای نقصان است و یا در نظر دارند که هماهنگ با یکدیگر عمل کنند بنابراین در میان مدت و بلند مدت تاثیر این حرکت‌ها را مشاهده خواهید کرد.
وی ادامه داد: به عقیده بنده دلیل مشخص و معلوم عدم مطلوبیت این سیاست‌گذاری‌ها، عدم استقلال سیاست‌های مالی و پولی است و بگذریم از این موضوع که آیا اشخاصی که در راس هرم سیاست‌های پولی هستند، توانمندی لازم برای سیاست‌گذاری دارند یا خیر، اما فرض ما بر توانمندی این افراد است و به دلیل تابع بودن و رفتار مستقلانه نکردن، شاهد عدم مطلوبیت سیاست‌گذاری‌ها هستیم.
رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی خراسان رضوی در خصوص پیش‌بینی خود از روند نوسانات قیمت طلا و ارز عنوان کرد: متاسفانه همچنان نوسان وجود دارد و اگر نمودار را برای سال 98 در سال 99 ترسیم کنیم، این روند صعودی همچنان ادامه خواهد داشت، البته نوساناتی وجود دارد که گمان بنده این است که با توجه به کمبود منابع ارزی کشور مجبور هستیم به صندوق ذخیره ارزی دست ببریم.
مرصعی بیان کرد: برای استفاده از منابع صندوق ذخیره ارزی محدودیت‌هایی وجود دارد و کسی که این کار را انجام میدهد می‌داند که اگر از منابع این صندوق برداشت کند، باید بخشی از آن را برگرداند، بنابراین بخشی از این نوسانات عمدی است زیرا بخشی از این پولی که به اقتصاد تزریق شده باید به صندوق بازگردد و به عقیده بنده برخی از این نوسانات که به زعم بنده تصنعی است، برای بازگشت برخی از پول‌ها به صندوق ذخیره ارزی است. بنابراین برخی از این موارد به سیستم‌های مدیریتی بازمی‌گردد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield