پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان:

خراسان رضوی در 10 سال اخیر موفق به وصول درآمد نشده است اقتصادي

خراسان رضوی در 10 سال اخیر موفق به وصول درآمد نشده است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی گفت: سهم استان در تولید 6 درصد، اعتبارات 5 درصد و و منابع بانکی 4 درصد بوده اما در وصول درآمدهای مالیاتی 7.3درصد است. شاید به همین دلیل در 10 سال اخیر در هیچ سالی موفق به وصول درآمد نشدیم.
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، رضا جمشیدی امروز در شصت و هفتمین شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در محل اتاق بازرگانی خراسان رضوی، اظهار کرد: در سال 97، 89 درصد درآمدهای مالیاتی استان محقق شده و به طور میانگین میزان وصولی و تحقق درآمدهای استان در 7 سال اخیر 85 درصد بوده که نشان می‌دهد پیش‌بینی‌های ما اشکال دارد زیرا 92 درصد درآمدها، مالیاتی است.
وی با بیان اینکه درآمدهای سال 98 استان نسبت به عملکرد سال 97 در قانون بودجه 50 درصد افزایش یافته است، عنوان کرد: هیچ نظر کارشناسی تایید نمی‌کند که استان قادر است در سال 98 نسبت به عملکرد سال 97، 50 درصد بیشتر وصول درآمد داشته باشد و این کارشناسی نیست که در بحث برآوردهای مالیاتی و درآمدی توازنی بین استان‌ها وجود داشته باشد.
جمشیدی بیان کرد: استان 6 درصد از درآمد ناخالص کشور را دارد، یعنی تولید ناخالص سرانه یک خراسانی 75 درصد میانگین کشور است. منابع بانکی استان 4 درصد منابع بانکی کشور بوده و تفاوت درآمد و هزینه یک خانوار در خراسان رضوی رتبه 28 را در بین استان‌های کشور دارد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی افزود: این موارد نشان می‌دهد استان خراسان رضوی به طور نسبی برخلاف تصور عموم استان توانمندی نیست، در صورتی که بدون احتساب تهران، 7.5 درصد منابع مالیاتی کشور را باید وصول کرد. سهم در تولید 6 درصد، اعتبارات 5 درصد و و منابع بانکی 4 درصد بوده اما در وصول درآمدهای مالیاتی 7.3 درصد است. شاید به همین دلیل در 10 سال اخیر در هیچ سالی موفق به وصول درآمد نشدیم.
وی ادامه داد: یکی از دلایل دیگر الزام قانونی است که شرکت‌هایی که محل فعالیت آن‌ها در استان است باید مالیات آن‌ها را به استان منتقل کنیم. در استان 37 شرکت داریم که فعالیت آن‌‎ها در استان اما دفاتر در خارج استان و عمدتا در تهران است. استاندار دو بار با وزیر اقتصاد و رییس سازمان مالیاتی مکاتبه کردند اما در این دو سال تنها حساب‌های چهار شرکت منتقل شده که در درصد تحقق درآمدهای ما و بحث فشار به سایر مودیان موثر خواهد بود.
جمشیدی خاطرنشان کرد: بحث دیگر درآمد-‌هزینه است. می‌توانیم استان را به صورت خودگردان اداره کنیم، به شرطی که الزامات آن در اختیار ما قرار گیرد. در برنامه چهارم و پنجم که درآمد ما سه برابر اعتبارات بود، اگر درآمد را وصول می‌کردیم، ابتدا تخصیص خود را 100 می‌دادیم و بعد مازاد آن به خزانه کشور می‌رفت اما اکنون هرچه در استان وصول کنیم، تخصیص 50 درصد است.
در ادامه هادی خانی، مدیرکل دفتر بازرسی ویژه مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، اظهار کرد: عدالت مالیاتی اول شفافیت و دوم همگرایی همه ظرفیت‌ها را می‌خواهد. اگر توانستیم ثابت کنید که ریشه‌های تخلف و فرار مالیاتی در سازمان امور مالیاتی است ما پاسخ می‎دهیم اما بسیاری از اشکالات در حوزه فرارهای مالیاتی ریشه در خارج سازمان و در دستگاه‌های مختلف و حتی اصناف دارد، در حالی که از سازمان امور مالیاتی توقع دارند این کار را انجام دهد. اگر فرار ملی است، باید مبارزه با آن نیز ملی باشد.
وی اضافه کرد: سازمان امور مالیاتی تنها روی تولید متمرکز نیست، تمرکز ما بر دلالی‌ها و سوداگری‌ها است. تصور دریافت مالیات از چند تولیدکننده درست نیست. نمونه بارز بحث سکه و ارز بود، شاید در ظاهر وظیفه سازمان امور مالیاتی داشتن و گرفتن درآمد برای دولت است اما روح ماموریت سازمان امور مالیاتی انتظام‌بخشی به اقتصاد کشور است. ما مالیات نمی‌گیریم که جیب دولت را پر کنیم، بلکه مالیات می‌‎گیریم که نظم، سلامت و شفافیت اقتصادی ایجاد نماییم. جایگاه و شان سازمان امور مالیاتی را نباید تنها در سطح پول گرفتن ببینیم زیرا امروز با ابزار مالیات می‌توانیم سوداگری‌ها را کنترل کنیم.
خانی با بیان اینکه یکی از مشکلات عدیده ما در اقتصاد فرهنگ عمومی است، عنوان کرد: یک مورد در یکی از استان‌ها توسط یک پدر و پسر اتفاق افتاده که 840 شخص حقیقی و 470 شخص حقوقی را درگیر فساد گسترده اقتصادی کرده و محور آن فرار مالیاتی بوده است. بالغ بر 2 هزار وکالت‌نامه واردات، صادرات، افتتاح حساب تجاری، کارت بازرگانی اجاره‌ای و ثبت شرکت‌های صوری و نزدیک 6 تا 7 هزار میلیارد کتمان درآمد تنها در یک مورد شناسایی شده که این ضعف فرهنگ عمومی ما است.
مدیرکل دفتر بازرسی ویژه مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: هر فعالیت اقتصادی که در کشور شکل می‌گیرد، می‌تواند نامشروع و مصداق فرار مالیاتی باشد، در صورتی که در چارچوب قوانین و مقررات نباشد. حساب‌های اجاره‌ای غوغا می‌کند. بالای 500 میلیون حساب بانکی داریم. این وضعیت عزم ملی می‌خواهد و آن را باید ملی ببینیم. سازمان دارد به سمت هوشمندسازی به معنای واقعی می‌رود.
وی با اشاره به اینکه وقتی مالیات اصلاح می‌شود که شناسایی آن اصلاح شود، تصریح کرد: اولین گام مالیات شناسایی است که شناسایی دست ما نیست، بلکه دست شما است. بسیاری از اصناف ما تکلیف دارند هر فعالیت اقتصادی که مجوز می‌دهند یا تمدید می‌کنند، نظام مالیاتی را در جریان بگذارند که این کار را انجام می‎دهند و ما در پیگیری‌ها متوجه آن می‌شویم. در شرایطی که نفت ما را نمی‌خرند و اوضاع اقتصادی ما خوب نیست، بهترین فرصت است که نظام مالیاتی کشور را به جایگاه واقعی و حقیقی خودش برسانیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/23

فروش یک میلیارد تومان صنایع دستی در نمایشگاه خراسان جنوبی

اعطای تسهیلات بلاعوض برای راه‌اندازی 400 نیروگاه خورشیدی در خراسان جنوبی

چوب هایی که نردبان خودکفایی شد/ همت سه برادر برای کارآفرینی

حوزه معدن بسیار اشتغال‌خیز است

هزار راه نرفته در تدوین نقشه راه معادن خراسان رضوی

نیمی از گندمزارهای شیروان زیر پوشش آبیاری بارانی

خرید 7.5 تن زعفران درتربت حیدریه/مبلغ20درصد خریدها پرداخت شده است

70 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض به طرح‌های پژوهشی اعطاء شد

نشست ستاد مبارزه با آفت ملخ صحرایی

توزیع 346 میلیارد ریال از اعتبارات بازسازی خسارت‌های سیل 98 در خراسان رضوی

خطر برخی رفتارها برای فرار سرمایه، از تحریم‌ها بیشتر است

خرید زعفران در خراسان رضوی از مرز 52 تن گذشت

اجحاف کارخانجات داخلی در حق معادن

سهم درآمدهای مالیاتی خراسان جنوبی چقدر است؟

شهرستان کلات جایگاه عرضه سوخت گاز سی. ان.جی ندارد

2 تن زعفران در طرح خرید حمایتی زعفران از کشاورزان رشتخواری خریداری شد

بازگشت دلار به کانال 12000 تومان

رئیس بانک‌ مرکزی: ثبات را به بازار ارز باز می‌ گردانیم

تامین 28 میلیارد دلار ارز برای سفارشات ثبت شده طی 9 ماه اخیر

استاندار: خراسان رضوی مرکز خلق پول است

سال آینده سیستم امهال بانکی براساس نظرات فقها اصلاح خواهد شد

خبرهای خوب برای خراسان رضوی در حوزه مسکن

با وام مسکن، چند متر خانه می‌ توان خرید؟

90 درصد تامین مالی کشور توسط سیستم بانکی انجام می‌شود

استدلال بانک مرکزی درباره گرانی ارز: روانی‌ است!

جذب 85 درصدی اعتبارات برای ایجاد اشتغال پایدار در ‌خراسان جنوبی

یارانه آذر ماه، واریز و قابل برداشت شد

جذب 85 درصدی اعتبارات برای ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری خراسان جنوبی

نمایندگان به جای بررسی قانون توسعه تجارت، سرگرم گرفتن بودجه‌اند

10 سال اول انقلاب، درخشان‌ترین دوران تاریخ اقتصاد ایران است

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/20

صدور کیفر خواست برای متهمان جدید سکه ثامن

کار بدون نیروی کار

سه میلیارد ‌ریال به دانشجویان مددجو در سبزوار پرداخت شد

از بخاری‌های ژاپنی در فضای بسته استفاده نکنید

مهلت 25 روزه دریافت تسهیلات تشویقی ساخت مسکن

افزایش 15 درصدی بودجه وزارت بهداشت در سال 99

60 طرح خورشیدی توسط مددجویان کمیته امداد خراسان جنوبی اجرایی شد

آسفالت SPG مشابه خارجی با قیمت کمتر در کشور تولید شد

افتتاح نخستین کارخانه آسفالت پلیمری خراسان شمالی

افزایش 25 درصدی ارزش ریالی کالاهای ممنوعه کشف‌شده در استان

دیدار مدیر صندوق کارآفرین امید استان بافرماندار شهرستان

تلاش مسئولین برای رفع مشکلات تولیدکندگان

مشهد، قطب تولید لوازم خانگی گرمایشی در کشور است

هیات حل اختلاف معدنی در خراسان رضوی تشکیل شد

واگذاری زمین در منطقه ویژه اقتصادی بجنورد با 20 درصد تخفیف

حمایت شهرک‌های صنعتی خراسان شمالی از پژوهش‌های فناورانه

صدور 15 اخطار به سرمایه گذاران منطقه ویژه اقتصادی بجنورد

الحاق فرودگاه بجنورد به منطقه ویژه اقتصادی