پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیر شبکه آزمایشگاه‌های دانشگاه فردوسی:

تحریم‌ها برای آزمایشگاه‌های دانشگاه محدودیت زیادی ایجاد کرده است علمي

تحریم‌ها برای آزمایشگاه‌های دانشگاه محدودیت زیادی ایجاد کرده است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیر شبکه آزمایشگاه‌های دانشگاه فردوسی گفت: تامین تجهیزات و مواد مصرفی آزمایشگاهی با اعمال تحریم‌ها و کاهش منابع مالی به دلیل افزایش نرخ ارز و نوسان آن، دانشگاه‌ها را با محدودیت های بسیاری مواجه ساخته است. 
دکتر سید علی‌رضا وکیلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا-منطقه خراسان در مورد تاثیر تحریم‌ها بر آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها با بیان این مطلب اظهار کرد: در این خصوص نشست‌های متعددی با حضور مسئولان ذی‌ربط جهت ارائه راهکارهای متناسب با شرایط فعلی کشور تشکیل گردید. 
وی ادامه داد: پیرو جلسات برگزار شده، شبکه‌سازی جهت تسهیل در ارائه خدمات، استفاده بهینه و به اشتراک‌گذاری تجهیزات و مواد مصرفی آزمایشگاهی، جلوگیری از خریدهای موازی در سطح دانشگاه و منطقه 9 و همچنین استفاده حداکثری از تجهیزات ساخت داخل که استانداردهای لازم را کسب نموده‌اند در دستور کار مدیریت شبکه آزمایشگاه های دانشگاه فردوسی مشهد قرار گرفته است.
مدیر شبکه آزمایشگاه‌های دانشگاه فردوسی ادامه داد: لزوم مدیریت منابع مالی موجود و در نتیجه افزایش توجه دانشگاه‌ها به استفاده از ظرفیت‌های داخلی سبب ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان تجهیزات و مواد مصرفی آزمایشگاهی شده لذا انتظار می‌رود با افزایش حمایت دولت‌مردان از محصولات ساخت داخل و توجه سازندگان به ارتقاء کیفیت محصولات و خدمات خود، بستر لازم جهت رونق بازار فروش تجهیزات ساخت داخل مهیا شود.
وکیلی درمورد گلایه دانشجویان تحصیلات تکمیلی از نحوه نوبت‌دهی برای آزمایشگاه‌ها بیان کرد: زمان و حجم کار برای هر دستگاه با توجه به نوع دستگاه، بازه زمانی مورد نیاز برای انجام آزمایش‌ها، تعداد کارشناسان، بازه زمانی فعالیت آزمایشگاه و ... تعیین و به صورت هفتگی در سیستم نوبت‌دهی پورتال خدمات آزمایشگاهی دانشگاه فردوسی مشهد ثبت می‌گردد. متقاضیان استفاده از خدمات آزمایشگاهی با مراجعه به این پورتال و ثبت تعداد نمونه‌ها یا آزمایش‌های مورد نیاز به صورت خودکار توسط سیستم نوبت‌دهی می‌شوند. 
وی افزود: بدیهی است که در برخی مقاطع زمانی( مانند ایام تابستان)، به دلیل کاهش فعالیت‌های آموزشی و گرایش بیشتر به فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی از سوی اساتید دانشگاه و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، با توجه به افزایش میزان درخواست‌ها، خدمات‌دهی به متقاضیان با تاخیر انجام می شود. به منظور رفع این مشکل مدیریت شبکه آزمایشگاه‌های دانشگاه در جهت تسهیل انجام کار متقاضیان با آزمایشگاه‌های توانمند درون و برون دانشگاهی تفاهم نامه‌هایی را منعقد نموده لذا در صورت ترافیک بالای یک دستگاه و وجود دستگاه مشابه در یکی از آزمایشگاه‌های طرف تفاهم، متقاضی به آزمایشگاه مذکور معرفی می‌شود. لازم به ذکر است تعرفه دستگاه‌های مشابه در آزمایشگاه‌های زیر مجموعه شبکه آزمایشگاهی و آزمایشگاه‌های دارای تفاهم نامه با شبکه یکسان‌سازی شده است. 
مدیر شبکه آزمایشگاه‌های دانشگاه فردوسی با اشاره به اینکه «پیرو سیاست‌های معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد در راستای یکپارچه‌سازی فعالیت‌های واحدهای آزمایشگاهی، مدیریت شبکه آزمایشگاه¬های دانشگاه فردوسی مشهد در سال 1396 برای ارائه خدمات تخصصی و همچنین پشتیبانی از علوم و فناوری¬های پیشرفته تاسیس شد»، گفت: این شبکه مجموعه به ¬هم پیوسته¬ای از گروه آزمایشگاه¬ها شامل آزمایشگاه‌های اختصاصی دانشکده‌ها، پژوهشکده‌ها و آزمایشگاه‌های متمرکز، اداره برنامه¬ریزی، پشتیبانی و نظارت بر آزمایشگاه¬ها شامل ایمنی، بهداشت و محیط زیست، نظارت، تعمیر و نگهداری، برنامه¬ریزی و پشتیبانی است که در چارچوب آیین نامه‌های مستقل راهبری و مدیریت می گردد. 
وی ادامه داد: نیازسنجی، برنامه‌ریزی و خرید تجهیزات و مواد مصرفی آزمایشگاهی، بررسی پیشنهاد تاسیس آزمایشگاه جدید و صدور مجوز آن، تعیین وتصویب تعرفه ارائه خدمات آزمایشگاهی، تدوین آیین‌نامه‌های مرتبط، انعقاد تفاهم‌نامه با آزمایشگاه¬های دارای قابلیت خدمات‌دهی و ... از جمله ماموریت‌های این مدیریت محسوب می‌گردد. 
مدیر شبکه آزمایشگاه‌های دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: تمام آزمایشگاه‌های تحقیقاتی کشور به لحاظ منطقه جغرافیایی به 9 بخش تقسیم شده‌اند که دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان دبیر منطقه 9 تعیین شده است. لذا تمامی سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات اجرایی در خصوص ارائه خدمات آزمایشگاهی، راه اندازی و تجهیز آزمایشگاه‌های مورد نیاز و... با توجه به ظرفیت‌های موجود در دانشگاه و منطقه تنظیم می‌گردد. 
وکیلی در مورد به‌روز بودن تجهیزات آزمایشگاه‌های دانشگاه فردوسی گفت: نیازهای تجهیزاتی تمام واحدهای آزمایشگاهی در سطح دانشگاه در ابتدای هر سال با مشورت مسئولین مرتبط تعیین، اولویت‌بندی و بر اساس بودجه تخصیص داده شده در دو نوبت طی سال خریداری می‌شود. در سال 1397 حدود 80 درصد از تجهیزات مورد نیاز اعلام شده توسط دانشکده‌ها و پژوهشکده‌ها تامین و خریداری شده است. همچنین در سال های گذشته، علی‌رغم محدودیت‌های موجود در حوزه اعتبارات، آزمایشگاه مرکزی دانشگاه به تجهیزات فوق پیشرفته‌ای چون XRD، اولتراسانتریفیوژ، GC/MS و... مجهز شده است. 
وی ادامه داد: در حال حاضر بودجه مورد نیاز برای به‌روزرسانی و تجهیز آزمایشگاه‌های با قابلیت ارائه خدمات فوق تخصصی مانند آزمایشگاه مرکزی و مرکز فناوری‌های پیشرفته به تجهیزات فناوری بالا (High Tech) و تجهیز آزمایشگاه‌های در حال تاسیس برآورد شده و فرآیند لازم به منظور جذب اعتبارات مورد نیاز در دست پیگیری است.
مدیر شبکه آزمایشگاه های دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: خوشبختانه برنامه‌ریزی‌های لازم جهت گسترش و تامین نیازهای آزمایشگاه ها در سطح دانشگاه و منطقه از سال 1392 به طور جدی در دستور کار معاونت پژوهش و فناوری قرار داشته است. بر این اساس تاکنون آزمایشگاه‌های متعددی در سطح دانشگاه جهت رفع نیازهای دانشجویان، اساتید و صنایع استان تاسیس و راه اندازی شده است. احداث و راه اندازی مرکز فناوری‌های پیشرفته برای ارائه خدمات آزمایشگاهی به پژوهشگران، شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع فعال استان و آزمایشگاه‌های جامع در سه دانشکده کشاورزی، دامپزشکی و علوم به منظور خدمات‌رسانی به اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی از جمله اقداماتی است که در همین راستا در سال‌های اخیر انجام شده است. 
وکیلی تصریح کرد: در حال حاضر جلساتی با وزارت عتف (وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) در خصوص میزان منابع مالی لازم برای تاسیس آزمایشگاه ملی در سطح منطقه 9 برگزار شده است و نحوه تامین آن در دست پیگیری است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فاصله گرفتن خانواده‌ از والدسالاری به ضرر فرزندان است

راه‌اندازی مجموعه آزمایشگاهی آنتن در دانشگاه بیرجند

نمی‌توان فرد هیپنوتیزم‌ شده را وادار به کارهای غیراخلاقی کرد

درد و رنجی فراتر از دیالیز

مشهد قطب هیپنوتیزم ورزشی آسیاست

امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فردوسی و انستیتو گیاه‌شناسی کوماروف‌رو

به زودی فن بازار در خراسان شمالی راه اندازی می شود

سل، کشنده ترین بیماری عفونی در زنان سنین باروری

تمام اندیشه‌ها به سمت کنکور متمرکز نشود

امضاء تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فردوسی و انستیتو گیاه‌شناسی کوماروف‌رو

زنگ خطر برای زرشک ایران

دانشگاه کارآفرین چگونه شکل می‌گیرد؟

مهمترین مشکلات روانی دانشجویان

تکمیل دستاوردهای پزشکی در درمان بیماران با روش هیپنوتیز درمانی

2800 ولی دانش‌آموز در طرح "آموزش زندگی خانواده" آموزش می بینند

3476 نفر در خراسان جنوبی آموزش‌های عمومی هلال احمر را فراگرفتند

آموزش خراسان جنوبی از چه رنج می‌برد؟

آغاز ششمین کنگره‌ بین‌المللی هیپنوتیزم در مشهد

علم هیپنوتیزم ایران دارای جایگاه نخست در آسیا است

ایران جزو پنج کشور برتر در دانش هیپنوتیزم است

نخستین کنگره آسیایی هیپنوتیزم در مشهد گشایش یافت

آموزش استثنایی از نظام تحصیلی حذف شود

جنبشی جهانی برای بی‌اعتبار کردن دانش به راه افتاده/ نحوه برخورد با بیماران سرطانی

ثبت نام 977 دانشجو در مقطع کارشناسی در دانشگاه بجنورد

بازی‌های رایانه‌ای اگر باعث پرخاشگری نشوند، مفیدند/ کودکان نسل جدید از شکست گریزانند

انتظار بالای والدین از دلایل اضطراب دوران کودکی

مورینگا؛ معجزه طبیعت

کنترل مصرف قند با قاشق‌های جدید

موافقت با رشته‌های دانشگاهی اسب و فرش در خراسان شمالی

آموزش بهتر کودکان با ذهن‌آگاهی

تاثیر آزار جنسی در پسران به مراتب بیش از دختران است

مصرف گوشت‌های فرآوری شده، عامل افزایش خطر ابتلا به سرطان روده

افراد با نگرش‌های منفی، در معرض خطر ابتلا به افسردگی

آموزش‌های پزشکی، اصول اولیه تغذیه را پوشش نمی‌دهند

سندروم سیندرلا چه تاثیری بر دختران دارد؟

کارتون‌ها ساخت‌های ذهنی کودک را شکل می‌دهند

سکوت محل کار، ابتلا به بیماری‌های روانی را افزایش می‌دهد

کنترل بیماری سل بیش از ایدز نیازمند توجه و برنامه ریزی است

آمریکا مدعی شد که ترکیه به نیروهایش حمله کرده است

بیشترین نیاز فناوری ما در حوزه انرژی است

کلاس درس بدون معلم در خراسان جنوبی وجود ندارد

کم‌خوابی و تمایل به مصرف غذاهای ناسالم

دانشگاه فردوسی در زمره 500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت

افزایش 20 درصدی جذب دانشجو در علمی کاربردی جهاددانشگاهی بیرجند

افتخار دانشگاه آزاد آموزش، پژوهش و فناوری در کنار هم است

دامنه تولیدات در حوزه ساخت ربات و نرم افزار در حال افزایش است

هرکه ایران را دوست دارد در کشور بماند و خدمت کند

افتخار دانشگاه آزاد آموزش، پژوهش و فناروی در کنار هم است

5 تریلیون در سال صرف پایان‌نامه‌های دکتری می‌شود

ترجمه صحیح نیازمند توجه به ساختارهای معنایی زبان‌های مبدا و مقصد است